Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

ПРЕВОДИ

Go down

ПРЕВОДИ

Пишување by Anarchist on Саб Фед 18, 2012 10:33 pm

Ме интересира дали некој/а од вас сака да се нафати да преведува книги или есеи? Се разбира мислам на анархистичка литература. Ме интересира доколку некој/а сака да придонесе а не знае како ова е многу добар начин. Пишете вие кои сте заинтересирани.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by shadow on Пон Фед 20, 2012 3:30 am

јас би сакала да пробам! Very Happy
avatar
shadow

Број на мислења : 10
Age : 25
Location : skopje
Registration date : 2011-06-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by Anarchist on Пон Фед 20, 2012 4:56 am

shadow напиша:јас би сакала да пробам! Very Happy

E pa vaka, kazi mi dali sakas so esej da pocnes ili so kniga? Smile Ja mislam prvoto poso sepak se pomalku strani. I kazi mi kolku dobro go poznavas angliskiot, za da znam koj avtori da ti gi spomenam.. Nekoi se poteski za preveduvanj od drugi Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by shadow on Пон Фед 20, 2012 12:26 pm

ајде прво со есеј да почнам, да видиме како иде Smile
инаку знам англиски добро, иам положено FCE со B, доволно е ? хахах
avatar
shadow

Број на мислења : 10
Age : 25
Location : skopje
Registration date : 2011-06-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by Секс Објект on Пон Фед 20, 2012 2:31 pm

Be gentle! It's her first time. Very Happy
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by Anarchist on Пон Фед 20, 2012 7:01 pm

shadow напиша:ајде прво со есеј да почнам, да видиме како иде Smile
инаку знам англиски добро, иам положено FCE со B, доволно е ? хахах

Супер баш го имам текстот, што мислам дека е одличен и дека е потребен.

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/kropotkin/AM/anarchist_moralitytc.html

На тој линк има содржина, нека не те плаш значи есејот е поделен на помали делчиња. Се вика анархистички морал од Петар Кропоткин.

Инаку не се работи за познавањето на граматиката, мислам дека повеќе е проблемот во изразувањето. На пример од мое лично искуство тешки се за превод Кропоткин и Букчин, Букчин особено, но сепак не се невозможни Smile

Ајде пробај и кога ќе бидеш готова пиши. А да ако имаш нејасни имиња или некои термини слободно сподели Smile колку можеме ќе си помогнеме.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by shadow on Вто Фед 21, 2012 12:32 am

ајде почнувам од денес, па ако иам нешо проблем ќе ти пишам у лична порака Smile
и да, be gentle. хаха
avatar
shadow

Број на мислења : 10
Age : 25
Location : skopje
Registration date : 2011-06-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by Rastapunk on Пон Сеп 24, 2012 12:04 pm

Дечки, најдов две книги на македонски кои мислам дека не се издаваат веќе и баш заради тоа се веќе реткост. Тоа се „Беда на Филозофијата, одговорот на Филозофија на Бедата на Прудон“ од Карл Маркс и „Комунистичкиот манифест“.

Идејата беше некако да ги направам во дигитална форма за да можеме после да ги споделуваме, али другарот кој ми ги позајми ме замоли да не ги скенирам бидејќи е возможно да се уништат.

Мојот друг предлог е ако има иницијатива да фатиме и да ги препишуваме пошто препишување е многу помеханичка работа од преведување и многу побрзо ќе се заврши. Особено ако го поделиме трудот.
Што мислите за тоа?
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПРЕВОДИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот