АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Религија

+13
M-1
netocka
Banshee Paganica
Dr.Freakadelic
evolutionary
Anarho
Anarchist
schizzo
Ghost Dog
-off-
BaXAnt
negative_h
Секс Објект
17 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Религија Empty Религија

Пишување by Секс Објект Вто Фед 26, 2008 5:27 pm

Temava ja otvaram bidejkji me interesira kako razmisluvate vie i kakvi se vasite stavovi za religijata.Svesna sum deka ne se site vernici na forumov,t.e.spored mene, povekjeto ne veruvaat vo bog(namerno ne go pisuvam so golema bukva,puknete! Very Happy ), pa popravete me ako gresam.Ocekuvam interesen razgovor na ovaa tema, poznavajkji gi stavovite na Gospodinot Tepev Smile so koj cesto debatirame (citaj "se karame"...ili barem jas se trudam lol! ), uste odma ocekuvam kontra replika Smile ... Epa ajde! Twisted Evil
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 36
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by negative_h Пет Фед 29, 2008 4:14 pm

Religija - sredstvo za manipulacija so prostata narodna masa. Ne mi se dopagja.
Jas sum povekje antiteist otkolku ateist (najcesto). Toa ne e poradi toa sto imam problem so necivo veruvanje vo nesto (sekoj e sloboden da veruva vo sto saka), tuku poradi posledicite od necivo slepo veruvanje vo nesto. I najcesto imam problem so religijata, a ne so vernicite, poklonici na istata. Taka, hristijanstvoto go smetam za krajno fasisticka religija. Istoto go mislam i za islamot. Zosto? Zatoa sto SEKOJA religija sto se potpira na dogmi e fasizam!
Posledno vreme pocnav da se deklariram kako satanist. Ne zatoa sto veruvam deka postoi gospod i satana, tuku zatoa sto veruvam deka postoi satana vo sekoj od nas. Ne takov kakov sto hristijanstvoto ne nauci deka postoi (crven, so rogcinja, vecen negativec, olicetvorenie na losoto), tuku nasata temna strana. Vsusnost, lugjeto ne se bas "dobri" sustestva. Kaj lugjeto ne postoi ljubov. Mislite deka sum lud?! Razmislete! Se sto pravi covekot e za negova satisfakcija, za niciva druga ne e. Duri i "najnesebicnite" akti, kako na primer ljubovta srema nekogo. Ne sakas nekogo zatoa sto nemu mu e ubavo, tuku zatoa sto tebe ti se dopagja cuvstvoto koga si zalljuben. I koga ke napravis nesto "dobro", cel/a si radosen/na i gord/a na sebe kolku si ti toa dobar/ra, so sto avtomatski se gubi toa deka si dobar, bar spored hristijanstvoto Razz. Hristijanstvoto jade burek deka treba da bideme skromni, AMA se dodeka sme skromni, ne sme skromni, zatoa sto celo vreme likuvame kolku sme skromni (ne znam kolku sum jasen vo momentov ama toa vi e Razz). Druga rabota. Kako sto rekov, hristijanstvoto e fasizam poradi toa sto se potpira na dogma. Znaci, za da bides pravoslaven/a mora da si takov/va kakov/va sto kazuva crkvata. Ako svesno pravis nesto sto crkvata veli deka ne treba da go pravis, po avtomatizam si gresnik. A crkvata e cesto (ako ne i sekogas) izvor na omraza. Spored pravoslavie, site sto ne se pravoslavni se gresnici, site homoseksualci se gresnici, da ne zboram za nacionalizmot sto se izbacuva sekoj den. Se na se, satanizmot e najslobodarska ideja od site. Satamizmot veli deka nisto ne e pogresno, deka ne postoi dobro i loso, ispravno i pogresno. Ima samo ispravno spored TEBE! Ako ti smetas deka nesto e ispravno, togas e ispravno. Samo, klucnata rabota e, deka treba da RAZMISLUVAS!!! Znaci, duri i da si resen deka ke ubies nekogo, toa e vo red, ako razmislis za posledicite od tvojata postapka (ama ubavo da razmislis). Da se vratam na hristijanstvoto malce... Velat deka hristijanstvoto se zasnova na ljubov. Tikvi vareni! Se zasnova na zakana! Znaci, ako pravis kako sto ke ti kazat (10 bozji zapovedi, biblija, crkva), ke odis vo rajot, ako ne, si go jadel u pekol. Mislam, fala na ljubovta i na slobodata na izbor! Vo satanizmot go nema toa (ima nekoi glupi kultovi, kako chuch of satan i ostanati retardi, ama koj gi ebe niv, jas imam moj kult), JAS SUM BOG, JAS SUM VRHOVEN SVESTENIK, JAS SUM VERNIKOT!!! Ako veruvas vo mene, togas si budala i pak ne si vernik. Veruvaj vo sebe!!! Tolku od mene za sega, ako nesto ne sum doobjasnil pisete Very Happy
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 39
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by BaXAnt Вто Мар 18, 2008 1:03 pm

lol!

Stvarno preku kur od temava i preku kur od cel ovoj baroken naucen vulgaren materijalizam! (Pozdrav do drugarkata Beaach i drugarot Negativ X)
Bezuslovno gi podrzuvam site napadi vrz site organizirani religii.
NO. bez ogled na nivnite nedostatoci tie sepak poseduvaat odredeni oruzja koi sto na anarhizmoit bolno mu nedostigaat
1 custvo na meta-racionalnost (nacin da se otide preku stratificiranoto mislenje vo izramneto odnosno nomadsko ili haoticno mislenje i percepcija
2 Vistinska definicija na sebe- ostvaruvanjeto ili oslobodenata svest, pozitiven opis na nejzinata struktura i tehnika za doblizuvanje kon nea
3 koherenten arhetipski pogled na epistemologijata (nacin na znaenje) za istorijata na primer:) koj upotrebuva hermenevticka fenomenologija za otkrivanje na modelite na znacenje
4 Ucenje za seksualnosta (na tantricki nacini za razlicni patista) koja prepisuva vrednost na zadovolstvo namesto na sebe-odrekuvanje, ne samo za sopstveno dobro tuku i kako mehanizam za zgolemena svesnost ili osloboduvanje
5 Stav na slavenje-Koncept na Jubilej, otpisuvanje na psihickiot dolg preku nekoj vid na inherentna darezlivost vo samata stvarnost
6 Govor (vklucuvajki gestovi, rituali umisli) so pomos na koj bi se animirale i bi komunicirale ovie pet koncepti
7 TISINA.
Anarhizmot nudi crna i crvena misa za deritulizacija na site od senista progonuvani mozoci-sekularen egzorcizam- no potoa se izdava samiot sebe zaciduvajkise vo sopstvena visoka crkva ,puna so zamki na eticki humanizam
dokolku nekoj svestnik magesnik ili Saman poseduva nekoj skapocen fragment koj mi treba za mojata "medicinska torba" TREBA LI DA JA CITIRAM REPLIKATA NA BAKUNJIN ZA BESENJETO NA SVESTENICITE SO CREVATA NA BANKARITE ILI TRBA DA MI TEKNE DEKA DEKA anarhijata NE POZNAVA NIKAKVA DOGMA, I DA SI POMOGNAM SEBESI SO NESTO STO NE E ZADOLZITELNO ODNESUVANJE

Slobodna misla
muskularen ateizam
Surova fundemetalisticka kartezijanska logika
KOSMOPOLITIZAM BEZ KORENI
pozdrav do BAY
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty religija

Пишување by -off- Пет Мар 21, 2008 11:56 am

religija poim za nesto nestvarno nesto staro i izliteno no dobro smisleno i zacuvano.nacin na koj vernicite gi drzis mirni vo drzavata(ne bas vo mk).
celta e ogranicuvanje na mozokot i kako se drugo pravenje pari!mnogu so mrzam e vo pravoslavnata vera so uste od mali noze aj u crkva bapni go u sveta voda auauau-popot vika dajte pari i ajt nov "VERNIK"!
me prasal li mene nekoj kako bebe dali sakam da bidam pravoslaven tuku me krstele i koj te ebe od sega sum vernik affraid .a jas uste ne sum bil svesen i ne sum razmisluval svesno!

pa zatoa neka si veruvaat lugeto no neka ne probuvaat da me "ubacat" vo nivnata rabota i neka ne mi vikaaat deka sum"eretik"
pozdrav
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Ghost Dog Пет Мар 21, 2008 7:24 pm

Како теизмот, така и атеизмот, е подднакво голема глупост. pirat
Ghost Dog
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 36
Registration date : 2008-03-18

http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by schizzo Пет Мар 21, 2008 10:08 pm

Ghost Dog напиша:Како теизмот, така и атеизмот, е подднакво голема глупост. pirat

...понатаму?
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Ghost Dog Саб Мар 22, 2008 6:19 pm

schizzo напиша:
...понатаму?

Сосема реално гледано,
Да се верува дека безграничната вселена, сеопфатниот космос, универзумот од кој толку мал дел сме ние, слично како што е и еден твој атом мал во споредба со тевоето тело, да се верува дека во него нема никаква поента, никаква повисока цел, дека е некаква апсурдна творба, бесцелна грешка, која настанала, буквално, онака, како што сугерира атеизмот, или, пак, вулгарниот материјализам, е подеднакво, ако не и повеќе глупо од теистичката, јудео/христијанска концепција дека, универзумот е владеен од едно големо ЕГО, некој љубоморен, фрустриран патријахален старец кој мава со громови и вуши градови оти, така му се сака...

и двата светопогледа се базирани исклучиво на верба, само едниот (теизмот) повеќе се осврнува кон фантазијата, а атеизмот е блуткаво чист и апсурдно празен.

Но за среќа, постојат и други опции, ко на пример, незнаењето (агностицизам), или, пантеизмот(се е едно), или, пак, уште подобро, а и наједноставно, живеењето на живеотот Wink
Ghost Dog
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 36
Registration date : 2008-03-18

http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by schizzo Нед Мар 23, 2008 5:45 am

Ghost Dog напиша:
schizzo напиша:
...понатаму?

Сосема реално гледано,
Да се верува дека безграничната вселена, сеопфатниот космос, универзумот од кој толку мал дел сме ние, слично како што е и еден твој атом мал во споредба со тевоето тело, да се верува дека во него нема никаква поента, никаква повисока цел, дека е некаква апсурдна творба, бесцелна грешка, која настанала, буквално, онака, како што сугерира атеизмот, или, пак, вулгарниот материјализам, е подеднакво, ако не и повеќе глупо од теистичката, јудео/христијанска концепција дека, универзумот е владеен од едно големо ЕГО, некој љубоморен, фрустриран патријахален старец кој мава со громови и вуши градови оти, така му се сака...

и двата светопогледа се базирани исклучиво на верба, само едниот (теизмот) повеќе се осврнува кон фантазијата, а атеизмот е блуткаво чист и апсурдно празен.

Но за среќа, постојат и други опции, ко на пример, незнаењето (агностицизам), или, пантеизмот(се е едно), или, пак, уште подобро, а и наједноставно, живеењето на живеотот Wink

то се тражи Smile

а сега е крајно време да се оди на спиење...
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Anarchist Нед Мар 23, 2008 6:21 pm

Ghost Dog напиша:Но за среќа, постојат и други опции, ко на пример, незнаењето (агностицизам), или, пантеизмот(се е едно), или, пак, уште подобро, а и наједноставно, живеењето на живеотот Wink

Па кога веќе спомна, јас некако се пронајдов во агностицизмот, а тоа се случи на мошне интересен начин. Тоа беше на час по математика кај мене на факс. Зборувавме за евклидова геометрија и повеќе димензии. Мене ме интересираше, како да си претставам графички четири димензии или пет или ен. И професроката рече, не можеме, не сме ние способни за такво нешто, како што за мравките светот е дводимензионален(тука професорката карикираше) така и за нас светот е тродимензионален, но бидејќи ние луѓето не сме способни да дознаеме или да разбереме такво нешто или да видиме со очи, тоа не значи дека не постои.

Така стигнав до агностицизам.

Што се однесува до организараната религија блахх..... мислам дека е залудно да се троши време на такви глупости.

А да и уште нешто Исус бил анархист, чек дис аут:
Jesus Is an Anarchist

*[забелешка] пишувано е од анархо-капиталист, но сепак е интересно да се прочита.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Anarho Пон Мар 24, 2008 10:29 pm

Ghost Dog напиша:Како теизмот, така и атеизмот, е подднакво голема глупост. pirat

Кога се зборува за верување во БОГ јас тоа го замислувам како верување во постоење на некоја сила која ги поставува законитостите во природата. Е сега покрај физичките поставува и етички за да не дојде до уништување на личноста и човечкото во нас.
Затоа се согласувам дека и неверувањето ( атеизмот ) е глупост, а и организираната религија е исто голема глупост
тадури полоша од неорганизираниот атеизам, а сето тоа прифаќам можеме да си го објасниме со незнаењето.
Кој го сватил тоа време му е да почне да се качува по планината за да види што има зад неа.

Поздрав до младото момче Ghost Dog за кое што можам да кажам според пишувањето е запознат со темата религија
макар да не ми е многу позната таа тема.
Јас зборувам повеќе од лично искуство за религијата, познавајќи многу луѓе верници и атеисти,
а највеќе од моето лутање меѓу верувањето во нешто и неверувањето во ништо.
Така да сега сум на стадиумот на верување во некоја сила без која што нема да има опстанок.
Како пример ако сме составени од атоми и силата која ги спојува атомите не постои или се измени што ќе остане од нас.
Или ако претварањето на материјата од една во друга е раководено од некоја сила не мора да ја наречеме БОГ
нека биде ПРИРОДА важно да ја признаеме и да веруваме во неа не затоа што така ни проповедал некој туку дека сами тоа го чувствуваме не значи дека сме религиозни.
И сега ако продолжиме со размислувања понатаму ќе дојдеме до некоја друга планина.
А Боки нека и објасни на баба му што е тоа евклидова геометрија, не дека јас знам, ама од неговото објаснување успеав да сватам за што станува збор. И баба му ќе му рече „БОЖЈА работа“.
Скав да кажам ние и ќе разбереме и сме сеуште млади ама како да ја искачат планината тие постарите.
Кога зборувам за постарите повеќе ги имам предвид тие што не гледаат повеќе од две димензии.
И сите ли сега живееме во еден свет и ви иста димензија???
Јас се подигнувам на прсти и ја наслутувам четвртата.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Anarho Пон Мар 24, 2008 11:06 pm

Anarchist напиша:

А да и уште нешто Исус бил анархист, чек дис аут:
Jesus Is an Anarchist

Јас би те замолил не мора веднаш, кога ќе имаш време и во кратки црти , да ми го преведеш текстов.
Не верувам дека и ако се потрудам многу работи ќе ми бидат јасни.
А и заради АНАРХИЗМОТ мислам дека се важни вакви размислувања макар тој не почнал со Исус као новата ера
туку си постои со постоењето на вселената.
Кога веќе ова го споменав дали ако анархизмот не е хаос тој настанал од хаосот.
На почетокот беше ХАОСОТ.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Anarchist Вто Мар 25, 2008 10:29 pm

tepev напиша:
Anarchist напиша:

А да и уште нешто Исус бил анархист, чек дис аут:
Jesus Is an Anarchist

Јас би те замолил не мора веднаш, кога ќе имаш време и во кратки црти , да ми го преведеш текстов.
Не верувам дека и ако се потрудам многу работи ќе ми бидат јасни.
А и заради АНАРХИЗМОТ мислам дека се важни вакви размислувања макар тој не почнал со Исус као новата ера
туку си постои со постоењето на вселената.
Кога веќе ова го споменав дали ако анархизмот не е хаос тој настанал од хаосот.
На почетокот беше ХАОСОТ.

Уф треба време за превод, ама накратко се работи за тоа што Исус бил бунтовник, се откажал од парите, не признавал власт освен онаа кој тој си ја дефинирал, едноставо бил критичар на општеството во неговото време.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by BaXAnt Вто Мар 25, 2008 10:46 pm

tepev напиша:
Кога веќе ова го споменав дали ако анархизмот не е хаос тој настанал од хаосот.
На почетокот беше ХАОСОТ.
cheers cheers cheers cheers да и за тоа. Анархија е Хаос, а Хаос принцип на постојана креација.........
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Anarho Вто Мар 25, 2008 10:57 pm

Anarchist напиша:

Уф треба време за превод, ама накратко се работи за тоа што Исус бил бунтовник, се откажал од парите, не признавал власт освен онаа кој тој си ја дефинирал, едноставо бил критичар на општеството во неговото време.

Ако анархизмот не признава авторитети за каков Исус како анархист зборуваме.
Неговиот БОГ е неприкосновен авторитет. Се за него, а тој се грижи за сите нас.
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Anarchist Сре Мар 26, 2008 7:26 pm

tepev напиша:
Anarchist напиша:

Уф треба време за превод, ама накратко се работи за тоа што Исус бил бунтовник, се откажал од парите, не признавал власт освен онаа кој тој си ја дефинирал, едноставо бил критичар на општеството во неговото време.

Ако анархизмот не признава авторитети за каков Исус како анархист зборуваме.
Неговиот БОГ е неприкосновен авторитет. Се за него, а тој се грижи за сите нас.

Неговиот бог е неприкосновен авторитет за него лично, тоа е многу важно да се напомене.
Друго текстот е интересен за тоа го предложив, не е дека јас се согласувам или не се согласувам со него.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by evolutionary Сре Мај 21, 2008 6:10 pm

gledaj anarhizmot nemoze da zabrani na individua da veruva vo bog zoso anarhijata nema avtoritaren element zatoa taa edinka moze da se moli doma i da veruva.no dokolku taa edinka go nametnuva svoeto veruvanje nad drugi i javno ja pretstavuva svojata religija toa ke bide smetano kako avtoritet a anarhizmot e dolzen da go ugusi avtoritetot VO EDNO AANRHISTICKO OPSTESTVO nad verskite objekti bi sakal da pise- Ovde lugeto i rabotnicite go baraa svojot spas narecen bog i religija koj nikogas ne dojde i ove kapitalistite gi perea svoite grevovi
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Dr.Freakadelic Саб Мај 31, 2008 7:29 am

ej super tema!

Pa vaka Smile

Kako prvo bog.Sto e bog?Treba da zboram na 1 kolosek ili na moj kolosek? Smile :S
Nema vrska.Site se zaslepeni deka isus i negoviot tako neso kao wow magionicari bile cuda praele.ok.gi pocituvam bile pozitivno nastroeni....mojsej vodata ja delel na dva dela zapalena grmuska mu zborela neso bidi dobar..hmm..i mene povekepati mi zborele vrati i predmeti i sum gledal nesta so ne gi gledaat site. No decki sum da ne se lazeme znaeme so e rabotava aloooo.da vlasti roditeli i siye hristijani sti mislite deka neso vu mau.na mestoto kade sto se slucuvale tie slucki imalo nekoi interesni rastenija so za zal ne sakam da gi kazam sega i ovde za da ne se doznae zasto ke se zabrani.kako i da e tie rastenia tolku ja pomatuvaat vasata svest ili ja unistuvaat ili ja pokacuvaat mozebi-neznam vie odlucete taka sto nivoto na nekoi zlezdi vo teloto reagira poinaku taka da ve zasmejuva ve zbrkuva i isto taka dopira i vo nekoi mozocni kelii sto ne znaeme deka gi ima no tie nekoj rastenija gi uklucuvaat ebate i rasmisluvas neso kao poveke a ne mozes da zapres i mn rekle "e jebote stanav shizofrenik"....... Wink

keer it real!!!
Dr.Freakadelic
Dr.Freakadelic

Број на мислења : 7
Registration date : 2008-05-29

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by -off- Саб Мај 31, 2008 10:32 am

hm...
zapalena grmuska mu zborela neso bidi dobar..hmm..i mene povekepati mi zborele vrati i predmeti i sum gledal nesta so ne gi gledaat site. No decki sum da ne se lazeme znaeme so e rabotava aloooo.da vlasti roditeli i siye hristijani sti mislite deka neso vu mau.na mestoto kade sto se slucuvale tie slucki imalo nekoi interesni rastenija so za zal ne sakam da gi kazam sega i ovde za da ne se doznae zasto ke se zabrani.kako i da e tie rastenia tolku ja pomatuvaat vasata svest ili ja unistuvaat ili ja pokacuvaat mozebi-neznam vie odlucete taka sto nivoto na nekoi zlezdi vo teloto reagira poinaku taka da ve zasmejuva ve zbrkuva i isto taka dopira i vo nekoi mozocni kelii sto ne znaeme deka gi ima no tie nekoj rastenija gi uklucuvaat ebate i rasmisluvas neso kao poveke a ne mozes da zapres i mn rekle "e jebote stanav shizofrenik"....... Wink


da da magic muschroms*(ako se pisuvase vaka),cuda pravat!
hehehe
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Секс Објект Саб Мај 31, 2008 12:08 pm

ma ne, pecurkite se zastarena rabota, Daro ima otkrieno nesto novo Very Happy
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 36
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by evolutionary Нед Јун 01, 2008 12:58 am

ja koa ke se nadrogiram ko prase ne gospod so vozemjani komuniciram Smile
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Dr.Freakadelic Нед Јун 01, 2008 3:45 am

AntiSocial_Bitch напиша:ma ne, pecurkite se zastarena rabota, Daro ima otkrieno nesto novo Very Happy


ima ima no ne se zastarena rabota poso ne znae kaj nas neso za niv posbno ;)jas si znam i ne zborev za niv iako se ok tema i tie bounce
Dr.Freakadelic
Dr.Freakadelic

Број на мислења : 7
Registration date : 2008-05-29

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Banshee Paganica Нед Јун 15, 2008 5:35 pm

Dr.Freakadelic напиша:
AntiSocial_Bitch напиша:ma ne, pecurkite se zastarena rabota, Daro ima otkrieno nesto novo Very Happy


ima ima no ne se zastarena rabota poso ne znae kaj nas neso za niv posbno ;)jas si znam i ne zborev za niv iako se ok tema i tie bounce


A Mojsej beshe eden zabaven mlad istripuvan dechko cheers
Aaa, ja obozaam religijata od toj aspekt, sharena e!!!

od mene samo dve raboti na temava:

Vi vjerujete u knjigu u kojoj su životinje koje govore, čarobnjaci, vještice, demoni, štapovi koji se pretvaraju u zmije, gorući grmovi, hrana koja pada s neba, ljudi koji hodaju po vodi i sve vrste čarobnih, apsurdnih i primitivnih priča, i kažete nam da smo mi oni kojima treba pomoć?"
-Mark Twain

i se razbira malce humor...

Религија Jesus
Banshee Paganica
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by netocka Пет Сеп 19, 2008 8:40 pm

Религијата сама по себе не е штетна, инстицујата која ја толкува религјата е лоша.
Библијата ниту пак коранот не велат дека ако го правиш ова или она ќе одиш во пеколот или во рајот. Така велат свештените лица кои ги толкуваат.
И секој може различно да ги толкува како што му одговара.
Библијата треба да се чита и толкува како запис од едно време. А тоа што го кажува и проповеда не може да се толкува и применува во денешно време. Тоа е само запис, историски, за тоа што се мислело во тоа време. На пример библијата не вели дека хомоскуалците се грешни и ке горат во пеколот и дека треба да се уништат. Туку во тој еден фрагмент пишува дека "мажот не треба да легнува со друг маж како со жена", а тој дел од библијата бил запишан во период кога наталитетот бил многу низок па со цел да се зголеми го вовеле тој фрагмент...а тоа некои од свештениците го толкуваат поинаку...
For the Bible tells me so - супер филм на таја тема.
A Borislav Pekić во "Време чуда" си дал свое толкување за кое црквата му изрекла анатема. Се изнасмејав читајќи ја книгата-ви ја препорачувам.Smile
Ајнштајн пак зборувал за Космичка Религиозност...неговата религија....секој си има своја религија, па дури и атеистите. Razz
А јас верувам во агностицизмот...за сега.
avatar
netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by M-1 Пон Сеп 22, 2008 2:38 pm

Религијата сама по себе не е штетна, инстицујата која ја толкува религјата е лоша.

Anarchist-communist: Religijata kako i instituciite sto ja tolkuvaat se maskimalno stetni po covekot i opstestvoto. Go upatuvaat na toa problemite na zemjata da se obiduva da gi resi na neboto. Distrakcija od akutnite problemi.

Библијата ниту пак коранот не велат дека ако го правиш ова или она ќе одиш во пеколот или во рајот. Така велат свештените лица кои ги толкуваат.

Anarchist-communist:

BIBLIJA:

(1) Everyone will exist eternally either in heaven or hell (Daniel 12:2,3; Matthew 25:46; John 5:28; Revelation 20:14,15).

(2) Heaven or hell is determined by whether a person believes (puts their trust) in Christ alone to save them (John 3:16, 36, etc.).

(3) Hell will punish the sin of those who reject Christ (Matthew 13:41,50; Revelation 20:11-15; 21:Cool.

(4) Hell is conscious torment.

* Matthew 13:50 “furnace of fire…weeping and gnashing of teeth”
* Mark 9:48 “where their worm does not die, and the fire is not quenched”
* Revelation 14:10 “he will be tormented with fire and brimstone”

KORAN:

On the Day of Judgment, unbelievers will be “dragged into the Fire upon their faces” (Surah 54:48) “by their scalps” (Surah 70:16, Dawood, Sale, and Rodwell translations). Their faces will be “blackened” (Surah 39:60). They will have manacles, chains, and yokes placed upon them (Surah 34:33; 40:71; 76:4). One surah even declares that the wife of Abu Lahab (one of Muhammad’s bitter opponents) “will have upon her neck a halter of palm-fibre” (Surah 111:5)

Hell is a place of raging, fiercely blazing fire (Surah 73:12; 92:14; 101:11) with leaping, piercing, burning flames (Surah 4:10; 17:97; 25:11; 37:10; 48:13; 77:30-31; 85:10; 104:6-7). In addition to flames, hell also contains scorching winds, black smoke (Surah 56:42-43), and boiling hot water through which the disbelievers will be dragged (Surah 40:71-72; 55:44).

И секој може различно да ги толкува како што му одговара.

Kuranot i Biblijata dovolno precizno opisuvaat kakov ke bide pekolot.

Библијата треба да се чита и толкува како запис од едно време. А тоа што го кажува и проповеда не може да се толкува и применува во денешно време. Тоа е само запис, историски, за тоа што се мислело во тоа време.

Anarchist-communist: se soglasuvam deka treba da se socuva kako istoriski dokument.

Туку во тој еден фрагмент пишува дека "мажот не треба да легнува со друг маж како со жена", а тој дел од библијата бил запишан во период кога наталитетот бил многу низок па со цел да се зголеми го вовеле тој фрагмент...а тоа некои од свештениците го толкуваат поинаку...

Anarchist-communist: Toa e tocno, no zosto togas ne napisale vaka: se dodeka natalitetot ne se vrati vo normala na mazot ne treba da legnuva so drug maz kako so zena.
Tuku: mazot ne treba da legnuva so drug maz kako so zena do sudniot den, a koj ne ja sledi knigava avtomatski ne go sledi Isus i ke odi vo pekolot.

Ајнштајн пак зборувал за Космичка Религиозност...неговата религија....секој си има своја религија, па дури и атеистите. Razz
А јас верувам во агностицизмот...за сега.

Anarcho-communist: apsolutno religija ne treba da postoi. Ne treba da se ceka otkritie za toa kako nastanal svetot pa tek posle toa da se bide ateist, a dotogas da se gubi vreme molejki i posvetuvajki mu se na nesto sto ne sme go videle, ni slusnale. Ednostavno dokolku sum dobar covek a nigde okolu sebe ne go gledam gospod i zatoa ne veruvam vo nego, pa sega ako me zgazi kola i otidam na neboto naednas otkrijam deka on postoel, on sigurno nema da me pomiluva poradi toa sto sum bil dobar!
Vo religiite ne e dovolno da si dobar covek, tuku da mu se pokoris na gospod i da gi sledis negovite patista. Zlobnite vernici imaat poveke sansi kaj tie bogovi bidejki veruvale iako bile losi.
Tuka veke stanuva jasna formulata na site religii: pokoruvanje-avtoritet-kontrola na misli...

Glavnata rabota za koja se fakaat agnosticite e deka iako ne e dokazano deka gospod postoi, ne e dokazano deka ne postoi. Abe, ne e dokazano ni deka Leprikonot ne postoi, nieden do sega ne e viden-pa sepak lugjeto znaat deka e fikcija.

Religijata e bajka za vozrasni.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by netocka Вто Сеп 23, 2008 3:09 pm

Значи можда треба да се учат религиите како историски документи, не гледам дека од тоа би имало некоја штета туку напротив мислам дека ќе се намали заблудата и луѓето побрзо ќе осознаат дека нема потреба од тоа некоја религиозна книга да им кажува што е добро а што лошо. Мада не се сите религии страв-религии и антропоморфни...
Според мојот агностицизам (значи мразам дефиници и етикиети), има нешто beyond нашите ограничени мозоци,како на пример тоа нешто може да биде бесконечно непериодичноста на бројот пи, зошто се работите такви какви што се, зошто не поинакви...не знам! не може науката да го објасни тоа, тоа е еден вид на метаметаметафизикаматематикаастрономијакосмоглоијаметаметамета... ете, тоа е за мене агностицизам.
avatar
netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот