АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

4 posters

Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by ateist Нед Aвг 21, 2011 2:16 am

Ајде еднаш конечно да расчистиме со дилемата :

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ на чело со Никос Грујос

овие :

Многу Егејци веќе започнаа процедура во грчките општини за добивање лични карти и имотни листови со коишто имаат право да си го вратат имотот во Грција. Во грчките општини засега се услужливи. Дел од децата - бегалци успеале да станат грчки државјани, дури и ги запишале во избирачки списоци. Сепак, иако постапките пред грчките судови за враќање на имотите се почнати, засега само децата-бегалци со австралиски, американски или канадски пасоши, успеале да си ги вратат имотите или да добијат отштета од грчката држава.
сабота, 09 април 2011
www.mrt.com.mk/mk/vesti/makedonija/11327/egejcite_si_gi_baraat_imotite_vo_grcija.aspx

Децата бегалци од Егејска Македонија ќе добијат грчко државјанство

Илјадници деца бегалци од Егејска Македонија кои бараат враќање на имотите во Грција, наскоро планираат масовно и организирано да отидат во грчките општини од каде потекнуваат за да побараат грчко државјанство.

Грчката влада неодамна донесе одлука за укинување на членот 19 од нивниот закон за државјанство, па сега и луѓе кои не се грци по род но потекнуваат од Грција можат да добијат грчко државјнство.

„Ќе го бараме правото да ни се врати грчкото државјанство, а тоа значи и се друго после тоа и репатријација, имоти итн. Организирано да одиме во Грција, односно во општините од кои потекнуваме и да си ги набавиме потребните документи, извод од матична книга на родени, имотен лист од катастарот, други договори кои се неопходни за докажување на нашиот идентитет“, изјави Ѓорги Доневски, здружение на деца бегалци од Егејска Македонија.
14.05.2010
www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123146

Грчко државјанство

Пред малку прочитав дека Грчката влада решила на протераните макдедонци од Егејска Македонија да им издаде грчко државјанство!

Тоа според мене изгледа како тројански коњ во Република Македонија…бидејки после со полсно право како Бугарија што тврди дека македонците се бугари, така и Грција ќе тврди дека македонците се уствари грци односно дека во Република Македонија живеат грци и за нив ќе бара посебни права или менување на устав или кој знае што.

Она што ме изненади е воодушевеноста на маќедонците дека ќе добијат грчко државјанство.
http://xmidpoe.blog.mk/2010/04/25/grchko-drzhavjanstvo/

НАГРАДНО ПРАШАЊЕ :

НО

КАКО ШТО СЕ ПИШУВААТ ПО НАЦИОНАЛНОСТ БЕГАЛЧИЊАТА КОЈ ДОБИВААТ ГРЧКО ДРЖАВЈАНСТВО

ИМАЈЌИ ПРЕДВИД ДЕКА :
1)
ГРЦИЈА НЕ ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИ НАРОД ПА АКО ГИ ПИШУВА КАКО ТАКВИ ТОА АВТОМАТСКИ БИ ЗНАЧЕЛО ПРИЗНАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА НО И АПСУРД ВО СПОР СО ИМЕ А ТОА ЌЕ ЗНАЧИ АВТОМАТСКО ПРИЗНАВАЊЕ НА УСТАВНОТО ИМЕ - РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

ЗНАЧИ НЕМОЖЕ ДА СЕ ПИШАТ КАКО МАКЕДОНЦИ ПО НАЦИОНАЛНОСТ
АКО СЕ КАЖАТ КАКО ТАКВИ ЌЕ БИДАТ ЗАПИШАНИ КАКО ГРЦИ ОТИ ЗА ГРЦИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ВСУШНОСТ ГРЦИ

2)
НЕМОЖЕ ДАСЕ ПИШАТ КАКО ФИРОМЦИ ОТИ ТОА БИ ЗНАЧЕЛО ДЕКА ДЕЛ ОД ТЕРИТОРИЈА НА ГРЦИЈА ДО 1990 ГОД БИЛ ДЕЛ ОД СФРЈ А НЕ БИЛ НИВНИ ЗНАЧИ БИ ПРИЗНАЛЕ ДЕКА СЕГА Е ПОД НИВНА ОКУПАЦИЈА

3)
ОСТАНУВА ДА СЕ ПИШАТ
ИЛИ КАКО ГРЦИ
ИЛИ КАКО СЛАВОМАКЕДОНЦИ

И НИКОС ГРУЈОС И НЕГОВИТЕ БЕГАЛЧИЊА ЌЕ МИ ИЗИГРАВААТ НАЈВЕЧИ ПАТРИОТИ БРАНИТЕЛИ НА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

ТИЕ ШТО ВЕЌЕ СТАНАЛЕ ИЗРОДИ СЕГА ИЗИГРАВААТ= ЛАЖАТ ДЕКА СЕ НАЈГОЛЕМИ БРАНИТЕЛИ НА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ
avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by ateist Нед Aвг 21, 2011 2:47 am

ateist напиша:
3)
ОСТАНУВА ДА СЕ ПИШАТ
ИЛИ КАКО ГРЦИ
ИЛИ КАКО СЛАВОМАКЕДОНЦИ



Е ако се пишат како Грци значи се негираат себеси но и нас како Македонци оти им се придружуваат на Грците во нивната негација на нас Македонците
Ако се пишуваат како СЛАВО-Македонци е дури тогаш :

па што се просераваат дека се Антички и го негираат нашето докажано Словенско потекло

Е ОВИЕ СМРДЛИЊА ГИ ПРАВАТ СИТЕ ПРОБЛЕМИ
ОВИЕ ИЗИГРАВААТ НАЈВЕЧИ БРАНИТЕЛИ НА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ НА ЧЕЛО СО НИКОС ГРУЈОС
avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by р Нед Aвг 21, 2011 4:25 am

Муабетов само за во штаб...
Кога веќе постираш на анархистички форум постирај анархистичка дилема, а не националистички, анти-Грујо муабети...Особено што ова е анархо-комунистички форум, па следствено веруваат дека сите проблеми ги прават капиталистите а не "овие смрдлиња"! Smile
Во контекст на ова, анархистичката дилема е: Кој е воопшто ставот и интересот на еден анархист во врска со националниот идентитет, кој воглавно е проблем бидејќи се манипулира од страна на Државата!?
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by Pandonetti Чет Сеп 22, 2011 10:49 pm

NE MI SE VERUVA VO KOJA NASOKA OTISLE MUABETIVE NA SAJTOV. MISLAM DEKA NIEDEN PRAV ANARCHIST, NE GO ZASEGA NASLOVENOTO PRASANJE. NAPROTIV SITE PRASANJA POVRZANI SO NACIONALNOST, DRZAVNOST, RELIGIJA I VLAST SOZDAVAAT NAGON ZA GOLEMA NUZDA I LAKSATIVNO PRAZNENJE. NO KAKO I DA E.... ANARCHISTICKO PRAVO E NA SEKOJ SLOBODNO DA PISUVA ZA TOA STO SAKA.....
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 44
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by Anarchist Чет Дек 29, 2011 12:43 am

Pandonetti напиша:NE MI SE VERUVA VO KOJA NASOKA OTISLE MUABETIVE NA SAJTOV. MISLAM DEKA NIEDEN PRAV ANARCHIST, NE GO ZASEGA NASLOVENOTO PRASANJE. NAPROTIV SITE PRASANJA POVRZANI SO NACIONALNOST, DRZAVNOST, RELIGIJA I VLAST SOZDAVAAT NAGON ZA GOLEMA NUZDA I LAKSATIVNO PRAZNENJE. NO KAKO I DA E.... ANARCHISTICKO PRAVO E NA SEKOJ SLOBODNO DA PISUVA ZA TOA STO SAKA.....

Мислам дека си во право за тоа дека секој треба да си пишува слободно, но некако ми е чудно да видам кога луѓето пишуваат за „прави“ анархисти. И тоа си е индивидуално доколку на некој/а му/и се оди по надвор кога станува збор за националност, државност итн.. Но тие работи постојат во нашата свест, тие се релност од која не можеме да бегаме туку треба да се соочиме. Со игнорирање на вакви многу важни прашања во општеството, се губиме од околината и се изолираме.

Во врска со националноста, тоа е прашање што е нужно поврзано со слободата на изразување, како индивидуално чувство. Да би било супер да нема нации но тие денес се реалност. Мораме да правиме разлики помеѓу националност, национализам, нивните меѓусебни односи итн.

Кога велам тие денес се реалност не мислам на тоа дека треба да се прифатат, туку алудирам на тоа дека треба да се прифати реалноста дека денес, сега и тука тоа нешто постои и ако сме спремни да ја увидиме реалноста, тогаш ќе можеме да се бориме против таквите штетни појави.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by Pandonetti Саб Фед 04, 2012 8:12 pm

Svesen sum za postoenjeto na naconalnosta kako edno od orudijata na vladejackite strukturi za vlast na covekot.... Ne ja ignoriram no ne ja ni uvazuvam, praktikuvam lugjeto da gi gledam kako lugje, a ne kako nacionalnosti i religii.... Se trudam na sekoj koj moze da razbere da mu ja predocam stetnosta na zamislenite entiteti kako nacija i religija, i kolku tie entiteti se sprotivni na prirodnata sostojba na covekot....
Mojot komentar na temava se odnesuvase na nejziniot naslov , sodrzina, i mestoto na nejzinoto promoviranje, a osobeno na gnasenjeto koe sekoj anarhist treba da go ima koga se postavuvaat prasanja okulu nacionalnosta vo promotivna smisla... Vo najmala raka- nevaznosta za anarhistickoto dejstvuvanje na temava.
Dokolku ti anarchist smetas poinaku toa e tvoe pravo i sloboda......


Последната промена е направена од Pandonetti на Саб Фед 04, 2012 8:28 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : tehnicka greska)
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 44
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by Anarchist Пет Фед 17, 2012 12:57 am

Pandonetti напиша:Svesen sum za postoenjeto na naconalnosta kako edno od orudijata na vladejackite strukturi za vlast na covekot.... Ne ja ignoriram no ne ja ni uvazuvam, praktikuvam lugjeto da gi gledam kako lugje, a ne kako nacionalnosti i religii.... Se trudam na sekoj koj moze da razbere da mu ja predocam stetnosta na zamislenite entiteti kako nacija i religija, i kolku tie entiteti se sprotivni na prirodnata sostojba na covekot....
Mojot komentar na temava se odnesuvase na nejziniot naslov , sodrzina, i mestoto na nejzinoto promoviranje, a osobeno na gnasenjeto koe sekoj anarhist treba da go ima koga se postavuvaat prasanja okulu nacionalnosta vo promotivna smisla... Vo najmala raka- nevaznosta za anarhistickoto dejstvuvanje na temava.
Dokolku ti anarchist smetas poinaku toa e tvoe pravo i sloboda......

Да, се слагам. Кога ќе ме прашаат „Што си?“ им велам човек и дека сите сме луѓе и луѓето имаат чудни и интересни реакции, некои ме капираат некои не ме разбираат мисат дека се заебавам, ама сепак мислам дека е добар начин на влијание.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ Empty Re: Кој се најжестоките борци за Македонскиот ИДЕНТИТЕТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот