АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    ANTIFA!!!

    +24
    The Joker In The Pack
    Zile Zmija
    Pucha
    netocka
    smith
    anarchy
    punk_bt
    M-1
    Admin
    CURIN88
    evolutionary
    Ski[N]eR
    Kittentits
    Che
    LILI MARLEN
    SkinSS
    zika
    Секс Објект
    Anarho
    -off-
    BaXAnt
    Anarchist
    schizzo
    negative_h
    28 posters

    Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

    Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by Rastapunk Пет Дек 25, 2009 3:32 am

    Нормално, 90% не ни знаат што е Анархија, а тие што знаат што е се исплашени од последиците на СФРЈ. Мислам дека и затоа има толку малце Анархисти... А тоа за у Скопје Анархија, не чини да какам, али јас давам еден ден да издржиме... Максимум! Ќе не скинат џандари у две секунди... Глеј само што се дешава на протести, ама тоа е, нема друга алтернатива кога цел народ отиде јабана. Зборат едно, прават друго, мислат трето... Тврдокорни лицемери... Што нема да направат за публицитет више!!! Ме радува што има вакви форуми и сè шири полека ваквата идеја... Може ќе допре наскоро до празнине турбо - фолк глави :S
    Rastapunk
    Rastapunk
    Admin

    Број на мислења : 236
    Age : 32
    Location : Во Скопјето!
    Registration date : 2009-10-19

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by Renegade Пет Дек 25, 2009 7:12 pm

    Луѓе.....анархијата не е само бојкот,протести итн инт.Има толку многу работи што треба да се променат што не знам дали ќе има место во просторот за пишење на постови ако почнам да ги набројвам.Знам,сите сакаме да го видиме исходот на идеата додека сме живи,али реалноста е спротивна.Затоа....анархијата (посебно на овие простори) можи да се достигни со макотрпна и долгогодишна работа (едукација,активизам,позитивен и директен пристап кон поединци итн итн).
    Renegade
    Renegade

    Број на мислења : 62
    Location : Битола
    Registration date : 2009-02-23

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by Anarchist Саб Дек 26, 2009 11:51 pm

    Бојан напиша:А тоа за у Скопје Анархија, не чини да какам, али јас давам еден ден да издржиме... Максимум!
    Мислиш на анархија, комуна во Скопје? Smile
    Секако дека нема да издржиме, бидејќи самата таква појава е неиздржлива. Не зборувам за анархија, туку за локален обид да се направи такво нешто.
    Сметам дека наша главна задача сега е да го сееме семето на револуцијата, значи пропаганда. Истовремено, во пракса да бидеме солидарни со луѓето кои протестираат, штрајкуваат итн..
    Денес, тој поглед се' се сведува на борба на идеи. Верувам дека национализмов кој го сеат денес не е толку страшен(не велам дека не треба да се спротивставуваме) бидејќи доаѓа наметнат, доаѓа однадвор, а не од самите луѓе одвнатре, со престанувањето и губењето на власта, тој ќе се врати на тоа што беше, можеби малку зајакнат, но не суштински.
    Така борбата на идеи продолжува, форумов е само мал дел од тоа поле. Најубаво би било луѓето(според мене) да почнат локално да се организираат во колективи, да споделуваат и да учествуваат во акции. За колектив доволно се и двајца па дури и индивидуи. Но, суштината е да се делува, не бидејќи сме платени за тоа како што се квази-националистиве, туку го правиме тоа бидејќи веруваме во тоа. Веруваме не дека анархија е совршено општество, туку само многу пати подобро од денешното.

    Малку забегав од темата.

    Да се вратам на АНТИФА. На фејсбук видов некоја група антифашистички фронт. Ова и не би било лоша идеја да се здружиме заедно со комунистите и социјалиститите, барем на овој план, што мислите?
    Патем имајте на ум дека ве читаат и фашисти па конкретни работи и не е ок да се споделат вака јавно Wink
    Anarchist
    Anarchist

    Број на мислења : 603
    Registration date : 2008-01-05

    http://anarhija.tk

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by punk_bt Нед Дек 27, 2009 1:24 am

    vaka sea,nie anarhistite vo makedonija imame samo eden problem
    malku sme,vo sekoj grad na prsti se broime.
    i plus, sekogas koga nekoj pravi protest ete na primer studentite,dobivaat golema pomos od nas anarhistite i drugite levicari,a koga idi rabotata za nas da ni pomogne nekoj,site ednostavno gi snemuva,na site im pruzame raka a nas site ni pruzaat samo tupanici.
    a grckiot problem taka da go narecam so imeto na makedonija.grckite politicari se isto sranje kako i site politicari niz svetot,posebno so domasnite kaj nas,i vo grcija i kaj nas ima seljaci koi slepo go seldat sekoj zbor sto ke go kazat politicarite.
    tuka kaj nas i kaj makedoncite i kaj albancite e ist problem,nacionalizam koj politicarite se pomasovno go sirat,ne deka ke napravat nekoja nazi drzava ama patriotizmot go koristat kako sredstvo za manipulacija.slicna situacija e i vo rusija,
    lugje otvorete oci politicarite se poveke i poveke ni go kontroliraat zivotot,so mirni protesti nisto nema da postignime,a gledam i ovde se poveke i poveke anarhisti potpagjaat pod politicko vlijanie
    a na anarhistite vo grcija im zaviduvam zosto tie se "Borat"za toa sto veruvaat.
    p.s
    2 dena ne sum spiel,i mozokot ne mi raboti bas najdobro,za ova razmisluvav dolgo vreme samo ne znaev kako da go napisam,se nadevam deka dobro e napisano
    a sto se odneuva do toa deka fasisite go nadgleduvaat forumot,neka gledaat kolku sakaat nemame sto da krieme ova e naseto mislenje,i ova e nasata ideologija od koja ne treba da se krieme.
    gord sum sto sum anarhist toa e mojot nacin na zivot i toa e mojata religija
    pozz do site
    punk_bt
    punk_bt

    Број на мислења : 69
    Registration date : 2008-03-27

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by Rastapunk Нед Дек 27, 2009 2:52 pm

    Да, добри работи кажавте, али има мали контрадикции сепак Razz Иначе мене поентата ми беше тоа - дека никој не те подржува кога протестираш и тоа е основна причина зашто со директен удар - протест, штрајк, и слично тоа не може да се постигне. Затоа, како алтернатива, треба да се врши масовна едукација, ко што кажа Renegade... Ама не е финтата да шириме некоја глупава пропаганда и сега ние да го правиме тоа за што велиме дека е лошо (да переме мозоци) - пошто не значи дека ако ти сакаш анархија дека секој сака... Што ми беше муабетот? Не треба да ги затупуваме луѓето со факти, туку со прикажување на дела, со текстови, бендови, филмови, цртежи и слично... Зошто така самите ќе увидат што е добро, а што не. И самите ќе одлучат дали е Анархијата тоа што го бараат.

    punk_bt напиша:
    a sto se odneuva do toa deka fasisite go nadgleduvaat forumot,neka gledaat kolku sakaat nemame sto da krieme ova e naseto mislenje,i ova e nasata ideologija od koja ne treba da se krieme.
    gord sum sto sum anarhist toa e mojot nacin na zivot i toa e mojata religija
    pozz do site

    И јас сум за тоа јавно и најотворено да се изразуваш Smile
    Rastapunk
    Rastapunk
    Admin

    Број на мислења : 236
    Age : 32
    Location : Во Скопјето!
    Registration date : 2009-10-19

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by M-1 Нед Дек 27, 2009 9:57 pm

    Кога говориме за пропаганда тука во никаков случај не станува збор за миење мозоци туку едноставно за запознавање на луѓето со анархизам. Сите знаеме дека проблемот лежи во тоа што повеќето луѓе се многу малку запознаени со нашата идеја. Поентата е да ги запознаеме и откако ќе дознаат за што станува збор природно е самите да изберат дали ќе се залагаат за таа идеја, во која мерка ќе се залагаат за неа и на каков начин. Се разбира дека не е можно на сите да им се допадне анархистичката идеја дури ако се многу добро информирани, но важно е тие сознаниа да допрат до нив.
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by Rastapunk Пон Дек 28, 2009 4:33 pm

    Pa dobro, togas ne te sfativ celosno, posto i mene mi bese toa poentata... Vo toj slucaj celosno te podrzuvam Smile
    P.S. Mrazam koga pisuvam na latinica, ama bug - nat mi e kompjuterov na skolo nesto :@
    Rastapunk
    Rastapunk
    Admin

    Број на мислења : 236
    Age : 32
    Location : Во Скопјето!
    Registration date : 2009-10-19

    Вратете се на почетокот Go down

    ANTIFA!!! - Page 8 Empty Re: ANTIFA!!!

    Пишување by Sponsored content


    Sponsored content


    Вратете се на почетокот Go down

    Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот