Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Fair Trade Movement

Go down

Fair Trade Movement

Пишување by slobodar on Нед Ное 09, 2008 3:50 am

Потрошувачите имаат се поголема свест за вредноста на производите кои ги плаќаат, и почнуваат да се организираат во здруженија со кои вршат притсок над големите компании и владата да почне да тргува на поразумен начин, со тоа што луѓето од развиените земји ќе купуваат производи од кој што профитот нема да иде во рацете на големите компании а воедно малите земјоделци од земјите во развој ќе добиваат добра откупна цена и ќе се инвестира во одржлив развој.

Fair Trade е мрежа на невладини организации, која има пазарен приод кон подобрување на состојбата на земјоделците и работниците од земјите во развој. Да добиваат добра цена за нивните продукти и да имаат добри услови за работа. Се подржуваат здруженија на мали земјоделци коишто освен добра откупна цена формираат и своја организација која понатаму кје може да функционира самоодржливо а воедно секој поседува дел во неа. Исто така се подржува органска храна и прозводи со висок квалитет.

За таа цел е создадена Fairtrade Labelling Organizations International (FLO) www.fairtrade.net организација која издава сертификати на Fair Trade производи. Освен Fair Trade, постујат уште неколку вакви мрежи.

Down side: Сите Fair Trade производи се огин скапи.
Crying or Very sad
avatar
slobodar

Број на мислења : 11
Location : London, UK
Registration date : 2008-04-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Fair Trade Movement

Пишување by Anarchist on Саб Ное 15, 2008 12:30 pm

slobodar напиша:Потрошувачите имаат се поголема свест за вредноста на производите кои ги плаќаат, и почнуваат да се организираат во здруженија со кои вршат притсок над големите компании и владата да почне да тргува на поразумен начин, со тоа што луѓето од развиените земји ќе купуваат производи од кој што профитот нема да иде во рацете на големите компании а воедно малите земјоделци од земјите во развој ќе добиваат добра откупна цена и ќе се инвестира во одржлив развој.

Fair Trade е мрежа на невладини организации, која има пазарен приод кон подобрување на состојбата на земјоделците и работниците од земјите во развој. Да добиваат добра цена за нивните продукти и да имаат добри услови за работа. Се подржуваат здруженија на мали земјоделци коишто освен добра откупна цена формираат и своја организација која понатаму кје може да функционира самоодржливо а воедно секој поседува дел во неа. Исто така се подржува органска храна и прозводи со висок квалитет.

За таа цел е создадена Fairtrade Labelling Organizations International (FLO) www.fairtrade.net организација која издава сертификати на Fair Trade производи. Освен Fair Trade, постујат уште неколку вакви мрежи.

Down side: Сите Fair Trade производи се огин скапи.
Crying or Very sad

И во скопје има волја да се направи такво нешто слично, мислам има веќе, како здружение на потрошувачи, еднаш дојдоа на еден сосатнок на Ленка, предложија неколку иницијативи, секако добија подршка, и останува да видиме некоја конкретна иницијатива да се спроведе.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Fair Trade Movement

Пишување by slobodar on Пет Дек 12, 2008 6:22 am

Баш ме радува што веќе има воља и идеја за нешто вакво. За се што сум слушнал во Македонија, во смисла на користење на силата на потрошувачите е кампањата Купувајте македонски производи, ама тоа е малку оут од концептов, но сепак добра идеја бидејќи ја подига свеста кај нашите потрошувачи да купуваат и локално изработени производи.

Основно е потрошувачите да имаат свест дека со нивниот избор на продукти кои тие ги купуваат ќе влијаат врз подобрување на живототниот стандард на работниците кои што се вкључени во производството, еколошко чисти производствени капацитети .... или со други зборови самоодржлива економија.

На пример, зошто да купувам во Веро или Тинекс?! Производите, најверојатно се откупени од мали земјоделци по смешни цени, или се генетски модифицирани срања. Мал број на луѓе во мемаџментот на компанијата го зимаат поголемиот дел од профитот, и ништо не му даваат назад на општеството, двата супермаркети вработуваат луѓе кои немаат скоро никакви шанси да се доквалификуваат и без иднина и прогрес во компанијата.

Опција - Се формира здружение кое ги сертифицира локалните мали и независни земјоделци и прозводители кои ги исполнуваат стандардите за квалитет, еколошки чист производ и загарантирана минимална плата за вработените или некој друга форма на стандард на работни услови. Овие мали производители треба да бидат директна конкуренција на големите компании.
avatar
slobodar

Број на мислења : 11
Location : London, UK
Registration date : 2008-04-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Fair Trade Movement

Пишување by Kittentits on Сре Дек 17, 2008 7:24 pm

Не сакам да бидам разберен по грешка, но мислам дека македонскиот потрошувачки пазар не е до толку голем за радикално менување од корен. Но да, треба да се подигне свеста и треба да се избегава купување на овошје и зеленчук од разни тинекси и веровци. Поддржете ја локалната економија и купувајте од пазар. Тоа би бил супер почеток.
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Fair Trade Movement

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот