Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Kako do novi lugje?

Go down

Kako do novi lugje?

Пишување by M-1 on Пон Jул 07, 2008 10:28 am

Evolutionary veke ima metodi na privlekuvanje novi lugje kon anarhistickoto dvizenje ama ja sakam da slusnam predlozi od vas. Sirenje!!!!!
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by -off- on Пон Jул 07, 2008 8:53 pm

kako do novi luge?vo smisol novi luge na forumov ili pak so znam,zapoznavanje na lugeto so poimot anarhija???hm pa moze i po nekoja ideja za dvete da mi dojde na pamet!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarho on Вто Jул 08, 2008 12:06 am

crnkogaol напиша:Evolutionary veke ima metodi na privlekuvanje novi lugje kon anarhistickoto dvizenje ama ja sakam da slusnam predlozi od vas. Sirenje!!!!!

Не располагаме со медии.
Ни останува стариот начин на апостол Павле.
Одиш бос по трње и докажуваш дека верата ти ја потиснува болката.
Во секој случај примерот на Evolutionary е за почит.
Има во тоа дете нешто.
Се извинувам за тоа дете. Тој си е личност за почит.
Јас со моите години си дозволувам така да го наречам.
А се повеќе чувствувам блискост кон него.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by evolutionary on Вто Jул 08, 2008 8:07 pm

heheh fala za ubavite zborovi Smile
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarho on Вто Jул 08, 2008 8:42 pm

evolutionary напиша:heheh fala za ubavite zborovi Smile

Убаво е затоа што е вистина.
Сакаат луѓе ги имаат.
Треба да ги поддржуваме тие луѓе.
Ако никако поинаку сега за сега морално.
Макар се повеќе мора да се размислува и за некој друг вид на поддршка.
Ако сакаме нови луѓе мораме да имаме конкретни резултати, а тие не се постигнуваат само со празни приказни.
Поздрав !
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by schizzo on Сре Jул 09, 2008 12:58 pm

од ова што го гледам, не се сите луѓе на форумов активни иако можеби се истомисленици. треба прво да се знаат делумно, да комуницираат оние кои се веќе привлечени од идејата, и заедно пополека да ја шират. најдобро е кога е во 4 очи, во друштво, низ муабет. само често се наидува на проблемот со недоволна заинтересираност за посветување време или труд на идејата иако во муабет се сложуваат мислењата.

значи, ние самите би биле тука медиуми. го имаме и на располагање форумот како трезор на сите разврзани дискусии. има дури и "beginners' guide", така би го нарекла линкот што го даде боки за "Што е „анархизам“? Што е „анархија“? Кои се „анархисти“?"

значи дечки, за ширење, само селектирајте на кого и колку често ќе се посветите на ширење на движењево.
сепак, треба да се има посветеност и разбирање.

поздрав Smile
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by BaXAnt on Сре Jул 09, 2008 11:01 pm

luge mora skvot ili kakvo i da e drugo alternativno-avtonomno mesto ama da ne bide virtuelno znaci bez takvo mesto nisto ne praime se ke si ide vaka sporo,(ke ima po eden nov covek na 5 meseci za toa vreme na 3 ke im stane preku kur pa ke se otkazat itn kako do sega)
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarho on Чет Jул 10, 2008 2:51 am

BaXAnt напиша:luge mora skvot ili kakvo i da e drugo alternativno-avtonomno mesto ama da ne bide virtuelno znaci bez takvo mesto nisto ne praime se ke si ide vaka sporo,(ke ima po eden nov covek na 5 meseci za toa vreme na 3 ke im stane preku kur pa ke se otkazat itn kako do sega)

Така е.
Треба да се разбере дека некој и нешто прави во оваа држава како пример и за другите.
Било што да се направи треба да се испитаат и законските прописи.
Не за да не се направи нешто незаконско, туку да не се доведат поединци во ситуација
да бидат затварани и малтретираби. Во секоја држава има различни прописи и казни.
Ако некаде палењето коли се смета за улична безредица, кај нас може да биде поинаку тумачено.
Таму некаде може да помине неказнето но во Македонија да бидат испозатварани учесниците под обвинение дека извршиле нешто против народот, а тоа нешто го правиме за народот.
Мислам дека успеав да објаснам што мислам ?!!!
Истото може да се случи и со сквотирањето.
Некаде е сквотирање, а овде сигурно ќе биде навлегување во туѓ имот што најстрого се казнува.
Немаме ли некој студент по право па да ги проталка и овие работи?
Не ни е целта да бидеме затварани.
А откако ќе се дигне ѓурултија да бидеме спремни да објасниме што е целта на тоа сквотирање.
На пример да се докаже дека може да се создаде една комуна која може независно да опстојува и работи по законите на АНАРХИЗМОТ.
Внимавајте комуната сигурно ќе биде поистоветена со нарко комуна, а за АНАРХИЈАТА мислењето е многу погрешно меѓу обичните луѓе.
Поздрав!!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by BaXAnt on Чет Jул 10, 2008 3:52 pm

tepev напиша:
BaXAnt напиша:luge mora skvot ili kakvo i da e drugo alternativno-avtonomno mesto ama da ne bide virtuelno znaci bez takvo mesto nisto ne praime se ke si ide vaka sporo,(ke ima po eden nov covek na 5 meseci za toa vreme na 3 ke im stane preku kur pa ke se otkazat itn kako do sega)

Така е.
Треба да се разбере дека некој и нешто прави во оваа држава како пример и за другите.
Било што да се направи треба да се испитаат и законските прописи.
Не за да не се направи нешто незаконско, туку да не се доведат поединци во ситуација
да бидат затварани и малтретираби. Во секоја држава има различни прописи и казни.
Ако некаде палењето коли се смета за улична безредица, кај нас може да биде поинаку тумачено.
Таму некаде може да помине неказнето но во Македонија да бидат испозатварани учесниците под обвинение дека извршиле нешто против народот, а тоа нешто го правиме за народот.
Мислам дека успеав да објаснам што мислам ?!!!
Истото може да се случи и со сквотирањето.
Некаде е сквотирање, а овде сигурно ќе биде навлегување во туѓ имот што најстрого се казнува.
Немаме ли некој студент по право па да ги проталка и овие работи?
Не ни е целта да бидеме затварани.
А откако ќе се дигне ѓурултија да бидеме спремни да објасниме што е целта на тоа сквотирање.
На пример да се докаже дека може да се создаде една комуна која може независно да опстојува и работи по законите на АНАРХИЗМОТ.
Внимавајте комуната сигурно ќе биде поистоветена со нарко комуна, а за АНАРХИЈАТА мислењето е многу погрешно меѓу обичните луѓе.
Поздрав!!!
хм добро јас немам ниеден друг предолг толку . а за законските прописи - па мислам дека и самиот форум крши неколку закони (односно законски неможеш да направиш ништо за да смениш систем- затоа што самиот закон е направен така да го штити тој ситем)
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarho on Саб Jул 12, 2008 2:52 pm

BaXAnt напиша:[хм добро јас немам ниеден друг предолг толку . а
за законските прописи - па мислам дека и самиот форум крши неколку
закони (односно законски неможеш да направиш ништо за да смениш систем-
затоа што самиот закон е направен така да го штити тој ситем)

Точно за тоа треба да се внимава. Реков не ни е целта да лежиме по затворите.
За вербално напаѓање на еден систем во ретко која земја се затвара.
Но ние зборуваме за активно делување. Тогаш треба претпазливо.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarchist on Саб Jул 12, 2008 8:47 pm

BaXAnt напиша:хм добро јас немам ниеден друг предолг толку . а за законските прописи - па мислам дека и самиот форум крши неколку закони (односно законски неможеш да направиш ништо за да смениш систем- затоа што самиот закон е направен така да го штити тој ситем)
Баш ме интересира кои закони се кршат, ама аргументирано, тој и тој член од законот тој и тој.

Но, не сакам да бегаме од темава па ме интересираат и мислењата на останатите, па и на evolutionary да го слушнам.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by BaXAnt on Нед Jул 13, 2008 12:00 am

Anarchist напиша:
BaXAnt напиша:хм добро јас немам ниеден друг предолг толку . а за законските прописи - па мислам дека и самиот форум крши неколку закони (односно законски неможеш да направиш ништо за да смениш систем- затоа што самиот закон е направен така да го штити тој ситем)
Баш ме интересира кои закони се кршат, ама аргументирано, тој и тој член од законот тој и тој.

Но, не сакам да бегаме од темава па ме интересираат и мислењата на останатите, па и на evolutionary да го слушнам.
brat ja snemozam da ti kazam sea clenovi ovde a ne ni sakam da se zamaram so baranje po netov na neso takvo ali garant krsi -stoznam, suverenitete itn stvarno nemozam a ne ni sakam da se zamaram so pravo pozdrv
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarho on Чет Jул 17, 2008 5:52 pm

Не се кршат закони на форумот.
Секој може да лае колку сака но не смее да каса.
Закон против лаењето нема ако не е многу гласно.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by M-1 on Пет Jул 18, 2008 2:03 am

BaXAnt напиша:
Anarchist напиша:
BaXAnt напиша:хм добро јас немам ниеден друг предолг толку . а за законските прописи - па мислам дека и самиот форум крши неколку закони (односно законски неможеш да направиш ништо за да смениш систем- затоа што самиот закон е направен така да го штити тој ситем)
Баш ме интересира кои закони се кршат, ама аргументирано, тој и тој член од законот тој и тој.

Но, не сакам да бегаме од темава па ме интересираат и мислењата на останатите, па и на evolutionary да го слушнам.
brat ja snemozam da ti kazam sea clenovi ovde a ne ni sakam da se zamaram so baranje po netov na neso takvo ali garant krsi -stoznam, suverenitete itn stvarno nemozam a ne ni sakam da se zamaram so pravo pozdrv

Forumot ne moze da go se kosi so bilo koj zakon bidejki toa bi bilo vrakanje na verbalniot delikt vo svojot najprimitiven oblik.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarchist on Нед Jул 20, 2008 7:55 pm

Луѓе бегаме од темата, ајде баш да видам како до нови луѓе, навистина ме интересира. Инаку ајдете да направиме средба на пример шо знам нека биде овој месец. Што мислите?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by M-1 on Вто Jул 29, 2008 12:47 am

Vo bilo koj moment sum spremen, samo da ne se dogovarame na forumov, tuku malku pozadskrieno. Malku sme, poveke javni ke bideme koga ke bideme pobrojni.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by M-1 on Саб Aвг 16, 2008 1:16 am

Anarchist, evolutionary, ako detektirate anarho-komunist ili nesto priblizno vo Lenka, obavezno da mu dadete adresa od forumov, da se stavat, da diskutirame!
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Секс Објект on Саб Aвг 16, 2008 10:50 am

Kako do novi lugje?Epa aj kje gi pravime...mislam...bukvalno!
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Anarchist on Нед Aвг 17, 2008 1:36 am

Na forumov se dobredojdeni site lugje... bez razlika dali se anarhisti ili ne... ni nazi skinerite nemase da bidat banirani ako ne pcueja tolku ne za drugo tuku osven pcovki nisto drugo ne kazuvaa...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by M-1 on Нед Aвг 17, 2008 2:10 am

pa dobredojdeni se site megutoa trenutno se potrebni anarho-komunisti
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by punk_bt on Нед Aвг 17, 2008 6:18 am

-off- напиша:kako do novi luge?vo smisol novi luge na forumov ili pak so znam,zapoznavanje na lugeto so poimot anarhija???hm pa moze i po nekoja ideja za dvete da mi dojde na pamet!
na nekoi lugje ne mozis da mu objasnis,tie treba sami da sfatat.
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by punk_bt on Нед Aвг 17, 2008 6:20 am

Anarchist напиша:Na forumov se dobredojdeni site lugje... bez razlika dali se anarhisti ili ne... ni nazi skinerite nemase da bidat banirani ako ne pcueja tolku ne za drugo tuku osven pcovki nisto drugo ne kazuvaa...
baniranjeto bese edna od podobrite raboti sto se desija na forumov.znaes deka mozevte mn clenovi da izgubite ako ne gi baniravte,so baniranjeto pokazavte deka ova e seriozen forum a ne nekoja vicoteka
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by M-1 on Нед Aвг 17, 2008 7:31 pm

i levicari koi se odnesuvaat na takov nacin na forumov ke bea banirani.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kako do novi lugje?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот