Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

CHALLENGE!

Go down

CHALLENGE!

Пишување by р on Нед Мар 27, 2011 2:05 am

Предизвик за членовите на форумов...

Во дел од претходните дебати, членот Пандонети "ме потсети" дека не постои само логиката на слободниот пазар, туку постои и планирана економија. И тука нема ништо спорно. Барем, се додека не се внесе анархизмот во сликата! Планирана од кого е главното прашање? 1. И пазарната економија е планирана - само што е планирана од слободни поединци и нивните доброволно склучени колективи.
2. Под планирана економија воглавно се подразбира систем на ЦЕНТРАЛНО планирана економија, најчесто од страна на ДРЖАВАТА!
3. За анархо-комунистичката теорија да не биде смешка и чиста бајка за деца, треба успешно да го докаже следново (во најмала рака!) - дека АНАРХО-КОМУНИЗМОТ е возможен без пазарна економија, т.е. дека може ефикасно да пресметува без ПРИВАТНА сопственост и пазар. Со други зборови, да се демонстрира економскоопштествен систем каде што економијата ќе биде (централно) планирана од страна на слободните поединци (што е парадокс:или е централна планирана и се вика социјализам или е децентрализирано планирана и се вика слободен пазар/капитализам), а не од Државата или пак некое друго слично бирократско тело, кое порано или подоцна ќе го монополизира правото на употреба на моќ со цел да се погрижи "планот да биде исполнет"!
Изборот е тој - или планирана економија или слободно-пазарна. Бидејќи се сметате дека пазарот/капитализмот се злото, тогаш треба да ја демонстрирате праведноста и ефикасноста на другата алтернатива (без при тоа да се повикувате на авторитет!). И ова е главниот тест за анархо-комунист. Без успешно демонстрирање на ваквиот систем, се се сведува на демагогија на аматери.
п.с. Нормално...по отсликувањето на тавкиот систем, треба да се имаат на ум и да се познаваат добро главните критики на анархо-комунизмот и планираната економија. Е, ова бара греење на столицата...
поздрав,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: CHALLENGE!

Пишување by Pandonetti on Чет Мар 31, 2011 12:10 am

Во право си ротбард "п.с. Нормално...по отсликувањето на тавкиот систем, треба да се имаат на ум и да се познаваат добро главните критики на анархо-комунизмот и планираната економија. Е, ова бара греење на столицата..."
temava e dosta dlaboka i ekonomska a jas malku sum pregoren od rabota i obvrski vo posledno vreme. Slabo spijam a duri i koga spijam potsvesta mi raboti za resavanje na problemite.....Ama toa ne vazno za temava..
Vazno e deka ovoj muabet moram da go odlozam za nekoe podobro vreme koga na primer malku ke se reanimiram :-) Momentalno "hodam kao zombi"
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот