Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Go down

Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by M-1 on Пет Апр 24, 2009 5:00 pm

avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by Ravachol on Пет Апр 24, 2009 7:21 pm

Besplatno obrazovanie? Ne sum znael deka postoi takva rabota! Koj go plaka obrazovniot aparat? A,da lugeto preku teski nameti/danoci. Frazata 'besplatno' obrazovanie' i zdravstvo e malku cudna...

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by M-1 on Саб Апр 25, 2009 9:06 pm

Ни јас не се согласувам со терминот но сепак студентите во Хрватска така ја нарекоа сопствената цел и јас ги подржувам во нивните намери.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by Anarchist on Нед Апр 26, 2009 12:35 pm

Da mislam deka malku zabegale so taa fraza, zaso sepak ne e besplatno. Studentite tamu kako i kaj nas plakjaat duplo... t.e. site gragjani na ovaa grzava plakja preku danoci za obrazovanieto, a posle na fakultet pak si plakja participacija.

Inaku za toa kako se organiziraa sekoja cest.
A kaj nas, so mislite za studentite tuka kas nas?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by M-1 on Пон Апр 27, 2009 5:06 pm

Нашите студенти се моментално телиња. Ќе треба многу широка пропаганда и напорна повеќегодишна активност за да се создаде критичка маса кај нив.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by M-1 on Сре Апр 29, 2009 3:52 pm

А еве и краток увид во тоа што прават нашите студенти-телиња дур во меѓувреме нивните колеги од Хрватска протестираат за бесплатно образование:

И студентите на протест пред Уставниот суд

Студенти и средношколци денеска ќе протестираат пред Уставниот суд против одлуката да се укине веронауката во училиштата. Студентскиот парламент при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Студентската унија на Македонија ги повикаа сите студенти и ученици, припадници на различна вера масовно да излезат на протест.

- Судот го попречи правото на избор на 65-те отсто од основците што избраа да учат веронаука. Ова ќе се запише во идните учебници на Правниот факултет како пример за нарушување на демократските принципи и мешање на политиката во судството - рече Александар Цветковски од СПУКМ.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Besplatno obrazovanie za sekogo vo Hrvatska

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот