Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Go down

Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by ateist on Вто Окт 12, 2010 3:03 am

Најбизарен случај во целата оваа е приказна е оној на Гоце Долчев. Многу кукушани во тој период, а меѓу нив и „најголемиот македонски син”, биле унијати (лојални ниту на Патријаршијата, ниту на Егзархијата, туку на папата). Понатаму, унијатот Делчев го прифатил социјалистичкото-анархистичко учење (без богови, без господари) – станал неверник. Денес, истиот тој Делчев е закопан во православниот храм Св. Спас, а секоја година поповите му го полеваат гробот со вино и одржуваат православни обреди врз него.

http://vuna.info/vuna/archives/558
.
.
.
.

Искрно речено прв пат слушам-читам ваква работа дека Гоце Делчев бил анархист .
Точно ли е ова и каде може да се најдат подетални информаци ако ги има ?

ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Секс Објект on Вто Окт 19, 2010 1:16 pm

Цитат:

„Јас во душа сум анархист, по дела - револуционер!

Власта е симбол на измамата, на насилството, на грабежот!

Тешко му е на човек да има работа со шарлатани, какви што се овдешните управници, нечовечни акробати, ...политички камелеони... затоа што истите управници, надвор од другите свои безобразлуци, сакаат да ја повторат срамната игра во нашето дело во 95-тата година!

Го прашуваме Г-н Стоилов: Која е целта што ја гониш со ова, о несреќно бугарско пигмејче, та не предвидуваш дека патот на твоето поведение води само кон пропаст! Нема ли во тебе капка од онаа бугарска добрина, која се вика сочувство кон маките на своите блиски? Зошто гониш, зошто затвораш, зошто ги интернираш оние доблесни синови на несреќна Македонија, кои ја имаат храброста и на збор и на дело, да проповедуваат револуција против султанот? Зар не мислиш дека еден ден за сите тие работи ќе треба да се рапортира пред историјата? Тогаш мрачни дипломату, што ќе рече потомството за тебе?
Ние се бориме за слободна и независна Македонија, со широки права на сиромашното население! Ако тоа не го направиме, Македонија ќе падне под некоја од балканските држави или ќе биде разделена помеѓу нив! Тогаш ќе бидеме метачи со половина опинок: Подобро да не сме живи ако го допуштиме тоа!


Гони ги управниците, мрази ги и востанувај против секој владетел! ......

Јас го разбирам светот единствено како поле за културно натпреварување на народите!

Со нашиот живот, каков е, станав веќе фаталист. Ноќеска сонував дека турци ме удриле во срцето! .......

Ах, момци, рани ..... “


- Гоце
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Anarchist on Вто Окт 19, 2010 2:06 pm

Јас знам дека помогал да се дистрибуира анархистичка литература во Македонија. Бил пријател со Михаил Герџиков(анархист) па веројатно имал влијание од него, но мислам дека не можеме да го квалификуваме како анархист, како левичар со слободарски идеи да, но како анархист не знам.

Дефинитивно е дека кажал изјава дека по душа е анархист.

Во секој случај Гоце го изеде од Даме Груев. Тие имале средба неколку дена пред да биде убиен во Баница. На таа средба се расправале со Дамјан за предвременото кревање на востанието. Гоце бил многу против. Сепак таков влијателен човек кој бил против предвремено кревање на востанието требало да биде отстранет од... сами заклучете кој ентитет.

Инаку грешка било што се кренало предвреме, бидејќи се знаело дека се спрема револуција во имеријата, младотурската револуција од 1908-ма.

На крајот сепак бил обчен човек - женкар кој се борел против социјалната неправда во општеството каде што живеел.

А ние што правиме?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Pandonetti on Сре Окт 20, 2010 11:11 pm

Me interesira kakvo pragmaticno znacenje za anarho-socijalistickoto dvizenje ima gorenavedenoto prasanje?
Smetam deka treba da se drzime do pragmaticni analizi i dejstvuvanja!

Horas non numero nisi serenas !!![i]
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Rastapunk on Вто Ное 09, 2010 3:54 am

Па добро, сепак е убаво кога ќе чуеш дека и „толку одамна“ на Балканов постоеле доста анархисти. Доста мотивира тоа Smile
Инаку, за целата дружина, од Гоце Делчев до не знам... Христо Ботев, сите биле со доста радикални као - анархистички сфаќања, како гемиџиите и слично.
Само не знам баш колку биле прави анархисти пошто во некои литератури кои ги наоѓам пишува како одредени луѓе во целото тоа движење (и кај гемиџиите) претставувале лидери, па ме става у збунка. Дали грешат дека таа личност била лидер, или анархисти ги нарекуваат пошто сакале да направат промена преку сила, па за нив анархија е тоа, хаос, користење на неконтролирана сила.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Драге Земјотрес on Чет Фед 10, 2011 5:04 pm

Секс Објект напиша:Цитат:

„Јас во душа сум анархист, по дела - револуционер!

Власта е симбол на измамата, на насилството, на грабежот!

Тешко му е на човек да има работа со шарлатани, какви што се овдешните управници, нечовечни акробати, ...политички камелеони... затоа што истите управници, надвор од другите свои безобразлуци, сакаат да ја повторат срамната игра во нашето дело во 95-тата година!

Го прашуваме Г-н Стоилов: Која е целта што ја гониш со ова, о несреќно бугарско пигмејче, та не предвидуваш дека патот на твоето поведение води само кон пропаст! Нема ли во тебе капка од онаа бугарска добрина, која се вика сочувство кон маките на своите блиски? Зошто гониш, зошто затвораш, зошто ги интернираш оние доблесни синови на несреќна Македонија, кои ја имаат храброста и на збор и на дело, да проповедуваат револуција против султанот? Зар не мислиш дека еден ден за сите тие работи ќе треба да се рапортира пред историјата? Тогаш мрачни дипломату, што ќе рече потомството за тебе?
Ние се бориме за слободна и независна Македонија, со широки права на сиромашното население! Ако тоа не го направиме, Македонија ќе падне под некоја од балканските држави или ќе биде разделена помеѓу нив! Тогаш ќе бидеме метачи со половина опинок: Подобро да не сме живи ако го допуштиме тоа!


Гони ги управниците, мрази ги и востанувај против секој владетел! ......

Јас го разбирам светот единствено како поле за културно натпреварување на народите!

Со нашиот живот, каков е, станав веќе фаталист. Ноќеска сонував дека турци ме удриле во срцето! .......

Ах, момци, рани ..... “


- Гоце

НајEPIC цитат у свет, ако не и у универзиумо! Very Happy
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by р on Чет Фед 10, 2011 10:01 pm

Немам поима дали Гоце Делчев бил Анархист или не бил. За ова да се анализира треба повеќе од еден цитат, бидејќи скоро секој револуционер има по некој анархистички цитат, но дали е анархист, дали има анархистичка програма во глава која би ја понудил како алтернатива, Е тоа е веќе друго прашање.

Судејќи само според цитатот (кој ДА...е доста моќен!) ме збунуваат две работи. Едната е што во делот "Тешко му е на човек да има работа со шарлатани, какви што се овдешните управници, " ме збунува ова ОВДЕШНИТЕ! Дали ова значи дека Гоце нема проблем со управинците во Шведска да речеме? И да стане уште позбунувачки цитатот Гоце вели "Гони ги управниците, мрази ги и востанувај против секој владетел! ......"

p.s. Би завршил некој одлична работа ако го анализира Гоце Делчев од перспектива на анархизмот (не анархо-комунизам/капитализам, туку чисто анархизам...дали човекот бил против секоја Држава, секој Владетел и што нудел како алтернатива), односно да направи една ревизија на оваа историска личност. А па и воопшто на повеќето познати историски личности од РМ (и не...гемиџиите не биле анархисти, како што Осама бин Ладен не е анархист!) Нормално, ако има некој добар историчар за ова да го стори!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Драге Земјотрес on Чет Фед 10, 2011 10:40 pm

Rothbard напиша:Немам поима дали Гоце Делчев бил Анархист или не бил. За ова да се анализира треба повеќе од еден цитат, бидејќи скоро секој револуционер има по некој анархистички цитат, но дали е анархист, дали има анархистичка програма во глава која би ја понудил како алтернатива, Е тоа е веќе друго прашање.

Судејќи само според цитатот (кој ДА...е доста моќен!) ме збунуваат две работи. Едната е што во делот "Тешко му е на човек да има работа со шарлатани, какви што се овдешните управници, " ме збунува ова ОВДЕШНИТЕ! Дали ова значи дека Гоце нема проблем со управинците во Шведска да речеме? И да стане уште позбунувачки цитатот Гоце вели "Гони ги управниците, мрази ги и востанувај против секој владетел! ......"

p.s. Би завршил некој одлична работа ако го анализира Гоце Делчев од перспектива на анархизмот (не анархо-комунизам/капитализам, туку чисто анархизам...дали човекот бил против секоја Држава, секој Владетел и што нудел како алтернатива), односно да направи една ревизија на оваа историска личност. А па и воопшто на повеќето познати историски личности од РМ (и не...гемиџиите не биле анархисти, како што Осама бин Ладен не е анархист!) Нормално, ако има некој добар историчар за ова да го стори!

Епа тоа да, стварно ќе треба некоe сериозно истражување, а и ПЛУС два тона стари историски записи, архиви, писма, речиси СЕ поврзано со неговите планови и активности за време на војната за да се поточно каже всушност што бил фамозниот борец Гоце Делчев Very Happy

Независно од кој што тврди, во тогашната ситуација со турците, бугарите и сите арамии што му сметале на патот, фала богу тој би применувал секакви начини за да се справи со тие патриаршии, бегови, политички фигури, што ти ја знам... Ништо чудно ако бил...да не кажам "од-се-по-нешто.цом" Овој цитат се кажува - „Јас во душа сум анархист, по дела - револуционер!" Барем знаеме дека единствената и главната цел му била независна Македонија - јазик, име, школи, црква, народ, идентитет, ВЛАДА, се тоа - Македонско. Поштена работа, и мене би ми ск*рчило 500 и кусур века под турска власт Smile

Му ја читам неговата психологија: Тој мислел анархија зашто бил оној "по ризичен, но побрз начин". Тој мислел организација (ВМРО) зашто бил оној "по безбеден, но по бавен начин". Да не те лажам, не сум ни ја сигурен, само претпоставувам како размислувал... Што мислиш ти за ова? Стави се во негови чевли, каква му била состојбата? Ако неможеме од архиви (кои ги немаме) да извлечеме нешто, барем од некој друг начин ќе можеме да гребнеме нешто...
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Драге Земјотрес on Чет Фед 10, 2011 10:44 pm

Извини за дупло постирање, но за оваа што викаш: "Судејќи само според цитатот (кој ДА...е доста моќен!) ме збунуваат две работи. Едната е што во делот "Тешко му е на човек да има работа со шарлатани, какви што се овдешните управници, " ме збунува ова ОВДЕШНИТЕ! Дали ова значи дека Гоце нема проблем со управинците во Шведска да речеме? И да стане уште позбунувачки цитатот Гоце вели "Гони ги управниците, мрази ги и востанувај против секој владетел! ......" стварно буни, и е нејасно на кого се реферира...
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by р on Пет Фед 11, 2011 3:09 am

Драге Земјотрес...

Еве ти си помлад од повеќето тука (под претпоставка дека навистина имаш 16 години). Имаш време, енергија, елан... Зошто не седнеш во слободно време, место да дебатираш со насSmile, да направиш едно истражување од 10тина страници за Гоце Делчев од аспект на неговиот анархизам (ако воопшто имало нешто вакво!). Можеш и да контактираш со Вуна за ова (типот кој е цитиран во првиот коментар на темава).

Или пак на било која друга личност. Потоа можеш слободно да го објавиш текстот на форумов, па ние сите други заинтересирани да го прочитаме, да коментираме и сл (јас ова го направив еднаш, те. постирав моја дебата со еден дечко кој се нарекува марксист!-никој не искоментира освен Пандонети али ОК. Наше е да се обидеме!)...Со други зборови, самоиницијативно да се самоедуцираме! Ова е само предлог, нормално. Незнам колку ти интересира ова воопшто, а незнам ни колку си способен за ваков подвиг (не е нешто тешко, али бара згрејување на столче, читкање по архиви и сл...).

Потребно е ревизија на историјата и историските личности... It's your call!

Секогаш е добро кога ќе видиш дека има нешто "анархистичко" во корените. Потребни му се сериозни анализи на анархистичково движење.

Пред некој ден дознав дека Борис Трајковски бил "moderate free-market" симпатизер. Доста ме израдува ова. Не ми текнува (помал бев) колку во пракса нешто придонесол за развојот на слободарската мисла, но...добро е да се знае дека имаме и познати фаци кои биле слободарски настроени. Особено ако најдеме некој "анархист", па макар и да е анархо-социјалист (не ми смета!). После се, пак Е анархист, нели?

Pozdrav
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Гоце Делчев бил ВМРО или Анархист ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот