Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

"Анархизмот" во Шпанија!? Социјалистички или Капиталистички?

Go down

"Анархизмот" во Шпанија!? Социјалистички или Капиталистички?

Пишување by р on Пет Aвг 19, 2011 3:58 am

Одговорот е: и двата вида биле застапени...примерот со Анархистичка Шпанија е одличен емпириски доказ кој потврдува како би функционирал социјалистичкиот анархизам, а како капиталистичкиот; за кој е потребен ИНИЦИЈАТОР на агресија, а за кој е потребно само ОДБРАНА од агресија; за кој вид е потребно Држава, а за кој не е! Директно од Брајан Каплан...
http://econlog.econlib.org/archives/2009/11/how_the_economy.html

avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: "Анархизмот" во Шпанија!? Социјалистички или Капиталистички?

Пишување by р on Пет Aвг 19, 2011 4:00 am

п.с."Anarcho-socialists often point to the Spanish Civil War as a wonderfully informative social experiment. They're right, but only because the facts proved their theories horribly wrong." Boom!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: "Анархизмот" во Шпанија!? Социјалистички или Капиталистички?

Пишување by Anarchist on Чет Дек 29, 2011 1:08 am

Го прочитав линкот и многу тешки зборови за случувањата во Шпанија во тоа време.

Кога зборуваме за Шпанија во крајот на 30-тите од 20-от век треба да земеме предвид дека се случува граѓанска војна, но истовремено се случува и револуција. Е сега ако е тоа така, тогаш оценките на типот од линкот се многу нереални или како да кажам избрани се одредени прашања што му одговараат на него, и сосема не го деведува контекстот на случувањата.

Шпанската револуција секогаш ќе биде инспирација за многу анархисти, но не поради тоа што беше совршена или дека се донесе анархија во поголеми територии, туку поради доказот дека луѓето може да се самоорганизираат и да се самоуправуваат, не на совршен начин, туку онака како знаат и умеат во дадениот момент.

Оние анархисти кои велат дека тоа било совршено нешто и дека е пример за анархистички општества се во заблуда, бидеќи како ќе имате онакво мирољубиво оштество кога околу вас е војна, крв , борби? Шпанската револуција ќе биде лекција долго време за анархистите и ќе остане светла точка во историјата на анархизмот.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: "Анархизмот" во Шпанија!? Социјалистички или Капиталистички?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот