Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Македония е БЪЛГАРСКА!

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by sase.peace on Чет Мар 25, 2010 1:15 am

proletski напиша:
-Feministka- напиша:A drugar proletski zashto voopshto da se borime?Koja e celta??Ke dobiesh neshto???
Нема јас да добија нешто, ние ќе добиеме нешто.
Ако не се бориме ќе не газат.
Добивката се вика Слобода.

da ama veke poveke od 6000 god lugeto ginat za takvi "patriotski" celi , golemi iminja i bogovi... se pravite makedon4ishta , hristijani i patrioti... a nitu eden segment od hristijanstvoto ne ja opravduva omrazata... fintata e da si prostime poso site sme brakja i sestri , a patriotizmot e da si ja sakas tatkovinata a ne da gi mrazis site ostanati... osven toa , 21 vek e be lugje ,ve trujat so virusi ve teraat za golema para da kupite lek so ne ni pomaga...ja unistuvaat prirodata a koa ke vi kazat deka ste predavnik ili ne ste patriot odma se navreduvate i gi slusate... pff
avatar
sase.peace

Број на мислења : 5
Registration date : 2010-03-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Pandonetti on Пет Окт 29, 2010 12:53 am

Krajnata cel e da nema niedna nacija i da vladee globalen anarho komunizam. Za mene i sega naciite nepostojat, tie se odraz na custva a custvata se nematerijalni i apstrakni i mozat brzo da se smenat so promena na idejata t.e razmisluvanjeto....
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Rastapunk on Пон Ное 08, 2010 3:16 am

Сакаш да кажеш дека си против чувствата? Или погрешно те разбрав? Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Pandonetti on Пон Ное 08, 2010 8:50 pm

Ne sum protiv custvata....No vestacki sozdadenite custva kaj lugjeto po pat na propaganda i vlijanije ( nacionalisticki custva religiozni custva itn..) se najevtiniot nacin nekoj da dobie od drugiot ona sto go saka ( pari, trud, zivot zdravje itn) Razz
P.S. Zamislete na eden anarhisticki forum za kakva tema razgovarame. Pa preku k.r i od makedonija i od bugarija, i od site drugi nacionalni tvorbi.... Laughing
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Rastapunk on Вто Ное 09, 2010 3:21 am

Да живее Пандонети Smile Хаха, се шалам Very Happy
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Драге Земјотрес on Вто Фед 01, 2011 9:04 pm

...аааа да го е*ам! Зашто бре, неможеме да живееме како фини и поштени комшии? Мора ли секогаш да се караме за политички граници???

Малку политички свесни анархисти не има, уште и нацизам ни фали... Дај брат Бугарин, не зае*авај вака. Ако си поштен човек дај постирај некое добро мислење, а не глупости!
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Deneb on Сре Фед 02, 2011 11:42 pm

Veskou напиша:Македония - НЕРАЗДЕЛНА ЧАСТ ОТ МАЙКА БЪЛГАРИЯ!Ние сме един народ - БЪЛГАРИ!

Да бевме еден народ, ќе имавме иста култура, а богами и ист јазик. Тоа што со некои потешкотии, но го разбирам бугарскиот јазик, не значи дека сме ист народ. Јас англиски далеку подобро разбирам, дали значи тоа дека имам нешто заедничко културолошки или јазично со Англичаните?

Твојот јазик е доста поинаков граматички исто така. На пример, освен македонскиот, сите други словенски јазици имаат падежи. Твојот има три мислам, ако не грешам. Граматиката магично се сменила одеднаш?

Можеби го делам мислењето со повеќето овде дека границите се една голема илузија, и дека воопшто не треба да постојат, ама да присвоиш нечија култура и јазик како своја е нешто друго. Ако те праша син/ќерка ти еден ден, зошто ни се толку различни јазиците, што ќе му/и одговориш? Дијалект? Ај ти се молам ...

Културата и идентитетот се негувани со векови и векови на постоење. Не ми треба држава да ми го диктира кој е мојот идентитет (имам ваљда своја глава), но не ни требаат ни луѓе како вас да ни садат дезинформации исто така. Ако се осеќаш како дел од двата народа, супер. Етничките разлики меѓу мене и тебе исчезнуваат во моментот кога ќе ја оставиш политиката позади тебе, а сигурен сум дека таа вакви инфантилни ставови ти всадила.

Сите сме прво луѓе, па се друго.
avatar
Deneb

Број на мислења : 5
Registration date : 2011-02-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Драге Земјотрес on Пет Фед 04, 2011 1:39 am

Deneb напиша:
Veskou напиша:Македония - НЕРАЗДЕЛНА ЧАСТ ОТ МАЙКА БЪЛГАРИЯ!Ние сме един народ - БЪЛГАРИ!

Да бевме еден народ, ќе имавме иста култура, а богами и ист јазик. Тоа што со некои потешкотии, но го разбирам бугарскиот јазик, не значи дека сме ист народ. Јас англиски далеку подобро разбирам, дали значи тоа дека имам нешто заедничко културолошки или јазично со Англичаните?

Твојот јазик е доста поинаков граматички исто така. На пример, освен македонскиот, сите други словенски јазици имаат падежи. Твојот има три мислам, ако не грешам. Граматиката магично се сменила одеднаш?

Можеби го делам мислењето со повеќето овде дека границите се една голема илузија, и дека воопшто не треба да постојат, ама да присвоиш нечија култура и јазик како своја е нешто друго. Ако те праша син/ќерка ти еден ден, зошто ни се толку различни јазиците, што ќе му/и одговориш? Дијалект? Ај ти се молам ...

Културата и идентитетот се негувани со векови и векови на постоење. Не ми треба држава да ми го диктира кој е мојот идентитет (имам ваљда своја глава), но не ни требаат ни луѓе како вас да ни садат дезинформации исто така. Ако се осеќаш како дел од двата народа, супер. Етничките разлики меѓу мене и тебе исчезнуваат во моментот кога ќе ја оставиш политиката позади тебе, а сигурен сум дека таа вакви инфантилни ставови ти всадила.

Сите сме прво луѓе, па се друго.

Прав муабет! На крај, сепак сме луѓе... А боље ќе беше некое мислење да си споделиме со Бугарите наместо да се караме, ај ваљда човекот сака да се заебава со нас Very Happy веќе сите знаеме дека неможе некој да мења и да манипулира култура и идентитет на држава, тогаш зошто да се потрисаме за џабе? xD Ако се извлече овај држава од кризу попрви од Бугари, ми њима ќе ги заебавамо! Wink
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by р on Пет Фед 04, 2011 12:48 pm

1.Не ми се верува прво каква тема привлекува волку внимание на форумов, али ајде. Чим е интересна да пишам и јас нешто кратко.

2. "веќе сите знаеме дека неможе некој да мења и да манипулира култура и идентитет на држава"(Денеб, гледам дека во претходниот пост си пишал правилно, така да не мислам дека грешиш тука нешто, но ќе ги искористам твоите ЗБОРОВИ за да ја потврдам уште еднаш твојата поента од претходниот коментар).

Анархистички форум...Анти-држава. Не постои "идентитет на држава". Не сме "на крај" сите луѓе...туку ЕДИНСТВЕНО сме само луѓе, само поединци. "Државата" е група поединци кои глумаат дека се "влада" преку институционализиран, неморален и насилен механизам. "Општество" е веќе друга работа. И овие две работи знаат да ги мешаат многумина. Општество е слободниот виртуелен простор во кој ДЕЛУВААТ слободните поединци. Преку нашето индивидуално дејствување ние создаваме врски кои се трајни и се поисоветуваме со нив. Пр. Анархисти! Ние не сме некоја засебна група, туку поединци кои преку своето поединечно (и кога делуваме како група ние делуваме поединечно!) дејствување имаат заеднички интереси и стил. Толку! Така да, дури и анархистот може да се радува ако "овај државу НИКОГАШ не излезе од кризу", ако под Држава подразбираме она што треба да подразбираме-инстиционализирана банда криминалци.

Заклучок: Анархист и воопшто либертаријанец (слободар!) не треба никогаш да меша Држава со Општество, односно насилно делување и доброволно делување. А само овие два начини на делување постојат.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Драге Земјотрес on Вто Мар 01, 2011 1:51 am

Очигледно лошо сум се искажал... јебига, нов сум, не марам многу на прецизност (лошо) но мило ми е што се разбираме Very Happy Иначе, разликувам држава од општество,ме сваќаш на што алудирам, но да се искажам - мислев да се пошегувам на сметка на нашиот бугарски пријател како и тој со нас Smile Но и јас нејќам расправии со националистички контекст, дали со Бугари, Грци, Албанци, Срби... Гледаат само што ги пишува у книгите по историја (стриктно само од својата држава) и со тоа, веруваат дека имаат доволно "факти" за да водат расправии за Историјата на друг народ! (луда работа...)

Поздрав! Very Happy

Пи.-Ес. Инаку, кога сме до историјата, се уште копам по книги за Гоце Делчев, и да ти кажам право, се повеќе мислам дека НЕ е анархист, но не смеам да зборам ништо Rolling Eyes "DON'T BELIEVE ANYTHING YOU READ" барем се додека не соберам факти на крај...
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by р on Вто Мар 01, 2011 2:44 am

Драге нема гајле. Некогаш и погрешно да сум те сватил (поради тоа што не се изразуваш непрецизно...не е оправдување што си нов, не се вадиSmile) сепак си ме потсетил на некоја поента и добро е да ја пишам. Можеби некој друг (иако, имам чувство ко форумов да е мртов малце али ајде...) ќе подразмисли, макар и ти самиот да си мислел правилно (во случајов: да си правел разлика помеѓу Општество и Држава).

За Гоце Делчев...и јас имам такво чувство дека нема никаква врска со анархист, особено не со либертаријанец-анархист (патем, целата работа дека бил анархист е резултат на интелектуална мрзеливост, не професионалност и сл.-прочитал некој нешто а не дочитал, а уште помалу пак анализирал!). Патем, во целата наша историја ми изгледа ко да сме немале ниту еден анархист (човек со добро разработен политичко-општествен систем во кој нема место за насилен Државен апарат!). Баш ми е мило ако се заинтересира за Гоце. Стокми некој текст ако имаш време и ако сакаш, прати ми го. Ќе го зирнам, ќе ти пишам некој коментар, па одлучи си дали да го објавиш на групава или било каде. Поентата ми е: ако можам некако да ти помогнам да стокмиш некој интересен текст кажи!

Поздрав...
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Македония е БЪЛГАРСКА!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот