АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    Анархија како систем

    +11
    spartacus
    Rastapunk
    skatanic
    evolutionary
    Anarho
    -off-
    M-1
    Renegade
    punk_bt
    Anarchist
    spaceman
    15 posters

    Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

    Go down

    Анархија како систем - Page 3 Empty Re: Анархија како систем

    Пишување by Rastapunk Пон Ное 15, 2010 3:44 pm

    не викам дека ти си социјалист-туку само дека така функционираат денешните социјалисти и нивните политички платформи
    Па јас сум социјалист, и анархист. Не социјалист, како титовиот социјализам, туку како правилното значење на зборот социјализам. А денешните „социјалисте“ можат да функционираат како сакаат, зошто човек може и Национал - социјалистите да ги смета за социјалисти, а веќе добро познато е што тие сакале како цел и дека тоа е многу далеку од социјализам, иако стои зборот социјализам во нивната идеологија.

    Така да се што социјализмот како политичка идеологија(не викам дека ти си социјалист-туку само дека така функционираат денешните социјалисти и нивните политички платформи) предлага е НАСИЛСТВО! Бидејќи се што смета дека треба да биде во еден политички систем сака да го спроведе преку ЗАКОН, а бидејќи закон=сила, сака преку СИЛА.

    Според мене, социјализмот не предлага насилство, социјализмот предлага взаемни договори.
    Има различни форми на социјализам, некои форми, како диктаторските, за жал, користат и сакаат да користат сила, сметајќи дека тоа е прав и најверојатно единствен начин. Ама затоа и постојат различни форми на анархистички социјализми, како Анархо колективизмот/комунизмот/синдикализмот кои се против сила, па така и не е возможно некој што се залага да користи сила, освен ако, улично кажано, е тежок фејкер.

    Инаку, не ја сфатив поентата малку. Ме цитираш дека ти кажувам дека до сега не сум запознал друг начин на кој нема да навлагам во слободата на други луѓе, освен доброволност и ненасилност, а одговараш за што мислиш ти за социјализмот. Сигурен си дека квотираше прав текст? Smile Или јас сум малце глупичок, па не сватив Very Happy
    Rastapunk
    Rastapunk
    Admin

    Број на мислења : 236
    Age : 32
    Location : Во Скопјето!
    Registration date : 2009-10-19

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархија како систем - Page 3 Empty Re: Анархија како систем

    Пишување by р Пон Ное 15, 2010 5:31 pm

    Сигурен сум дека зборував за правиот текст. Не знам дали ме сфати или не...воглавно изгледа ко да си ме сватил...до некадеSmile. Ако имаш време прочитај го есејот "The Law" од Фредерик Бастијат. Краток е, едноставен е, многу е јасен!
    Поентата ми беше дека најчесто било кои (значи, социјалисти, капиталисти, анархисти, и сите други подвидови) денеска лобираат, пропагираат, и како движења се организирани да ги променат работите преку ЗАКОН. А, законот и државата која стои позади, него според мене, (би ја прифатил оваа улога на Државата, иако е меч со две острици)се единствено форма на самоорганизирање на слободните индивидуи. Бидејќи секој е обдарен со живот и алатки за како да го одржи својот живот и слобода, има природно и право да се самоодбрани од било каков екстернален напад. Државата и правото не се ништо друго туку само групно и доброволно самоорганизирање (иако, ова во историјата никогаш не се случило). Законот е монополизирана сила...пример ако не го направиш тоа и тоа ќе лежиш во затвор. И се што се предлага како промена на закон, а не е во областа на заштита на сопственост, слобода, и живот, е НАСИЛСТВО против сопственоста, слободата и животот.
    прашањето е кои мерки ги користат анархистичките социјализми? Ако не користат мерки за промена на закон, тогаш ок. Но, се додека не станат и политичко движење (било кој анархизам), промената е невозможна. Како и во историјата на светов.
    Поздрав,
    р
    р

    Број на мислења : 206
    Registration date : 2010-10-21

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархија како систем - Page 3 Empty Re: Анархија како систем

    Пишување by Ravachol Чет Ное 25, 2010 9:48 am

    Книгата на Бастија е ЗАКОН луѓе !!!

    Квалитетна и конструктивна дискусија од членот Ротбард.
    Начелно,ситуацијата е таква каква што ја опиша,но една голема замерка е потенцирањето на теоретски припреми.
    Потребата е мала,тажната реалност на анархизмот во последниве 50-60 годиние доволен показател за тешка дегенерација на една идеја од економско-социјално и духовно движење во опашка на државата,покривање на студенти кои се осеќаат некако бунтовно,а трае до првото вработување...
    Нешто како мешавина на ПЕТА,вегански друштва,хомосексуални права и слушање соодветна,по правило алтернативна музика и облекување.

    Секој денар скинат од државата е денар помалку за смртоносната капиталистичка машинерија и фашизмот кој доаѓа со сета своја грозотија...

    Ако е некој околу дискусија за како во пракса да се скратат средствата од државата -повелете...
    avatar
    Ravachol

    Број на мислења : 79
    Registration date : 2009-04-12

    Вратете се на почетокот Go down

    Анархија како систем - Page 3 Empty Re: Анархија како систем

    Пишување by Sponsored content


    Sponsored content


    Вратете се на почетокот Go down

    Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот