Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

s. frojd

Go down

s. frojd

Пишување by gt on Пон Јан 04, 2010 3:20 am

decki pred nekoe vreme ja citaf knigata -stravoti i nagonskiot zivot- od sigmunt frojd i imase nekoj 2 strani pisano za anarhizmot opsto kako nekoj fenomen od negof psihoanaliticki aspekt, interesno. ova pisanovo od nego mislam mozi da se najdi i vo drugi knigi, poglavjeto vo koe se nadovrzva za anarhizmot se vika- za svetogledot-. potocno ovie bile predavanja od nego

gt

Број на мислења : 14
Age : 31
Location : bitola
Registration date : 2009-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by Anarchist on Пет Јан 15, 2010 1:04 am

Убаво би било ако сакаш да ни пастираш линк или пак ако се само две страни да ги прекуцаш(ако сакаш) за да ги има он-лајн. Не дека се' што кажал фројд е релевантно и точно, но убаво е да се има и да се прочита, особено од психоаналитички аспект.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by punk_bt on Пон Јан 18, 2010 8:36 am

daj ako sakas link posto se skapav od burickanje niz netov
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by gt on Вто Јан 19, 2010 10:07 pm

ke go iskucam i ke go ispratam denojve oti sega sum mnogu zafaten

gt

Број на мислења : 14
Age : 31
Location : bitola
Registration date : 2009-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by Секс Објект on Сре Јан 20, 2010 3:48 am

гт, ќе ти помогнам, и онака моментално дремам за џабе на интернет.

„Еден од овие светогледи, на еден начин, е аналоген на политичкиот анархизам, а можеби и произлегол од него. Секако дека и порано имало такви интелектуални нихилисти, но изгледа дека во наши дни им влегла в глава теоријата на релативитетот на модерната физика. Навистина, тие тргнуваат од науката, но умеат да ја доведат до самоуништување, до самоубиство, и‘ наложуваат самата да се повлече откажувајќи се од своите цели. Притоа, често се стекнува впечаток дека овој нихилизам е само привремен став до кој се придржуваат само до завршувањето на таа задача. Кога еднаш ќе се успее да се тргне науката, тогаш на ослободениот простор може да се шири некаков вид мистицизам, или пак стар религиозен светоглед. Според анархистичкото учење, воопшто не постои никаква вистина, никакво сигурно спознание на надворешниот свет. Она што го изнесуваме како научна вистина, сепак е само производ на нашите сопствени потреби кои мораат да се манифестираат под променливи надворешни услови, значи, тоа е повторно само илузија. Во основа, ние го наоѓаме само она што ни е потребно, го гледаме она што сакаме да го видиме. Поинаку не можеме. Бидејќи отпаѓа мерилото на вистината, мерилото на поклопување со надворешниот свет, тогаш сосема е сеедно на кои сфаќања сме приврзаници: сите тие се подеднакво вистинити и подеднакво лажни. И никој нема право друг да обвинува за заблуда.

За еден сознајно-теориски дух може да претставува искушение да ги испита патиштата и софизмите со чија помош анархистите успеваат од науката да изнудат такви конечни резултати. Веројатно дека притоа се наишло на ситуации слични на оние што можат да се изведат од познатиот пример - еден христијанин вели: „Сите христијани лажат“ итн. Но не сум расположен ниту способен подлабоко да се впуштам во тој проблем. Можам да кажам само толку дека анархистичкото учење звучи надмоќно само додека се однесува на сфаќањето за апстрактните нешта; тоа изневерува при првиот чекор во практичниот живот. Но постапките на луѓето се водени од нивните сфаќања и знаења, а истиот научен дух размислува за градбата на атомот или за потеклото на човекот и создава план за конструкција на некаков голем мост. Ако навистина би било сеедно што мислиме, ако не би постоеле вистинските сознанија кои меѓу нашите многубројни сфаќања се одликуваат со тоа што се поклопуваат со реалноста, тогаш би можеле да градиме мостови од картон исто како и од камен, на болниот би можеле да му инјектираме еден декаграм наместо еден сантиграм морфин, а за наркоза можеме да употребиме солзавец наместо етер. Но и интелектуалните анархисти енергично би го отфрлиле таквиот вид практична примена на нивната теорија. “
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by gt on Сре Јан 20, 2010 4:31 am

fala ti seks objektu

gt

Број на мислења : 14
Age : 31
Location : bitola
Registration date : 2009-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by punk_bt on Сре Јан 27, 2010 6:50 pm

fala seksi:)
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by Секс Објект on Сре Јан 27, 2010 10:59 pm

Ironijava ti ubiva Smile
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by M-1 on Саб Мар 13, 2010 4:09 pm

Vo vojnata gragjaninot kako poedinec mozhe so uzhas da se ubedi vo ona na shto odvreme navreme pomisluva i vo mirot, a toa e deka drzhavata mu gi ima zabraneto loshite raboti, no ne za da gi ukine, tuku za samata da stekne monopol vrz istite, kako vrz solta ili vrz tutunot.

Sigmund Frojd (1915)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: s. frojd

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот