Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархизам

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Саб Мар 01, 2008 1:12 am

negative_h напиша: Дај некој убав ден да се видиме онака на сокче, пивце, кој по што си е Very Happy, и да си праиме муабет ко луѓе, не ко роботи Razz

Ако решите кога и каде поканете ме ќе дојдам ако не ви пречам.
Ако ништо друго ќе ви го зголемам старосниот просек.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Саб Мар 01, 2008 7:45 pm

tepev напиша:
negative_h напиша: Дај некој убав ден да се видиме онака на сокче, пивце, кој по што си е Very Happy, и да си праиме муабет ко луѓе, не ко роботи Razz

Ако решите кога и каде поканете ме ќе дојдам ако не ви пречам.
Ако ништо друго ќе ви го зголемам старосниот просек.

Да пречиш?! Па јас најмногу би сакал тебе да те запознаам Very Happy!
Вака сега, пошто јас сум од понед. до сабота на работа, вакво нешто за мене бива само сабота навечер, или уште подобро недела преку ден. Викендов некако тешко ова. Може некој нареден ако ви одговара на сите Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Саб Мар 01, 2008 8:27 pm

Да пречиш?! Па јас најмногу би сакал тебе да те запознаам

Ти благодарам. Штом има желба сигурно и ќе оствариме средба.
Сигурно нема да биде без Љупка и Боки.
А можеме да избираме меѓу Велес, Скопје и Тетово.
Мене времето не ми е пречка но ќе биде тогаш кога тебе ќе ти одговара.
И јас сум за директен разговор, ама не ми пречи и пишувањето.
Мене ми го исполнува времето и ми дава простор за размислување.
Убаво е кога знам и со кого си пишувам.
Значи оставам да се договорите ти и Боки за термин.
ПОЗДРАВ !!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пон Мар 17, 2008 12:06 pm

Ве нема нешто! Досадно ли стана?
Или темата е исцрпена?
Поздрав за Еж!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by BaXAnt on Вто Мар 18, 2008 10:17 pm

Anarhizmot neminovno implicira anarhija-A ANARHIJA E HAOS.Haos e pricip na postojana kreacija...a haos nikogas ne umre bounce bounce bounce
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Сре Мар 19, 2008 10:49 am

BaXAnt напиша:Anarhizmot neminovno implicira anarhija-A ANARHIJA E HAOS.Haos e pricip na postojana kreacija...a haos nikogas ne umre bounce bounce bounce

Od kade ova anarhija e haos?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Kittentits on Чет Мар 20, 2008 6:44 am

BaXAnt напиша:Anarhizmot neminovno implicira anarhija-A ANARHIJA E HAOS.Haos e pricip na postojana kreacija...a haos nikogas ne umre bounce bounce bounce

A man chooses. A slave obeys.

Тоа е тоа што ја дели анархијата од другите системи. Слободата на избор без бирократски срања и политики.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пет Мар 21, 2008 9:34 pm

Twilight's End Theatre напиша:
BaXAnt напиша:Anarhizmot neminovno implicira anarhija-A ANARHIJA E HAOS.Haos e pricip na postojana kreacija...a haos nikogas ne umre bounce bounce bounce

A man chooses. A slave obeys.

Тоа е тоа што ја дели анархијата од другите системи. Слободата на избор без бирократски срања и политики.

И ти што избра и имаш ли избор да избираш?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Пет Мар 21, 2008 10:17 pm

tepev напиша:
Twilight's End Theatre напиша:
BaXAnt напиша:Anarhizmot neminovno implicira anarhija-A ANARHIJA E HAOS.Haos e pricip na postojana kreacija...a haos nikogas ne umre bounce bounce bounce

A man chooses. A slave obeys.

Тоа е тоа што ја дели анархијата од другите системи. Слободата на избор без бирократски срања и политики.

И ти што избра и имаш ли избор да избираш?
Не знаеш каква герила собираме... ИНТЕЛЕКТУАЛНА!!! Laughing
Озбилно, многу закон луѓе има по македонијава, мило ми е што запознав уште неколку нови bounce
Кај и да е ќе профункционираме, барем се надевам Smile
Добро е добро е
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пон Мар 24, 2008 10:19 pm

negative_h напиша:
Не знаеш каква герила собираме... ИНТЕЛЕКТУАЛНА!!! Laughing
Озбилно, многу закон луѓе има по македонијава, мило ми е што запознав уште неколку нови bounce
Кај и да е ќе профункционираме, барем се надевам Smile
Добро е добро е

Колку и да не сакаш да пораснеш РАСТЕМЕ.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by BaXAnt on Вто Мар 25, 2008 2:31 am

:lol! i toa piejki mleko i jadejki meso: cyclops
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Вто Мар 25, 2008 9:36 pm

BaXAnt напиша::lol! i toa piejki mleko i jadejki meso: cyclops

И ти да не си ВЕГАН?
Ако си во ред, ако не си, со кое право се смееш на нив?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by BaXAnt on Вто Мар 25, 2008 11:25 pm

tepev напиша:
И ти да не си ВЕГАН?
Ако си во ред, ако не си, со кое право се смееш на нив?
Не не сум веган(ама живеам со вегетаријанци више пет години и најчесто јадам она што они јадат ,а нејадам она што они нејадат) И мислам односно сигурен сум дека имам право,кога сакам и на кој сакам да се смејам (П.С - за да не се разбереме погрешно тоа што јас ЖИВЕАМ со вегетаријанци не, е тоа што мене ми дава право да се смејам) И на крајот на краиштата што има лошо во смеењето?

(иако тоа lol не беше наменето за веганити туку за за фразата ,пиј млеко за да пораснеш,...бла,бла,бла... и длабоко се извинувам за тоа што не бев доволно јасен ) GO VEGAN!!!!!
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Чет Мар 27, 2008 10:22 am

BaXAnt напиша:
(иако тоа lol не беше наменето за веганити туку за за фразата ,пиј млеко за да пораснеш,...бла,бла,бла... и длабоко се извинувам за тоа што не бев доволно јасен ) GO VEGAN!!!!!

Смеј се во право си дека смеењето не е забрането и е здраво.
И јас се смеев кога го кажав тоа.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 5:16 pm

spored mene ima dva vida preku koj se sozdava red. 1 hierarhiski ureden so avtoritet 2 nehirarhiski ureden preku solidarnost megusebni slobodni dogovri i asocijacii so cel da se zadovolat nasite potrebi btw opstestvoto e formirano na ovoj nacin.ako trgneme od tuka znaci ima razlika i od drzava do organizacija.sakam da kazam malce zabegav Smile deka zakonot e pomosno sredstvo za da se odrzi red pomosno znaci deka moze i bez nego..normalno ke se potpirame na moralni i prirodni zakoni...no avtoritarniot zakon e sekogas so cel .ANARHIJA NE E NI IDEOLOGIJA NI NISO TAKVO -EDNOSTAVNO ANARHIJA E EVOLUCIJA KOJA MORA DA DOJDE.anarhija duri i verbalno stoi vo antagonizam so hierarhija.anarhizmot saka da ni ponudi novo opstestvo kade sto hierarhijata ke bide iskoreneta od site sferi na zivotot i nikoj ke nema sloboda koja ke se bazira nad tugata sloboda .ako zeeme deka zborot anarhija znaci bez gospodar,toa znaci nema ni rob toa znaci sloboda i ednakvost so 1 zbor anarhija doagame do sloboda i ednakvost hahah .duri i marks zbori za anarhizam fazat koja ide posle diktatura na proleteriatot bi trebalo da bide anarhizam,no preku diktatura na proleteriatot nemoze da se dobie anarhija
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 5:23 pm

tepev eve vika marks se otkazal od bogatsvoto na tatko mu .KROPOTKIN SE otkazal od titula princ za da bide poblisku do narodot.Marks bil kolku tolku finasiran od Engels odnosno od tatko mu na engels.a Peter kropotkin umrel u edna mala kuka so negovata familija i edna krava za prehraan so mleko koja komunistite sakale da ja kolektiviziraat hahaha...
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 5:39 pm

izvinete so sum nov clen a tolku doseden Smile...sakav da zboram za taa kritika na anarhizmot deka e nevozmozno ili kako bi rekle utopia....
1.anarhijata ne nudi prefeknost tuku nudu solucija na dosta problemi.
2.anarhijata ima primeri koi funkcionirale perfektno ekonomski bile unisteni so armii-najcesto komunisticki
3.ako kazeme deka anarhijata e utopia zagrizuvame na mamkata deka kapitalizmot e edinstvena opcija bas go goltamae toa sto kapitalistite sakaat da go golteneme
4.covekot ima onolku sloboda kolku sto toj e potgotven ili kolku sto toj saka da zeme.
5 zosto da ja ubivame nadezta od sam start koga nadezta umira posledna toa e kako da vikas nemozam da ja ripnam dupkava a da ne si ni probal.
6poznat anarhisticki argument na ovaa tema-i covekot pod monarhija znaci pod kralot veruval deka nikad nema da se oslobodi od kralot no se oslobodil.za covekot pod monarhijata zborot republika znacel vlast na poise luge na poise dusi , zborot republika znacel zbunuvanje i haos.
7 zar mislite deka kapitalizmot e posledna faza na ccoveckiot razvoj i opstestvoto?
8 .po ucilista ni zborat deka e utopia posebno po faksovi sredni skola zar ne sfakate kakvo vlijanie ima obrazovanieto ima nad nas?da velea deka e mozno ke bese mozno
9.za covekot odenjeto na mesecinata ne e utopia zosto togas , promena na nesto sto toj go napravil e utopia anrhija e samo ispravka na covekovite greski ili korektor na kapitalizmot
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by LowNicotine on Вто Јун 10, 2008 5:34 am

Ako nema aftoritet koj ebago e Moderator tuka. Smile Jas se izvinuvam ako ne sum mnogu nachitan za Anarhijata i komunizmot ili religiite. Poveke sum za socioto i etikata kako i moralot otkolku nekoi ideologii.Imam poteshkotii za da go iskazham toa shto go mislam za Anarhijata poshto od mnogu strani mozham da se fatam vo paradoks i da ne bidam svaten, taka da ke idam edno po edno kako shto ke se razviva diskusijata. Smetam deka dojde vreme za Revolucija ne so pushki i kalashi tuku so svesta.A prethodnik na taa revolucija treba da bide Anarhijata, ne haosot tuku slobadata na samostojnoto deluvanje i mislenje, za da se promeni neshto vo idninata treba da se smenat temelite na ovoj narod.
Jas najveke sum za da ima Anarho-Socijalizam. Kade jasno se zalaga chovek za slobodata no i za nekoi etichki i chovecki principi. Tolku za poveke drugpat.
avatar
LowNicotine

Број на мислења : 7
Age : 35
Registration date : 2008-06-10

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Сре Јун 11, 2008 7:20 pm

LowNicotine напиша:Ako nema aftoritet koj ebago e Moderator tuka. Smile

Така gi pravat vakvite sajtovi da imaat administratori... mora da se pravat mali otstapki.

LowNicotine напиша:
Jas se izvinuvam ako ne sum mnogu nachitan za Anarhijata i komunizmot ili religiite. Poveke sum za socioto i etikata kako i moralot otkolku nekoi ideologii.Imam poteshkotii za da go iskazham toa shto go mislam za Anarhijata poshto od mnogu strani mozham da se fatam vo paradoks i da ne bidam svaten, taka da ke idam edno po edno kako shto ke se razviva diskusijata. Smetam deka dojde vreme za Revolucija ne so pushki i kalashi tuku so svesta.A prethodnik na taa revolucija treba da bide Anarhijata, ne haosot tuku slobadata na samostojnoto deluvanje i mislenje, za da se promeni neshto vo idninata treba da se smenat temelite na ovoj narod.
Jas najveke sum za da ima Anarho-Socijalizam. Kade jasno se zalaga chovek za slobodata no i za nekoi etichki i chovecki principi. Tolku za poveke drugpat.

Не знам зошто неколку пати го сретнав поимот анархо-социјализам на форумов. Анархизмот подразбира социјализам(слободарски), кога станува збор за општествено организирање, и да според мене, со тоа подразбира и одредени морални вредности кај самата индивидуа... кои нема да бидат ВСАДЕНИ туту ќе се формираат во самата индивидуа како последица на свесноста дека таа индивидуа е дел од овој свет како и останатите. Јас искрено мислам сега за сега барем, дека слободата ќе биде таа која ќе ги дефинира моралните вредности во новото општество наречено анархија.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by M-1 on Нед Јун 15, 2008 5:03 am

Revolucijata na umot (kako ja narekuvam jas) kaj individuata ne moze da se sluci pod uslovi na pritisok, potiskuvanje, avtoritet i dominacija odnadvor pa zatoa revolucijata na opstestvoto i e osnovna pojdovna tocka. Predmalku spomnav deka prvata bi se slucila na individualno nivo (isklucivo posle kolektivnata revolucija) bidejki kaj covekot slobodata steknata po opstestvenata revolucija nosi promena vo nacin na gledanje, razmisluvanje, percepcija i ideji vo razlicen intenzitet od poedinec do poedinec. Kaj nekogo bi mozelo i da ne dojde do bilo kakva promena na individualno nivo, a toa bi bilo od pricina sto mislovniot proces, iako samiot e podlozen na spontana prirodna promena koga e pod nadvoresno vlijanie, teoretski ima moznost da ostane na isto nivo kako i pred kolektivnoto osloboduvanje. Na toj nacin se opravduva i neodigruvanjeto na revolucijata na umot posle revolucijata na opstestvoto (bez koja prethodnata ne e vozmozna) dur posle vtorava sekako postoi sloboda, moznost i opravdanost taa da se sluci kaj poedinecot.
1.Revolucija na opstestvoto: na apsolutno kolektivno nivo.
2.Revolucija na umot: na apsolutno individualno nivo, (nevozmozna bez prvata, no ne i zadolzitelna)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Вто Јун 17, 2008 4:28 pm

evolutionary напиша:izvinete so sum nov clen a tolku doseden Smile...sakav da zboram za taa kritika na anarhizmot deka e nevozmozno ili kako bi rekle utopia....
1.anarhijata ne nudi prefeknost tuku nudu solucija na dosta problemi.
2.anarhijata ima primeri koi funkcionirale perfektno ekonomski bile unisteni so armii-najcesto komunisticki
3.ako kazeme deka anarhijata e utopia zagrizuvame na mamkata deka kapitalizmot e edinstvena opcija bas go goltamae toa sto kapitalistite sakaat da go golteneme
4.covekot ima onolku sloboda kolku sto toj e potgotven ili kolku sto toj saka da zeme.
5 zosto da ja ubivame nadezta od sam start koga nadezta umira posledna toa e kako da vikas nemozam da ja ripnam dupkava a da ne si ni probal.
6poznat anarhisticki argument na ovaa tema-i covekot pod monarhija znaci pod kralot veruval deka nikad nema da se oslobodi od kralot no se oslobodil.za covekot pod monarhijata zborot republika znacel vlast na poise luge na poise dusi , zborot republika znacel zbunuvanje i haos.
7 zar mislite deka kapitalizmot e posledna faza na ccoveckiot razvoj i opstestvoto?
8 .po ucilista ni zborat deka e utopia posebno po faksovi sredni skola zar ne sfakate kakvo vlijanie ima obrazovanieto ima nad nas?da velea deka e mozno ke bese mozno
9.za covekot odenjeto na mesecinata ne e utopia zosto togas , promena na nesto sto toj go napravil e utopia anrhija e samo ispravka na covekovite greski ili korektor na kapitalizmot

БРАВО!!!
ОВА Е ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАРКСОВОТО УЧЕЊЕ.
ДОПОЛНУВАЊЕ НЕ САМО НА МАРКС ТУКУ И НА КАНТ, ХЕГЕЛ И СИТЕ ОНИЕ ФИЛОЗОФИ КОИ ОВОЗМОЖИЛЕ ДА СЕ РАЗВИЕ ОВАА ТЕОРИЈА И УЧЕЊЕ.
БРАВО ЗА МЛАДИТЕ ЛУЃЕ ШТО ИМААТ ЗНАЕЊЕ И ЖЕЛБА ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТОА ЗНАЕЊЕ НА ДРУГИТЕ.
ПОДОБРО СЕ ГЛЕДА КОГА НЕКОЈ ЌЕ ТИ ЈА ЗАПАЛИ ЛАМБАТА.
ПОСЕБНО МЕ РАДУВА ШТО ИСТОРИЈАТА ЌЕ МЕ ЗАБЕЛЕЖИ КАКО ЧОВЕК ШТО ЛИЧНО СЕ ПОЗНАВАЛ СО ОВИЕ ЛУЃЕ И КАКО НИВЕН ИСТОМОСЛЕНИК.
lol! СИ ОБЕЗБЕДИВ И МЕСТО ВО ИСТОРИЈАТА.
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ЌЕ ПОЖИВЕАМ И ДОСТА ДОЛГО ДА ГИ ВИДАМ И РЕЗУЛТАТИТЕ ОД АНАРХИЗМОТ.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот