Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархизам

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Чет Фед 07, 2008 3:52 am

tepev напиша:
За тебе капитализмот значи е долгови, кредити, исклучување на вода и телефон, а не општество во кое што производните сили достигнуваат највисок стадиум на развој ?

А дали тоа што призводните сили достигнуваат највисок стадиум на развој, чиј стадиум патем е базиран на експлоатација на луѓето, е доволна причина за постоењето на капитализмот?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Чет Фед 07, 2008 4:04 pm

Zosto NEKOJ da ne oslobodi?! Ne li mozeme samite? Ne li sme dovolno?
Kapitalistot e rob. Toj e rob na alcnosta. Najgolemiot del od niv si imaat svoj del od frustracii. Nivnata cel se parite (najcesto). Tie sekogas zongliraat so golemi sumi, so rizicni odluki. Si imaat i tie svoi stresovi. Nikogas ne se slobodni. Sekogas se na shtrek. Toa e cenata koja tie ja plakjaat za da go imaat toa sto go imaat. Poznavam lugje koi imaat mnogu pari, ama tie nemozat ni na odmor da otidat. Zatoa sto, mora mobilniot da mu bide uklucen poradi eventualni problemi. Sekogas mu zvoni. Sorry za latinicata i ke prodolzam posle Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Чет Фед 07, 2008 10:44 pm

Луѓе, слободно пишувајте како сакате, може и латиница не е проблем Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 08, 2008 12:23 pm

negative_h напиша:Zosto NEKOJ da ne oslobodi?! Ne li mozeme samite? Ne li sme dovolno?
Kapitalistot e rob. Toj e rob na alcnosta. Najgolemiot del od niv si imaat svoj del od frustracii. Nivnata cel se parite (najcesto). Tie sekogas zongliraat so golemi sumi, so rizicni odluki. Si imaat i tie svoi stresovi. Nikogas ne se slobodni. Sekogas se na shtrek. Toa e cenata koja tie ja plakjaat za da go imaat toa sto go imaat. Poznavam lugje koi imaat mnogu pari, ama tie nemozat ni na odmor da otidat. Zatoa sto, mora mobilniot da mu bide uklucen poradi eventualni problemi. Sekogas mu zvoni. Sorry za latinicata i ke prodolzam posle Very Happy

Се согласувам со тебе но како ќе живееме без работа што ни носи пари за да живееме.
Или ќе живееме во некој анархичен сојуз со природата како во првобитната заедница?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Пет Фед 08, 2008 7:45 pm

tepev напиша:
negative_h напиша:Zosto NEKOJ da ne oslobodi?! Ne li mozeme samite? Ne li sme dovolno?
Kapitalistot e rob. Toj e rob na alcnosta. Najgolemiot del od niv si imaat svoj del od frustracii. Nivnata cel se parite (najcesto). Tie sekogas zongliraat so golemi sumi, so rizicni odluki. Si imaat i tie svoi stresovi. Nikogas ne se slobodni. Sekogas se na shtrek. Toa e cenata koja tie ja plakjaat za da go imaat toa sto go imaat. Poznavam lugje koi imaat mnogu pari, ama tie nemozat ni na odmor da otidat. Zatoa sto, mora mobilniot da mu bide uklucen poradi eventualni problemi. Sekogas mu zvoni. Sorry za latinicata i ke prodolzam posle Very Happy

Се согласувам со тебе но како ќе живееме без работа што ни носи пари за да живееме.
Или ќе живееме во некој анархичен сојуз со природата како во првобитната заедница?

Како без работа? Непостоење на работно време и работно “место“ не значи неработење. Тоа е едно. Друго... Парите всушност не ја оценуваат работата. Парите ја маскираат вистинската вредност на работата. поради парите, многу работи ја имаат изгубено својата вредност, и многу небитни работи имаат добиено многу голема вредност.
Што се парите? Парчиња хартија. Ние им ја даваме вредноста која што ја имаат. Нам всушност ни требаат (па и не ни требаат голем дел од нив Very Happy )работите кои ги купуваме со парите. Само што, како што кажав, поради парите, многу работи ја имаат изгубено вредноста. Пример: еден директор, или сметководител, или што и да е, може да не придонесе со ништо денес, ама ќе добие висока плата на крајот на месецот. Од друга страна пак, сите работници, кои кои произведуваат нешто, вршат некои стварно битни и неопходни работи, инжењери кои “тупат“ мозок за да направат нешто корисно, учители кои ги воспитуваат децата (добро, бар би требало да е така), можеби нешто сум пропуштил, одвај врзуваат крај со крај!
Во книгата Bolo Bolo, има некои добри идеи за начинот на доаѓање до добра. Едниот е, наместо да се потпираме на размена (или уште полошо пари), може поголемиот дел од материјалните добра да се добиваат по пат на подароци. Значи, заедницата во која живееш произведува вишок од нешто. Наместо да се трампаш, ти го подаруваш вишокот на заедница која има потреба од тоа. Со тоа ствараш добар имиџ на заедницата во која живееш, и + останатите добиваат пример од тебе, па ти компензираат со нешто што тие го имаат во изоблиство. Ова може многу добро да функционира, најмногу поради фактот дека моментално се произведува вишок добра! Не е проблем во светов што нема доволно храна или вода, енергија и се останато! Проблемот е во неправилната распределба на добра! За пример, 9/10 од храната произведена во САД се фрла, додека во најсиромашните земји во светот, луѓето умираат од глад, недостаток на вода за пиење и т.н.
Друга работа. Моментално, постои конкуренција, што значи, дека многу способни луѓе се поделени на разни страни, и се натпреваруваат меѓу себе, произведувајќи нешто што е подобро отколку тоа на другиот. Замислете да нема потреба од криење на тајните. Производите ќе бидат многу поквалитетни, кога ќе се работи со здружени сили. Освен тоа, ќе бидат многу поиздржливи, затоа што ќе се прават за да бидат трајни, а не за да се продаваат повеќе Razz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 08, 2008 11:05 pm

Утопија !!!
Не може да се замисли, а не да се спроведе во стварност.
Навлегуваш во областа на научната фантастика. alien
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Саб Фед 09, 2008 1:49 am

tepev напиша:Утопија !!!
Не може да се замисли, а не да се спроведе во стварност.
Навлегуваш во областа на научната фантастика. alien

Зошто мислиш така? Пак ли ќе го добијам муабетот за “ЧОВЕЧКИОТ ФАКТОР“? Very Happy
Не ли би можел да живееш така? Или не е само до тебе и до мене? Тој е стар муабет, и искрено, малце и излитен и не држи. Затоа што, ако е така, тогаш мислиш ли дека само јас и ти сме ОК? Другите се несвесни и без вредности? Сите поаѓаат од другите. Јас мислам дека треба да тргнеме од себе. Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Саб Фед 09, 2008 10:36 pm

Освен тоа, се мислев денес додека имав една дооооооолга вожња Very Happy
Многу од луѓето “сакаат“ од фашизам (капитализам, пошто тоа е на некој начин) да преминат во анархизам. Не оди тоа така. Многу анархисти велат дека МОРА така да биде, значи без некоја средна фаза, ама не се согласувам со нив. Затоа што, така МОЖЕБИ е утопија. Ама, со постепено преминување, може некако да се дојде до тоа.
Мене лично, најмногу ми се допаѓа анархо-синдикализмот, како преодна фаза (или некој квази-анархосиндикализам ако сакате Razz). Има една мисла, одеше нешто како “Кога сонуваш сам, сонот останува сон. Кога сонуваме заедно, сонот станува реалност!“. Е на тоа треба да се концентрираме. Треба да го одржуваме сонот жив! Идејата за поубаво општество СЕКОГАШ ќе живее во мене!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by gocemk on Нед Фед 10, 2008 1:40 am

negative_h напиша:Освен тоа, се мислев денес додека имав една дооооооолга вожња Very Happy
Многу од луѓето “сакаат“ од фашизам (капитализам, пошто тоа е на некој начин) да преминат во анархизам. Не оди тоа така. Многу анархисти велат дека МОРА така да биде, значи без некоја средна фаза, ама не се согласувам со нив. Затоа што, така МОЖЕБИ е утопија. Ама, со постепено преминување, може некако да се дојде до тоа.
Мене лично, најмногу ми се допаѓа анархо-синдикализмот, како преодна фаза (или некој квази-анархосиндикализам ако сакате Razz). Има една мисла, одеше нешто како “Кога сонуваш сам, сонот останува сон. Кога сонуваме заедно, сонот станува реалност!“. Е на тоа треба да се концентрираме. Треба да го одржуваме сонот жив! Идејата за поубаво општество СЕКОГАШ ќе живее во мене!

Vo potpolnost se soglasuvam so tebe. Mozebi (a i mnogu verojatno) toj premin nema da se sluci vo nasiot zivoten vek, no sekako e opravdano da se nadevame deka nekogas ke se sluci, pa makar i za 200-300 godini ako ne i poveke. Svesta na covestvoto rastela so tekot na godinite, pa najverojatno ke ja dostigne i taa svest za celosen premin vo anarhija.
avatar
gocemk

Број на мислења : 4
Age : 31
Location : Tetovo
Registration date : 2008-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Megatron on Пон Фед 11, 2008 3:45 pm

mozi i pobrzo da se desi Smile) kako so odi svetot veke i glupite pocnaja da svakat kaj ke zavrsime... se polesno e coek da se svesti i da gi primeti izlisnite politiki i "borbata" za dobroto na narodot....ako ima III svetska vojna ke bidi megu lugeto i vlastite Smile)
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Сре Фед 13, 2008 9:22 am

Megatron напиша:ako ima III svetska vojna ke bidi megu lugeto i vlastite Smile)
О да, се согласувам 100% тука со тебе, со оваа глобализација и new world order shit, мислам дека тоа ќе биде така.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Пет Фед 15, 2008 12:28 pm

Anarchist напиша:
Megatron напиша:ako ima III svetska vojna ke bidi megu lugeto i vlastite Smile)
О да, се согласувам 100% тука со тебе, со оваа глобализација и new world order shit, мислам дека тоа ќе биде така.

Паааааааааааааа, и не мора да значи. Видете, да се луѓето доволно свесни, нема да има потреба од војна. Единствено нешто што треба да се направи за да се поразат “властите“ е колективно да се одбие работата, т.е. производството. Без храна, опрема, оружје, муниција, нема војна. Кој ги произведува тие работи? Работниците! Значи, ако нема производство, нема ни средства за војна. Како што кажува П.М. во Боло Боло, без производство, планетарната работна машина сама ќе умре! Ќе има ваму и таму некои ситни препукувања, последни обиди да се врати власта преку репресија, за на крај неофцијално (па и официјално) да престане да постои. Very Happy
Preety cool a? Razz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Нед Фед 17, 2008 3:57 pm

negative_h напиша:
Anarchist напиша:
Megatron напиша:ako ima III svetska vojna ke bidi megu lugeto i vlastite Smile)
О да, се согласувам 100% тука со тебе, со оваа глобализација и new world order shit, мислам дека тоа ќе биде така.

Паааааааааааааа, и не мора да значи. Видете, да се луѓето доволно свесни, нема да има потреба од војна. Единствено нешто што треба да се направи за да се поразат “властите“ е колективно да се одбие работата, т.е. производството. Без храна, опрема, оружје, муниција, нема војна. Кој ги произведува тие работи? Работниците! Значи, ако нема производство, нема ни средства за војна. Како што кажува П.М. во Боло Боло, без производство, планетарната работна машина сама ќе умре! Ќе има ваму и таму некои ситни препукувања, последни обиди да се врати власта преку репресија, за на крај неофцијално (па и официјално) да престане да постои. Very Happy
Preety cool a? Razz

Абе деца ќе ве остави човек една недела сами и трета светска војна ќе предизвикате.
Полека малку.
Ако нема друг избор повеќе се согласувам со предлогот на negative_h отколку војна.
Negative_h не ти го знам името. МЛАДИОТ ЧЕ ОД ТЕТОВО, јас така те нареков.
Млад човек со многу интересни размислувања.
Откога ќе ја умреме планетарната работна машина заедно со „ властите “ нема ли да ни треба никој за да не води. Мислам дека барем за почеток ќе мора да има некој што ќе кажува што понатаму.
Ако треба некој јас би те предложил тебе затоа што верувам дека нема да се занесеш како досегашната власт и да сакаш да приграбиш се за себе или поголемиот дел, ами ќе го поделиш целото благо на земјата со другите.
А меѓу другото „ властите “ додека да умрат ќе имаат залихи за живот. За разлика од работниците тие ќе имаат од што да живеат додека ги чекаат да умрат.
Колку да имаш тема за размислување.
Поздрав за сега!!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Вто Фед 19, 2008 11:56 am

tepev напиша:
negative_h напиша:
Anarchist напиша:
Megatron напиша:ako ima III svetska vojna ke bidi megu lugeto i vlastite Smile)
О да, се согласувам 100% тука со тебе, со оваа глобализација и new world order shit, мислам дека тоа ќе биде така.

Паааааааааааааа, и не мора да значи. Видете, да се луѓето доволно свесни, нема да има потреба од војна. Единствено нешто што треба да се направи за да се поразат “властите“ е колективно да се одбие работата, т.е. производството. Без храна, опрема, оружје, муниција, нема војна. Кој ги произведува тие работи? Работниците! Значи, ако нема производство, нема ни средства за војна. Како што кажува П.М. во Боло Боло, без производство, планетарната работна машина сама ќе умре! Ќе има ваму и таму некои ситни препукувања, последни обиди да се врати власта преку репресија, за на крај неофцијално (па и официјално) да престане да постои. Very Happy
Preety cool a? Razz

Абе деца ќе ве остави човек една недела сами и трета светска војна ќе предизвикате.
Полека малку.
Ако нема друг избор повеќе се согласувам со предлогот на negative_h отколку војна.
Negative_h не ти го знам името. МЛАДИОТ ЧЕ ОД ТЕТОВО, јас така те нареков.
Млад човек со многу интересни размислувања.
Откога ќе ја умреме планетарната работна машина заедно со „ властите “ нема ли да ни треба никој за да не води. Мислам дека барем за почеток ќе мора да има некој што ќе кажува што понатаму.
Ако треба некој јас би те предложил тебе затоа што верувам дека нема да се занесеш како досегашната власт и да сакаш да приграбиш се за себе или поголемиот дел, ами ќе го поделиш целото благо на земјата со другите.
А меѓу другото „ властите “ додека да умрат ќе имаат залихи за живот. За разлика од работниците тие ќе имаат од што да живеат додека ги чекаат да умрат.
Колку да имаш тема за размислување.
Поздрав за сега!!!
Хааааааааааааааааааааааааааааа, tepev, мојот омилен лик на форумов Very Happy. Добредојде назад. Значи, процесот во кој после некое време “умира“ планетарната работна машина (читај светската економија) а со неа и државите, не е баш денес до утре Smile. Значи, како што реков, најдобриот (барем според мене) начин да се дојде поблиску до “анархија“ е анархосиндикализам (или некој облик на уредување близок до него). Тоа одприлика би било многу поефикасно делување на синдикати со цел добивање на поволни услови за работниците. Тоа сметам дека е добра појдовна точка. Кога работниците ќе ја преземат контролата над тоа што го произведуваат, ќе ја преземат и “власта“ на некој начин. Значи, сеуште ќе имате некој што “ќе ви кажува“ што понатаму (не знам само како не ви е здосадено од тоа некој да ви кажува што понатаму Very Happy), само што тој некој нема да има моќ, бар не толкава. А со време, нема да има потреба од таков лик. А за тоа мене да ме кандидирате за султан Very Happy, фала, ама јас сепак порадо би возел скејт и би шетал по светов Smile. Не сум баш од “тие“ луѓе што го имаат комплексот “бог“, не сум заинтересиран да бидам моќен. А за тоа “властите ќе имаат залихи“... Ќе имаат пари, нема да имаат залихи, освен ако не веруваш дека на пример бранко или груевски чуваат брашно, сол и шеќер у подрум Very Happy. А пари џабе им се ако никој нема да сака да им продаде ништо, или ако парите престанат да вредат Razz. Единствено ќе вредат за потпалување оган Very Happy
Поздрав, и уште еднаш, мило ми е што се “врати“ Very Happy
Инаку името (што ми е “наметнато“ од останатите, јас не сум одлучувал за него Very Happy) ми е Христо, ама скоро сите ме викаат Еж или Еже Very Happy (тоа е име со кое можам да се помирам полесно, а не го ставам у лична карта пошто не верувам во неа, т.е. не верувам дека ми е потребна и не сакам името да си го валкам со тоа што ќе ми се најде таму). Така да, за “властите“ сум Христо, за пријателите и другарите сум Еж/е Wink
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Сре Фед 20, 2008 10:48 am

Jaс сакам да се изјаснам, мислам дека ќе има борби понатаму помеѓу властите и народот, јас не сакам да има насилство, но мислам дека како што се одвиваат работите денес, борбата на улиците е неизбежна, не зборувам за сега во блиска иднина, но понатаму сигурно. Затоа мислам дека идеите за анархизмот треба да се шират со побрзо темпо, луѓето бараат и ќе бараат алтернативи од капитализмот, од сите тие алтернативи мислам дека анархизмот е единствениот начин како да се направи вистинска револуција која нема да се задуши самата себе си, како што беше примерот со "комунизмот" од минатиот век.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Чет Фед 21, 2008 8:26 pm

Голем поздрав за мојот нов пријател Еж, ако тој нема ништо против !!!
Еж јас сум Димче. Тепев ми е презимето, а сум крстен по дедо ми и гордо си го носам тоа име.
Не знам за твоето, но ако е по Исус дадено се согласувам со тебе.
Не сум побожен макар да верувам во некоја сила што ги поставува законите, да ја наречеме природа и ја почитувам.
Но како и да е Еж е убаво име и ако тебе ти се бендисува немам ништо против. Напротив!

Околу темата:
Се чувствувам како илегалец од некој комунистички кружок.
Се спремаме да се бориме ( викам се спремаме заради тоа што се согласувам со вас за уривање на вака поставена власт ) и не се криеме баш толку затоа што се уште никој не не разбира сериозно. Но ако се замислат дека сега се сее некое семе што еден ден треба да никне и да даде плод мислам дека не би биле така индиферентни.
Не се согласувам со војната но ако сакаме да ги забрзаме работите не може ни без тоа.
Така ли е Anarchist ???
Кој ќе ги чека сами да се повлечат и да го достигнат нивото на свест што го има Еж.
Еж сигурен ли си дека Бранко и Грујо не чуваат некаде брашно и сол. Си чул ли за државни резерви. Ако успееме да им ги одземеме тоа е веќе нешто друго.
BTW Во Румунија револуцијата ја добија со топол леб и салама истите тие што ги складираа резервите.
А за тоа дали ни треба некој да не води:
Ако на сите ни се вози скејт и ни се шета по светот нема кој да ја поведе и заврши револуцијата.
Нема револуција без жртви. Е кој да бидат жртвите ако не барем за почеток идеолозите.
И семето нема да никне ако само го посееш и го оставиш на чавките да го исколваат. Треба да го поливаш, плевиш и такви некој работи. Затоа се водачите.

Прав е Еж за прстите да си ги штедиме ќе ни требаат.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Пет Фед 22, 2008 8:55 pm

tepev напиша:
Не се согласувам со војната но ако сакаме да ги забрзаме работите не може ни без тоа.
Така ли е Anarchist ???

Не. И јас не се согласувам со војната. Ама како што се одвиваат денес настаните, пред се мислам на војните, општествените економски угнетувања кои ги чувствуваме секојдневно, богатењето на малкумина луѓе и осиромашувањето на се повеќе и повеќе итн. луѓето ќе почнат да бараат алтернативи, значи најчесто своите права и промени си ги остваруваат низ историјата преку крвави револуции. Јас велам дека пораката за анархизмот треба да се шири со поголемо темпо, за да им покаже на луѓето дека е можна и поинаква револуција, револуција која може да трае, а сепак да не биде крвава, пред тие да одберат други алтернативи, како што беше случајот со 20 -от век, каде народите избраа "komunizam", а добија само тоталитаризам.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 22, 2008 11:26 pm

Не заборавај дека комунизмот може да се развие само во услови на високо развиен капитализам, а ниедна од земјите што изгради кобајаги комунизам како општествем поредок не беше ни излегла од феудализмот. Затоа и идејата на комунизмот не можеше да се оствари.
Маркс бил во право откривајќи ги законитостите на движење на општеството и затоа сега се изучува неговото учење како некој либерализам. Точно заради тоа за да се избегне крвопроливањето. Капиталистот е спремен да даде дел од богатството за да добие некаков помирен живот, затоа што нема смисла ни големото богатство ако ти е животот неспокоен.
А има и друго нешто во врска со социјалните разлики.
Во земја каде што повеќето се сиромашни срамота е да си богат.
А во земја каде што има повеќе богати срамота е да си сиромав.
Значи кога ќе дојде до тој степен на свест богатиот да се срами од толкаво богатство ќе сака да го раздели со повеќе луѓе и тоа ќе ја ублажи разликата.
Лошото е што ,пак според Маркс, после желбата за богатство доаѓа желбата за власт како највисок стадиум на лудост.
Затоа не се согласувам со идејата за атеизам.
Ако не за нешто друго тогаш само за тоа да се натера човекот да се плаши од нешто и да размислува малку похумано.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Пон Фед 25, 2008 10:06 am

Идејата на комунизмот не можеше да се оствари поради ДРЖАВАТА и поради БАНКИТЕ.
Да БАНКА, многу интересен збор, кој некако слабо се спомнува кога се критикува општеството.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Пон Фед 25, 2008 11:43 am

Anarchist напиша:Идејата на комунизмот не можеше да се оствари поради ДРЖАВАТА и поради БАНКИТЕ.
Да БАНКА, многу интересен збор, кој некако слабо се спомнува кога се критикува општеството.

Парите како последица на банките ги измислиле за да ја олеснат размената, поточно трампата.
Ама и банките со време сватиле дека можат да го контролираат светот преку парите.
Силата на економијата. Нема пострашна војна од економската. Таа го носи гладот и ги зголемува социјалните разлики.
Но во анархизмот ќе нема потреба од нив затоа што ќе нема размена. Секој ќе произведува и ќе го дава својот производ на користење на човечеството. Така ли да го разбирам?
Но кој ќе го дели сето тоа за да не дојде да се истепаме како животните па посилниот прв да јаде, а после него послабите и на крајот хиените и лешинарите. Не ми влегува во глава.
Или како Еж што вика да сме со доволно свесни, ама кога ќе се освестиме и сите ли ќе се освестат пак не ми го собира умот.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Kropotkin on Пон Фед 25, 2008 9:53 pm

Ако може јас да се убацам у дискусија на кратко...

Анархо-комунизмот, ако веќе навлегуваме во специфики, од Пјотр Кропоткин е зацртан како општество со бартер економија, односно економија која функционира врз принцип на размена на добра.

Да, тоа е условно кажано "чекор назад" во развојот на економските односи, но од друга страна ја елиминира концентрацијата на економска моќ во рацете на богатото малцинство. Ако не постојат парите како посредник, повторно се враќаме на тргување со вистинска вредност. Секој во основа би можел да ги снабдува другите со она што на нив им недостасува и обратно.

Убаво замислено, но тешко остварливо без темелна општествена трансформација.

Или катаклизма. Razz
avatar
Kropotkin

Број на мислења : 2
Age : 30
Location : Sheepville
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Сре Фед 27, 2008 8:55 am

Kropotkin напиша:
Убаво замислено, но тешко остварливо без темелна општествена трансформација.

Или катаклизма. Razz

ПРАВИЛНО.
АМА НА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОТЕНЦИЈАЛ ДА ЈА ОСТВАРАТ ТАА ИДЕЈА ИМ СЕ ВОЗИ СКЕЈТ.
МАРКС СЕ ОТКАЖАЛ ОД КАПИТАЛОТ НА ТАТКО МУ ЗА ДА СЕ ПРИБЛИЖИ ДО ПРОЛЕТАРИЈАТОТ, ШТО МУ ДОНЕЛО И МНОГУ НЕПРИЈАТНОСТИ ВО ЖИВОТОТ.
НЕ ЗНАЕМЕ ШТО Е ГЛАД ДОДЕКА НЕ ГО ПОЧУВСТВУВАМЕ.
ШТО Е УГНЕТУВАЊЕ? ЌЕ РАЗБЕРЕМЕ КОГА ЌЕ НЕ УГНЕТУВААТ.
РЕВОЛУЦИЈАТА БАРА ЖРТВИ.
НЕ ОБВИНУВАМ НИКОГО САМО РАЗМИСЛУВАМ.
А АКО РАЗМЕНАТА БЕЗ ПАРИ НЕ ВРАЌА „ЧЕКОР НАЗАД“ ШТО Е РЕВОЛУЦИОНЕРНОТО.
ИДЕЈАТА ТРЕБА ДА Е РЕВОЛУЦИОНЕРНА. НЕ СЕ ПРОБЛЕМ ПАРИТЕ. И СЕГА ИМА ЛУЃЕ ШТО ЌЕ ЈА ФРЛАТ ХРАНАТА АМА НЕМА ДА ЈА ДАДАТ НА ГЛАДНИОТ. ВО УСЛОВИ НА ХИПЕР ПРОДУКЦИЈА ИМА ДЕЦА ВО СВЕТОТ ШТО УМИРААТ ОД ГЛАД. СТРАШНО!?
ПАРИТЕ ПОЛЕСНО СЕ ДЕЛАТ ОТКОЛУ ПРОИЗВОДИТЕ.
ЗНАЧИ ДА НЕ СЕ ВРАЌАМЕ НАЗАД АМИ ДА СИ ЈА НАДГРАДИМЕ СВЕСТА.
ДА РАЗБЕРЕМЕ ДЕКА НЕ НИ СЕ ПОТРЕБНИ ОГРОМНИ КАПИТАЛИ ЗА ДА ЖИВЕЕМЕ УБАВО.
ЛУЃЕТО ТРУПААТ ЗА ДА ИМААТ И ЗА УТРЕ. АКО СМЕ СИГУРНИ ДЕКА И УТРЕ ЌЕ ИМАМЕ ПОИНАКУ БИ РАЗМИСЛУВАЛЕ.
Е СЕГА КОЈ Е ТОЈ ШТО МОЖЕ ДА НИ ЈА ДАДЕ ТАА СИГУРНОСТ. СЕУШТЕ НИКОЈ!
И НЕМА КОЈ. ПРОБЛЕМОТ Е ВО НАС САМИТЕ. НИЕ СЕ УШТЕ НЕ СМЕ УБЕДЕНИ.
ДАЛИ ЌЕ СЕ УБЕДИМЕ ИЛИ ПРИРОДАТА ГО ЗГРЕШИЛА КОДОТ И НЕ НЕ ПРОГРАМИРАЛА ТАКА.
МОЖЕБИ ПОСЛЕ КАТАКЛИЗМАТА ЌЕ СЕ РАЗВИЈАТ СУШТЕСТВА ШТО ЌЕ МИСЛАТ ПОИНАКУ.
ДОДЕКА НЕ ИЗГУБИШ НЕШТО НЕ СИ ЗНАЕЛ ШТО ИМАШ.
И ДАЛИ СЕКОГАШ МОРАМЕ ДА ЈА НАПРАВИМЕ ГРЕШКАТА ЗА ДА РАЗБЕРЕМЕ КАДЕ ГРЕШИМЕ?
АЈДЕЕЕ ОТИДОВ ВО РАЗМИСЛУВАЊА НА КОЈ ШТО НЕ МОЖАМ ДА ИМ ГО ВИДАМ КРАЈОТ.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by negative_h on Пет Фед 29, 2008 1:39 pm

tepev напиша:
Kropotkin напиша:
Убаво замислено, но тешко остварливо без темелна општествена трансформација.

Или катаклизма. Razz

ПРАВИЛНО.
АМА НА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОТЕНЦИЈАЛ ДА ЈА ОСТВАРАТ ТАА ИДЕЈА ИМ СЕ ВОЗИ СКЕЈТ.
МАРКС СЕ ОТКАЖАЛ ОД КАПИТАЛОТ НА ТАТКО МУ ЗА ДА СЕ ПРИБЛИЖИ ДО ПРОЛЕТАРИЈАТОТ, ШТО МУ ДОНЕЛО И МНОГУ НЕПРИЈАТНОСТИ ВО ЖИВОТОТ.
НЕ ЗНАЕМЕ ШТО Е ГЛАД ДОДЕКА НЕ ГО ПОЧУВСТВУВАМЕ.
ШТО Е УГНЕТУВАЊЕ? ЌЕ РАЗБЕРЕМЕ КОГА ЌЕ НЕ УГНЕТУВААТ.
РЕВОЛУЦИЈАТА БАРА ЖРТВИ.
НЕ ОБВИНУВАМ НИКОГО САМО РАЗМИСЛУВАМ.
А АКО РАЗМЕНАТА БЕЗ ПАРИ НЕ ВРАЌА „ЧЕКОР НАЗАД“ ШТО Е РЕВОЛУЦИОНЕРНОТО.
ИДЕЈАТА ТРЕБА ДА Е РЕВОЛУЦИОНЕРНА. НЕ СЕ ПРОБЛЕМ ПАРИТЕ. И СЕГА ИМА ЛУЃЕ ШТО ЌЕ ЈА ФРЛАТ ХРАНАТА АМА НЕМА ДА ЈА ДАДАТ НА ГЛАДНИОТ. ВО УСЛОВИ НА ХИПЕР ПРОДУКЦИЈА ИМА ДЕЦА ВО СВЕТОТ ШТО УМИРААТ ОД ГЛАД. СТРАШНО!?
ПАРИТЕ ПОЛЕСНО СЕ ДЕЛАТ ОТКОЛУ ПРОИЗВОДИТЕ.
ЗНАЧИ ДА НЕ СЕ ВРАЌАМЕ НАЗАД АМИ ДА СИ ЈА НАДГРАДИМЕ СВЕСТА.
ДА РАЗБЕРЕМЕ ДЕКА НЕ НИ СЕ ПОТРЕБНИ ОГРОМНИ КАПИТАЛИ ЗА ДА ЖИВЕЕМЕ УБАВО.
ЛУЃЕТО ТРУПААТ ЗА ДА ИМААТ И ЗА УТРЕ. АКО СМЕ СИГУРНИ ДЕКА И УТРЕ ЌЕ ИМАМЕ ПОИНАКУ БИ РАЗМИСЛУВАЛЕ.
Е СЕГА КОЈ Е ТОЈ ШТО МОЖЕ ДА НИ ЈА ДАДЕ ТАА СИГУРНОСТ. СЕУШТЕ НИКОЈ!
И НЕМА КОЈ. ПРОБЛЕМОТ Е ВО НАС САМИТЕ. НИЕ СЕ УШТЕ НЕ СМЕ УБЕДЕНИ.
ДАЛИ ЌЕ СЕ УБЕДИМЕ ИЛИ ПРИРОДАТА ГО ЗГРЕШИЛА КОДОТ И НЕ НЕ ПРОГРАМИРАЛА ТАКА.
МОЖЕБИ ПОСЛЕ КАТАКЛИЗМАТА ЌЕ СЕ РАЗВИЈАТ СУШТЕСТВА ШТО ЌЕ МИСЛАТ ПОИНАКУ.
ДОДЕКА НЕ ИЗГУБИШ НЕШТО НЕ СИ ЗНАЕЛ ШТО ИМАШ.
И ДАЛИ СЕКОГАШ МОРАМЕ ДА ЈА НАПРАВИМЕ ГРЕШКАТА ЗА ДА РАЗБЕРЕМЕ КАДЕ ГРЕШИМЕ?
АЈДЕЕЕ ОТИДОВ ВО РАЗМИСЛУВАЊА НА КОЈ ШТО НЕ МОЖАМ ДА ИМ ГО ВИДАМ КРАЈОТ.
Имам чувство дека некој зборува за мене Razz
Very Happy
Види, јас немам ништо против да работам и да помагам кајшто треба, ама лидер?! Нееееееееееееееееее! Не сум јас за тоа. Зошто?! Затоа што прво и основно сум премногу радикален за некои работи, работи со кои мноооооогу луѓе нема да се согласат! Пример, јас сум веган и мое мислење е дека не треба животните да се искористуваат на било кој начин. Би ми дал ли моќ да ја укинам тортурата врз животните?! Или на пример, јас немам НИШТО против тоа хомосексуални двојки да бидат заедно на кое ниво сакаат, значи би дозволил и брак, дури би дозволил и деца да посвојуваат, нешто на што скоро сите луѓе се противат (а нема ама апсолутно никаква основа за тоа). Ова се само дел од работите. Има многу повеќе. Факт е дека цар, султан, Фидел Кастро и сл. ликови не се решение. Би требало некој да биде бог за да биде исправен цело време и за сите. Јас СУМ бог, ама само за себе. Немам капацитет да бидам бог за сите, не сум толку паметен. А парите не се баш некое олеснување, напротив. Жртви?! Сигурно дека секоја револуција бара жртви, ама не мора секој пат да бидат огромни. Мислам, се губи поентата на идејата, ако сите ние се жртвуваме комплетно за неа. Мислам, основата на оваа идеја е убав живот и уживање. Ако цел живот го поминеме САМО во жртвување, за што се бориме тогаш?
Нешто на страна од темава: Многу мразам кога комуницирам со луѓе вака, преку машина. Многу повеќе преферирам во живо. Дај некој убав ден да се видиме онака на сокче, пивце, кој по што си е Very Happy, и да си праиме муабет ко луѓе, не ко роботи Razz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarchist on Пет Фед 29, 2008 2:01 pm

negative_h напиша: Пример, јас сум веган
Опа имаме веган тука Smile поштовање. Сакав да отворам таква тема, но веројатно знаеш многу повеќе, па предлагам ти да напишеш, пастирај и некој линк да се запознаеме што е тоа и сл. spread the word затоа сме тука.

negative_h напиша:
Нешто на страна од темава: Многу мразам кога комуницирам со луѓе вака, преку машина. Многу повеќе преферирам во живо. Дај некој убав ден да се видиме онака на сокче, пивце, кој по што си е Very Happy, и да си праиме муабет ко луѓе, не ко роботи Razz

Не е лоша идејава, само што ќе треба да се координираме подобро, сепак имаме луѓе од различни градови, секој/а со различни обврски... ама како и да е ќе мора и тоа еднаш да се направи. Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Anarho on Саб Мар 01, 2008 1:05 am

Јас СУМ бог, ама само за себе. Немам капацитет да бидам бог за сите, не сум толку паметен.

Не треба да си паметен ами да се жртвуваш.
БОГ да бидеш не можеш, но божји пратеник нешто како Исус.
Само не ти препорачувам да го превземаш гревот на човештвото.
Многу е голем и нема да ти се благодарни.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот