Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

АВГАНИСТАН - ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛ И ТРИБИНА

Go down

Дали ваквите трибини и проекции се ефективни?

20% 20% 
[ 1 ]
60% 60% 
[ 3 ]
0% 0% 
[ 0 ]
20% 20% 
[ 1 ]
 
Општо гласови : 5

АВГАНИСТАН - ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛ И ТРИБИНА

Пишување by Admin on Сре Окт 06, 2010 5:08 pm


На 12.10.2010 со почеток во 19:00 часот во Ла Кања (во чаршија) ќе се одржи проекција на докуметарниот филм Rethink Afghanistan, а потоа ќе има трибина. Сето ова е во организација на Движењето за социјална правда - Ленка.

На 11 октомври секоја година во Р. Македонија се одбележува државниот празник, кој симболизира борба за ослободување, борба против тогашните фашистички окупатори. Денес, за голема жал и голем срам, Р. Македониј...а под дупнатиот чадор на САД, е окупатор во Авганистан. Девет години војна, девет години страв, смрт, ужас, тага и болка за народот во Авганистан. Војна која нема абер да заврши.

Ве покануваме да присуствувате на овој настан со цел да дознаете повеќе што се случува во Авганистан во овие 9 години. По информирањето зависи само од вас, дали Р. Македонија ќе продолжи да учествува во окупацијата на една земја и народ кој ни немаат ништо згрешено, напротив дури имаат помогнато. Доказ за нивната хуманитарна помош има во Универзалната сала во Скопје, каде има спомен-плоча на сите земји кои помогнаа после земјотресот. Авганистан е прва на листата.


Admin
Admin

Број на мислења : 34
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот