Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо феминизам

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Сре Фед 20, 2008 12:08 pm

Sto gi povrzuva ovie dva poima?Znaci, feminizmot se bori za ednakvi prava pomegju mazot i zenata.Feminizmot go "praktikuva" ona sto anarhizmot go "propoveda".Anarhizmot se protivi na sekoj oblik na avtoritet, isto i na avtoritetot na mazot nad zenata.Tuka se povrzuvaat anarhizmot i feminizmot.
Koe e vaseto mislenje?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarchist on Сре Фед 20, 2008 3:35 pm

Да, јас мислам дека анархизмот и феминизмот се поврзани, и го подржувам анархо-феминизмот 100%. Бидејќи и тоа е еден вид на опресија, мислам на патријархатот. Ние како анархисти покрај тоа што се залагаме за укинување на државата, се залагаме и за укинување на секаков вид на угнетување во општеството над човекот, без разлика на полот, сексуалната определеност, или било каква поделба.

Анархо-феминизмот праќа добра и многу важна порака со своето име и до сите оние кои се сметаат за анархисти/ки. Постоеле и анархисти каде што патријархалното воспитување никако да излезе од нивниот ум, дури и се немаат запрашано за тоа, анархо-феминизмот со своите критики до одредени патријархално настроени анархисти и нивни дела, потсетуваат на вистинската смисла на анархизмот. Оттука треба да се извади и заклучок, како што сметаат пост-левичарските анархисти дека анархизмот не треба да има само една неменлива дефиниција, туку треба да се запрашуваме секојдневно што е тоа анархизам. Само на тој начин јас мислам дека човек може да биде прогресивен/на. Револуцијата е секојдневна!!!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Чет Фед 21, 2008 5:04 am

Феминизмот Е анархизам. Ама зборувам за вистинскиот феминизам. Да појаснам (за тие што не знаат): Феминистка не е некоја курва што се појавува у минич, на штикла и мрзи мажи! Таа е идиотка што го валка образот на феминизмот со тоа што се декларира како феминистка, исто како и тие идиоти од “панкери“ што кршат и се тепаат и викаат дека се анархисти! Феминизам не значи мрзење мажи (добро, освен ако не ја читаш Валерија Соланас, пошто стварно не знам кој и е КУРОТ нејзе), туку значи рамноправност и недозволување на мажот да се постави како авторитет (еве ја врската со анархизмот). Ама (ова е едно големо ама), тоа не е се. Феминизмот значи и негирање на многу работи кои се “наметнати“ од модерното општество, како што се: фашистичкиот поим за убавина (значи 90:60:90, големи гради, витко тело, слично), гардероба, однесување... Голем дел од феминистките одбиваат да практикуваат некои денес “стандардни“ работи како што се: депилација, носење прслук и сл. Razz сметајќи дека тоа се работи кои се излишни (со кои воглавно се согласувам). Инаку, покрај тоа што феминистките одбиваат да се потчинуваат на мажот, тие одбиваат да се потчинуваат и на останатите авторитети со кои се среќаваат (еве го пак анархизмот)
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Чет Фед 21, 2008 10:55 pm

AntiSocial_Bitch напиша:Sto gi povrzuva ovie dva poima?Znaci, feminizmot se bori za ednakvi prava pomegju mazot i zenata.Feminizmot go "praktikuva" ona sto anarhizmot go "propoveda".Anarhizmot se protivi na sekoj oblik na avtoritet, isto i na avtoritetot na mazot nad zenata.Tuka se povrzuvaat anarhizmot i feminizmot.
Koe e vaseto mislenje?

Не сум баш сигурен во еднаквоста меѓу мажот и жената штом и природата ги направила различни.
Се согласувам дека жените еволуирале во времето и успеале да ги намалат природните разлики и им признавам дека во тој поглед се многу упорни и издржливи, но и тоа си го објаснувам со тоа дека така ги створила природата. За да опстои родот мајката е таа што го брани значи посилната.
Мажот ја брани жената а жената децата. Така е во природата.
Значи ја признавам жената како посилна.
А за мажите што сепак слепо ја следат жената и во се и угодуваат има еден убав збор
ПАПУЧАРИ.
Се согласувам да се почитува жената но треба и да се мотивира за да стане посилна, а со угодување нема да ја мотивираме.
Мајката подигнала сама цела кола за да го извлече згмеченото дете од под колата. Ако не бил тој мотив таа не може да подигне толкава тежина.
Значи товари ја жената за да носи ХАХАХАХА. Сама нема да се товари.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Чет Фед 21, 2008 11:13 pm

tepev напиша:Не сум баш сигурен во еднаквоста меѓу мажот и жената штом и природата ги направила различни.
Се согласувам дека жените еволуирале во времето и успеале да ги намалат природните разлики и им признавам дека во тој поглед се многу упорни и издржливи, но и тоа си го објаснувам со тоа дека така ги створила природата. За да опстои родот мајката е таа што го брани значи посилната.
Мажот ја брани жената а жената децата. Така е во природата.
Значи ја признавам жената како посилна.
А за мажите што сепак слепо ја следат жената и во се и угодуваат има еден убав збор
ПАПУЧАРИ.
Се согласувам да се почитува жената но треба и да се мотивира за да стане посилна, а со угодување нема да ја мотивираме.
Мајката подигнала сама цела кола за да го извлече згмеченото дете од под колата. Ако не бил тој мотив таа не може да подигне толкава тежина.
Значи товари ја жената за да носи ХАХАХАХА. Сама нема да се товари.

Kolku samo sakas da me isprovociras Smile
Za papucarite...da,tie lugje se papucari.Zalosno e so povekjeto zeni se GOLEMI PAPUCARKI.Ama nie ne zboruvame za papucarenje,zboruvame za da nema avtoritet,da postoi ednakvost...
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 22, 2008 2:40 am

AntiSocial_Bitch напиша:
tepev напиша:Не сум баш сигурен во еднаквоста меѓу мажот и жената штом и природата ги направила различни.
Се согласувам дека жените еволуирале во времето и успеале да ги намалат природните разлики и им признавам дека во тој поглед се многу упорни и издржливи, но и тоа си го објаснувам со тоа дека така ги створила природата. За да опстои родот мајката е таа што го брани значи посилната.
Мажот ја брани жената а жената децата. Така е во природата.
Значи ја признавам жената како посилна.
А за мажите што сепак слепо ја следат жената и во се и угодуваат има еден убав збор
ПАПУЧАРИ.
Се согласувам да се почитува жената но треба и да се мотивира за да стане посилна, а со угодување нема да ја мотивираме.
Мајката подигнала сама цела кола за да го извлече згмеченото дете од под колата. Ако не бил тој мотив таа не може да подигне толкава тежина.
Значи товари ја жената за да носи ХАХАХАХА. Сама нема да се товари.

Kolku samo sakas da me isprovociras Smile
Za papucarite...da,tie lugje se papucari.Zalosno e so povekjeto zeni se GOLEMI PAPUCARKI.Ama nie ne zboruvame za papucarenje,zboruvame za da nema avtoritet,da postoi ednakvost...

Те испровоцирав ли или така ми се чини?
Не постои еднаквост не разбра ли. Без разлики меѓу мажот и жената нема човечество.
А за авторитетот ви го признавам. Особено на феминистките.
Жената секогаш има и го наоѓа начинот да му се наметне на мажот и да му ја урне суетата.
И тоа ви е во генот.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Пет Фед 22, 2008 9:28 am

tepev напиша:Те испровоцирав ли или така ми се чини?
Не постои еднаквост не разбра ли. Без разлики меѓу мажот и жената нема човечество.
А за авторитетот ви го признавам. Особено на феминистките.
Жената секогаш има и го наоѓа начинот да му се наметне на мажот и да му ја урне суетата.
И тоа ви е во генот.

Chale, borbata e da nema voopsto avtoritet.I kako sto kaza negative_h, da se bide feminist/ka, ne znaci da se bide mazomrazec.A ima dosta lugje koi taka gledaat na feminizmot.
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 22, 2008 10:04 am

AntiSocial_Bitch напиша:
tepev напиша:Те испровоцирав ли или така ми се чини?
Не постои еднаквост не разбра ли. Без разлики меѓу мажот и жената нема човечество.
А за авторитетот ви го признавам. Особено на феминистките.
Жената секогаш има и го наоѓа начинот да му се наметне на мажот и да му ја урне суетата.
И тоа ви е во генот.

Chale, borbata e da nema voopsto avtoritet.I kako sto kaza negative_h, da se bide feminist/ka, ne znaci da se bide mazomrazec.A ima dosta lugje koi taka gledaat na feminizmot.

Природата те створила да бидеш ЖЕНА.
Биди добра жена оддолжи и се на природата.
И разбери без да сакаш ти си авторитетот и не го злоупотребувај тоа.
ЖЕНО !!! Зло без кое што не се може.
И тргни го тоа антисоцијалното од себе. Ти не си волк ти си волчица.
Од тебе зависи опстанокот на глутницата.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 22, 2008 10:07 am

Боки !
Сакам моето девојче да стане добра жена. Помагај !!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarchist on Пет Фед 22, 2008 11:01 am

lol!

Добро, сега да разјасниме некои работи, што значи добра жена? И дали сме ние должни на природата? Чичко Тепев тоа што за тебе е природата за некој друг/а можеби не е. Ние тука зборуваме да нема авторитет, не само на мажот над жената, туку да нема авторитет и од страна на жената над мажот. Човек(маж или жена) како човек може да го злоупотреби, а може и нема да го злоупотреби авторитетот, поентата е да нема авторитет воопшто за да не се создаде шанса за злоупотребата на авторитетот. Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пет Фед 22, 2008 11:40 pm

Anarchist напиша:lol!

Добро, сега да разјасниме некои работи, што значи добра жена? И дали сме ние должни на природата? Чичко Тепев тоа што за тебе е природата за некој друг/а можеби не е. Ние тука зборуваме да нема авторитет, не само на мажот над жената, туку да нема авторитет и од страна на жената над мажот. Човек(маж или жена) како човек може да го злоупотреби, а може и нема да го злоупотреби авторитетот, поентата е да нема авторитет воопшто за да не се создаде шанса за злоупотребата на авторитетот. Smile

Не можеш да ми забраниш да те почитувам.
А со почитување јас ти давам авторитет.
Тебе ти е забрането да го злоупотребуваш, ама луѓето ги удира славата во главата.
Добра жена за мене значи да создаде и го зачува семејството. Да го воспита потомството.
За тоа ја предодредила природата и тоа е привилегија ама и обврска.
И ако може без тоа чичко. Ми го рушиш авторитетот. Отсекогаш сум се чувствувал толку близок со луѓето така да ми е поудобно кога ми се обраќаат по име. Воопшто не ми пречи. Напротив.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarchist on Пон Фед 25, 2008 9:53 am

tepev напиша:
Не можеш да ми забраниш да те почитувам.
А со почитување јас ти давам авторитет.
Тебе ти е забрането да го злоупотребуваш, ама луѓето ги удира славата во главата.
Добра жена за мене значи да создаде и го зачува семејството. Да го воспита потомството.
За тоа ја предодредила природата и тоа е привилегија ама и обврска.
И ако може без тоа чичко. Ми го рушиш авторитетот. Отсекогаш сум се чувствувал толку близок со луѓето така да ми е поудобно кога ми се обраќаат по име. Воопшто не ми пречи. Напротив.

Како што би рекол еден мој другар од средно, кога ќе го станеа на табла да одговара

Еееее па вака сега Smile

Кога реков да нема авторитет воопшто .... тука има многу работи и исклучоци каде што авторитетот понекогаш е потребен, но во многу ретки и мали ситуации.
Еве еден пример што го дава Ноам Чомски често кога го прашуваат за авторитет
Тој вели, а јас се согласувам со него, дека ако одам со мало дете на улица за да ја преминеме и видам дека детето се обидува да ја претрча улицата, тогаш ќе го фатам за рака и ќе го повлечам назад кон тротоарот. Тоа однесување од моја страна е авторитативно однесување, но многу оправдано бидејќи детето не разбира.

Во многу случаи авторитетот не е потребен. Како на пример, те застанува џандар на улица и ти се смееш, а овој ти лупа шамар. Таков авторитет не ни треба.

tepev напиша:
Добра жена за мене значи да создаде и го зачува семејството. Да го воспита потомството.
За тоа ја предодредила природата и тоа е привилегија ама и обврска.

Пак со природата Smile
Повторно ќе кажам тоа што е прородата за тебе можеби и не е за останатите. Оттаму обврската не е само на жената туку е и на мажот, да ги гледа и да ги воспитува децата. Според мене треба подеднакво да учествуваат и мажот и жената. Обврската е на двајцата.

Токму тие размислувања особено од страна на властите низ времето, ја имаат фрлено жената под нозе, и ја газат се повеќе и повеќе. Кој е тој авторитет за да каже дека жената треба да седи дома и да пере и да чисти и сл. Да, во ред е ако постои заеднички договор помеѓу мажот и жената, да си ги поделат обрските, но тоа си е нивна работа како ќе си ги поделат обврските.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пон Фед 25, 2008 11:49 am

Пак со природата Smile
Повторно
ќе кажам тоа што е прородата за тебе можеби и не е за останатите.
Оттаму обврската не е само на жената туку е и на мажот, да ги гледа и
да ги воспитува децата. Според мене треба подеднакво да учествуваат и
мажот и жената. Обврската е на двајцата.

Кога мислев на авторитетот на жената јас и го давам тој авторитет сметајќи дека таа и од природата е предодредена за да се грижи повеќе за семејството, пример мажот не може да дои, а млекото во прав го измислиле многу покасно, а мажот е должен да и помага додека таа си ги извршува своите природни обврски.
Затоа и законот има толеранција и државата помага на самохраните мајки. Колку што знам нема самохрани татковци.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Вто Фед 26, 2008 5:38 pm

tepev напиша:Кога мислев на авторитетот на жената јас и го давам тој авторитет сметајќи дека таа и од природата е предодредена за да се грижи повеќе за семејството, пример мажот не може да дои, а млекото во прав го измислиле многу покасно, а мажот е должен да и помага додека таа си ги извршува своите природни обврски.

Kolku i da odrekuvame, fakt e deka majkata povekje se grizi za svoeto cedo.Kaj zivotnite, zenkata se grizi za nejzinoto malecko, mazjakot samo igra uloga na donator na sperma.ARNO AMA, nie "lugjeto" kako "po svesni" od zivotnite ne treba da pravime taka, neli?

tepev напиша:Затоа и законот има толеранција и државата помага на самохраните мајки.

Tolerancija?Pomaga?Kako? :S

tepev напиша:Колку што знам нема самохрани татковци.
Ne se slozuvam.Ama kako i da e, zosto spored tebe nema samohrani tatkovci?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Сре Фед 27, 2008 8:49 am

AntiSocial_Bitch напиша:Ne se slozuvam.Ama kako i da e, zosto spored tebe nema samohrani tatkovci?

Законодавството не признава таква категорија.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Сре Фед 27, 2008 3:20 pm

tepev напиша:Законодавството не признава таква категорија.
Zosto?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Сре Фед 27, 2008 6:12 pm

AntiSocial_Bitch напиша:
Zosto?

Не ги измислувам јас законите.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Сре Фед 27, 2008 7:17 pm

tepev напиша:Не ги измислувам јас законите.
Barav tvoe mislenje,zosto ti mislis deka toa e taka?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Сре Фед 27, 2008 8:42 pm

AntiSocial_Bitch напиша:
Barav tvoe mislenje,zosto ti mislis deka toa e taka?

Затоа што се смета дека мажите се посилни од жените, што не е точно.
А сигурно највеќе заради тоа што децата се емоционално поврзани кон мајките,
а тоа е кодирано од природата и е така.

И ти како автор на темата малку повеќе треба да ја разраснуваш.
Провоцирај со прашањата. Не само да прашуваш.
Значи напрегни ги вијугите.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Сре Фед 27, 2008 10:47 pm

tepev напиша:Затоа што се смета дека мажите се посилни од жените, што не е точно.
А сигурно највеќе заради тоа што децата се емоционално поврзани кон мајките,
а тоа е кодирано од природата и е така.

И ти како автор на темата малку повеќе треба да ја разраснуваш.
Провоцирај со прашањата. Не само да прашуваш.
Значи напрегни ги вијугите.
Provociram,ama ti ne primetuvas Razz Prasuvam oti me interesira mislenjeto na drugite Smile
Btw,ne se slozuvam deka decata se povekje povrzani so majkite.Barem jas ne sum Smile
Smetam deka deteto e odgovornost i na dvata roditela, ne samo na edniot.Domasnite obvrski, problemi, za niv treba i dvata partnera da ucestvuvaat.Zastare toa koga zenata sedi doma, se grizi za decata, gi izvrsuva domasnite obvrski, a mazot e dolzen samo da nosi pari.I'm fucking sick of that!

Laughing
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Чет Фед 28, 2008 1:52 am

AntiSocial_Bitch напиша:[Zastare toa koga zenata sedi doma, se grizi za decata, gi izvrsuva domasnite obvrski, a mazot e dolzen samo da nosi pari.

Што подразбираш под застареност. Од таква модернизација дојдовме до распад на семејството.
Антисоцијалното модерно ли е или е одраз на одтуѓеност меѓу луѓето.
Човекот е социјално суштество и има потреба од социјален живот за да остане човек.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Пет Фед 29, 2008 7:27 pm

tepev напиша:
AntiSocial_Bitch напиша:[Zastare toa koga zenata sedi doma, se grizi za decata, gi izvrsuva domasnite obvrski, a mazot e dolzen samo da nosi pari.

Што подразбираш под застареност. Од таква модернизација дојдовме до распад на семејството.
Антисоцијалното модерно ли е или е одраз на одтуѓеност меѓу луѓето.
Човекот е социјално суштество и има потреба од социјален живот за да остане човек.
Mislam deka od pregolemi obvrski doagja do raspad na semejstvata. Denes parite se mnogu bitni, na takvi vrednosti se nauceni lugjeto. Do gomnarii doagja koga namesto deteto da go uziva vnimanieto na roditelite, deteto "uziva" vo igracki, kompjuterski igri, a koga ke porasne bogami i vo teski i lesni drogi. Ova sum go videl so svoi oci. Za da funkcionira edno semejstvo, treba da bide semejstvo. Kakvo e toa semejstvo, vo koe mazot/zenata go/ja nema po cel den? Parite ne mozat da zamenat muabet, vnimanie, vospituvanje. ANARHO feminizmot ne se bori samo za ramnopravnost. Ne e za dzabe toa ANARHO napred Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Саб Мар 01, 2008 12:21 am

negative_h напиша:Parite ne mozat da zamenat muabet, vnimanie, vospituvanje.

Вистина ама кажи ми како гладен се прави муабет гладен.
Како да си го воспиташ детето и што да му кажеш ако те праша зошто некој има нешто а тоа нема.
Значи ако сакаш да му овозможиш нешто повеќе немаш избор.
Мора да те нема дома.
Како последица на невниманието се појавува и дрогирањето, но и тоа го овозможува родителот давајќи повеќе пари на детето за да му ја докаже љубовта. Се е толку поврзано и тешко разбирливо и уште потешко решливо.
Се согласувам дека АНАРХИЈАТА може да го реши донекаде тој проблем.
Ама според мене тој што ќе се грижи да го подобри семејството мора да се откаже од сопствено семејство. Пак се бара жртва.
Кој ќе ја даде? И знаеш ли како ќе му се заблагодарат злобните?
Он нема негови деца тргнал да се грижи за нашите. И тие навреди треба да се издржат ако силно се верува во идеите на анархизмот.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Пет Мар 07, 2008 11:01 am

Морам да прашам нешто. Дали некој ја читал Валерие Соланас? Може ли некој да ми каже КОЈ И Е КУРОТ НЕЈЗЕ?!!! Мислам, ОК, за некои работи е у право, ама зашто мора МЕНЕ да ме мрзи толку? Ако сакате да видите што е еве линк SCUM (Society for Cutting Up Men)
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Пет Мар 07, 2008 1:00 pm

ne mozam da go otvoram :S
Ama naslovov...wtf?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот