Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Вто Фед 12, 2013 10:38 am

Communist-Anarchist напиша:Не дека со гласање ке се смени системот но доколку се смени ВМРО ке се намали ширењето на национализмот. Во последните години се нивни професори по школите по историја ставија сегде се збори само александар александар александар денес веке национализмот се гледа како нормална и позитивна работа тука. 90% од младите се националисти и на најмала провокација се спремни да идат да се тепаат. Имаше пред некое време двајца претепале кога беше ова „навијачко обединување“ ( Читај: Националистичко обединување ) само затоа што не збореле македонски на улица. Нешто што најмногу мразам се националисти а потоа се друго затоа сакам веќе да паднат од власт овие.

Токму и тоа го зборев.

Но сметам дека ако ВМРО продолжат со овој интензитет во економска сфера (а мораат пошто се популисти) ќе се самоуништат и ќе ја изгубат власта. А од друга страна, ако ги сменат постапките во економијата ќе изгубат на гласови кај народот (и повторно истата последица).

Значи, јас мислам дека во секој случај не треба да се гласа бидејќи ВМРО сè уште не се толкава закана за анархистите да си ги погазат своите принципи.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот