Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

sekti?crna ruza vo mk?

Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by -off- on Сре Јун 18, 2008 11:20 am

ej pred nekoj den mi upadna muabet neso crna ruza au vo makedonija!znae li nekoj poveke neso dali se samo muabeti ili ........?
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Anarchist on Сре Јун 18, 2008 10:07 pm

А што е тоа црна ружа?
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by LowNicotine on Чет Јун 19, 2008 5:48 am

Црна Ружа колку што знам веке доста време не постои. Онака бар наголемо ја имаше пред 10 години.Знам дека таа секта принесува жртви, имаше финта со ружата ,демек ако се паднела на некој од сектата тогаш тој требало да си го одземе животот.
LowNicotine
LowNicotine

Број на мислења : 7
Age : 36
Registration date : 2008-06-10

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by negative_h on Чет Јун 19, 2008 12:10 pm

мене ако ме прашуаш сите се секташи! Сите што се викаат верници, што носат крстови на ланче а одат еднаш годишно во црква, сите муслимани што одат еднаш неделно во џамија. Религиите се така направени што или сите ќе бидат клонови, ќе се однесуваат исто (пошто во религиите има строго определено што смееш што не), или не се вистински верници. Финтата е, ако свесно одиш против тоа што го зборува твојата религија, тогаш си ерес и секташ. Тоа се уствари сектите. Фракции на големите религии. Бидејќи најголемиот дел од луѓето што се декларираат како православни, католици, муслимани свесно не се придржуваат до тоа што го налага нивната религија, тие се секташи.
Very Happy
Инаку црна ружа беше ретардирана работа. Срам за сатанизмот. Кретени што пратат одредени правила, се самоубиваат кога некој таму ќе каже дека така треба, спијат во мртовечки сандаци и слично.
Сатанизмот уствари е најслободарска религија, ако може да се нарече религија. Немаш бог,немаш света книга, немаш правила, немаш цркви, немаш свештеници (ок освен некои ретарди шо се замишљаат, ама прав сатанист не ги ебе ни два посто). Сатанизмот кажува дека ништо не е погрешно. Се што МИСЛИШ или чувствуваш дека треба да го направиш, направи го! Главниот акцент е на мислиш! Значи, биди свесен за последиците од твоите постапки. Биди спремен да се носиш со нив! Убиј некого, ама размисли што ќе ти донесе тоа и што предизвикало. Дали ќе завршиш во затвор? Некој ќе те убие? Ќе мора да бегаш цел живот? Дали тој/таа што си го/ја убил има деца? Што ќе значи тоа за нив? Дали вреди да го направиш тоа? Сатанизам не е за глупи луѓе.
Што се однесува на богот. Многу идиоти сатаната го замислуваат како црвениот чичко со рогови. Не се они криви, многу холивуд пропаганда. Сатаната е всушност единствениот бог којшто можеш да го видиш. Го гледаш секој ден во очите на луѓето. Тој е во сите. Кај глупите, предизвикува да прават “лоши“ работи, тој ги води. На паметните им служи само како патоказ, ги тера на размислување. Размислете за сево ова
поздрав
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 35
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by evolutionary on Пон Јун 30, 2008 11:17 pm

ja mislam crveno crna ruza da oformime i da se drogirame so anarhija da zrtvuvame jandari i densicari.......i na sobiri i obredi ke citame anarhisticka literatura i ke praime orgii hahaha se zezam....
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by schizzo on Сре Jул 02, 2008 4:45 pm

negative_h напиша:Бидејќи најголемиот дел од луѓето што се декларираат како православни, католици, муслимани свесно не се придржуваат до тоа што го налага нивната религија, тие се секташи.
Very Happy

поштовање ондак за секташите.
најмногу за луѓето што се "од сите вери надвор" хеххехе
"ејјјјј... ми се јаде чоколада... ај следниот велигденски пост ќе го фатам... шо, и така не е ограничена количината на пости..."

значи... религијата е една форма на колективно преземање одговорност... има толку многу луѓе што прават одредена работа, па ај и јас, сигурно има фајде... е сега, ако си во секта, хеј, нема толку многу луѓе како во овие големиве религии... опасно... ај ќе си останеме во големата маса, побезбедно е. а добро, кога се изроди христијанството од јудеизмот, која беше сектата? а кога се раздвои христијанството на католицизам и "право"славие, пак немаше тука секташи?? ама затоа кога се одвои хенри viii (Henry viii) од папата, излезе секташ... е ја викам браво за него, затоа што му светнало дека папата не е никој за да му каже дека може да има само една жена во животот, па си направил сопствена црква во државата муахахах...
кој има право да каже дали една организација е религија или секта? или тоа со традиција се апгрејдува? или по број на членови? е ако е според тие два критериума, мислам дека сексот е најрелевантен за верување во него. аман... ни политеистичките религии не биле толку време со човекот, а да не збориме за монотеистичките...
не знам како може свесен, возрасен човек сеуште да верува во авторитетите, АЛОО авторитетите на црквите!!
која навистина го слуша гласот на бога? онаа која има најдобар iphone? дајте ако се слушаат по мобиљки, и ако стварно го бива толку за се, да си купам една и ја да го исконсултирам...

едно знам за масовните секти... користат маркетинг и пропаганда кои се така заразни за луѓето, што наседнуваат брзо, и потоа нема излез... имам слушано на документарец изјава на човек кој ги има изгубено сопругата и ќеркичката во масовно самоубиство некаде во америка, а тој преживеал по грешка... самиот кажува дека е тоа најглупавата грешка во неговиот живот.
луѓе, имаме разум и слободна воља (на општ ужас)
размислувајте кој како се обидува да ве контролира, и дали ви се допаѓа кога од сопствените родители слушате попување... зашто би му дозволиле на поп или на папа или на оџа да ви одредува граници во животот?

а вакви работи како црна ружа... јао, па тоа се луѓе со фетиши за бројот 13 и филмовите за дракула, сигурна сум!
катастрофа... само едно... немаат ли попаметна работа од самоубиство??
треба да се има на ум дека има и полошо од она кое ти се случува на тебе моментално...овој човек има потенцијал да стане следниот пророк, нели?
не е ова божја работа, човечкото тело е само по себе неверојатна машинерија која за жал, може да доведе и до ваква трансформација. а човечкиот ум е уште поголемо ѓубре, кое безброј пати довело до хомицид на еден или друг начин...било тоа преку војна, секти, или по грешка... упс, оде нуклеарниот реактор!

*извинете, намерно не користам големи букви Razz
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Aco.B. on Чет Јан 22, 2009 8:07 pm

tova sa cisti gluposti...
avatar
Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Секс Објект on Пет Јан 23, 2009 12:22 am

Drugar,mi go napravi denot!!!
Edno prasanje: kolku godini imas? 5?
Auuu...izvini, broj na mislenja bilo toa...
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by -Feministka- on Саб Јан 24, 2009 4:43 pm

Abe toa za sektite sho se zbori.....ja iam edna poznanicka ne mi e drugarka daleku od toa...hahaha se shalam.....ja poznavam tipkata e sektashka.....i ne e laga ova ne lazam spie po grobishta....i ne znam tocno na kolku god rece deka ke se samoubie so dvocevkash zatoa sto toj vo kogo veruva se samoubil so dvocekash...mislam nakaj 21god rece deka togash ke se samoubiela sea ima 18...nezzz kaj i e pametot....se nadevam ke se osvesti dodeka napolni 21god......
-Feministka-
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 27
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Anarchist on Саб Јан 24, 2009 9:07 pm

-Feministka- напиша:Abe toa za sektite sho se zbori.....ja iam edna poznanicka ne mi e drugarka daleku od toa...hahaha se shalam.....ja poznavam tipkata e sektashka.....i ne e laga ova ne lazam spie po grobishta....i ne znam tocno na kolku god rece deka ke se samoubie so dvocevkash zatoa sto toj vo kogo veruva se samoubil so dvocekash...mislam nakaj 21god rece deka togash ke se samoubiela sea ima 18...nezzz kaj i e pametot....se nadevam ke se osvesti dodeka napolni 21god......
Jas se nadevam deka bez razlika koja odluka da ja donese (da se ubie ili ne) kje bide nejzina.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by -Feministka- on Нед Јан 25, 2009 4:26 am

Anarchist напиша:
-Feministka- напиша:Abe toa za sektite sho se zbori.....ja iam edna poznanicka ne mi e drugarka daleku od toa...hahaha se shalam.....ja poznavam tipkata e sektashka.....i ne e laga ova ne lazam spie po grobishta....i ne znam tocno na kolku god rece deka ke se samoubie so dvocevkash zatoa sto toj vo kogo veruva se samoubil so dvocekash...mislam nakaj 21god rece deka togash ke se samoubiela sea ima 18...nezzz kaj i e pametot....se nadevam ke se osvesti dodeka napolni 21god......
Jas se nadevam deka bez razlika koja odluka da ja donese (da se ubie ili ne) kje bide nejzina.
Toa e loshoto.....sho taa e veke zabludena....i neznae shto pravi,izlezena e od realnosta,nejze kolku i da i zbori covek ona ne ebe ni 2%,pak po nejzino mislejki deka toa e pravilnoto....vaka samo nazad ideme...so ne evoluirani mozoci,kako vo pleminjata vo afrika ke prinesuvame zrtvi.......hahahaha smeshno i tragicno....no sepak...ebano vistinito....nie tuka teshko deka neshto mozeme da napravime.... No
-Feministka-
-Feministka-

Број на мислења : 37
Age : 27
Location : Skopje
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Kittentits on Пон Мар 09, 2009 12:33 am

negative_h напиша:
Very Happy
Инаку црна ружа беше ретардирана работа. Срам за сатанизмот. Кретени што пратат одредени правила, се самоубиваат кога некој таму ќе каже дека така треба, спијат во мртовечки сандаци и слично.
Сатанизмот уствари е најслободарска религија, ако може да се нарече религија. Немаш бог,немаш света книга, немаш правила, немаш цркви, немаш свештеници (ок освен некои ретарди шо се замишљаат, ама прав сатанист не ги ебе ни два посто). Сатанизмот кажува дека ништо не е погрешно. Се што МИСЛИШ или чувствуваш дека треба да го направиш, направи го! Главниот акцент е на мислиш! Значи, биди свесен за последиците од твоите постапки. Биди спремен да се носиш со нив! Убиј некого, ама размисли што ќе ти донесе тоа и што предизвикало. Дали ќе завршиш во затвор? Некој ќе те убие? Ќе мора да бегаш цел живот? Дали тој/таа што си го/ја убил има деца? Што ќе значи тоа за нив? Дали вреди да го направиш тоа? Сатанизам не е за глупи луѓе.
поздрав


Do what thou will.

Еже, тоа се вика Телема Wink Што патем не е религија, туку философија. А сатанизмот си е друго двајсе.

А црна ружа, као, наводно имало и во Струмица порано, ама ако не се лажам почнаа од Тетовско некаде па се проширија.

А секти и несекојдневни движења низ Скопје имаш мал милион. За жал, многу мал број од нив држат вода. :/
Kittentits
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 33
Registration date : 2008-03-19

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Rastapunk on Чет Фед 11, 2010 10:00 pm

Не знам дали сте виделе, ама на автобуската у Карпош 4(Кај Антико), има тагче „Black Rose“ или нешто слично... Често поминувам од таму и мислам дека е прилично ново, го немав видено одамна...
Инаку, ко мал еден другар ми раскажуваше дека сестра му влегла во таа „Црна Ружа“. Незнаејќи во што навлегува, цело време се носела во црно, следела некои чудни ритуали и слични срања, ама за среќа, еден прекрасен, убав, сончев ден на палтото си ставила беџ со црна ружа и татко `и го видел и ја претепал и `и забранил да оди таму и така почнала пак да си носи розефко... И од тогаш имам фобија од Црна Ружа и сличните секти, само приказнава не знам колку е точна, пошо сепак се дешаваше ко деца, хаха... Smile

П.С. Црна ружа... Не е тоа некој си анархистички симбол? Ама заокружена црна ружа...
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by M-1 on Пет Фед 12, 2010 12:48 am

Црна ружа заокружена со црн круг е еден од многуте анархистички симболи, ама нема врска со сатанистичкава секта Црна ружа.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Rastapunk on Пет Фед 12, 2010 11:41 am

Па да де, знам дека нема врска, само глупаво е да правиш секта (Пошто е новокомпонирана секта претпоставувам) и да искористиш веќе постоечки симбол :/
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by M-1 on Пет Фед 12, 2010 8:01 pm

Не знам како им изгледа симболот на Црна ружа инаку.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by .... on Саб Апр 17, 2010 8:53 pm

da jas sum od strumica i pred edno deset godini imase vo strumica na edna zena i bea zastanale okolu kolata celi vo crno i so sveki vo racete i kruzea okolu nea i toa tocno na sred grobista imase tamu star pat koj vodese nakaj seloto velusa a taa zena e od tamu tocno vo 12h i e izbegala a imase i samoubistvo vo budimpesta a deteto od strumica isto taka a i nekni pak se samoubi 12 godisnik se zboruva deka e vo nekoja sekta a koja ?????????????
....
....

Број на мислења : 1
Registration date : 2010-04-17

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by skatanic on Пон Апр 19, 2010 2:52 am

Satanismot e za nikade ... i e glupost vikaat deka n epostoi gospod a go priznavaat satanot ..... i idi razberi gi .... sekoe dobro ima losa strana i vo sekoja losa ima i dobra .... taka da taoizam dosta e dobra filozofija a za islamot vikam deka e najdobra filozofija ama lugjeto se sranja Smile

a za crna ruza za takvi sekti seljacki izmisleni od strana na nekoi glupavi lugje se sranja
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

sekti?crna ruza vo mk? Empty Re: sekti?crna ruza vo mk?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот