Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Protest za Studentski Glas!!

Go down

Protest za Studentski Glas!!

Пишување by Megatron on Пон Дек 15, 2008 10:14 pm

Во вторник, на 16 декември, во 11:59 минути ќе се одржи мирен студентски блиц-протест ( flash mob ) пред споменикот на Кирил и Методиј на платото при фалултетите за општествени науки.

Целта на протестот е искажување на револт и незадоволство од тиранијата врз слободата на изразување, затворањето на студентските медиуми и замолчувањето на студентскиот глас, како и поради пасивноста на студентските организации кои наводно треба да ги претставуваат правата и интересите на студентите!

Студентски Весник? Укинат.
Студентско Радио? Укинато.
Слободни говори на Ораторската Вечер? Укинати.

Студентскиот глас? Замолчен.

Незадоволството симболично ќе го искажеме со преврзување на нашите усти под будниот поглед на нашите патрони - Св. Кирил и Методиј.

Сите заинтересирани потребно е да:
-Дојдат пред споменикот на Св. Кирил и Методиј во 11.45
- да понесат шалче, марама или било што за преврзување на устата
- да го почекаат звукот на свирчето и кога ќе го чујат да ја заврзат устата.
- да стојат така неколку минути се` додека не го чујат следното свирче.

ве очекуваме!


СЕКОЈ ЗАИНТЕРЕСИРАН СТУДЕНТ КОЈ САКА ДА СЕ ВКЛУЧИ И ДА ПРИДОНЕСЕ Е ДОБРЕДОЈДЕН НА НАСТАНОТ!


преземено од Facebook
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by -off- on Вто Дек 16, 2008 3:44 pm

dobro pomina imase dosta luge i ajde cekam sliki pozdrav
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by Kittentits on Сре Дек 17, 2008 7:17 pm

Супер помина. Баш ми е мило што се собравме во толкав број. Smile
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by netocka on Пет Јан 09, 2009 9:43 pm

A ситуацијата во Битола:

Студентски Весник? НЕМА
Студентско Радио? НИКОГАШ НИТУ ИМАЛО
Слободни говори на Ораторската Вечер? ШО Е ТО?

Студентскиот глас? пред телевизор гледа операција триумф или е никогаш отрезнат/та, нон стоп пијан/а

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by Anarchist on Саб Јан 10, 2009 3:36 pm

netocka напиша:A ситуацијата во Битола:

Студентски Весник? НЕМА
Студентско Радио? НИКОГАШ НИТУ ИМАЛО
Слободни говори на Ораторската Вечер? ШО Е ТО?

Студентскиот глас? пред телевизор гледа операција триумф или е никогаш отрезнат/та, нон стоп пијан/а
Еми чаре? Smile

Не, сериозно би требало БАРЕМ да има ораторски вечери, интересно е, би требало да ги заинтригира тоа студенти/ките....
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by netocka on Нед Јан 11, 2009 7:27 pm

Вчера се расправав за/со студентаријата во Битола.Виното ја подгреа расправата, па на крајот дојде до викотници во кафаната па бев прогласена за утопист и идеалист.
Значи ставот на една другарка која е претежно во студентските кругови оти има дечко од струмица шо студира во битола, е дека целта на студентите од истокот(ко демек битолските студенти се поарни пффф) им е да земат диплома(без разлика дали научиле нешто или не, синко/ќерко диплома да земиш) и после брак,жена/маж,деца па марш на работа во Словенија или слично, врати се назад со парите за да ја напрајш куќа и купиш кола и да ги научиш децата дека синко/ќерко диплома треба па жена/маж деца па марш на работа во Словенија или слично... и така до бескрај.
Во Скопје било различно, различно било во Скопје! Поинакви биле луѓето!
И се изнервирав! Вели не можеш да го смениш, тоа е зачаран круг, нема излез, окажи се...
Нема излез!!! НЕМА ИЗЛЕЗ! Откажи се!!!! АААААААААА!!!!!!
Ставот на другиот другар беше, "е знајш шо, излезот е ќе одиш на село, ќе земиш соларни панели и ќе побегниш, ќе се изолираш и нема да се нервираш."
Не, е тоа решение, никако не е. Кукавички е да побегниш и себично!
Кога ги споменав студентите во грција и скорашните настани, добив коментар, "друго се тие,поинаку е таму".
Ќе ме затвореле поради моите ставови, поарно е да си ќутам и да си гледам за себе!!
Таков совет добив!! И не е прв пат да добивам такви коментари...
Ете, то е студентаријата во Битола.

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by Anarchist on Пон Јан 12, 2009 5:16 pm

Mislam deka vo ovaa drzava rabotite vo odnos na organiziranjeto na bilo kakvi dvizenja se na pocetok, pa i na studentite, znam i ja razbiram taa situacija koga povekjeto te pravat budala poradi stavovite koi gi zastapuvas.. no imaj na um deka da receme grubo zemeno 80% nejkat da se zamaraat, 10% se deca na nekoj partiski covek i znaat zosto ne te podrzuvaat a 10% mozebi kje te soslusaat i kje se soglasat, a samo 1%od tie 10% kje te podrzat vo protesti i kje se pridruzat vo dvizenjeto. Jas taka ja gledam realnosta, no ja gledam i nadezta deka toj procent kje raste so tekot na vremeto, a najstrasnoto e ako toj/taa koj/a vekje izlegol od Matrix-ot Smile se otkaze i stane vo najmala raka apoliticen/na.

Mislam deka oratorski veceri vo Bitola i toa kako se mozni... mislam deka ne bara ne znam kakvo ogromno organiziranje.. ok si bara, no mnogu pomalku od studentski vesnik ili pak radio...
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Protest za Studentski Glas!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот