Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

drzavata truja

Go down

drzavata truja

Пишување by gt on Чет Ное 19, 2009 5:42 pm

Drzavata
uste ednas izmanipulira preku fenomenalniot patriotizam, gi bara parite nazat
od familiite na zaginatite borci, koj mu bea dodeleno posle smrtta nivna,
vojnicite se mrtvi-posledici od zivotot (ne sakam da seram so muabetov),ama
familiite se tie koj se izremeteni i koj znaj kako ke izdrzat finansiski i
psihicki, ne se raboti samo toa da cekame da se desi nekoj nepravilen akt od
strana na drzavata i nie da odbelezvame ovde na forumot, ama stvarno drzavata
ubiva so svojte aparaturi.


dokolku sum
pogresil nesto popravete me, ama mislam informacijava mi e tocna

gt

Број на мислења : 14
Age : 30
Location : bitola
Registration date : 2009-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: drzavata truja

Пишување by Anarchist on Чет Ное 19, 2009 8:00 pm

gt напиша:ne se raboti samo toa da cekame da se desi nekoj nepravilen akt od
strana na drzavata i nie da odbelezvame ovde na forumot
Другар gt, се тоа што го кажа е супер. Размисли со ладна глава и предложи ние како да реагираме. Секојдневно се случуваат толку непрадви во оваа мала држава што не може да се дознае за нив, а камо ли да почне да се спречуваат. Тоа што ние може да го правиме го правиме, а тоа е организирање. Формиравме анархистичка организација Анархистички фронт, организирањето оди бавно и макотрпно, но оди. Доколку некој проблем во општеството како овој на пример со војниците загинати и нивните фамилии те засега дотолку, тогаш повели иницирај нешто за да покажеме дека навистина оваа држава како и сите други го искористува народот, а не обратното.

Ние се обидуваме да следиме се', но преземаме онолку работи колку што можеме да си дозволиме.

Фрустираат и депримираат темите, како гладните во Африка, како цивилите во војните, како уништувањето на планетата и мал милион други работи кои се многу важни. Но доколку сакаме нешто стварно да смениме потребно е организирање.


Мисли глобално, делувај локално, ама делувај.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: drzavata truja

Пишување by gt on Чет Ное 19, 2009 9:52 pm

brate malku pogresno mozi da se izrazif, so toa sto kazaf deka- ne se raboti za toa da barame i cekame nepravilnosti od strana na drzavata i da gi zabelezuvame na forumov mislef deka ne gledam dogmaticno na stvarite i cela vina da ja isfrlam na drzavata poentata mi bese deka ovaja sistemska drzava ednostavno truja na mnogu nacini, a za toa sto se mrtvi vojnicite se mrtvi ,bile ismanipulirani i imale los izbor vo zivotot i sega nivnite familii stradaat i neznam jas kako bi deluval (spored moja logika i ideali) vo vrska so toa, ednostavno samo dadof zabeleska kako drzavata ne sjebva

gt

Број на мислења : 14
Age : 30
Location : bitola
Registration date : 2009-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: drzavata truja

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот