АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Потребно е мислење (?)

+5
evolutionary
Anarho
Che
Anarchist
negative_h
9 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Саб Јун 07, 2008 6:48 pm

se hranam i hranam so toa so e korisno za anarhizmot
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Саб Јун 07, 2008 8:59 pm

BRAVOS
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by negative_h Нед Јун 08, 2008 11:22 am

ajdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
daj be iskulirajte Very Happy
c c c
se zajadoa ko dzukeli lol!
Ne zamerajte na Blasko, on si e takov po karakter, ke naucite da go sakate Very Happy, ne misli nisto loso.
A sto se odnesuva do vasite komentari, nema nikakov patriotizam u tekstot. Celata rabota ne e pisana za nas, tuku za obicniot narod, koj iskreno kur go boli za anarhizam i slicno. Narodot epten veruva deka e makedonski i so vakvi izbacuenja najmalce ke mu go dokazes sprotivnoto. Treba da im zboruvas na jazik sto go razbiraat. Tekstot e cisto obid za namaluvanje na nacionalizmot sto vladee vo mk. Zatoa ne treba da serete na nego. Ne go svakjajte kako nisto povekje od toa.
Pozdrav jocolor
negative_h
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 39
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by -off- Нед Јун 08, 2008 1:27 pm

daj be luge oladete malku,sote na forumov mislam deka znaeme sto e anarhizam i nema potreba da se dokazuvame koj e a koj ne e ili koj e pogolem anarhista od drugiot!iskulirajte i dajte da napravime neso site zaedno,kako anarhisti a ne da se citirame koj sto kazal!

se nadevam i mene nema sega da mi objasnuvate sto e a sto ne e pravilno affraid

pozdrav cheers
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by -off- Нед Јун 08, 2008 1:28 pm

site mislam deka sme istomislenici i ne se fakajte za zbor koj sto napravil ili sto kazal!
kuuulirajte !
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 2:03 pm

ok be ne e problem nisos amo tekstov nema niso veze so toa so go sakam ne pocituvam metod na propaganda sto e prilagodliv kon narodot ili ko so kazav so skrieni pogledi zoso posle ke pise vo ucebnik istorija anarhisti se borele za makedonija sfakas? objasni si otvoreno so sakas koj ke te prifati ok koj nema pak ok ne sme site sozdadeni d a go prifatime toa .....da mozea da sfatat site so e, nemase da zborime za anarhija .tuku anarhija ke bese.....skama da ti kzava ako mislis deka direktno da udris na patriotizam e napadno i naednas lugeto se nespremni za toa u pravo si no takov e anarhizmot samo seto toa so go zboris treba da imas argumenti i nace i za nekoj e zgrozuvacki radikalen

pozz
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by -off- Нед Јун 08, 2008 2:09 pm

ok e drugar t a sto go zboris,nemoze taka naednas da se udri na patriotizmot no gledam deka pocnavte epten da se napagate
a navistina gusi patriotizmot a vo sustina ne svakaat sto e toa
pozdrav!
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 34
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by M-1 Нед Јун 08, 2008 2:24 pm

negative_h напиша:ajdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
daj be iskulirajte Very Happy
c c c
se zajadoa ko dzukeli lol!
Ne zamerajte na Blasko, on si e takov po karakter, ke naucite da go sakate Very Happy, ne misli nisto loso.
A sto se odnesuva do vasite komentari, nema nikakov patriotizam u tekstot. Celata rabota ne e pisana za nas, tuku za obicniot narod, koj iskreno kur go boli za anarhizam i slicno. Narodot epten veruva deka e makedonski i so vakvi izbacuenja najmalce ke mu go dokazes sprotivnoto. Treba da im zboruvas na jazik sto go razbiraat. Tekstot e cisto obid za namaluvanje na nacionalizmot sto vladee vo mk. Zatoa ne treba da serete na nego. Ne go svakjajte kako nisto povekje od toa.
Pozdrav jocolor

Ok ti se namerite, ama ja mislam deka narodot e toj za kogo postoi anarhizmot i zatoa i toa kako treba da go boli kur za nego. Obicniot narod, kako del od opstestvoto treba od koren da bide educiran za anarhizmot i zatoa treba da se pocne od najgolemite problemi, da se iskoreni patriotskiot filing vo nego, pa potoa da se ide so pomali problemi. Ne mozeme prvo da im zborime deka neame nisto protiv drzavata, nacijata i slicno a pokasno koga ke se dojde na nekoj povisok stepen da im kazeme deka u sustina sme bile i protiv toa.
Anarhizmot e mnogu jasen i uste od samiot pocetok gi kazuva svoite nameri i pocnuva da se spravuva so elementarnite raboti. Elementarnite se fakticki onie najdlaboko zasadenite vo covekot a toa e patriotizmot.
So patriotizam ne hranat uste od mali godini, ne ucat na Goce Delcev i kurci palci uste u gradinka, zatoa toj vid na otrov mora najdlaboko da bide otstranet, oti i koga go nema moze pak da se pojavi kako da e karcinom. Od patriotizam vo denesno drustvo nikade ne mozes da izbegas, zatoa ne mozes da sedis i da kutis i da mislis deka na individualno nivo si go pobedil. Covekot e ona sto go pravi, zatoa vistinata izleguva na videlina na opstestven plan i tuka i samo tuka mozes da sfatis dali si pobedil, 100 odsto od individualcite ke go skapiraat ona sprotivnoto-deka fakticki se pobedeni od strana na ona sto mislele deka go pobedile.
Nekoj indijanski poglavica rekol deka ako goltas zabi, goltni ja prvo najgolemata. Zatoa naskoro ke sledat flaeri koi OBICNIOT NAROD od koren ke go obrazuvaat za raboti kako: religija, tatkovina, drzava, rasa, nacija, haos, propaganda i site drugi raboti za koi ima pogresna pretstava.
Pozdrav!
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 3:59 pm

crnkogaol напиша:
negative_h напиша:ajdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
daj be iskulirajte Very Happy
c c c
se zajadoa ko dzukeli lol!
Ne zamerajte na Blasko, on si e takov po karakter, ke naucite da go sakate Very Happy, ne misli nisto loso.
A sto se odnesuva do vasite komentari, nema nikakov patriotizam u tekstot. Celata rabota ne e pisana za nas, tuku za obicniot narod, koj iskreno kur go boli za anarhizam i slicno. Narodot epten veruva deka e makedonski i so vakvi izbacuenja najmalce ke mu go dokazes sprotivnoto. Treba da im zboruvas na jazik sto go razbiraat. Tekstot e cisto obid za namaluvanje na nacionalizmot sto vladee vo mk. Zatoa ne treba da serete na nego. Ne go svakjajte kako nisto povekje od toa.
Pozdrav jocolor

Ok ti se namerite, ama ja mislam deka narodot e toj za kogo postoi anarhizmot i zatoa i toa kako treba da go boli kur za nego. Obicniot narod, kako del od opstestvoto treba od koren da bide educiran za anarhizmot i zatoa treba da se pocne od najgolemite problemi, da se iskoreni patriotskiot filing vo nego, pa potoa da se ide so pomali problemi. Ne mozeme prvo da im zborime deka neame nisto protiv drzavata, nacijata i slicno a pokasno koga ke se dojde na nekoj povisok stepen da im kazeme deka u sustina sme bile i protiv toa.
Anarhizmot e mnogu jasen i uste od samiot pocetok gi kazuva svoite nameri i pocnuva da se spravuva so elementarnite raboti. Elementarnite se fakticki onie najdlaboko zasadenite vo covekot a toa e patriotizmot.
So patriotizam ne hranat uste od mali godini, ne ucat na Goce Delcev i kurci palci uste u gradinka, zatoa toj vid na otrov mora najdlaboko da bide otstranet, oti i koga go nema moze pak da se pojavi kako da e karcinom. Od patriotizam vo denesno drustvo nikade ne mozes da izbegas, zatoa ne mozes da sedis i da kutis i da mislis deka na individualno nivo si go pobedil. Covekot e ona sto go pravi, zatoa vistinata izleguva na videlina na opstestven plan i tuka i samo tuka mozes da sfatis dali si pobedil, 100 odsto od individualcite ke go skapiraat ona sprotivnoto-deka fakticki se pobedeni od strana na ona sto mislele deka go pobedile.
Nekoj indijanski poglavica rekol deka ako goltas zabi, goltni ja prvo najgolemata. Zatoa naskoro ke sledat flaeri koi OBICNIOT NAROD od koren ke go obrazuvaat za raboti kako: religija, tatkovina, drzava, rasa, nacija, haos, propaganda i site drugi raboti za koi ima pogresna pretstava.
Pozdrav!
Така е! И секој Што е дел од општеството ,а нејке или пак одбива од корен да биде едуциран за анархизмот, слободата ,еднаквоста итн под итно треба да го обесиме на плоштад-
Да живее слободата-да живеат колективите
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 4:20 pm

evolutionary напиша: i zoso posle ke pise vo ucebnik istorija anarhisti se borele za makedonija sfakas?
pozz
vidi nemora da se panicis najmalce ke bides spomnat vo ucebnik i ti i tvojata borba
se nadevam deka i posle ova ke ostanes anarhist
(nikad ne mi bilo jasno zasto site anarhisti celat kon heroizam i dobivanje mesto vo ucebnik po istorija)
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 4:53 pm

evolutionary напиша:a koj si ti da me procenuvas ?rekov negde deka sum stalinist moze se ponasam tvrdokorno i brz sum vo razmisluvanja za tebe , ako te boli kazi ke smalam brzina Smile i ajde nemas general komentar i fakaj se za recenici i vadi gi od kontekst najlesno e taka, pusti komentar da te iseram na faca klasna vojna bila predrasuda pa ako sledis anarhizam koj anarhizam go sledis ti be burzoaskiot? a zoso si ostanuvam stalinist znaci moeto ponasanje gi porazuva moite veruvanja so si ja branam filozofijata od individualisti i patrioti ? pa vie se pretstavuvate ko anarhisti a ne se pridrzuvate kon anarhistickite principi togas bi kazal deka ne si anarhist ne si niso ...
te molam uspori svarno brz si, a anarhizam ne sledam-gleam futbal,i uparavo si ne sum nisto -i samoto toa nisto me pravi pak pogolem anarhist od tebea(zatoa sto ne drkam na cheguevara,ne go postuam bakunin,nitu kropotkin...i ne gi smetam za heroi zrtvite od spanskata vojna i mojata zadna cel ne e stanuvanje na naroden heroi - i mora da razberes deka narodot kur go boli za tebe - ako ti sakas da se zamaras so problemite na narodot e OK , no neblagodarno i krajno sebecno e da baras narodot da se zamara so tebe),i vo sekoj slucaj klasnata vojna e sranje isto kako i revolucionerniot mazohizam ili idealistickoto sebe zrtvuvanje,sranje e i individualizmot isto kako i kolektivizmot,sranje se i ideite za zazimanje na fabriki i samoupravuvanje druze....i sekoja druga ideja koja poteknuva od docniot 19 vek i od aftoritetite na vasiot ANARHIZAM -koj ne prifaka aftoriteti.
Pozdrav
Kosmopolitizam bez koreni!
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 7:27 pm

abe kurton eden koj rece prvin deka sakam mesto vo istorijata, tuku kako sto kazav tvojot razum zema delovi od mojata misla i gi isprevrtuva...rekov deka toa e celta na drzavata da kaze deka ne e vazno so si anarhist ,komunist,socijalist moras da umres za drzavata i duri ke se dade deka anarhizmot ima custvo za patriotizam .... nikoj ne celi mesto vo istorijata ja sum samo eden od pobunetite del od komunata .....druze sranje e tvojot indiviaulistcki pristap kon anarhizmot koj voopsto ne drzi teorija bidejk i ne bi trebalo da si na forumov bidejki forumot e organizacijaa togas bi mozelo da dojde do avtoritet od kolektivot nad tebe .. ja ne drkam na nikoj samo sum zapoznaen so mojata filozofija .... a protiv slobodata nemozes da se boris protiv opstestvoto sto go sfakas ko ugnetuvanje oti ti si 1 od milioni ti postois za opstestvoto a ne opstestvoto za tebe taka da cim odbivas moras da obrazlozis zasto a cim nemozes, na videlina iskacaat tvoite egoisticki interesi tvojot napredok na smetka na drugite ......samo znaes da kakas po forumot cim ne ti se sviga sto e anarhizmot otkaci se ovaa e anarhizmot ne tvojot pristap ....e ne da ziveat individualcite koj ke ja porobat kolektivata kako sekogas do sega, da ziveat licnite interesi ,da zivee egoizmot da zivee kapitalizmot.......da zivee ekonomskata hierahija, da zivee individuata koja nemoze da egzistrira bez opstestvoto da zivee individualniot proizvod koj ne moze da bide individualen tuku e stalno socijalen.... da zivee izolacijata megu lugeto neka stapuvaat vo sociajlni kontkati i dobrovolni asocijacii samo po korist......koj e toj anarhist so celel kon heroizam nema takov na primer skaav da kazam za solunskite atentaori se tvrdi deka se anarhisti a umrele za tatkovinata.ke se izvadi takov zbor deka gi podrzuvale patriotite ttogas i togas toa e celta ne e vazno sos i umri za drzavat umri za tatkovinata , a moite metyodi fonkcionirale i bile ugusen iama profunkcionirale tvoite metodis euste ne si gi iskazal zoso gi neam i nemozat da se formiraat preku kritika zatoa ostani si doma i citaj si knigi i misli si....docniot 19 vek ...eve onoj deckoto ti prati intervjua za okupacija na fabrik ivo vojvodina 2007 borbatra za prezemanje na sopstvenost nikogas ne e zastarena i ako si tolku intiligenten ke znaese deka soci ekonomskite politiki nemmaat rok na traenje ko konzervi,tuku misli za bezdrzavno opstestvo datiraat od antiucka grcija do denes....
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 7:31 pm

civa cel e stanuvanje na naroden heroj ne se boram protiv avtoriteto da stanam avtoritet tesko kapiras a? barem napagj so argumenti ja gi imam citano site tie za da osnovam baza za moite idei dodeka ti sam pretpostavuvas sto e aanrhizam, i citas i si gradis vo mozokot kvazi-anarhizam i spored tvojot pristap ti ne si anarhist i nemas vrska so toj poim .... prodolzi so tvoeto dvoenj so tvojata individualnost koja kje nema granica koja ke navleguva segde za 6 godnin ti ke bides specijaliziran kapitalist
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 7:34 pm

nisto ne baram od narodot osven protivenje na secij avtoritet sekako i mojot baram da ne vladeat id a ne bidat vladeani , i ne sum komunist da baram mesto vo istorijata ne svrsuav na toa kako ke go spasam celiot svet ,svrusvam na toa kako ke go spasime celiot svet....
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 7:37 pm

ako borbata protiv aftoritet ja smetas za aftoritet bravo ,znaci ne razlikuvas ugneteni i ugnetuvaci...ako neko jsaka i tebe da te oslobodi pokraj sebesi zoso ne e takov egoist kazi mu te molam ne me osloboduvaj....
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 7:41 pm

i te molam ne propagiraj individualni stavovi kako narodot kur go boli do tebe so sto ke ja opravdas trvojata individualisticka teorija za koja dvajcata znaeme deka ne drzi voda... so ova ocigledno skaas da kazes i tebe te boli kur za narodot bas nekolku individualci go vmetnale toj egoizam megu nas prodolzi go toa narodot ne go boli kur za tebe
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 8:07 pm

da ziveat tie sto sedat i samo kritikuvaat i pritoa mnogu pridonesuvaat vo site organizacii i dvizenja da zviee nivnata pasvinost,smrt za radikalite koj baraat nesto povise od svojata sloboda, baraat sloboda i pravda za site ....tvojot postojan napada nad anarho_sindikalizmot go izvadi na videlina tvojot nevreden indiviualizam i egoizam
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 8:09 pm

da ziveat tie sto ja sfakaat i slobodata kako aftoritet da ziveat tie koj moraat da pravat podelbi ,da ziveat tie koj imaat i zabeleski za slobodata..........
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 9:00 pm

evolutionary напиша:i te molam ne propagiraj individualni stavovi kako narodot kur go boli do tebe so sto ke ja opravdas trvojata individualisticka teorija za koja dvajcata znaeme deka ne drzi voda... so ova ocigledno skaas da kazes i tebe te boli kur za narodot bas nekolku individualci go vmetnale toj egoizam megu nas prodolzi go toa narodot ne go boli kur za tebe
ouuu si skontal DA me boli kur za narodot
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 9:02 pm

evolutionary напиша:abe kurton eden koj rece prvin deka sakam mesto vo istorijata, tuku kako sto kazav tvojot razum zema delovi od mojata misla i gi isprevrtuva...rekov deka toa e celta na drzavata da kaze deka ne e vazno so si anarhist ,komunist,socijalist moras da umres za drzavata i duri ke se dade deka anarhizmot ima custvo za patriotizam .... nikoj ne celi mesto vo istorijata ja sum samo eden od pobunetite del od komunata .....druze sranje e tvojot indiviaulistcki pristap kon anarhizmot koj voopsto ne drzi teorija bidejk i ne bi trebalo da si na forumov bidejki forumot e organizacijaa togas bi mozelo da dojde do avtoritet od kolektivot nad tebe .. ja ne drkam na nikoj samo sum zapoznaen so mojata filozofija .... a protiv slobodata nemozes da se boris protiv opstestvoto sto go sfakas ko ugnetuvanje oti ti si 1 od milioni ti postois za opstestvoto a ne opstestvoto za tebe taka da cim odbivas moras da obrazlozis zasto a cim nemozes, na videlina iskacaat tvoite egoisticki interesi tvojot napredok na smetka na drugite ......samo znaes da kakas po forumot cim ne ti se sviga sto e anarhizmot otkaci se ovaa e anarhizmot ne tvojot pristap ....e ne da ziveat individualcite koj ke ja porobat kolektivata kako sekogas do sega, da ziveat licnite interesi ,da zivee egoizmot da zivee kapitalizmot.......da zivee ekonomskata hierahija, da zivee individuata koja nemoze da egzistrira bez opstestvoto da zivee individualniot proizvod koj ne moze da bide individualen tuku e stalno socijalen.... da zivee izolacijata megu lugeto neka stapuvaat vo sociajlni kontkati i dobrovolni asocijacii samo po korist......koj e toj anarhist so celel kon heroizam nema takov na primer skaav da kazam za solunskite atentaori se tvrdi deka se anarhisti a umrele za tatkovinata.ke se izvadi takov zbor deka gi podrzuvale patriotite ttogas i togas toa e celta ne e vazno sos i umri za drzavat umri za tatkovinata , a moite metyodi fonkcionirale i bile ugusen iama profunkcionirale tvoite metodis euste ne si gi iskazal zoso gi neam i nemozat da se formiraat preku kritika zatoa ostani si doma i citaj si knigi i misli si....docniot 19 vek ...eve onoj deckoto ti prati intervjua za okupacija na fabrik ivo vojvodina 2007 borbatra za prezemanje na sopstvenost nikogas ne e zastarena i ako si tolku intiligenten ke znaese deka soci ekonomskite politiki nemmaat rok na traenje ko konzervi,tuku misli za bezdrzavno opstestvo datiraat od antiucka grcija do denes....
dobro i sto od koga ke ja zazememe fabrikata?
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 9:04 pm

evolutionary напиша:da ziveat tie sto sedat i samo kritikuvaat i pritoa mnogu pridonesuvaat vo site organizacii i dvizenja da zviee nivnata pasvinost,smrt za radikalite koj baraat nesto povise od svojata sloboda, baraat sloboda i pravda za site ....tvojot postojan napada nad anarho_sindikalizmot go izvadi na videlina tvojot nevreden indiviualizam i egoizam
vidi ne sum individualist ALI SUM STRASNO PROTIV ANARHO SINDIKALIZAM
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 9:06 pm

evolutionary напиша:ako borbata protiv aftoritet ja smetas za aftoritet bravo ,znaci ne razlikuvas ugneteni i ugnetuvaci...ako neko jsaka i tebe da te oslobodi pokraj sebesi zoso ne e takov egoist kazi mu te molam ne me osloboduvaj....
Te molam ne me osloboduvaj!
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by BaXAnt Нед Јун 08, 2008 9:12 pm

evolutionary напиша:abe kurton eden koj rece prvin deka sakam mesto vo istorijata, tuku kako sto kazav tvojot razum zema delovi od mojata misla i gi isprevrtuva...rekov deka toa e celta na drzavata da kaze deka ne e vazno so si anarhist ,komunist,socijalist moras da umres za drzavata i duri ke se dade deka anarhizmot ima custvo za patriotizam .... nikoj ne celi mesto vo istorijata ja sum samo eden od pobunetite del od komunata .....druze sranje e tvojot indiviaulistcki pristap kon anarhizmot koj voopsto ne drzi teorija bidejk i ne bi trebalo da si na forumov bidejki forumot e organizacijaa togas bi mozelo da dojde do avtoritet od kolektivot nad tebe .. ja ne drkam na nikoj samo sum zapoznaen so mojata filozofija .... a protiv slobodata nemozes da se boris protiv opstestvoto sto go sfakas ko ugnetuvanje oti ti si 1 od milioni ti postois za opstestvoto a ne opstestvoto za tebe taka da cim odbivas moras da obrazlozis zasto a cim nemozes, na videlina iskacaat tvoite egoisticki interesi tvojot napredok na smetka na drugite ......samo znaes da kakas po forumot cim ne ti se sviga sto e anarhizmot otkaci se ovaa e anarhizmot ne tvojot pristap ....e ne da ziveat individualcite koj ke ja porobat kolektivata kako sekogas do sega, da ziveat licnite interesi ,da zivee egoizmot da zivee kapitalizmot.......da zivee ekonomskata hierahija, da zivee individuata koja nemoze da egzistrira bez opstestvoto da zivee individualniot proizvod koj ne moze da bide individualen tuku e stalno socijalen.... da zivee izolacijata megu lugeto neka stapuvaat vo sociajlni kontkati i dobrovolni asocijacii samo po korist......koj e toj anarhist so celel kon heroizam nema takov na primer skaav da kazam za solunskite atentaori se tvrdi deka se anarhisti a umrele za tatkovinata.ke se izvadi takov zbor deka gi podrzuvale patriotite ttogas i togas toa e celta ne e vazno sos i umri za drzavat umri za tatkovinata , a moite metyodi fonkcionirale i bile ugusen iama profunkcionirale tvoite metodis euste ne si gi iskazal zoso gi neam i nemozat da se formiraat preku kritika zatoa ostani si doma i citaj si knigi i misli si....docniot 19 vek ...eve onoj deckoto ti prati intervjua za okupacija na fabrik ivo vojvodina 2007 borbatra za prezemanje na sopstvenost nikogas ne e zastarena i ako si tolku intiligenten ke znaese deka soci ekonomskite politiki nemmaat rok na traenje ko konzervi,tuku misli za bezdrzavno opstestvo datiraat od antiucka grcija do denes....
braos - samo objasnimi zasto kurton dali jas te pcujam nemora tolku fanaticno i ako jassum te opcul izvini
BaXAnt
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by Anarchist Нед Јун 08, 2008 9:18 pm

Дечки се ок, се дискутира тука ама стварно нема потреба да се вреѓаме. Се разбира има емоции и разбирам како е ама дугарски ве замолувам да нема навреди. Сепак ако имате да си докажувате на кој му е поголем имате месинџери па таму вреѓајте си се. Мислам заради и останатите кои го читаат ова. Дајте нека биде конструктивно.

Некои луѓе сакаат маслинки, а некои не.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by evolutionary Нед Јун 08, 2008 9:25 pm

a sto e anarho-sindikalizam za da si protiv kako ne ni znaes neso a si protiv.ti me opcu mnogu ubavo koga mi rece daks um stalinist toa e pogolema pcofka od kurton so ti rekov...i ne se sekiraj ne ja zasluzuva sekoj slobodata mislam slobodata e odgovrnost sekako mozebi preteska za tebe.izvini sto te opcuv btw a se kladam deka ne niznaes niso za ANARHO SINDIKALIZMOT TUKU SAMO KRITIKUVAS SVE
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Потребно е мислење (?) - Page 2 Empty Re: Потребно е мислење (?)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот