АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    Кампови за обука на атеисти

    4 posters

    Go down

    Кампови за обука на атеисти Empty Кампови за обука на атеисти

    Пишување by ateist Пет Јун 25, 2010 11:52 am

    Дали во Македонија се потребни кампови за едукација на атеисти како што е тоа случај на Западот ?

    .
    .
    Камп за атеисти
    29.06.09 15:43
    Живот


    Доколку сакате да го одгледате своето дете во атеистички дух, тогаш можете да го пратите во летен камп кај Ричард Докинс, вели лондонски Times, кој пишува за најновата активност на најпознатиот светски атеист и бескомпромисен бранител на Дарвиновата теорија за еволуцијата.

    Имено, славниот еволуциски биолог Докинс, автор на бестселерите „Себичен ген“ и „Илузија за Бог“, од 27 до 31 јули во Сомерсет, југозападна Британија, ќе организира прв атеистички камп за деца и момчиња на возраст до 17 години.

    „Сакам да ги охрабрам ДЕЦАТА ДА МИСЛАТ СО СВОЈА ГЛАВА, ЗА ДА БИДАТ РАЦИОНАЛНИ И СКЕПТИЧНИ . Мојата намера е да ги обезбедам со ОРУДИЕ ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ , А НЕ СО ГОТОВИ МИСЛИ“, изјави Докинс кој веќе неколку месеци е професор во пензија на Оксфорд, каде со години предаваше на катедрата за јавно разбирање на науката.

    Пензионирањето за Докинс не значи и повлекување од јавноста, па од почетокот на годината привлече внимание како еден од организаторите на атеистичката кампања во европските градови. Во склоп на таа кампања на јавните градски автобуси во неколку градови, вклучувајќи ги и Лондон, Барселона и Џенова, се појавија натписи со пораката: „ЛОШАТА ВЕСТ Е ДЕКА НЕ ПОСТОИ ГОСПОД . ДОБРАТА ВЕСТ Е ДЕКА НЕ ТИ Е ПОТРЕБЕН “.

    Првиот британски АТЕИСТИЧКИ КАМП ЗА ДЕЦА се организира во соработка со американската иницијатива Cam Quest. Станува збор за иницијатива која во 1996 година ја основале американскиот адвокат Едвин Кагин за децата кои се „АТЕИСТИ , АГНОСТИЦИ , СЛОБОДОУМНИ , токму како и сите оние КОИ ГО ПОДДРЖУВААТ РАЦИОНАЛНИОТ , А НЕ ИРАЦИОНАЛНИОТ ПОГЛЕД НА СВЕТОТ “. Тие летни кампови се одржуваат во пет американски држави, како и во Онтарио, Канада.

    Во склоп на првиот атеистички камп во Британија децата претпладне ќе имаат увид во еволуциската биологија и моралната филозофија, и ќе расправаат за феномените како телепатијата и круговите во житата. Попладнињата се резервирани за слободни активности кои се вообичаени за сите детски летни кампови, како што е возење велосипед и пливање.

    http://www.okno.mk/node/1337

    avatar
    ateist

    Број на мислења : 96
    Registration date : 2010-01-24

    Вратете се на почетокот Go down

    Кампови за обука на атеисти Empty Re: Кампови за обука на атеисти

    Пишување by Anarchist Пет Јун 25, 2010 2:16 pm

    Другар ова е интересно. Кај нас мислам дека ќе помине време додека се организираат вакви кампови но те охрабрувам доколку си заинтересиран да организираш а ако сакаш и со наша(Анархистички Фронт) помош на некоја дебата за Атеизам, Агнистицизам, религија и сл...
    Anarchist
    Anarchist

    Број на мислења : 603
    Registration date : 2008-01-05

    http://anarhija.tk

    Вратете се на почетокот Go down

    Кампови за обука на атеисти Empty Re: Кампови за обука на атеисти

    Пишување by M-1 Саб Јун 26, 2010 1:24 pm

    И мене како симпатизер на Кристофер Хиченс ме интересира истото што го спомна другарот Анархист. Поздрав!
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Кампови за обука на атеисти Empty Re: Кампови за обука на атеисти

    Пишување by Карирана овца Чет Окт 28, 2010 8:51 pm

    Не ми се свиѓа идејава.
    ateist напиша:
    Доколку сакате да го одгледате своето дете во атеистички дух, тогаш можете да го пратите во летен камп кај Ричард Докинс, вели лондонски Times, кој пишува за најновата активност на најпознатиот светски атеист и бескомпромисен бранител на Дарвиновата теорија за еволуцијата.
    Како прво звучи како понуда на Топ Шоп.
    Како второ, ова би било исто како задолжително посетување на црква во недела или како протестансткиот допишувачки курс за деца `Истражувачи`кој и самата јас го следев благодарение на моите родители кои сакаа да си го одгледаат детето на `правилен` начин. Повеќе ќе сакав моите родители да ми пренесеа некои вредности од нив од колку да ми посочуваа верски курсеви или па да ме праќале по атеистички кампови(ова зависно од религиозната определба на родителот)
    Како трето, какви деца би биле производ на курсов? -I'm an atheist debate me?!
    Карирана овца
    Карирана овца

    Број на мислења : 4
    Registration date : 2010-10-28

    Вратете се на почетокот Go down

    Кампови за обука на атеисти Empty Re: Кампови за обука на атеисти

    Пишување by Sponsored content


    Sponsored content


    Вратете се на почетокот Go down

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот