АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    Анархо феминизам

    +10
    Dr.Freakadelic
    evolutionary
    Kittentits
    anarhitetka
    Ghost Dog
    schizzo
    Anarho
    negative_h
    Anarchist
    Секс Објект
    14 posters

    Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

    Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Kittentits Саб Сеп 27, 2008 12:41 pm

    netocka напиша:и ова е од Манифестот:

    Не постои никаква причина зошто општество составано од рационални суштества, способни за сочувство меѓу себе, остварени, кои немаат природна причина да се натпреваруваат, би требало да има власт, закони или лидери.

    Вистинската заедница се состои од индивидуи, а не од некакви припадници на видовите, не од парови, туку од оние кои ја почитуваат меѓусебната индивидуалност и приватност, а во исто време општат меѓу себе ментално и емоционално, слободни духови во слободен однос меѓу себе, во меѓусебна соработка за постигнување на заеднички цели. Традиционалистите велат дека основната единица на “општеството” е семејството; “хипиците” велат дека е племето; никој/а не вели дека тоа е индивидуата.

    А зошто Warhol,"Големата Уметност" и капитализмот, беше специфична мета за гневот на Соланас спрема мажите?

    Solanas e tolku feminstka kolku sto ja sum Gloria Gejnor ebate. Ona zbori protiv patijarhalnoto ureduvanje, a nametnuva sopstven seksizam, a feminizmot nema vrska so seksizmot ili vo ovoj slucaj femizoto (sto e zenskata paralela na machizmo).

    A ona go zastrela Warhol poso ovoj i svrte grb i mu pomina merakot. Solanas bese nakurcena i bas onaka, seksisticki se ispostavi sprema nego. Razz More ja da sum bil tamo na lice mesto ke sum ja zadavel. Ona Vorhol be... geek
    Kittentits
    Kittentits

    Број на мислења : 79
    Age : 38
    Registration date : 2008-03-19

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by M-1 Чет Окт 02, 2008 3:51 am

    Primetno e deka zenata vo kapitalizmot e vo zaden plan. Zena anarhistka ili komunistka e zamisliva, no kapitalistka ili biznismenka, NAH! Very Happy
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Секс Објект Чет Окт 02, 2008 7:28 am

    Ima.Ima zenista koi kje te izedat za pojadok."Mokjni" zeni od koi jas se gadam.
    Секс Објект
    Секс Објект

    Број на мислења : 210
    Age : 36
    Registration date : 2008-01-05

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by M-1 Чет Окт 02, 2008 5:43 pm

    U zaden plan se sepak, nie gi imame Emma Goldman, Dolores Ibaruri, Ida Mett, Rosa Luksemburg:)
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Anarchist Чет Окт 02, 2008 6:21 pm

    A margaret Tacer? Smile
    Anarchist
    Anarchist

    Број на мислења : 603
    Registration date : 2008-01-05

    http://anarhija.tk

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by M-1 Нед Окт 05, 2008 10:19 pm

    Revoluciite se poretki od parlamentarnite izbori:)
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Ravachol Сре Апр 22, 2009 1:26 am

    Iako topicot e odamna postaven posto sum nov veruvam nema da zamerite na nekolku recenici.

    Gledam trgnuvate od pretpostavkata deka vo denesnive opstestva mazite se na nekoj nacin favorizirani. Dosega ne sum uspeal da vidam na koj nacin sum favoriziran (!?) a ete sum pominal cela mladost vo nemastija. Sum rabotel i gradezno i vo zelezara i vo topilnica i tuka i vo stranstvo pa se uste ne sfakam kako sum toa vo podobra polozba od nekoja zena? Znam deka ste pretezno studenti pa bez navreda smetam deka treba da porazgovarate so nekoj rudar ili metalec za nivnite 'privilegii' vo ednos na nekoja domakinka :

    1.Domakinka - dosadna rabota
    - dosadno sekojdnevie
    - finansiska zavisnost (od mazot)
    - bez opasnost po zdravjeto i zivotot

    2.Rudar - dosadna rabota
    - dosadno i macno sekojdnevie
    - finansiska zavisnost (od kapitalistot, sekako 100-150 evra mesecot se za nekoj promil pomala zavisnost otkolku na domakinkata, tocno)
    - opasnost po zdravjeto i zivotot

    Ako nekoj misli deka najgolemiot del od rabotite se 'zabavni' se laze.

    Ako 'favoriziranje' znaci smrt od 'nesrekni slucai' na rabotno mesto ili smrt kako posledica od rabotno mesto mozebi. Spored ILO - International labour organization koi ne se bas poznati po preuvelicuvanje tuku poveke po 'turkanje pod tepih' vo 2007 godina kako posledica od gorenavedenite sostojbi nastapila smrt za okolu 2.500.000 luge. 98.7% od taa brojka - mazi. Sto e najmalku 6 pati poveke od zaginatite vo site vojni za taa godina.
    Od druga strana poveketo politicari se mazi tocno. Megjutoa dali politickata funkcija ja obavuva maz ili zena, dali Margaret Tacer ke ubiva vo S.Irska, Argentina i Irak ili B.Buto ke bilda atomsko oruzje za vojna protiv Indija ili pak toa ke go pravat Bus i Bler mi e seedno. Dali ke plakam porezi za vlada kade poveke se mazi ili zeni isto mi e seedno. Dali policiskiot penderek ke e vo race na maz ili zena isto ne mi pravi nekoja razlika. Dali kralicata Viktorija ge ja gradi najgolemata imperija vo poznatata istorija i ke ubie milioni luge (na vlast od 1837-1901) ili ke ubiva rabotnici na 'domasen teren' ili toa bi go pravel nekoj kral koga taa ne bi postoela isto mislam deka e seedno.

    Rabotata na 600m podzemja ili na 50m visocina ne se nikakva privilegija tuku eksploatacija.Ona sto mora da se kaze e deka vo razlicnite KULTURI a ne EKONOMSKI SITEMI se javuva tendencija zenata da se smeta za 'ponisko' sustestvo. Islamskata kultura e eden primer no i drugite religiozni kulturi se slicni. Za ona sto se narekuva neednakvost najgolema zasluga ima crkvata so destruktivnite pogledi kon sesualnosta koi ne dozvoluvale normalen seksualen zivot i taka vo start kocele sekakva moznost za normalna vrska maz-zena. Megutoa dali nekoj zitel na Bagdad e vo popovolna pozicija od zitelka na Oslo e prasanje na zdrav razum.

    Zena ili maz - vo postoeckive okolnosti problemite se isti. Vo sostojba na Anarhija sekako bi bilo poinaku. Praksata vo 'Samerhil' i nekoi drugi slicni mesta dokazuva niz iljadnici primeri kako so normlen seksualen razvoj na adolescentite se stignuva do normalen odnos megu mazi i zeni.Otsustvoto na pederastija i lezbejstvo vo 'Samerhil' vo ovie 88 godini praksa e isto taka interesno,no toa e druga tema.

    Pozdrav

    Vive l'Anarchie !
    avatar
    Ravachol

    Број на мислења : 79
    Registration date : 2009-04-12

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Секс Објект Сре Апр 22, 2009 10:37 pm

    Те разбирам што сакаш да кажеш АМА не можеш да одречеш дека жената не е дискриминирана.За разлика од порано, денес жените се “модерни„ и одат на работа (барем тие што имале среќа), а истовремено се и домаќинки. Тој детал си заборавил да го спомнеш кога си набројувал што прави домаќинката.


    Друга работа, ти другар, кога се вработуваш, не те гледа тебе некој мрсен чичко колкави цицки имаш, дали си млад, убав, туку те гледа дали ќе бидеш способен за работата за која си дошол.

    Што мислиш, зошто за работа се бараат атрактивни млади девојки?За да привлекуваат муштерии.


    Друго (малку оф топик), секоја работа си носи ризици.И мене животот ми е загрозен на работа и замисли не работам како рудар.Ми иде секаков народ и сум имала инциденти со наркомани и со човек кој штотуку излегол од затвор поради убиство и успат се лечи од дрога (не дискриминирам, ама никој не може да ми докаже дека во овие ситуации животот не ми бил во опасност).Зборот ми беше, брачен пар, мажот нека работи, да речеме, као рудар, жената копа по цел ден во поле, си идат дома и двајцата гладни и уморни, во повеќето случаеви жената е таа која ги засукува ракавите и прави јадење, раскрева по дома и сл.И кој е тука дискриминираниот?


    Факт е дека повеќето сме патријахално воспитани.Дури и јас самата до ден денес пробувам да се ослободам од некои работи кои ми ги врежале во глава уште од мала.Кога му објаснував на еден мој колега за анархизам, и кога му спомнав и дека треба да постои еднаквост помеѓу мажот и жената, него тоа не му беше јасно како е можно да се изведе.Човекот никогаш не размислувал на таа тема и ова му се виде чудно.Те разбирам, сите треба да се бориме против угнетување и авторитет, но сметам дека некои работи кои “обичниот човек„ нема да ги помисли, треба да се потенцираат.
    Секс Објект
    Секс Објект

    Број на мислења : 210
    Age : 36
    Registration date : 2008-01-05

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Ravachol Чет Апр 23, 2009 5:23 am

    Poentata e deka i mazite i zenite se vo gadna pozicija. Ne veruvam deka sum vo privilegirana polozba sprema tebe. Sto tocno rabotis?
    Vo primerot sto go dade dvajcata se diskriminirani, zenata nesto poveke (domasni obvrski) ili pomalku (rudarot ima opasna rabota).
    Primitivizmot na ovie prostori e strasen ima mnogu primeri za diskriminacija osobeno vo postarite generacii.
    Ne mozes da im objasnis na luge na koi im nastradal nekoj blizok na rabotno mesto deka bil ete nekako privilegiran, pa zatoa nastradal!
    Nitu pak nekoj moze da im kaze na zenite koi se ekonoski zavisni od mazi deka ne se diskriminirani.
    I dvete raboti se tocni.
    Mene mi bese zborot deka e pogresna pretpostavkata deka ako se rodis kako maz imas nekoi golemi prednosti vo zivotot.

    Друга работа, ти другар, кога се вработуваш, не те гледа тебе некој мрсен чичко колкави цицки имаш, дали си млад, убав, туку те гледа дали ќе бидеш способен за работата за која си дошол.

    Што мислиш, зошто за работа се бараат атрактивни млади девојки?За да привлекуваат муштерии.

    Koga se vrabotuvam gazdata gleda da me eksploatira za sto pomalku pari.
    Tocno za da privlecat musterii toa e kapitalizmot.

    Vo anarhija nikoj nema da te ocenuva sprema cickite - nema ekonomski avtoritet koj ke te ucenuva za rabota.

    Gledam imas staveno location Ireland, dali si bila tamu? Jas rabotev sest meseci vo Dablin vo gradezna firma. Bev i vo Workers solidarity movement, anarho-sindikalisticka organizacija, nesto kako blaga forma na IWW.

    Pozdrav

    Vive l'Anarchie
    avatar
    Ravachol

    Број на мислења : 79
    Registration date : 2009-04-12

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Секс Објект Чет Апр 23, 2009 12:05 pm

    Ravachol напиша:Poentata e deka i mazite i zenite se vo gadna pozicija.

    Kako so pisav pogore, razbrav koja ti e poentata, a kazav i zosto sakam da potenciram anarho-feminizam.
    Mnogu pati sum bila "ponizena" od nekoi idioti, samo zatoa sto sum zensko i sum "poslaba" od niv.Ili barem mislele taka Twisted Evil

    Ravachol напиша:Ne veruvam deka sum vo privilegirana polozba sprema tebe. Sto tocno rabotis?

    Eve ti eden primer, kade jas sum se osetila diskriminirano.
    Rabotam na avtobuska stanica, pogore spomnav del od desavkite so mi se imaat sluceno (rabotam so sekakov narod i veruvaj, znae da bide opasno ponekogas), a mnogu pati i sum pretrpuvala pcuenje, vikanje od lugje koi mislele deka se posilni od mene i go napravile toa SAMO PORADI TOA SO SUM ZENSKO.Znaci, imalo situacii kade "sizikot" mi urla,me vregja, ide kolegata i ljubezno go prasuva kade e problemot, tipot gleda deka sega se soocuva so maska osoba i naednas se smiruva.Ovoa e samo eden primer.

    Ravachol напиша:Vo primerot sto go dade dvajcata se diskriminirani, zenata nesto poveke (domasni obvrski) ili pomalku (rudarot ima opasna rabota).


    Tocno deka i dvajcata se diskriminirani.
    Gledam deka si se fanal za opasnata rabota na rudarot, ajde da receme deka i dvajcata imaat opasna rabota i si idat i dvajcata mrtvi umorni i zenata, zatoa so taka ja vospitale (vo povekjeto slucai), ide doma i se fakja za rabota.Znaci nas ne ucele bukvalno da bideme robovi na kukjata.Ako nekoja zena ide sekoj den mrtva umorna od rabota i ednostavno ne e u sostojba da cisti po doma sekoj den, kutrata kje trpi navredi(za nea) deka e nedomakjinka i sl.Ili ednostavno be, moze na nekoja ne i odi gotvenjeto i sl. ama zatoa e mnogu dobra na nekoe drugo pole, odma i se lepi etiketa.



    Ravachol напиша:Mene mi bese zborot deka e pogresna pretpostavkata deka ako se rodis kako maz imas nekoi golemi prednosti vo zivotot.

    Mazot ako otide domazet vo nekoja kukja, ne se ocekuva od nego da znae da cisti,gotvi, pere...
    Dodeka(vo povekjeto slucai), zenata koga kje se omazi, ako ne ja biva za domasnite "obvrski", kje bide na nekoj nacin ponizena od nejziniot maz i negovite doma.Neli smrdi toa?
    Uste pa ako mazot ja tepa zenata (sto kaj nas e mnogu cest slucaj) i ona ne smee da kaze na nikoj oti i e sram, oti se plasi...
    Ova se samo primeri od naseto sekojdnevie i pricina da se istakne anarho feminizmot.
    Zenata treba da sfati deka moze i sama da opstane, a ne cel zivot da mu robuva na nekoj mrsulav mocko (ova zvucese kao Valerie Razz , ne sakav da vregjam maski rod, tuku go pisav toa izrevoltirana od faktot deka postojat mnogu slucai kako primerite pogore)


    Ravachol напиша:Koga se vrabotuvam gazdata gleda da me eksploatira za sto pomalku pari.
    Tocno za da privlecat musterii toa e kapitalizmot.

    Site sme eksploatirani pomalku ili povekje, jebi ga, vo takvo opstestvo ziveeme, samo sto razlikata e so mnogu od zenite gi gledaat kako seks objekti pri vrabotvanje.

    Ravachol напиша:Gledam imas staveno location Ireland, dali si bila tamu? Jas rabotev sest meseci vo Dablin vo gradezna firma. Bev i vo Workers solidarity movement, anarho-sindikalisticka organizacija, nesto kako blaga forma na IWW.

    Ti zaviduvam, jas se nadevam deka eden den kje ziveam tamu Smile
    Секс Објект
    Секс Објект

    Број на мислења : 210
    Age : 36
    Registration date : 2008-01-05

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Ravachol Пет Апр 24, 2009 7:55 pm

    Tocno e se sto velis, iako vo denesno vreme barem megju mladive bracni parovi, barem ovde vo Ohrid ima golema razlika od prethodnite generacii vo toj pogled. Od postarive generacii ima mnogu slucai na nasilstvo, imam primeri i megu moi rodnini ima teski idioti koi prema 'mudroto zakonodavstvo' odamna bi trebalo da se vo zatvor/ludnica/bolnica zaradi nasilstvo prema soprugite no sekogas naogaat birokratski nacin da se izvlecat. Za sreka megju pomladive nasilstvoto mislam deka e mnogu poretko.

    Mazite se se sami krivi za mnogu raboti, sto maz e ako ne znae sam da si zgotvi nesto ili da se ispere? Posledicite se od dolgoto tursko ropstvo i pravoslavieto, pa i komunizmot kao nesto 'avangarden' sistem izleze obicno sranje vo pogled na ovie raboti.

    Potpolno si vo pravo deka nikoja ne treba nikomu da robuva, a uste pomalku na ovdesnive tranzicioni bogatasi koi gi smetam za dno na covestvoto. No tuka ima edna rabota koja se vika oportunizam a toa e sto mnogu zeni si velat zosto da se macam da se obrazuvam da se boram koga polesno e da se 'ulovi' nekoj od lokalnive tranzicioni bogatasi ili nivni sinovi i da se izbegne celiot proces. Ti imas anarhisticka svest i poinaku gledas na rabotite, svesna si kako raboti sistemot i svesno se boris za nesto podobro. No mnozinstvoto luge i mazi i zeni ne se zamaraat so nisto, polesno im e da se robovi otkolku da se svestat, mi velat daj pusti toa tv pink i ne me zamaraj mnogu, a im zboruvam za raboti koi NIV gi zasegaat, im odzemaat 20-30 godini od zivotot.

    Isto i mene Irska mi bese nekako omilena zemja uste od detstvoto. Enya, The Pogues i Chieftains uste budat emocii. Tamu bev i na Tara i kaj Newgrange mesta koi imaat nekoja cudna energija. Prasaj slobodno sto te interesira konkretno za vrabotuvanje, za zivotot tamu, kako e sto e. Najverojatno vo skoro vreme ke odam pak tamu.

    Pozdrav

    Vive l'Anarchie !
    avatar
    Ravachol

    Број на мислења : 79
    Registration date : 2009-04-12

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Секс Објект Пет Апр 24, 2009 10:35 pm

    Bas denes "se karav" so moite drugarki za ovaa tema.
    Jas, kako crna ovca Smile vo drustvoto, ne znam kolku bev svatena od nivna strana, ama pak mi bese milo so uspeaa na nekoj nacin da me ubedat deka, kako so spomna i ti, denes, povekjeto brakovi se mnogu poinakvi od porano i deka denes mladinata bila po "drska" i ne dozvoluala ugnetuvanje na toa pole, vo smisol da bide rob na kukja.Mi bese milo zatoa sto razmisluvaat taka, a ne znaat mnogu ni za anarhizam, ni za feminizam.Uspat si pomisliv na toa deka imam praveno muabet so mnogu devojki koi razmilsuvale taka, a ne bile ni anarhistki, ni feministki.E sega...posle cel toj muabet, pocnav da se osekjam ubavo zatoa so sum uspeala na nekoj nacin da vlijaam na niv ili na bilo koj voopsto(iako dosta pati sum bila ismeana), samo so, se posraa so edna recenica.Mi kazaa koga bile na odmor, kako eden od prisutnite cistel, gotvel non stop, a ONI ZENITE ne mrdnale so prst.Znam deka cesto znam ja tupam, ama eve odma greska vo govor, sto im kazav deka im vlijae, a oni ne priznavaat.
    Znaci kolku i da me ubeduva nekoj deka zenata denes e emancipirana, ne e.
    A cesto pricinata za nejzinata potcinetost e i ona samata, sama si go dozvolila toa.

    Smetam deka sekoj covek, bez razlika na polot treba da nauci, da umee da si zgotvi, da se ispere itn.Edno radi samiot sebesi, drugo za da ne bide tovar na drug. E sega, ako ne go biva za taa rabota,toa e druga prikazna, kje ima nekoj kompromis, samo da ne bide mrza i da go kaze toa kako izgovor Smile I mrazam koga se deli rabotata na maska i zenska.Ili si sposoben za toa ili ne si, bez razlika na polot.Mnogu me iritira koga nekoj mi objasnuva kako zenata ne moze da diga tesko, a jas doma digam teski i vlazni kilimi, premestuvam namestaj, ama za toa, raskrevanjeto po doma mi e slaba strana Smile Dali toa mene me pravi masko? Smile

    Sto se odnesuva za sponzorusite...rabota koja krajno me iritira i kje izbegnam da pisam nesto za toa, oti sum vo "nervozniot period" i kje ja preteram Smile

    Za Irska mozes da mi pises ako sakas na privatna poraka, da ne odime mnogu off topic tuka.A mozes i da otvoris nova tema, normalno ako sakas, i da pises nesto za "Workers Solidarity movement" .

    Pozdrav!
    Секс Објект
    Секс Објект

    Број на мислења : 210
    Age : 36
    Registration date : 2008-01-05

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Ravachol Саб Апр 25, 2009 11:35 pm

    I mrazam koga se deli rabotata na maska i zenska.Ili si sposoben za toa ili ne si, bez razlika na polot.Mnogu me iritira koga nekoj mi objasnuva kako zenata ne moze da diga tesko, a jas doma digam teski i vlazni kilimi, premestuvam namestaj, ama za toa, raskrevanjeto po doma mi e slaba strana

    Ako nekoj te 'davi' sto mozes a sto ne - zalepi mu edna! Ili mozes ili ne mozes nema koj sto da ti kazuva...

    Dali toa mene me pravi masko?

    HAHAHAHAHA
    Ne !

    A toa sto velis ja tupis, toa e 'karakteristika' na site anarhisti, ako im ukazuvas nesto na lugeto odma te gledaat cudno,pa raspravii,pa ogovaranje pa izbegavanje... Sekoj anarhist i anarhistica si znae dali vredi i kolku, golem problem sto sme tolku malku vo MK. Mozebi najmnogu mozat da se ubedat mladi 'kadri' na 15-16 godini.'Hooke'm while they're young' hehe. Ako nekoj ima familija/deca sansata da go angaziras da razmisluva za anarhija e okolu 0%.

    Sto se odnesuva do pametni zeni : vidi http://en.wikipedia.org/wiki/Hannah_Arendt odgovor na prasanjeto na zloto podocna potvrdeno od eksperimenti, zenata ne bila anarhistka ni fem. ama nejzinite istrazuvanja se vo nasoka na Anarhija.

    Pozdrav!

    Vive l'Anarchie !

    'No luxury, only what is necessary. Enough of this life of flabbiness and moral degradation. Dignity, courage and, at the risk of our own lives, let us kill all the exploiters of the world.'
    ( Ravachol 1891 )
    avatar
    Ravachol

    Број на мислења : 79
    Registration date : 2009-04-12

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархо феминизам - Page 4 Empty Re: Анархо феминизам

    Пишување by Sponsored content


    Sponsored content


    Вратете се на почетокот Go down

    Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот