Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Сега е точно Вто Окт 15, 2019 4:12 am

Категорија


 • Категорија

  Теми
  Мислења
  Последно мислење
 • Анархија


  АнархијаОвој форум е наменет за општи дискусии за анархизмот, критики, анализи, запознавања со темите и сл. Но тука може и да се пишува и за други идеологии, без разлика дали се блиски или пак дијаметрално спротивни со анархизмот.
  152 Теми
  1797 Мислења
  Царството на Јеховините сведоц...
  Нед Jул 12, 2015 7:47 am
  ateist Видете го последното мислење
 • Сподели вести и настани


  Сподели вести и настаниОвој форум е наменет за споделување на вести и настани и сл. Ве охрабрувам сите да споделувате информации на кои ќе наидете, слобдно пишувајте. На тој начин НИЕ стануваме медиум со наши теми а не со сервирани теми од страна на телевизиите, весниците и радијата. На тој начин НИЕ ќе бидеме повеќе информирани за нашите интереси.
  124 Теми
  785 Мислења
  IZBORI??na kogo mu trebaat izb...
  Вто Фед 12, 2013 10:38 am
  Rastapunk Видете го последното мислење
 • Музика


  МузикаЕ ај погодете за што е овој форум...
  41 Теми
  474 Мислења
  MOUNT OF ARTAN FEST (ex-Stoner...
  Чет Јун 23, 2016 5:16 pm
  ljubicasta Видете го последното мислење
 • Книги


  КнигиЧитањето книги за некој/а кој се нарекува анархист е од многу голема важност. Бенефициите кои ги имаме од читањето, особено од анархистичка литература се огромни. На тој начин учиме и ги градиме сопствените ставови. Со искажувањето на нашите ставови ние можеме да влијаеме на општеството, барем на локално ниво. СЕКОГАШ СОМНЕВАЈТЕ СЕ ВО СЕ' ШТО ЌЕ ПРОЧИТАТЕ!
  13 Теми
  195 Мислења
  ПРЕВОДИ
  Пон Сеп 24, 2012 12:04 pm
  Rastapunk Видете го последното мислење
 • Филмови


  ФилмовиДоколку знаете некој добар филм, пуштете линк, споделете критика, т.е. ваше лично мислење. Филмот е одлично средство за пропаганда на нашите идеи! Користете торенти, но и не бидете себични оставете ги филмовите на вашиот торент малку откако ќе го симнете филмот. Еве каде имате голем избор: http://onebigtorrent.org/
  28 Теми
  147 Мислења
  Noam Chomsky - Education For W...
  Нед Јун 10, 2012 3:57 pm
  Anarchist Видете го последното мислење
 • Разно


  РазноОстанати теми кои не се покриени со другите форуми...
  45 Теми
  374 Мислења
  Мафијашка изборна кампања ‘изб...
  Саб Jул 25, 2015 12:42 pm
  ateist Видете го последното мислење
 • За Форумот...


  За Форумот...Секаква критика, позитивна или негативна е добредојдена! Секој совет ќе биде разгледан сериозно со цел да го направиме ова место поефективно и поефикасно.
  20 Теми
  187 Мислења
  ДО АДМИН?:)
  Пон Мар 24, 2014 2:21 pm
  Che Видете го последното мислење

 • Нови мислењаНови мислења
 • Нема нови мислењаНема нови мислења
 • Форумот е заклученФорумот е заклучен