Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Веган рецепти

Go down

Веган рецепти Empty Веган рецепти

Пишување by Секс Објект on Вто Фед 16, 2010 1:39 pm

Ја отварам темава не затоа што сум веган (иако се трудам колку што можам да избегнам месо, не купувам кожа или крзно, не купувам свесно производи кои се тестирани на животни). Значи, често си готвам веган храна и напињам дома да јадеме што помалку месо. Сметам дека немам доволно идеји за вегетеријански и веган рецепти, како јас, така и некои луѓе. Мислам дека темава добро ќе ни дојде на сите Wink
Поддршка за веганизмот и здравата исхрана! *Си каснува од америчкиот батак и продолжува*


Динстани зеленчуци (Моето омилено)

Можете да ставите било кој зеленчук го имате во моментот. Јас обично правам овака:
Прво се динста кромид, лук, праз.
Потоа се додава морков, компир, боранија, пченка, грашок, брокула, карфиол, ориз. Се посолува и се додава околу 200 мл вода, не повеќе, затоа што зеленчукот се вари во својот сок. Го поклопуваме со капак и оставаме да се вари на тивок оган со повремено мешање. Пред целосно да се свари зеленчукот, може да се додатат пиперки, зелка, домати. На крај се зачинува со бибер и малку магдонос.Боранија на медитерански начин

- Половина кгр. боранија
- 1 лажица маслиново масло
- главица кромид
- и чешне лук
- 500гр. домати
- лажица зачин
- 2 лажици исечкан босилек
- магдонос

Боранијата се чисти, се мие и се вари во солена вода 15-20 мин. На маслиновото масло со малку вода се динста исечканиот кромид, исечканите домати во коцки, сето тоа се посипува со зачин и се остава на тивок оган 10-тина мин. Сварената и исцедена боранија се вмешува во сосот од домати и се додаваат магдоносот и босилекот.
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот