Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Кои се анархисти?

Go down

Кои се анархисти?

Пишување by M-1 on Пет Јун 05, 2009 4:00 pm

Анархистите се групи и поединци кои се залагаат за индивидуална и колективна, политичка и економска слобода на поединецот и општеството во рамки на бескласно и бездржавно општество. Тие не се следбеници на идеологии, догми, организирани религии и сувопарни теории на кои им недостасува примена и кои водат кон отуѓување на поединците и масите од реалните околности и случувања.
Противниците на остварувањето на овие идеи се, во најголема мерка, државата и капитализмот, чив сојуз веќе илјадници години овозможува експлоатација на малцинството (буржоазијата, која не произведува, но ги држи во свои раце средствата за производство) врз мнозинството (пролетеријатот, кој не може да ги користи продуктите кои впрочем самата ги произведува и истите е приморана да ги купува од сопственикот на средствата за производство). Рушењето на овој неправеден поредок преку револуција и воспоставувањето на слободно организирано општество без државна и приватна сопственост е целта на анархистите, кои за разлика од болшевиците сметаат дека работниците треба сами да се организираат и државата ја сметаат за еднакво зло како и капитализмот. Тие се залагаат за неавторитарно , егалитаристичко општество изградено одоздола нагора преку комуни, федерации и конфедерации на слободните работници и селани.
Анархистите сметаат дека теоријата и праксата се неразделна целина и дека не можат да функционираат една без друга. Затоа повеќето од нив се борат за помала зависност од државата и капилизмот пренесувајќи повеќе одговорност на поединците и независното општество на тој начин кратејќи го екслоататорскиот домет на сопствениците на средствата за производство. Без примена на она за што се залагаат можат лесно да застранат поради тоа што непријателската пропаганда е толку масовна што нејзиното потполно избегнување е практично невозможно. Од друга стана, на активен начин тие се борат за ослабнувањето на државните апарати и механизми со крајна цел за нивно потполно уништување. Таа борба трае и во војна и во мир, без оглед на околностите кои никогаш не се оправдување за било каков застој и ќе продолжи да расте во сила и масовност се до извојувањето на конечната победа на угнетените врз привилегираното малцинство кое ги експлоатира.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кои се анархисти?

Пишување by Anarchist on Пет Јун 05, 2009 11:55 pm

Go zakaciv tekstov i ima link do nego na glavnata strana.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кои се анархисти?

Пишување by Anarchist on Вто Јун 09, 2009 12:23 pm

Готово Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кои се анархисти?

Пишување by M-1 on Саб Јун 13, 2009 10:01 pm

Царе king
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кои се анархисти?

Пишување by Anarchist on Нед Јун 14, 2009 10:09 am

Sega koga se gotovi tie tri teksta treba da pravime pamfleti od niv.

Kje se dogovorime.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кои се анархисти?

Пишување by Aco.B. on Саб Aвг 08, 2009 5:41 am

JA SAM ANARHIS

Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кои се анархисти?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот