Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Книга што ви оставила силен впечаток :)

Go down

Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by schizzo on Пет Мар 21, 2008 11:00 pm

ај нека не биде само една тема, и можеби некој не чита во моментот Smile
а знам дека секој има чепнато нешто и барем една книга го трогнала на каков и да е начин.

значи, конкретно, од "времето" уште, ми има останато во сеќавање една книга, а запазете, експлицитно е класификувана како children's book!! јас воопшто не ја доживеав како таква!!
се работи за The Giver од Lois Lowry, за жал ја немам најдено како e-book за download... а баш сакав да пастнам линк, па ако најдам ќе ставам.

...се работи за фиктивно општество од иднината, накратко, во него луѓето живеат буквално без поента, не гледаат бои, не чувствуваат, не живеат заедно од љубов туку заради тоа што им е одредено дека се компатибилни, и чуваат деца кои им се дадени од "фарми" каде што жените се вработени како... мајки... раѓачи на деца... а децата од почеток на пубертет до крај на животот ги контролираат своите нагони со апчиња.
сето тоа е резултат на организацијата на светот, администрацијата... се додека едно посебно дете не направи куршлуз во сето тоа... има еден битен момент кога тоа е избрано за примач на сите убави спомени од минатиот свет (страста, емоциите, боите... се) од предавачот (The Giver) затоа што некој мора да ги знае тие работи...

книгава може да се гледа како предупредување за тоа до кај може да ни стигне општеството, и колку гадна работа е контролата што органите на власта ја имаат врз луѓето.
некогаш мора да се исхиперболизира работата за да им се отворат очите на луѓето.

па пуцајте!!
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by Anarchist on Нед Мар 23, 2008 6:09 pm

Па иако беше лектира за на школо rabbit сепак книгава ептен ми остави силен впечаток, се работи за Мартин Идн од Џек Лондон. Уф премногу има во таа книга напишано, за нешто да одвојам, но многу интересна. Накратко, станува збор за еден човек, отпрвин, неписмен морнар, онака силен и крупен, наш термин кој би му одговарал е сељачиште Smile се тепа по барови и сл. Потоа наоѓа девојка(од повисоката класа) во која се вљубува, и таа љубов за да ја освои тој се решава да жртвува се што има за да се едуцира за да може некако да допре до неа, притоа тој учи дека повеќето од повисоката класа се преправаат отколку навистина знаат нешто. Особено навлегува во Херберт Спенесер, почнува да пишува со цел да се одржи во живот, снемува пари, работи како роб, се за да ја има таа девојка, и така биднува нивната врска, после тоа тој говори на некаков си митинг социјалистички, а сепак тој не се смета за социјалист, но поради тоа родителите на девојката и забрануваат да се гледа со него, таа тоа го прави, потоа станува славен со неговите дела напишани, интересно станува славен кога не му е ни веќе важно, на крај се самоубива фрлајќи со од брод.

Книгава е далеку поинтересна од што можам јас да опишам и мислам дека вреди да се прочита. Би требало да ја има во секоја библиотека, нели како остаток од некогашното квази-социјалистичко општество. Сега ми текна кога ќе најдам време повторно ќе ја прочитам, ја имам читано 16 години, па да видам како влијае на мене сега.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by negative_h on Пон Мар 24, 2008 5:38 am

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ne mi se verue! Ja ima online! Site na citanje Razz
Moje putovanje s Aristotelom
kroz anarhističku utopiju

Mnogu partali kniga! Prosto ja obozavam
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by -off- on Сре Мар 26, 2008 2:36 pm

ej dobra kniga NEGATIVE - eve do pola sum i interesna e!ima uste mnogu dobri stvari na stranava.
pa site sto seuste ne ja pocnale knigava zemete da ja citate

pozdrav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by punk_bt on Пет Мар 28, 2008 3:37 pm

zoki poki Razz
robin hood ima navistina dobra anarhisticka simbolika
borbata na grupa lugje protiv monarhistickata tiranija
kradi od bogatite davaj na siromasnite
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 1:29 pm

PA bi rekol od alexander berkman the abc of anarcho-comunism vistina lesna za citanje i sfakanje a teorrite sto gi dokazuva drzat voda...napisana e ko dijalog me gu nego kako anarhist i nekoj si anonimec stos e zapoznava so anarhizmot
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by Anarchist on Чет Мај 22, 2008 3:56 pm

evolutionary напиша:PA bi rekol od alexander berkman the abc of anarcho-comunism
Dali e toa istoto What is Communist Anarchism od Berkman ili drugo delo e?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by evolutionary on Чет Мај 22, 2008 6:42 pm

istoto e smao ima razlicni iminja Smile
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by GODless on Саб Јун 14, 2008 12:57 am

Lugeto na koj ne im se otvara padobranot.......pobarajte.......Super e.....
avatar
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by Anarchist on Саб Ное 01, 2008 3:58 pm

1984 од Орвел. Ремек дело.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by Solomon Mudri on Чет Дек 04, 2008 5:28 pm

1. Sram(Sharam) - Salman Rushdie (mnogu e jak, ako e pop)
2. Reklamokratija - ne mi teknuva na avtorite, ja ima u sf kolekcijata od Kentaur
3. Fukoovo nishalo(Foucault Pendulum), Baudolino - Umberto Eco (sve, sve e l`zhga)
itn, itn
avatar
Solomon Mudri

Број на мислења : 5
Registration date : 2008-12-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by HawkTheGreat1 on Чет Дек 04, 2008 6:12 pm

Anarchist напиша:1984 од Орвел. Ремек дело.


E toa ti e kniga.
avatar
HawkTheGreat1

Број на мислења : 16
Location : Kumanovo
Registration date : 2008-11-19

Преглед на профилот на членот http://www.google.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што ви оставила силен впечаток :)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот