Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо феминизам

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Пет Мар 07, 2008 2:09 pm

AntiSocial_Bitch напиша:ne mozam da go otvoram :S
Ama naslovov...wtf?

Оди на http://teror13.anarhija.org/txts.html
Имаш текст Манифест на општеството за укинување на мажите - Valerie Solanas, под број 32
Ја не можам да го дочитам Razz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Пет Мар 07, 2008 2:21 pm

ovaka se nemam smeeno odamna.E, ovoa ti se vika mazomrazec Smile Vidi, tipkava do nekade e vo pravo Razz Povekjeto mazi denes mozat da se pronajdat vo tekstov, mada ima i zeni, samo fakt e deka brojot na takvite mazi e po golem od takvite zeni Razz
Sala na strana, zenishchevo sigurno e isfrustrirano oti ne moze da si najde maz i se nema opnato so godini lol!
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarchist on Пет Мар 07, 2008 4:27 pm

Текстов е многу напорен за читање. Ама на авторката на текстот стварно и треба (во нејзини сопствени зборови) "дилдо на нозе". rabbit
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Пет Мар 07, 2008 10:33 pm

negative_h напиша:Морам да прашам нешто. Дали некој ја читал Валерие Соланас? Може ли некој да ми каже КОЈ И Е КУРОТ НЕЈЗЕ?!!! Мислам, ОК, за некои работи е у право, ама зашто мора МЕНЕ да ме мрзи толку?

Каде ја најде оваа бе Еж !!!
За жалење е кутрата Валерија.
Ако е вистина дека „татко и сексуално ја злоупотребувал“ може и да ја разбереме.
Е сега се прашувам што се случило во нејзиниот мозок како последица на тоа?
Спротивно на нејзиното тврдење дека мажот сака да стане жена јас мислам дека таа сакала да стане маж.
И што е уште полошо не сакала да си го признае тоа или знаела дека е невозможно.
Лесно е да си го пресечеш, ама да ти никне ?!?
Зошто пукала во Andy Warhol ?
Сигурно била вљубена во него и тоа не како жена ами како маж.
Познати се хомосексуалните убиства поради несподелена љубов.
Значи потполно изгубена во менталното пространство.
Страшен пример што се може да се случи со човечката психа.
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Пет Мар 07, 2008 11:16 pm

AntiSocial_Bitch напиша:
Каде ја најде оваа бе Еж !!!

Еееееееееееееееее Very Happy
Абе ја имам читано (во скратена верзија) еднаш одамна во некој анархо зин, и една анархо феминистка на моите реакции ми кажа дека погрешно сум ја сватил (!) и дека тоа не е целиот текст. Па, кога го најдов, решив да и дадам уште една шанса. Амааааааааа... пак изгледа погрешно ја сваќам (што да правам, не можам да ја дочитам ниеднаш до крај, многу по живци ми скока)
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Саб Мар 08, 2008 8:00 am

negative_h напиша:Морам да прашам нешто. Дали некој ја читал Валерие Соланас? Може ли некој да ми каже КОЈ И Е КУРОТ НЕЈЗЕ?!!! Мислам, ОК, за некои работи е у право, ама зашто мора МЕНЕ да ме мрзи толку?

Каде ја најде оваа бе Еж !!!
За жалење е кутрата Валерија.
Ако е вистина дека „татко и сексуално ја злоупотребувал“ може и да ја разбереме.
Е сега се прашувам што се случило во нејзиниот мозок како последица на тоа?
Спротивно на нејзиното тврдење дека мажот сака да стане жена јас мислам дека таа сакала да стане маж.
И што е уште полошо не сакала да си го признае тоа или знаела дека е невозможно.
Лесно е да си го пресечеш, ама да ти никне ?!?
Зошто пукала во Andy Warhol ?
Сигурно била вљубена во него и тоа не како жена ами како маж.
Познати се хомосексуалните убиства поради несподелена љубов.
Значи потполно изгубена во менталното пространство.
Страшен пример што се може да се случи со човечката психа.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Саб Мар 08, 2008 8:07 am

До АВТОРОТ

Ќе те молам кога користиш туѓи компјутери барем враќај се во првобитната состојба.
Порано ми оставаше пепељари по бирото, сега не се исклучуваш како што треба.
Си слушнала ли за пароли. Не ме терај да ги користам.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Саб Мар 08, 2008 11:31 am

СРЕЌЕН 8МИ МАРТ НА СИТЕ НАШИ СЕСТРИ Smile!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Саб Мар 08, 2008 12:00 pm

tepev напиша:До АВТОРОТ

Ќе те молам кога користиш туѓи компјутери барем враќај се во првобитната состојба.
Порано ми оставаше пепељари по бирото, сега не се исклучуваш како што треба.
Си слушнала ли за пароли. Не ме терај да ги користам.

LMAO


negative_h напиша:СРЕЌЕН 8МИ МАРТ НА СИТЕ НАШИ СЕСТРИ Smile!

BLAH! Evil or Very Mad
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Саб Мар 08, 2008 7:12 pm

AntiSocial_Bitch напиша:

BLAH! Evil or Very Mad
What? Pa toa E fem. praznik Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Саб Мар 08, 2008 9:18 pm

negative_h напиша:
AntiSocial_Bitch напиша:

BLAH! Evil or Very Mad
What? Pa toa E fem. praznik Very Happy
I kolku samo e zloupotreben ovoj den,toa e cudo.Zosto mora da im se obrnuva vnimanie na zenite samo eden den?Treba povod za "pokazuvanje vnimanie"?Isto kako sto go mrazam Valentin samo zatoa so lugjeto se sakaat samo eden den...Premnogu vreva okolu praznikov.A povekjeto ne ni znaat sto navistina znaci.Ama ne sme nie krivi,na skolo ne ni kazuvaa kako so treba.
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Саб Мар 08, 2008 10:36 pm

AntiSocial_Bitch напиша:
negative_h напиша:
AntiSocial_Bitch напиша:

BLAH! Evil or Very Mad
What? Pa toa E fem. praznik Very Happy
I kolku samo e zloupotreben ovoj den,toa e cudo.Zosto mora da im se obrnuva vnimanie na zenite samo eden den?Treba povod za "pokazuvanje vnimanie"?Isto kako sto go mrazam Valentin samo zatoa so lugjeto se sakaat samo eden den...Premnogu vreva okolu praznikov.A povekjeto ne ni znaat sto navistina znaci.Ama ne sme nie krivi,na skolo ne ni kazuvaa kako so treba.

Па златна па јас го кажав како за во неговиот вистински дух! Very Happy
Јас го кажав поради тоа што го претставува, а не поради стандард понашање Razz
Јас ви пбрнувам внимание секој ден (ова мора да ми веруваш дека е вистина, едно пошто сум хетеро, друго пошто не смее човек грб да ви сврти Razz looooooooooooooooooooooool шала Very Happy )
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Нед Мар 09, 2008 12:52 am

negative_h напиша:Па златна па јас го кажав како за во неговиот вистински дух!


ne se somnevam Smile
negative_h напиша:
Јас го кажав поради тоа што го претставува, а не поради стандард понашање Razz
Јас ви пбрнувам внимание секој ден (ова мора да ми веруваш дека е вистина, едно пошто сум хетеро, друго пошто не смее човек грб да ви сврти Razz looooooooooooooooooooooool шала Very Happy )

jas samo dadov objasnuvanje za izlivot na emocii pogore Smile
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пон Мар 17, 2008 12:05 pm

Ве нема нешто! Досадно ли стана?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarchist on Пон Мар 17, 2008 12:11 pm

tepev напиша:Ве нема нешто! Досадно ли стана?

тука сме само има и други теми Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пет Мар 21, 2008 9:37 pm

Феминистките здраво се зафатија со работа. Ќе биде нешто !!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by schizzo on Пет Мар 21, 2008 11:21 pm

tepev напиша:
AntiSocial_Bitch напиша:Ne se slozuvam.Ama kako i da e, zosto spored tebe nema samohrani tatkovci?

Законодавството не признава таква категорија.


аааааааааааааааааааааааама сепак има самохрани татковци...
нели е тоа татко што сам, без помош од било кој, си го одгледува биолошкото дете??
кој може да му наметне помош на него ако тој не сака, или нема потреба??
мислам, имам два живи примери... до сега Crying or Very sad


а таа Valerie... изрод жив!!
па не знам колку да си истрауматизиран, ако имаш три чисти у глаата нема да стереотипизираш цел fucking пол!!
и кои се тие будали што ја почитуваат и ја поддржуваат!!
па мислам дека треба да се самоубие од мука секој човек што има благородна и искрена поента и цел, а не може да добие поддршка... а оваа гледај ја.... SCUM!! во права смисла на зборот а не кратенката...

ауу...
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Ghost Dog on Саб Мар 22, 2008 6:26 pm

Искрено не ги читав сите 3+ страни од топиков, па може некој ко кажал веќе ова, или, слично мислење, но сепак, ајде Smile

значи, како прво, феминизмот, сватен во смисла на права на жените, е неисклучив дел од било кое левичарско учење, незавсино дали е анархизам, комунизам, или штоидае, значи, непостои шовинистичка левица! Wink

Значи, самиот анархизам, подразбира во себе и феминизам, од оној разумниот, умерен вид.... се разбира. Very Happy

а да се збори за анархо-феминизам, со толкава потенцираност на феминизмот, мене лично не ме потсеќа нма ништо друго туку на идеологија, проект, чија крајна цел би било воспоставување на некоја само женска утопија, во која, жените ќе живеат во слобода и еднаквост, а мажите или ќе бидат истребени, или, ќе служат наменски, ко шифоњери, наткасни, лавабоа, вибратори и сл.... Што во секој случај е лошо! (иако, реално, да служам ко вибратор и не би ми сметало премногу.... Very Happy )
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarchist on Нед Мар 23, 2008 5:07 pm

Ghost Dog напиша:Искрено не ги читав сите 3+ страни од топиков, па може некој ко кажал веќе ова, или, слично мислење, но сепак, ајде Smile

значи, како прво, феминизмот, сватен во смисла на права на жените, е неисклучив дел од било кое левичарско учење, незавсино дали е анархизам, комунизам, или штоидае, значи, непостои шовинистичка левица! Wink

Значи, самиот анархизам, подразбира во себе и феминизам, од оној разумниот, умерен вид.... се разбира. Very Happy

а да се збори за анархо-феминизам, со толкава потенцираност на феминизмот, мене лично не ме потсеќа нма ништо друго туку на идеологија, проект, чија крајна цел би било воспоставување на некоја само женска утопија, во која, жените ќе живеат во слобода и еднаквост, а мажите или ќе бидат истребени, или, ќе служат наменски, ко шифоњери, наткасни, лавабоа, вибратори и сл.... Што во секој случај е лошо! (иако, реално, да служам ко вибратор и не би ми сметало премногу.... Very Happy )
Интересно, но сепак мора да се каже и дека анархизмот низ годините претрпел и свои промени, би рекол надградувања, јас мислам напишав во претходните постови, дека анархо-феминизмот треба да стои со тоа име, бидејќи ќе потсетува на својата менливост или надградување на самиот анархизам. Некои од позначајните анархисти биле партијархално настроени Wink
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Anarho on Пон Мар 24, 2008 10:14 pm

Ghost Dog напиша:Што во секој случај е лошо! (иако, реално, да служам ко вибратор и не би ми сметало премногу....

Зависи колку можеш да вибрираш.
Ако ти откажат батериите на пола пат не знам каде ќе те фрлат и со колкава сила.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by anarhitetka on Вто Мај 13, 2008 1:05 am

е многу срања се дешаваат во овој капиталистички шовинистички свет, ништо чудно да има исфрустрирани жени, али секоја си бира што ќе си прави со животот

налетав на ова па си викам ај ќе го стаам тука:

Затоа што на женската работа и нема крај, и е помалку платена, или неплатена, или пак досадна или повторлива, и затоа што сме првите кои добиваат отказ, и затоа што како изгледаме е поважно од тоа што правиме, и кога сме силувани тоа е наша вина, а кога сме тепани тоа е така зошто сме го испровоцирале тоа, кога ќе го подигнеме гласот ние сме досадни плачки, кога уживаме во сексот сме нимфоманки, а кога не уживаме тогаш сме фригидни, затоа што кога љубиме жени тоа е затоа што не можеме да си најдеме “вистински” маж, затоа што кога го премногу прашуваме докторот ние сме невротични и/или напорни, и кога очекуваме детски придонес сме себични, и кога ќе се кренеме за нашите права тогаш сме агресивни и “неженствени”, а кога не го правиме тоа тогаш сме типични слави женки, затоа што кога сакаме да се омажиме тогаш сакаме да го ставме мажот во стапица, а кога не сакаме тогаш ние сме неприродни, и затоа што сеуште не можеме да добиеме соодветна безбедна контрацепција, а мажот може да се шета по месечината, и кога не можеме да се носиме или не ја сакаме бременоста мораме да се чувствуваме виновни за абортусот и…заради многу други причини ние сме дел од движењето за ослободување на жените. -непозната авторка, објавено во the torch, 1987
avatar
anarhitetka

Број на мислења : 6
Age : 30
Registration date : 2008-04-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Kittentits on Вто Мај 13, 2008 1:37 am

cheers Браво за постов.

Мада, не се осеќам доволно компетентен да дискутирам сериозно на темава. However, нешто што многу ме пизди е дека повеќето од себе прогласените феминистки имаат некој многу искривен поглед на феминизмот.

Од една страна постојат сексисти како онаа, Соланас или како и беше името (го застрелала Ворхол...мамата...) што едноставно сакат да го заменат патријархот со матријарх. Знам дека феминизмот е широк поим, но не е целта да се вреднува улогата на жената во општеството еднакво со онаа на мажот?

И од друга страна постојат "еманципирани" жени кои мислат дека ако се облечат провокативно, се плескаат со кој ќе стигнат и се пијанчат секоја вечер се модерни, прогресивни жени, а жената која ќе избере да биде облечена во бурка (така се викаше?) е жртва на патријархот. Зошто не можат да сватат дека тоа е баш она што мажите го сакат? Индиректна ерозија на вредноста на жената и сметајќи ја за секс објект? А ако жената одлучи да не биде облечена провокативно, тоа е нејзин избор. Не мора да значи дека не е модерна или што и да е.

Прашањето ми е, како вие, поедуцираните жени гледате на тоа?
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Пет Мај 16, 2008 10:58 pm

Mora samo educirani zeni da ti odgovorat? Smile
Vidi,tie zeni koi se trudat da bidat "moderni"...SAMI SI GO BARAAT BE!!!
Bas so Boki go pravevme muabetov pred nekoe vreme...jas razbiram,leto,zesko e,sakas da imas pomalku obleka na sebe,ama ovie provociraat so "oblekata" koja skoro i ja nema.Posle mazite im bile krivi...pa priroda e,i jas bi se svrtela nakaj tip koj e po provokativno oblecen,a gledam i u zeni Razz Razocarana sum od toqa kolku lugjeto dozvoluvaat nekoj da vlijae na niv...Zenite ne se pocituvaat samite,a ocekuvaat nekoj drug da gi pocituva Evil or Very Mad
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by negative_h on Пет Мај 16, 2008 11:46 pm

AntiSocial_Bitch напиша:Mora samo educirani zeni da ti odgovorat? Smile
Vidi,tie zeni koi se trudat da bidat "moderni"...SAMI SI GO BARAAT BE!!!
Bas so Boki go pravevme muabetov pred nekoe vreme...jas razbiram,leto,zesko e,sakas da imas pomalku obleka na sebe,ama ovie provociraat so "oblekata" koja skoro i ja nema.Posle mazite im bile krivi...pa priroda e,i jas bi se svrtela nakaj tip koj e po provokativno oblecen,a gledam i u zeni Razz Razocarana sum od toqa kolku lugjeto dozvoluvaat nekoj da vlijae na niv...Zenite ne se pocituvaat samite,a ocekuvaat nekoj drug da gi pocituva Evil or Very Mad
чекај малце.
во ред е некој да се шета со малце или ич облека на себе, ако му/и одговара. Ако на некоја девојка и одговара да се шета во краток фустан или сукња, или костим за капење, тоа е ок. Лошото е кога некој го прави тоа поради нешто за што не ни размислува.
Мене лично, понесватлив ми е моментот штикла, отколку кратка сукња (а и као хетеро мажјак, немам ништо против кратките сукњи и слично, освен преку зима, језиво ми е на такви температури голи да шетаат брррррррррррррррр Razz ). Зашто толку малтретирање? Да има подолги нозе? Да е повисока? Е тоа е главниот момент.
Патики бе златни!!! Нема боља ствар! Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Секс Објект on Саб Мај 17, 2008 2:23 am

i jas nemam nisto protiv kratkite suknji.Letno vreme,zesko...i maskite nosat sorcevi,kratki pantoloni i sl. AMA na nikoj ne mu se gledaat genitaliite!Ako saka da i se gleda zenskiot polov organ,ni jas nemam nisto protiv,nejzino telo...zborot mi bese,neka ne se zali posle deka nekoj/a bila napaden/a,se pustal/a i sl.Neli...devojkata ne saka, a za koj kur togas stavila se na izlog?I ti eze edno ne mi odi kontra,ne gledas tuka mazi branam Very Happy
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо феминизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот