Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

кратко ВИДЕО:Филозофија на Слободата

Go down

кратко ВИДЕО:Филозофија на Слободата

Пишување by р on Пон Јан 24, 2011 11:17 pm

http://www.jonathangullible.com/PoL/philosophy_of_liberty.swf?language=Macedonian

Од денеска и со Македонски превод...извонредното кратко видео на Schoolland, кое толку едноставно и јасно го опишува основниот постулат на класичниот либерализам, од каде што М.Ротбард го развива денешниот анархо-капитализам (нормално, со додавање на плус анархо-индивидуализмот и Австро-економската теорија)!

Знам дека на сајтов нема многу љубители на либерализмот, слободниот пазар, а од тука и на анархо-капитализмот, сепак мислам дека видеово е ОК да се погледне. Јас дома имам доста дела од истакнати комунисти, па што? Знаејќи ги аргументите на другата страна (нормално, не толку добро како онаа како што ја преферираш!) не прави само поразумни, праведни кон другите ставови и посилни! А можеби и ќе ни помогне да ги увидиме грешките во нашите размислувања. Којзнае!?

Нормално, можевме да го преведеме и вметнеме текстот во програмската матрица и поубаво, но кога не се може подобро, нели? Возбудата да го завршиме текстот и да го видиме на мкд ова одлично, едноставно, а креативно видео...беше преголемаSmile.

Поздрав,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: кратко ВИДЕО:Филозофија на Слободата

Пишување by Rastapunk on Вто Јан 25, 2011 6:05 am

Ејјј, стварно е добро... Иако потегнува огромна дискусија која, патем, не можам сега да ја водам Razz, видеово е супер и им го препорачувам на сите членови на форумот Smile

П.С. Браво са преводот Smile Thumbs up! Very Happy
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: кратко ВИДЕО:Филозофија на Слободата

Пишување by р on Пет Фед 11, 2011 6:07 pm

!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: кратко ВИДЕО:Филозофија на Слободата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот