Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

chomski vo ilegala

Go down

chomski vo ilegala

Пишување by -off- on Сре Дек 10, 2008 4:03 pm

Чомски во илегала
Припадниците на јужнокорејската армија, кои ќе се осмелат да и нанесат штета на менталната моќ на војниците, шверцувајќи книги од Ноам Чомски, ризикуваат да се најдат пред воен суд.

Оваа закана доаѓа од Министерството за одбрана на Јужна Кореа, кое освен што стравува од инвазија од комунистичкиот Север, се чувствува загрозена и од влијанието од левичарските ставови на американскиот лингвист.

На листата со 23 книги чие внесување во воените бази е строго забрането, освен два тома од Чомски, се најде и бестселерот “Лошиот Самарјанин” од кореанскиот професор на Кембриџ, Чанг Ха-џун.

Група офицери сметаат дека овој потег е класичен пример за цензура, поради што поднесоа барање до највисокиот суд во земјата за укинување на забраната. Според нив станува збор за смешно правило, бидејќи истите тие книги, војниците смеат да ги читаат кога се надвор од базата.

Но, министерот за одбрана Ли Санг-хи е убеден дека тоа е единствениот начин да ја сочува менталната сила на војската. ovaa e vest od pred nekolku meseci ni mislam deka bi sakal nekoj da ja procita
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот