Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо организација

Go down

Анархо организација

Пишување by Anarchist on Нед Мар 22, 2009 12:26 am

Мислам дека темава заслужува „нова тема“.

Значи дали има, колку од вас се за, колку против колку ви чуе.... за организација како организација, или имате на ум некакви поинакви идеи на организирање, или едноставно мислите дека нема потреба од такво нешто....

Јас мислам дека има потреба од организација. АМА тука да бидеме на чисто. Сметам дека организацијата треба да има стратегија за пропаганда(превод на книги, издавање на можеби месечни памфлети, лифлети како ли се вика тоа) да чуе за анархизмот и „обичниот“ човек на улица, да такви слични досадни работи кои мислам дека се од суштинско значење за развивање на движењето овде на овие простори.

Што мислите вие?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо организација

Пишување by Секс Објект on Нед Мар 22, 2009 12:39 am

Mislam deka treba da ima i toa so e mozno pobrzo, mora da se napravi nesto.
Jas se trudam da deluvam nekako, kolku mi uspeva ne znam, ama mislam deka sum imala nekolku uspesni obidi.

Da bideme realni, ako sakame da postigneme nesto, mora da se organizirame (kolku i na momenti da ne mi e dojdeno do lugje Razz )

Da se doobjasnam, zboruvam za ANARHO organizacija.

Btw, jas i Anarchist neoficijalno se organiziravme, koj e in? Very Happy
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо организација

Пишување by mars_3 on Нед Мар 22, 2009 10:02 am

Значи първом требва ДА СЕ ЧЕТЕТ КНИГИТЕ, за да се знае какво да се говори а не ако некой ви прашува нещо за делото и ви да не знате що да му одговорите. Требе се чете, после трябва да се извади най-доброто от книгите и да се види кое е остарело, кое става, требе да си  мислите сами пред себе си първом и после помежду си. Пък организацията ке дойде, но требе да се разберете първом със себе си на какво сте готови за делото! Аз мога да ви дам некои сайтове пък и препратки към книги  и вие си решавайте кое ще ви свърши работа .

http://anarchy.bg/

http://bezlogo.com/

http://arsindikat.org/bg/

http://www.savanne.ch/svoboda/anarchy/history/IlindPreobr.html#komuna

http://lib.ru/NTL/ECONOMY/MKENNEDI/mkennedi.txt

http://www.libertarium.ru/libertarium/l_lib_prmoney

http://www.anarkismo.net/index.php

http://www.indymedia.org/en/index.shtml

http://www.narconews.com/en.html

http://ww4report.com/

http://anarhia.org/forum/index.php

http://rkas.org.ua/

http://priziv.org/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=2


Последната промена е направена од mars_3 на Чет Дек 08, 2016 7:41 pm. Мислењето е променето 7 пати.
avatar
mars_3

Број на мислења : 12
Location : У Бугарско
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот http://ikonomov.a-bg.net/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо организација

Пишување by S K E L E T O R on Нед Мар 22, 2009 3:47 pm

JAS SUM ZA ME PRIMATE??????????? lol!
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо организација

Пишување by M-1 on Нед Мар 22, 2009 9:14 pm

Не разбрав зошто мојот предлог за начин на организирање би донел до централизирање?

Инаку според мене не сме 10 души а и да сме бројката преку организирање на собири може само да порасне (пример се Ленка). Затоа го сметам за неопходно организирањето...
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо организација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот