Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархизам

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Анархизам

Пишување by Anarchist on Саб Јан 05, 2008 6:38 am

Добро темава ја отворам со цел да се води the never ending discussion за Анархизмот.
Jас во оваа тема би сакал да видам и лични ставови од членовите кон тоa што е Анархизам, како и дали треба да се организаираме и слични дискусии.
Let the games begin!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Чет Јан 24, 2008 12:35 pm

Анархија=Слобода
Тоа е најкратка и нај "така како што јас ја гледам анархијата" дефиниција
Немам сега баш време да дискутирам, пошто сум на работа (ме ебе капитализмот), па ќе пишувам на долго и на широко вечер
BTW поздрав до кој и да го направил форумов Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Fatty on Чет Јан 24, 2008 2:51 pm

Anarhija... neso kao ideologija koja zbori za slobodata i odnosite na ednakvosta vo realisticen i eksteremen diskurs.

Top e forumov, pozz do naucnicite cheers
avatar
Fatty

Број на мислења : 23
Age : 28
Location : Skopjeah:)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/fatty_ana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Чет Јан 24, 2008 11:53 pm

За мене, единствениот пат на кој постои надеж за човештвото и планетава. Значи, не само слобода од хиерахискиот систем со кој е организиран нашето општество, туку и организирање кон подобро општество кое ќе постои како природен, составен дел од оваа планета. Јас апсолутно се согласувам со текстот на лепенката погоре.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Сре Јан 30, 2008 11:19 am

Анархијата признава ли хармонија
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Сре Јан 30, 2008 1:48 pm

tepev напиша:Анархијата признава ли хармонија

Да, анархијата е состојба на општеството каде луѓето живеат во хармонија со природата и меѓу себе. Анархијата е ред без контрола.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by gocemk on Сре Јан 30, 2008 3:49 pm

Listajki ja web-stranicata na Anarchist http://www.myspace.com/anarhokomunist , naletav na eden tip od Srbija (ne znam dali e clen tuka) so donegde interesni pogledi na anarhizmot. Vo potpolnost se slozuvam deka anarho-kapitalizmot e sranje poradi pricinite navedeni od negova strana. No, ona sto me zainteresira mene licno e toa sto toj veli deka anarhizmot nema sansi da uspee. Donekade se slozuvam so ovaa ideja zatoa sto momentalnata slika na narodot za sovrseno opsestvo e tolku kontaminirana od 100 (i poveke) godisnoto vladeenje na kapitalizmot, pa taka preminuvanjeto vo anarhizam (momentalno) bi povleklo i iljadnici razlicni individualni interpretacii na toa sto e anarhizam. Vo potpolnost smetam deka MNOGU povazno e da se stvori opsestvo vo koe nema ugnetuvanja otkolku da se "zacuva nasata kultura i genetika". Toa spored mene e nacisticki nacin na razmisluvanje. Slobodata e vpisana vo samata osnova na anarhizmot i zatoa sum za.

P.S. Se izvinuvam sto ne e na makedonski font, ke gledam slednoto mislenje da bide.
avatar
gocemk

Број на мислења : 4
Age : 32
Location : Tetovo
Registration date : 2008-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Чет Јан 31, 2008 3:31 pm

Anarchist напиша:
tepev напиша:Анархијата признава ли хармонија

Да, анархијата е состојба на општеството каде луѓето живеат во хармонија со природата и меѓу себе. Анархијата е ред без контрола.

Тоа значи ли дека анархијата не можеме да ја контролираме? Ако е така многу ми личи на стихија. И се препуштаме па каде не однесе.
Малку тешко сватливо за човек на моите години кој растел во општество што беше најмалку контролирано од природата, со кое што не сум се слагал. Но се обидувам да ја сватам анархијата и заради мене самиот, а и за да можам да се приближам до размислувањата на младите луѓе меѓу кои се и моите деца, за да ги разберам и да им помогнам колку што можам.
Во секој случај благодарам на творецот на сајтот и форумот. Може многу нешто да се научи од малдиот човек.
Обидете се да донесете во него луѓе од различни возрасти ќе биде поинтересно, само немојте да им се смеете на постарите ако нешто не разбираат ами потрудете се да им објасните.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Секс Објект on Чет Јан 31, 2008 8:34 pm

tepev напиша:Обидете се да донесете во него луѓе од различни возрасти ќе биде поинтересно, само немојте да им се смеете на постарите ако нешто не разбираат ами потрудете се да им објасните.

Bas zatoa i ti rekov da se zaclenis.Ne samo lugje od razlicni vozrasti,nego i lugje koi ne se nasi istomislenici.Celta na forumov ne bese da ima samo lugje so isti ili slicni razmisluvanja,sakame kolku sto e mozno povekje da razjasnime za anarhijata kako poim i na kolku sto e mozno povekje lugje.I ne sakame nikoj da ismevame,naprotiv!
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by gocemk on Чет Јан 31, 2008 8:41 pm

tepev напиша:
Anarchist напиша:
tepev напиша:Анархијата признава ли хармонија

Да, анархијата е состојба на општеството каде луѓето живеат во хармонија со природата и меѓу себе. Анархијата е ред без контрола.

Тоа значи ли дека анархијата не можеме да ја контролираме? Ако е така многу ми личи на стихија. И се препуштаме па каде не однесе.

Мислам дека Анархист сакаше да објасни дека анархијата е всушност опшество на кое што едноставно не му е потребна контрола затоа што како што е кажано погоре, луѓето веќе живеат во хармонија со природата и меѓу себе. Ако постои некој вид "надворешна" контрола тогаш не може да стане збор за анархија. Барем така јас гледам на работите.
avatar
gocemk

Број на мислења : 4
Age : 32
Location : Tetovo
Registration date : 2008-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by agent47 on Пет Фед 01, 2008 7:50 am

abe ima mnogu nepravilni tolkuvanja za anarhija...
znaci sloboda moze da se zeme kao tocno
ama mnogu ljudi ja praa anarhijata kao neznam nasilna ovo ono...u kontekst kao bezredie bezvlastie toa e bezvlastie ama ne kao so go prikazue
nekoj na koj sto ne mu odgovara...kao "ah anarhisti begaj od niv, niv im e gajle za drugite, treba da se likvidiraa" i takvi sranja...

somislenja?
avatar
agent47

Број на мислења : 7
Age : 29
Registration date : 2008-02-01

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Саб Фед 02, 2008 9:56 am

gocemk напиша:Мислам дека Анархист сакаше да објасни дека анархијата е всушност опшество на кое што едноставно не му е потребна контрола затоа што како што е кажано погоре, луѓето веќе живеат во хармонија со природата и меѓу себе. Ако постои некој вид "надворешна" контрола тогаш не може да стане збор за анархија. Барем така јас гледам на работите.
Оној што ги поставил законитостите во природата и во сетот во кој живееме не е ли
,, НАДВОРЕШЕН КОНТРОЛОР ,,
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Саб Фед 02, 2008 10:08 am

AntiSocial_Bitch напиша:
tepev напиша:Обидете се да донесете во него луѓе од различни возрасти ќе биде поинтересно, само немојте да им се смеете на постарите ако нешто не разбираат ами потрудете се да им објасните.

Bas zatoa i ti rekov da se zaclenis.Ne samo lugje od razlicni vozrasti,nego i lugje koi ne se nasi istomislenici.Celta na forumov ne bese da ima samo lugje so isti ili slicni razmisluvanja,sakame kolku sto e mozno povekje da razjasnime za anarhijata kako poim i na kolku sto e mozno povekje lugje.I ne sakame nikoj da ismevame,naprotiv!


Убеди ме да поверувам во тоа што го мислиш за да ти бидам истомисленик.
Само црна и црвена ли боја признава анархијата. Може ли малку розово, јас живеев и растев во ерата на хипиците. Embarassed
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Секс Објект on Саб Фед 02, 2008 3:49 pm

tepev напиша:Убеди ме да поверувам во тоа што го мислиш за да ти бидам истомисленик.
Само црна и црвена ли боја признава анархијата. Може ли малку розово, јас живеев и растев во ерата на хипиците. Embarassed


Kje se potrudam da te ubedam,kje dadam se od sebe.Dete na cvetot Smile , pisuvaj so kakva boja sakas,NEMAME PRAVILA NA FORUMOV Smile A za boite...kje ti kazam,samo ne sega,ne mi funkcionira mozokov kako sto treba, odam da se odmoram,me unistija kapitalistite Very Happy A moze i nekoj od kolegive kje kaze za mene Smile samo mislam deka za toa treba da objasnime podocna,sega sme na pocetokot na edukacija na lugjevo Very Happy
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by gocemk on Нед Фед 03, 2008 4:12 am

tepev напиша:Оној што ги поставил законитостите во природата и во сетот во кој живееме не е ли ,, НАДВОРЕШЕН КОНТРОЛОР ,,.

Мислам дека ова прашање има малку подлабока филозофска смисла. Ако мислите дека законитостите на природата и на светот во кој што живееме ги поставило некое посупериорно суштество (или Господ) тогаш на оваа тема може да се разговара до бескрај и пак да не се постигне компромис. Јас, како атеист, строго ги отфрлам таквите тврдења и сметам дека законите на природата се такви какви што се во согласност со моменталните научни објаснувања. Е сега, опшествените закони се сосема друга работа затоа што тие се креирани лично од човекот. Кога мислев на "надворешна контрола" мислев на нешто креирано од самиот човек лично како што се опшествените закони, системи на уредување, политички системи итн. затоа што анархијата нели е ред без контрола, па секој вид на контрола тука би бил надворешен...
avatar
gocemk

Број на мислења : 4
Age : 32
Location : Tetovo
Registration date : 2008-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Нед Фед 03, 2008 6:26 pm

gocemk напиша:
tepev напиша:Оној што ги поставил законитостите во природата и во сетот во кој живееме не е ли ,, НАДВОРЕШЕН КОНТРОЛОР ,,.

Мислам дека ова прашање има малку подлабока филозофска смисла. Ако мислите дека законитостите на природата и на светот во кој што живееме ги поставило некое посупериорно суштество (или Господ) тогаш на оваа тема може да се разговара до бескрај и пак да не се постигне компромис. Јас, како атеист, строго ги отфрлам таквите тврдења и сметам дека законите на природата се такви какви што се во согласност со моменталните научни објаснувања. Е сега, опшествените закони се сосема друга работа затоа што тие се креирани лично од човекот. Кога мислев на "надворешна контрола" мислев на нешто креирано од самиот човек лично како што се опшествените закони, системи на уредување, политички системи итн. затоа што анархијата нели е ред без контрола, па секој вид на контрола тука би бил надворешен...

Веќе почнувам да навлегувам во суштината на анархијата. Благодарам за одговорот.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Нед Фед 03, 2008 8:17 pm

gocemk напиша:Listajki ja web-stranicata na Anarchist http://www.myspace.com/anarhokomunist , naletav na eden tip od Srbija (ne znam dali e clen tuka) so donegde interesni pogledi na anarhizmot. Vo potpolnost se slozuvam deka anarho-kapitalizmot e sranje poradi pricinite navedeni od negova strana. No, ona sto me zainteresira mene licno e toa sto toj veli deka anarhizmot nema sansi da uspee. Donekade se slozuvam so ovaa ideja zatoa sto momentalnata slika na narodot za sovrseno opsestvo e tolku kontaminirana od 100 (i poveke) godisnoto vladeenje na kapitalizmot, pa taka preminuvanjeto vo anarhizam (momentalno) bi povleklo i iljadnici razlicni individualni interpretacii na toa sto e anarhizam. Vo potpolnost smetam deka MNOGU povazno e da se stvori opsestvo vo koe nema ugnetuvanja otkolku da se "zacuva nasata kultura i genetika". Toa spored mene e nacisticki nacin na razmisluvanje. Slobodata e vpisana vo samata osnova na anarhizmot i zatoa sum za.

P.S. Se izvinuvam sto ne e na makedonski font, ke gledam slednoto mislenje da bide.

Аааааааааааааааааа...
Тоа со несовршеноста на човекот како фактор за невозможност на идеи како што се комунизмот и анаррхизмот... Не се согласувам. Народот НИКОГАШ нема да биде доволно “паметен“ за анархизам, не ако чекаме тоа да се случи. Сведоци сме на заглупување на единките. Секојдневно заглупување од страна на mainstream медиумите. MTV, Pink, Planeta и така натаму служат за тоа. Целата Entertainment индустрија се залага за глуп народ. Подметнување на ГЛУПАВИ вредности, како што се: материјалното како статусен симбол, фашистичкиот поим за убаво (кој води до еден куп фрустрации, комплекси, болести како анорексија и булимија, хируршки зафати за “разубавување“, и .тн. ), тотално ирелевантни работи како многу битни...
“Народот“ не станува попаметен. “Народот“ станува поглуп. НЕ можеме да чекаме да се случи чудо и да се роди некоја супер генерација, која ќе биде доволно паметна (и многубројна) за да ги мрдне работите од место. Револуцијата е тука и сега! НЕ е нужно револуцијата да биде со АК47 и фантом униформи, со петокраки на чело! Дури напротив! Со таква револуција ништо не правиме! Не можеш ТИ, кој/а се залагаш за мир и љубов, да се бориш физички со некој кој што е трениран и плаќан да биде насилен и убиец! Тоа е во старт изгубена битка! Едноставно не можеш! Че Гевара е умрен мноооооооогу одамна! Место за нов нема! Наместо енергијата да ја трошиш на таков начин,подобро е да делуваш психички, умствено! Доволно е за почеток идејата да биде жива во ТЕБЕ! Искрено да веруваш во неа! Нека е наивно! Нека знаеш дека нема да доживееш анархија! Ќе доживееш! Ама само ако сакаш! А впрочем, зарем постои некоја идеологија, каква и да е, што до сега успеала?! НЕ!!! Немало ниту комунизам, ама во историја го пишува како да постоел! Подобро да проживееме во некоја делумна анархија, отколку да живуркаме во капитализам! Тоа е мое мислење! Точно е дека и ЈАС, и ТИ, денес сме биле на работа, во школо, сеедно! Точно е дека не ја живееме анархијата воопшто! Ама тоа не значи дека треба да се откажеме од неа! ЕДЕН ДЕН ЌЕ СТАНЕМЕ КРИТИЧНА МАСА!!! Тој ден, работите ќе почнат да се менуваат порадикално! Сега за сега, РАЗМИЛУВАЈ! Делувај локално, колку и да се чини ништожно и бедно и безвредно! Правиш разлика, биди сигурен во тоа! Еден чекор не е многу, ама чекор по чекор далеку се стигнува!
Инаку, tepev, користи ја која боја сакаш, многу ќе ми биде мило ако нешто ти причини задоволство Very Happy
Црната и црвената боја се симболични. Црната боја, освен што е боја на тагата, таа е боја и на бунтовноста, на непокорливоста. Всушност, црната не е ни боја! Таа е анти боја! Оттргување од автортитетите, границите, правилата!
Не можам да провдолжам сега понатаму, затоа што прстите ми се укочија Razz
А и мислам дека кажав доволно сега за сега!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Нед Фед 03, 2008 11:21 pm

Инаку, tepev, користи ја која боја сакаш, многу ќе ми биде мило ако нешто ти причини задоволство
Црната и црвената боја се симболични. Црната боја, освен што е боја на тагата, таа е боја и на бунтовноста, на непокорливоста. Всушност, црната не е ни боја! Таа е анти боја! Оттргување од автортитетите, границите, правилата!
Не можам да провдолжам сега понатаму, затоа што прстите ми се укочија
А и мислам дека кажав доволно сега за сега!

Благодарам за објаснувањето. Многу интересни размислувања и не само интересни ами и со основа, во смисла има логика во тоа што го кажуваш. Сето тоа ми помага да ја сватам смислата на анархијата. Уште поинтересно ми е што ова го кажува млад човек, и ми е толку тажно што јазот меѓу генерациите изгледа никогаш нема да го премостиме. Тажно е затоа што имаме прекрасна млада генерација, а ние не ја разбираме и не се трудиме да ја разбереме. Не ги обвинувам другите затоа што ако не беше интернетот и мојата заинтересираност за него и моето слободно време и мојата ќерка да ме замоли да се вклучам во форумот и мојата желба да го направам тоа никогаш немаше да знам дека има толку прекарасни и умни млади луѓе. Значи многу услови што тешко ќе ги остварат повеќето од постарите и никогаш нема да го разберат тоа што мене ме воодушевува.
Што се однесува до бунтовноста и мојата генерација имаше проблеми и тоа многу поголеми со тогашниот изглед,
долгите коси бакембарди фармерки и слично што сега е веќе смешно ама тогаш беше револуционерно и немојте да мислите дека вие сте ја започнале револуцијата таа постоела ми се чини од секогаш.
Колку за боите. Ако во душата ми е црно барем да гледам шарено. Не сум толку тажен, но и не гледам баш весело на животот. Не сум поборник на дрогите но можам да ги разберам и потребите на наркоманите.
Прав си за прстите, така да оставиме некој прст и за другпат. Поздрав !
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Нед Фед 03, 2008 11:33 pm

AntiSocial_Bitch напиша:
tepev напиша:Убеди ме да поверувам во тоа што го мислиш за да ти бидам истомисленик.
Само црна и црвена ли боја признава анархијата. Може ли малку розово, јас живеев и растев во ерата на хипиците. Embarassed


Kje se potrudam da te ubedam,kje dadam se od sebe.Dete na cvetot Smile , pisuvaj so kakva boja sakas,NEMAME PRAVILA NA FORUMOV Smile A za boite...kje ti kazam,samo ne sega,ne mi funkcionira mozokov kako sto treba, odam da se odmoram,me unistija kapitalistite Very Happy A moze i nekoj od kolegive kje kaze za mene Smile samo mislam deka za toa treba da objasnime podocna,sega sme na pocetokot na edukacija na lugjevo Very Happy

Многу брзо те уништија капиталистите. Сакаш да те жалиме или да те фалиме како борец против капитализмот?
Рано ти е да се жалиш дете мое. Like a Star @ heaven sunny
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Секс Објект on Пон Фед 04, 2008 3:52 am

tepev напиша:Тажно е затоа што имаме прекрасна млада генерација, а ние не ја разбираме и не се трудиме да ја разбереме. Не ги обвинувам другите затоа што ако не беше интернетот и мојата заинтересираност за него и моето слободно време и мојата ќерка да ме замоли да се вклучам во форумот и мојата желба да го направам тоа никогаш немаше да знам дека има толку прекарасни и умни млади луѓе. Значи многу услови што тешко ќе ги остварат повеќето од постарите и никогаш нема да го разберат тоа што мене ме воодушевува.

Milo mi e sto razbiras i znaev deka ti go mozes toa Smile

tepev напиша:Што се однесува до бунтовноста и мојата генерација имаше проблеми и тоа многу поголеми со тогашниот изглед,
долгите коси бакембарди фармерки и слично што сега е веќе смешно ама тогаш беше револуционерно и немојте да мислите дека вие сте ја започнале револуцијата таа постоела ми се чини од секогаш.

Ne samo togas...znaes i sega,svedok si,lugjeto so poinakov stil od drugite se ismevani i sl.Ama da gi ostavime na strana tie ograniceni umovi Smile


tepev напиша:Многу брзо те уништија капиталистите. Сакаш да те жалиме или да те фалиме како борец против капитализмот?
Рано ти е да се жалиш дете мое. Like a Star @ heaven sunny

Ajde,koga vekje pocnav so off topic,kje zavrsam taka Smile

Chale, znaes deka mrazam da me sozaluvaat Smile Ne se zalev,samo sakav da kazam pricina zosto ne bev vo sostojba da prodolzam so postot Smile A i btw,zarem sumljas vo tvoite sposobnosti da pravis cvrsti deca? lol
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пон Фед 04, 2008 8:43 am

Chale, znaes deka mrazam da me sozaluvaat Ne se zalev,samo sakav da kazam pricina zosto ne bev vo sostojba da prodolzam so postot A i btw,zarem sumljas vo tvoite sposobnosti da pravis cvrsti deca? lol

Разбрав за каков пост зборуваш.


Последната промена е направена од на Сре Фед 06, 2008 8:27 am. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Вто Фед 05, 2008 4:54 pm

Многу брзо те уништија капиталистите. Сакаш да те жалиме или да те фалиме како борец против капитализмот?
Рано ти е да се жалиш дете мое. Like a Star @ heaven sunny

Паааааааа, за жал, капитализмот многу брзо почува да убива. Мислам, почнува се порано и порано. Ако постарите генерации почнуваа да чувствуваат притисок на да речеме 23-24 години, мојата генерација веќе чувствуваше притисок на едно 16-17, ако не и порано. Денес, границата паѓа уште пониско. Денес, децата веќе знаат што се долгови, кредити, исклучување вода и телефон...
Така дааааааааа... Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Вто Фед 05, 2008 7:53 pm

negative_h напиша:
Многу брзо те уништија капиталистите. Сакаш да те жалиме или да те фалиме како борец против капитализмот?
Рано ти е да се жалиш дете мое. Like a Star @ heaven sunny

Паааааааа, за жал, капитализмот многу брзо почува да убива. Мислам, почнува се порано и порано. Ако постарите генерации почнуваа да чувствуваат притисок на да речеме 23-24 години, мојата генерација веќе чувствуваше притисок на едно 16-17, ако не и порано. Денес, границата паѓа уште пониско. Денес, децата веќе знаат што се долгови, кредити, исклучување вода и телефон...
Така дааааааааа... Very Happy

За тебе капитализмот значи е долгови, кредити, исклучување на вода и телефон, а не општество во кое што производните сили достигнуваат највисок стадиум на развој ?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Сре Фед 06, 2008 11:49 am

За мене капитализмот претставува наследник на феудализмот, кој пак е наследник на робовладетелството. Мислам дека и историски така стојат нели Smile? Прво било робовладетелство, каде што тие што биле робови отворено биле робови. Значи, ти си директно под нечија сопственост и тоа е тоа. Потоа, во феудализмот, ти си као слободен, ама се додека ги плаќаш давачките (кои се премногу големи и нереални) спрема феудалецот. Е кога нема веќе да можеш да се бориш со давачките, он ти го зема поседот, и ти си пак под негова контрола (читај роб). И на крај од еволутивниот процес на робовладетелството, е капитализмот. Нема веќе одземање на земја, нема (отворено) робовладетелство. Ти си “слободен“. Треба само да плаќаш даноци, да имаш лична карта, пасош, виза, дозвола за престој, да плаќаш ќирија... Мислам, слободата е максимална! Капитализмот е само нашминкано робовладетелство, исто како и феудализмот. Основата се нема сменето. Има мнозинство што работи, и малцинство што го добива плодот од таа работа. И мораш да работиш. На овој или на оној начин, ти го храниш. А условите стануваат се полоши и полоши. Најголем стадиум на развој?! Во светов моментално се произведува вишок. Вишок храна, вишок облека, вишок се! А сеуште има гладни, голи, боси. Да не зборуваме за непостоење луксузи како интернет, компјутер, играчки, слободно време дури. Што ни вреди што сега постојат LCD монитори, мобилни телефони, компјутер во “секоја“ куќа, кабловска телевизија, Mercedes A Class, “новиот Citroen C4"...
Капитализмот е ропство! Нашминкано или не, РОПСТВО!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Чет Фед 07, 2008 3:32 am

Кој ќе не ослободи ?
И не ли е и капиталистот роб на капиталот?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот