Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Класици за Анархизмот

Go down

Класици за Анархизмот

Пишување by р on Саб Окт 15, 2011 8:26 pm

1. Gustave de Molinari – The Production of Security (1849)

2. Lysander Spooner – Natural Law or the Science of Justice (1882)

3. Auberon Herbert – The Right and Wrong of Compulsion by the State (1885)

4. Benjamin Tucker – Why I Am An Anarchist (1892)

5. Voltairine de Cleyre – Why I Am An Anarchist (1897)

6. Franz Oppenheimer – The State (1922)

7. Albert Jay Nock – Our Enemy, The State (1935)

8. Morris and Linda Tannehill – The Market for Liberty (1970)

9. David Friedman – The Machinery of Freedom (1973)

10. Murray Rothbard – Society Without a State (1974)

Ова е малку поинаква листа од анархо-комунистичките што се воглавно наведени тука, но, можеби некој ќе најде нешто интересно. Патем, повеќето од овие дела не се анархо-капиталистички (2,3,4,5,6,7), така да, се валидни за сите анархисти, без разлика на подвидови!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Класици за Анархизмот

Пишување by Anarchist on Чет Дек 29, 2011 12:37 am

Не би рекол дека се класици за анархизмот, но сепак добро е да се чита.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот