АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Patiki, skinati plavi farmerki, bela maicka i prolet

Go down

Patiki, skinati plavi farmerki, bela maicka i prolet Empty Patiki, skinati plavi farmerki, bela maicka i prolet

Пишување by Pandonetti Нед Мар 16, 2014 12:47 am

Dragi Anarhisti i sekako Anarhistki :-)
Me nervira da tipkam ama sepak ke napisam nesto. Mozebi nema mnogu vrska so anrhijata a mozebi i ima premnogu vrska zavisi kako koj ke go svati. Licno za mene ima a vie kako sakate....
Anarhijata svojata osnova ja ima vo libertijalizmot, i toa onoj osnovniot, prostiot izvorniot. Nema kontroliran liberalizam pa bidejki toa bi bilo antagonizam nema da napisam "nekontroliraniot" vo gore navedenite epiteti.
Ke se prasate kade se tuka patikite farmerkite maicata i proletta. Pretpostavuvam site ste go imale ona custvo na ranata prolet koga vremeto se zatopluva, sonceto gree, vozduhot mirisa na vlazna zemja, lugjeto gi frlaat zimskite alista i oblekuvaat nesto polesno.... Vo vozduhot se poveke se osekjaat parfemite izmesani so telesnite mirisi na kozata od drugite lugje. Nagonite se pojacuvaat, interakciite se intenziviraat , i vo moe vreme (koga iskacav :-), navecer na mladata mokra treva so iskonzumirani poveke zidarski piva i zvucite na gitarata redovno morase da se razmeni opredeleno kolicestvo na ljubov so nekoja srodna dusa od sprotivniot pol. Na krajot taka poln so hedonizam, a ispraznet od determinizam si se vrakjav peski nakaj doma, premoren od neumerenost custvuvajki ja zorata i denot koj se ragja so site svoi setila , sto go pojacuvase mojot hedonizam do bolka kako ultimativna destinacija na fizickata nemoznost da uzivam vo totalnata sloboda.
Me bolese k.r i za toa koj e na vlast, i sto e toa danocnoto resenie, od kade poteknuvam, kako se vikam, sto sum i slicni sranja zavitkani vo celofan koi samoto etatisticko opstestvo gi sozdava. Neznaev a ne ni sakav da znam sto e toa etatizam, ustav zakoni .... Me interesiraa samo zakonite na prirodata i zadovoluvanjeto na osnovnite nagoni, hrana, sex, zabava, alkohol, trava , Rock N Roll.....Ludi raboti se slucuvaa togas moram da vi priznaam. Raboti od koi i deneska srceto pocnuva zabrzano da mi cuka koga ke mi tekne. A mi teknuva pretezno koga ke fati onaa mlada prolet sto ustvari e prolet pred prolet ili prolet u zimo ako sakate poubavo.Koga ke mi tekne deka kradevme cips od prodavnicata makedonija na rekord, samo za da pocustvuvame adrenalin za toa deka nekoj moze da ne fati ili deka ne brka dodeka trcame nakaj vlezovite pozadi rekord. Na seksot na milon javni mesta a osobeno na krov od zgradata karsi rekord dodeka gi gledas lugjeto kako se dvizat dole ( em nemav kade da e..m, em mi se e...e bilo kade) ama kombinacijata bese ludilo. Na karnevalot u strumica koga posle trista konzumirani raboti prethodnata nokj u 4 sabajle namesto hamburger ni ponudija has. Na mocanjeto na zelena livada koga u pozadina ni pominuvaat koli na avtopat i svirat. Na krvta posle tepackata na avtobuska rekord koja mi kapese od puknatata arkada i sto ja sobirav so skinatata maica, i sienjeto u gradska bolnica na zivo dodeka okulu okoto mi stavija perde so dupka. Na vojskata sto uspeav da ja odlozam i nikogas ne ja dosluziv na nedela pred da pocnat da prakjaat na ginenje vo 2001, posto i togas kako i sega me boli k.r i za nacija i za drzava. Na seksot sto im go mavav na site dodeka bev u vojska namesto da go trpam, tepackite, neposlusnostite i ebenjeto u zdrav mozok na staresinite i pretpostavenite , osobeno na naogjanjeto nacini da go pretvoram krutiot red i disciplina vo totalna parodija i da go izvrtam vo moja korist. Ponatamu na plivanjeto gol vo bazenot na edna moja bogata "prijatelka", i koristenjeto na nejzinite pamukcinja za brisenje na sminka namesto toaletna hartija vo veceto na vtori kat. Na momentot koga osoznav deka obrzovanieto , intelektot i drugite alatki mozes da gi koristis kako sto sakas i deka nisto ne e nitu crno nitu belo nitu rozevo tuku takvo kako sto ti treba vo momentot. Deka ne postojat nikakvi ogranicuvanja tuku samo onie koi samite so gi postavuvame vo nasite  mozoci. Deka nemozam da izgubam nisto osven sovoite sindziri koi me drzat vo temnica (nesto sto go svakjas edinstveno vo momentot koga ke ja vidis svetlinata). Na neograniceniot broj na nacini na manipulacija so sistemot. Na pravilata koi postojat edinstveno za onoj sto gi znae da moze da gi zloupotrebuva i koga ke vidis ustvari i ne postojat. Na totalnata sloboda koja mozes da ja uzivas nasproti vecnata zacmaenost. Na genestskiot imperativ i kosmickiot equilibrium. Na parodijata od covekovoto pravo i nuznosta na prirodnoto pravo. Na ova na ona i na teorijata na relativitet na se i sesto. Ubi dictum ibi libertas- Kade ima somnez tamu e slobodata........I milion drugi raboti koi mozam da gi naveduvam do besvest......... Ima li pogolema anarhija od ova?
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 44
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот