Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Grcija

Go down

Grcija

Пишување by Anarchist on Чет Мај 06, 2010 4:31 pm

Еве на овој линк има стотина слики за некои од дешавките во Грција. Закачете и по некое актуално видое на оваа тема.

http://cia.bzzz.net/zdjecia_tomasza_grzyba_z_greckiego_strajku_generalnego_i_pozaru_marfin_banku_5_05_2010
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Anarchist on Чет Мај 06, 2010 4:44 pm

Само што пронајдов уште еден интересен линк, но на грчки беше па ви го праќам преку гугл транслејт
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=mk&u=http%3A%2F%2Fwww.babylonia.gr%2Findex.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D1075%3A---marfin%26catid%3D52%3Aapergies
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Пет Мај 07, 2010 3:46 am

Вака, сакав денеска на состанокот да збориме баш за ова, ама не се собравме доволно за да има состанок... Прво, јас сум против насилни протести (поготово додека се има број на луѓе помал од критично) од повеќе причини... Друго, и кога се има такви протести треба да се биде крајно внимателен... Тројца мртви, од кои една бремена жена? Не ми е за восхит тоа. Им се восхитувам на организацијата, на вложените финансии и трудот во сето тоа, ама начинот и ефектот и не баш... Кој е ефектот? Дали на овој начин ќе се зголеми бројот на анархисти (и други левичари) и дали вака ќе се претстави анархо - комунизмот во право светло (иако протестот не беше организиран само од анархисти како што знам). Ова беа протести за поддршка на работниците, а владата се` што прави го прави против работникот и неговите права, ама да наметнуваш нешто твое на толку насилен начин (макар и да си во право), до тој степен да убиеш невини луѓе не е анархистички според мене... Толку имам да кажам, поправете ме ако грешам.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Anarchist on Нед Мај 09, 2010 3:43 pm

Бојан напиша:Вака, сакав денеска на состанокот да збориме баш за ова, ама не се собравме доволно за да има состанок... Прво, јас сум против насилни протести (поготово додека се има број на луѓе помал од критично) од повеќе причини... Друго, и кога се има такви протести треба да се биде крајно внимателен... Тројца мртви, од кои една бремена жена? Не ми е за восхит тоа. Им се восхитувам на организацијата, на вложените финансии и трудот во сето тоа, ама начинот и ефектот и не баш... Кој е ефектот? Дали на овој начин ќе се зголеми бројот на анархисти (и други левичари) и дали вака ќе се претстави анархо - комунизмот во право светло (иако протестот не беше организиран само од анархисти како што знам). Ова беа протести за поддршка на работниците, а владата се` што прави го прави против работникот и неговите права, ама да наметнуваш нешто твое на толку насилен начин (макар и да си во право), до тој степен да убиеш невини луѓе не е анархистички според мене... Толку имам да кажам, поправете ме ако грешам.
Se soglasuvam so tebe gore dole, sekako deka mora da se ima vo predvid mnogu raboti koga kje izlezat mnogu lugje na ulica. Znaci i jas mislam deka e mnogu loso sto zaginaa tie lugje, no toa e del od posledicite sto se slucuvaat koga lugjeto se obiduvaat na nasilen nacin da skrenat vnimanie. Se se raboti za taktiki, pogolemiot del od lugjeto ne protestiraat nasilno. Tie sto protestiraat nasilno se malku i pola od niv se policajci. Znaci i na policijata im odgovara da ima nasilni protesti so cel da dobie povod za da bide porepresivna i za da ja zadusi celata rabota pobrzo.
Eve edno interesno video kako policajcite krsat prodavnici.

P.S. ne mozeme da te popravime dali gresis ili ne. Ti si iskaza stav i toa si e tvoj, rabotata e dali nekoj/a kje se soglasi ili ne i do koj stepen. Smile

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Нед Мај 09, 2010 4:16 pm

А, бе добро, тоа дека џандарите се такви какви што се е општо познато... Тие го бранат капиталистот и капитализмот, ама зборев за бунтовниците и левичарите и сметам дека исто како што тие не советуваат во начинот како да ја рашириме свеста, така треба и ние да ги советуваме да не избрзуваат за да не креираат погрешен изглед за анархизмот.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by skatanic on Нед Мај 09, 2010 9:24 pm

spored mene taka treba da bide protest... deka kolku sakame nie da bideme dobri da praime mirni protesti sepak na kraj nie sme losite deca i policijata se dobrite i ajde juris nakaj ovie .,.... a bolje vka nie ustvari ja pokazuame nasata sila .... ama sepak ubivanje coek e mn gresna rabota ... ja ne veruam deka nekoj od aktivistite toa go naprail 100% nekoj policaec koj so se pretstavuval kao aktivist ubil nekoj za da pokazat deka grcija ne e pod kontrola i deka situacijata se vlosuva i za da zavrsi protesti se sea ke ubivaat lugje
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by skatanic on Нед Мај 09, 2010 9:27 pm

a vakvo neso kaj nas ke se desi valjda posle 150 god a mozno e i milion godini posle koga narodot ke sfati deka patriotizmot ili nacionalizmot nema da donese niso na coek bitno e da imas parce leb i da ne bides gladen ama sea za sea lugjeto ne go sfakjaat toa.... a use da kazam deka nacionalizmot ne e edinstvenata rabota so lugjeto gi oslepua Smile
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Пон Мај 10, 2010 9:00 am

Добро брат, ти ја сфатив поентата, ама СЕПАК мора сега, додека нема доволно голема маса на луѓе за да се урне системот да се реагира помудро и да не се избрзува пошто така ќе изгубиме на нови, потенцијални лица...
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by skatanic on Пон Мај 10, 2010 11:55 pm

ne si me sfatil .... da ja ne gi kazuam rabotite pojasno ... tuka sakav da kazam deka nie u mak sme pomalce broj na anarhisti i se znae ako nie fatime da prajme protesti ko u grcija se znae deka ke ne uapsat za 30 god za krsenje red i mir i bla bla bla use nekoi rabtoi ke ni redat so ne sme gi praele ..... i posle so ek bidan na narodot ke sirat anarhisti vakvi se takvi se tie se deca niso drugo .... se znae deka nie u mak ke praime mirni protesti se dodeka ne sobirame pojse lugje. ama tesko vladata e dosta jaka i kaj lugjeto nema da zgasne nacionalistickiot plamen i budalite ke im veruvaat na vladata koga tie ke furaat nacionalisticki govoroi ... mislam deka si me sfatil :/
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Вто Мај 11, 2010 11:24 am

Да, тешко е... Да не беше тешко и да немаше националисти веќе ќе имавме воспоставен анархизам, ама не гледам како и со насилни протести ќе им се смени нивното мислење...
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Секс Објект on Вто Мај 11, 2010 12:37 pm

Бојан, а би седел ли со скрстени раце ако на мирен протест видиш како цајкани малтретираат физички некои од присутните?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by spartacus on Вто Мај 11, 2010 2:17 pm

Абе кај нас не е проблемот то шо се малце анархисти, и во грција на протестите не дека се сите анархисти, тука кај нас е кути да не биди полошо.

THEY CAME FIRST for the Communists,
and I didn't speak up because I wasn't a Communist.

THEN THEY CAME for the Jews,
and I didn't speak up because I wasn't a Jew.

THEN THEY CAME for the trade unionists,
and I didn't speak up because I wasn't a trade unionist.

THEN THEY CAME for me
and by that time no one was left to speak up.

кажано од еден германски пастор, Martin Niemoller, за неактивноста на германските интелекталци за време на доаѓањето на нацистите на власт

spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Сре Мај 12, 2010 1:52 am

Не, не го кажав тоа. Нормално дека нема да седам со скрстени раце и да гледам како тепаат некого, зборував да не бидам иницијатор на насилството, а за самоодбрана секако дека би преземал мерки.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Секс Објект on Сре Мај 12, 2010 4:00 pm

Епа тогаш гледај го тоа насилство (од страна на анархистите) како самоодбрана Wink

Те разбирам многу добро што мислиш и се согласувам со тебе. Сум за акции од таков тип (кога се работи за самоодбрана), само ако бидам 100% сигурна дека нема да настрада никоја невина личност. А искрено и не знам дали би можела да живеам со помислата дека сум убила некој/а (освен кога сум "angry bitch in pms" lol! )
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Сре Мај 12, 2010 5:40 pm

ХАхаха! Angry bitch in pms Smile LOL xD Инаку не знам дали „нормален“ човек би можел да живее со помисла дека убил некого/некоја, поготово ако станува збор за невин човек.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by skatanic on Чет Мај 13, 2010 10:00 pm

dokolku si za takvi raboti i dokolku si porasnal bez ljubov togas kur te boli za lugjeto ... togas kaj takvi lugje ima humanofobija i tie ne gi sakaat lugjeto .... toa e toa :/
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by dArEsist on Пон Сеп 13, 2010 12:55 am

They ignore protest
But can they ignore a city on fire
It's time to do more than talk
When they ignore peaceful protest
They ignore protest
But can they ignore a burning police car
It's time to do more than talk
When they ignore peaceful protest
They ignore signs and marches But can they ignore bricks and rocks
It's time to do more than talk
When they ignore peaceful protest....so bi rekle Aus rotten....ali mala sala ostaj toa...не сум подржувач на насилство или применување на истото ОСВЕН ако не е неопходно ...значи во краен случај ,aли lycantrophy...па на крај крај violence is only language than idiots understand ;D
avatar
dArEsist

Број на мислења : 12
Age : 28
Registration date : 2009-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by skatanic on Саб Сеп 18, 2010 11:45 pm

togas so upotreba na nasiltsvo neli inie kje bideme ko niv... neli se kje bide kao za dzabe sme gi kritikuvale policajcite deka tepaat za da gi stvat u red lugjeto.... eli toa taka doagja ..... ama sepak i ja taka mislam kao deka dkolku ne e neophodno ne mora da ima violence ... a ako gleame deka bas ovie lugje razbiraat kkoga kje bidat tepani zatoasto takvi se nauceni od mali... tato gi tepa za da go slusaat nego ... deteto porasnua togas profesorot go tepa za da uci ... pak porasnuva ide na fax togas policajcite go tepaat zatoasto izlegol da si gi bara negovite prava .... deteto pak porasnua ide na rabota i tamu negoviot gazda go kara.... i se znae so takva psiha kako sakas on na negoviot sin da se odnesua bolje??
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Драге Земјотрес on Пон Фед 07, 2011 8:27 pm

skatanic напиша:togas so upotreba na nasiltsvo neli inie kje bideme ko niv... neli se kje bide kao za dzabe sme gi kritikuvale policajcite deka tepaat za da gi stvat u red lugjeto.... eli toa taka doagja ..... ama sepak i ja taka mislam kao deka dkolku ne e neophodno ne mora da ima violence ... a ako gleame deka bas ovie lugje razbiraat kkoga kje bidat tepani zatoasto takvi se nauceni od mali... tato gi tepa za da go slusaat nego ... deteto porasnua togas profesorot go tepa za da uci ... pak porasnuva ide na fax togas policajcite go tepaat zatoasto izlegol da si gi bara negovite prava .... deteto pak porasnua ide na rabota i tamu negoviot gazda go kara.... i se znae so takva psiha kako sakas on na negoviot sin da se odnesua bolje??

Да имаше некој лек за таква траума... Rolling Eyes
Е, тоа, пријателе ти е број еден фактор за правење од деца - криминалци! Речиси секој бруталец има лошо детство или насилни трауми од порано, и со тек на време стануваат полоши и полоши. До сега, слаб је прогресот на психологијата за надминување и решавање на овој проблем.
Добар револуционер оди прво со ненасилство, ако не работи тогаш со насилство Smile ако полицаецот нема дипломатија немора да значи дека и ние такви треба да бидеме xD

Violence never solved anything.
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Rastapunk on Вто Фед 08, 2011 6:50 am

Драге Земјотрес напиша:
skatanic напиша:togas so upotreba na nasiltsvo neli inie kje bideme ko niv... neli se kje bide kao za dzabe sme gi kritikuvale policajcite deka tepaat za da gi stvat u red lugjeto.... eli toa taka doagja ..... ama sepak i ja taka mislam kao deka dkolku ne e neophodno ne mora da ima violence ... a ako gleame deka bas ovie lugje razbiraat kkoga kje bidat tepani zatoasto takvi se nauceni od mali... tato gi tepa za da go slusaat nego ... deteto porasnua togas profesorot go tepa za da uci ... pak porasnuva ide na fax togas policajcite go tepaat zatoasto izlegol da si gi bara negovite prava .... deteto pak porasnua ide na rabota i tamu negoviot gazda go kara.... i se znae so takva psiha kako sakas on na negoviot sin da se odnesua bolje??

Да имаше некој лек за таква траума... Rolling Eyes
Е, тоа, пријателе ти е број еден фактор за правење од деца - криминалци! Речиси секој бруталец има лошо детство или насилни трауми од порано, и со тек на време стануваат полоши и полоши. До сега, слаб је прогресот на психологијата за надминување и решавање на овој проблем.
Добар револуционер оди прво со ненасилство, ако не работи тогаш со насилство Smile ако полицаецот нема дипломатија немора да значи дека и ние такви треба да бидеме xD

Violence never solved anything.

Сето тоа супер, и јас сум за пацифизам каде што може да се практикува, ама ова „Violence never solved anything“ не ти држи баш вода, многу работи се сменети баш заради силата и насилството. Е сега, како што си кажа, добар револуционер прво ќе проба ненасилно да направи промена, нели? Wink
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Pandonetti on Вто Фед 08, 2011 7:29 pm

"Сето тоа супер, и јас сум за пацифизам каде што може да се практикува, ама ова „Violence never solved anything“ не ти држи баш вода, многу работи се сменети баш заради силата и насилството."
Mnogu raboti se smeneti zaradi silata NO i istite se smeneti od drugi raboti povtorno na nasilen pat. Fakt e deka ona sto e postignato so sila treba so sila da se brani. Koga malku ke ti rasklimkavi silata "pcite sto spiele" ke ti ja odgrizat glavata. Zosto?
Zatoa sto nasilniot pat sekogas ke ostavi nezadovolni i potisnati lugje, koi ke go cekaaat praviot moment da ti go odzemat ona sto si go steknal so sila. Imase edna pogovorka "Toj sto od mec zivee od mec umira". Od druga strana ona sto ke go promenis so ubeduvanje na drugite vo funjkcionalnosta i vistinitosta na nestoto sto go menuvas, istite ke go prifatat kako vistina bez da sozdades neprijateli i da imas potreba od postojana i konstantna sila za odrzuvanje na istoto. Na primer. Vo stara grcija i vo momentite koga grckite gradovi polisi bile na kolena, starite grci uspevale preku naucno vlijanie ( filozofija, nauka i pismo) da navlezat vo srzta na osvojuvacot i da go asimiliraat. Taka doagjame do mnogu interesna situacija, vsusnost koga tie bile osvojuvANI JA sirele svojata kultura i vlijanie penetrirajki vo kulturata na osvojuvacot.
Isto taka zamislete preku sila da sakate da smenite nekoe momentalno drzavno ureduvanje za smetka na anarhizmot. Veke establiranite drzavni strukturi vojska i policija ke ja zbrisat sekoja voena akcija i nejzinite inicijatori pod frazata "razumno upotrebena sila za eliminacija na drzavnata zagrozenost". I sto ste postignale? Nisto. Samo kup mrtvi reakcioneri so interesni svakjanja i razmisluvanja koi se obidele da smenat nesto na sila. No se ostanalo samo na krvav obid.
Vistinskata revolucija e preku znaenje i asimilacija, kako i preku naucna moznost za ubeduvanje. Samo taka moze da se stigne do trajna promena. Taka da "Violence never solved nothing bi dodal permanently .
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Драге Земјотрес on Вто Фед 08, 2011 9:29 pm

Добар е тој пример: Грција и Спарта Smile Спартанците ги скапале од ќотек, но Културата и Генијалноста на Грците останале подолго...

Но сепак... според мене, од револуционерен (и богами РАЗУМЕН) поглед мора еден побунител да има добар став и памет (без ГНЕВ!) и као Пандонети што кажа: боље е со дипломатија да се справиш со спротивностите него ли на насилен начин. Кој би сакал да изгуби толкава бројка интелектуални побуненици (створени за дипломатија) на најглупав можен начин - да погинеш трудејќи се, без успех, против некоја трула влада. Тоа тие како да праќаш на бојно поле, прво стрелци па после пешадија! (со еден збор ТОТАЛНО НЕОДГОВОРНО И ГЛУПАВО) Боље е да се справиш на мирен начин, но некогаш стварно ќе мора да се употреби снага...јас баш и не знам КОГА треба да се употреби снага. Вие што мислите?
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grcija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот