Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat

Go down

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat Empty KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat

Пишување by GODless on Сре Јун 18, 2008 3:20 pm

ajmo razmisli......cena povolna......moze i na rati.......
GODless
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Вратете се на почетокот Go down

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat Empty Re: KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat

Пишување by negative_h on Чет Јун 19, 2008 12:32 pm

Скејт културата и анархијата?
Па вака...
Значи (ова лични импресии, не мора да е вистина за некој друг), целата филозофија на возењето скејт се базира на слобода, на немање правила. правиш тоа што ќе ти дојде како инспирација (или се обидуваш нели Razz ). Можеш понекогаш да си се гураш онака безвезе и тоа се рачуна за возење скејт. Можеш да возиш на две тркала и слично и пак се рачуна за возење скејт. Може да лизгаш по шипки, да скокаш скали, што не и пак возиш скејт. Зависи од индивидуата. Е сега, гомнарски се тие натпреварување што се дешаваат. Ја уништуваат цела поента на скејтбордингот. Ама ете. Парите мора се да уништат нели?
Други работи што ги врзуваат се: панк, проблеми со полиција (кои ти ја ускратуваат слободата да возиш кај сакаш), недоволна поддршка од останатите кои не го разбираат, проблеми со капитализмот (како што кажав прееска, кои пробувајќи да заработат на него ја уништија забавата, со тоа што го претворија од начин на изразување у профи спорт)... пополни сам ако ти текиња. Уствари, кога сме кај начинот на изразување, скејтбордингот често пати ми делува повеќе како уметност отколку како спорт. Се надевам дека темава ќе ве привлече. Ако некој сака да научи да вози, би ми било драго да му/и ги покажам основните работи, основните грешки кои ги прават почетниците (имам видено многу паѓања, сите ги изанализирав и знам како најчесто почетници грешат, ми стана као хоби Razz), у принцип све ја што сум научил со текот на времето. Не е многу, ама на почетници мислам дека ќе им се најде
Поздрав
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat Empty Re: KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat

Пишување by Секс Објект on Чет Јун 19, 2008 2:42 pm

vozev mnogu odamna rolerki,detska radost.Ednas izraziv zelba da vozam skirol,me ucea,mene mi se vide neizvodlivo za mene i za moite cizmista...rekov: screw this!Sednav na skirolot i se pustiv po dolnisteto Smile Daleku sum od temata,ama sakav da mu kazam moe iskustvo na ezot Smile
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat Empty SK8

Пишување by SANTOS on Пет Jул 25, 2008 5:00 am

E DOBRA E TEMAVA I SPREMA MENE E MN POVRZANO OTI VOZEV 2 IPOL GODINI AMA MAVNAV ZUBI I EDVAJ MI OSTANNAA NA VILICA cyclops rabbit Laughing I DOEKA JAS VOZEV SK8 SE 4USTVUVAV SLOBODNO NIKOJ NEMOZESE DA MI KAZE SO DAP PRAAAM SAMO MISLEV NA VOZENJETO TOA ZA MENE BESE NEKAO KAO SLOBODA I NIKOJ NEMOZESE DA ME SPRE4ESE DA VOZAM
avatar
SANTOS

Број на мислења : 4
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat Empty Re: KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat

Пишување by j_freedom on Сре Јан 28, 2009 7:21 pm

i ja sum imala nekoi vreminja sum se furala so sk8 ama ne bev nekoj talent i ostana taka na zaebancija
a inace me inspirirale taka pro bendoi ko neznam nofx rancid
j_freedom
j_freedom

Број на мислења : 5
Registration date : 2009-01-28

Вратете се на почетокот Go down

KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat Empty Re: KolkuSePovrzaniSK8(ako moze da se narece)kulturataIAnarhijat

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот