АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    Anarho-primitivizam

    +3
    Alexander
    BaXAnt
    M-1
    7 posters

    Страна 2 of 2 Previous  1, 2

    Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by schizzo Нед Окт 26, 2008 9:27 pm

    anarchist-communist напиша:N: A/K, Blagoja se ima udaveno vo levicharska literatura (pogotovo anarhistichka)!

    A-K: Procitaj vo prethodnite postovi, samiot ima kazano deka malku cital. Jas licno ne go poznavam ama mu veruvam na zborovite.

    N: A i ne znam shto tollku ste se zapnale da se raspravate? Ako ste tolku zaebani faci, da ve vidam na delo!
    A-K: Imame pravo da se rasrpavame.

    N: Tebe A/K, kako organizirash edno 500 000 rabotnici na shtrajk (najgolemiot grchki sindikat broi 2 000 000 rabotnici!)
    A-K: Momentalno se educiram.

    N: Nishto nema da napravite, barem ne vaka.
    A-K: Mozeme da razmenime mislenja i informacii.

    N: Me mrzi sega da se objasnuvam ponataka. Ako nekoj saka, neka mi dojde na gosti pa kje praime muabet uz pivo, sokche, kafe i slichno Smile
    Zhiveam blizu univerzalna
    Broj za kontakt poznat vo redakcijata Razz
    shala na strana 075 722 013
    Lice za kontakt,
    Negovoto visochestvo, princot na svetot, H (Poznat kako Ezh Wink )
    Aj sega site fino lepo ubavo odjeb.... se zezam be! eeeeeeee kakvi ste Razz
    ne se sekirajte, ne ve pcujam Very Happy
    Pozdrav i aj da se vidime denovive
    P.S. Boki, sorry za sredbata na LENKA, totalno izumiv, next time i pr... Razz

    A-K: Fala, ke ti se javam za okolu mesec dena:)


    леле жити ја смени барем боја на текст од цитат до одговор, оти мене како глупа визуелна личност ми е малку збунка да го запазам редоследот на менување...

    и пази шо праиш со овој еж, многу е боцкав и се закачува незгодно... What a Face
    schizzo
    schizzo

    Број на мислења : 53
    Age : 34
    Location : skopje
    Registration date : 2008-03-20

    http://www.myspace.com/the_idle_artist

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by schizzo Нед Окт 26, 2008 9:41 pm

    negative_h напиша:preku kur od site! mozhe taka?! (ustvari samo od bazho i a/k Razz)

    не збори за бажо, не е у стање да се брани чоекот! каков спортист си ти?
    schizzo
    schizzo

    Број на мислења : 53
    Age : 34
    Location : skopje
    Registration date : 2008-03-20

    http://www.myspace.com/the_idle_artist

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by M-1 Нед Окт 26, 2008 11:12 pm

    schizzo напиша: леле жити ја смени барем боја на текст од цитат до одговор, оти мене како глупа визуелна личност ми е малку збунка да го запазам редоследот на менување...

    и пази шо праиш со овој еж, многу е боцкав и се закачува незгодно... What a Face

    king ovoj simbol ke go vidis pred mojot tekst

    pig a ovoj pred tekstot na onoj sto go citiram

    Se zaebavam:) Ke vidam, neso ke napravam:)
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by evolutionary Пон Окт 27, 2008 12:58 am

    NEGATIVE_H-
    Anarhosindikalizam kako preodna forma kon anarhizam?! NAJDOBRO I NAJREALNO RESHENIE




    potpolno se soglasuvam
    evolutionary
    evolutionary

    Број на мислења : 146
    Registration date : 2008-05-21

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by BaXAnt Сре Окт 29, 2008 3:46 am

    negative_h напиша:preku kur od site! mozhe taka?! (ustvari samo od bazho i a/k Razz)
    A/K, Blagoja se ima udaveno vo levicharska literatura (pogotovo anarhistichka)!
    Blagoja, prestani da kenjarish i ednash ubavo i bez sarkazam kazhi shto imash da kazhesh!

    Anarhosindikalizam kako konechno reshenie?! NIKAKO!
    Anarhosindikalizam kako preodna forma kon anarhizam?! NAJDOBRO I NAJREALNO RESHENIE!

    A i ne znam shto tollku ste se zapnale da se raspravate? Ako ste tolku zaebani faci, da ve vidam na delo!
    Tebe A/K, kako organizirash edno 500 000 rabotnici na shtrajk (najgolemiot grchki sindikat broi 2 000 000 rabotnici!)
    A tebe blagoja, kako gi unishtuvash site imotni listovi vo zemjava (poshto toa vodelo do neshto!)

    Nishto nema da napravite, barem ne vaka.
    Nema logika, pri deneshnava propagandna mashinerija, da ubedish nekogo deka anarhizam e prava stvar! Nema teorija! Edinstven nachin da se sluchi toa e cel mainstream da stane levicharski! (Ova se odnesuva povekje na Blagoja, poshto on e Bob Black tip na karakter Razz). Bez toa, osven preku prezemanje na industriiite i dobrata od strana na rabotnicite (chitaj lugjeto) nishto ne se prai.
    Idealna kombinacija? UMETNOST I RADIKALEN SINDIKALIZAM!
    Me mrzi sega da se objasnuvam ponataka. Ako nekoj saka, neka mi dojde na gosti pa kje praime muabet uz pivo, sokche, kafe i slichno Smile
    Zhiveam blizu univerzalna
    Broj za kontakt poznat vo redakcijata Razz
    shala na strana 075 722 013
    Lice za kontakt,
    Negovoto visochestvo, princot na svetot, H (Poznat kako Ezh Wink )
    Aj sega site fino lepo ubavo odjeb.... se zezam be! eeeeeeee kakvi ste Razz
    ne se sekirajte, ne ve pcujam Very Happy
    Pozdrav i aj da se vidime denovive
    P.S. Boki, sorry za sredbata na LENKA, totalno izumiv, next time i pr... Razz
    fala mnogu za javnoto jadenje gomna gospodine RADIKALEN SINDIKALIST u slobodno vreme za u WC... UMETNIK
    blagodaram uste ednas
    BaXAnt
    BaXAnt

    Број на мислења : 119
    Registration date : 2008-01-24

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by BaXAnt Чет Окт 30, 2008 7:45 pm

    evolutionary напиша:NEGATIVE_H-
    Anarhosindikalizam kako preodna forma kon anarhizam?! NAJDOBRO I NAJREALNO RESHENIE




    potpolno se soglasuvam
    a mene me interesira kakva e taa preodna forma,i pricinite poradi koi e potrebna istata...
    ...a... i imame tuka REALNO resenie ili uste podobro NAJREALNO- ne brat realno ima 30 dusi na forumov a NAJREALNO so 30 dusi... nisto od vasata svetska rabotnicka revolucija
    i se dodeka akciite -kako lepenje na posran stiker se smetaat kako mali i bezvrednin,a svetckata revolucija i nekakvi preodni formi za NAJREALNI togas ... Anarhizmot ke go imate samo vo onie 15 minuti pred da zaspiete
    (za da ne bidam svaten pogresno stikerot nema da donese anarhija ama zatoa ja nosi nakurcenata/pizdenata estetikata zaedno so propagandata)
    BaXAnt
    BaXAnt

    Број на мислења : 119
    Registration date : 2008-01-24

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by M-1 Пет Окт 31, 2008 2:12 am

    BaXAnt напиша:
    evolutionary напиша:NEGATIVE_H-
    Anarhosindikalizam kako preodna forma kon anarhizam?! NAJDOBRO I NAJREALNO RESHENIE




    potpolno se soglasuvam
    a mene me interesira kakva e taa preodna forma,i pricinite poradi koi e potrebna istata...
    ...a... i imame tuka REALNO resenie ili uste podobro NAJREALNO- ne brat realno ima 30 dusi na forumov a NAJREALNO so 30 dusi... nisto od vasata svetska rabotnicka revolucija
    i se dodeka akciite -kako lepenje na posran stiker se smetaat kako mali i bezvrednin,a svetckata revolucija i nekakvi preodni formi za NAJREALNI togas ... Anarhizmot ke go imate samo vo onie 15 minuti pred da zaspiete
    (za da ne bidam svaten pogresno stikerot nema da donese anarhija ama zatoa ja nosi nakurcenata/pizdenata estetikata zaedno so propagandata)

    Kapka po kapka...ezero.
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by Anarchist Саб Ное 01, 2008 3:36 pm

    BaXAnt напиша:
    evolutionary напиша:NEGATIVE_H-
    Anarhosindikalizam kako preodna forma kon anarhizam?! NAJDOBRO I NAJREALNO RESHENIE




    potpolno se soglasuvam
    a mene me interesira kakva e taa preodna forma,i pricinite poradi koi e potrebna istata...
    ...a... i imame tuka REALNO resenie ili uste podobro NAJREALNO- ne brat realno ima 30 dusi na forumov a NAJREALNO so 30 dusi... nisto od vasata svetska rabotnicka revolucija
    i se dodeka akciite -kako lepenje na posran stiker se smetaat kako mali i bezvrednin,a svetckata revolucija i nekakvi preodni formi za NAJREALNI togas ... Anarhizmot ke go imate samo vo onie 15 minuti pred da zaspiete
    (za da ne bidam svaten pogresno stikerot nema da donese anarhija ama zatoa ja nosi nakurcenata/pizdenata estetikata zaedno so propagandata)

    Таква била и ситуацијата во Шпанија уште во 19 век. Но за да се случи тоа што се случувало во 1936-39 ... потребни биле 100-тина години пропаганда и работа кон тоа. Значи да и стикери и графити, и организации, и индивидуи и литература и диструбуција на таа литература и весници и памфелти и ... сега денес и интернет и групи и мајспејси и фејсбук, и уште многу други работи
    Anarchist
    Anarchist

    Број на мислења : 603
    Registration date : 2008-01-05

    http://anarhija.tk

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by BaXAnt Пон Ное 03, 2008 7:13 am

    Anarchist напиша:

    Значи да и стикери и графити, и организации, и индивидуи и литература и диструбуција на таа литература и весници и памфелти и ... сега денес и интернет и групи и мајспејси и фејсбук, и уште многу други работи
    е така па сеа искрено -колку од овие работи ни недостигаат,најверојатно сите(можеби е престого но така е )
    и плус тоа тука има работи за кој немора да се организираме во милионски групи-пр.стикери и графити,така да тука муабетот за неорганизираност не е прифатлив
    дистрибуцијата е малце покомплицирана и бара поголема посветеност нај веројатно, па ке ја прескокнам нејзе
    а весниците,зиновите,памфлетите исто така не бараат посебна организираност,а за myspace ич муабет неправам
    И така да- има акции што можат да се направат и без поголема организираност односно само со кординираност -со пишување на еден мејл и нисто повише-па ни тие не ги прајме(со исклучок на Ленка -ама нејзе не ја гледам како анархистичка орг.)
    На форумов има 1510 мислења , а колку од нив се постови за акции,очигледно е дека делувањето ни е сведено на најмаце што може (ако можеше и помалце од најмалце тогаш ке ни беше толку-помалце од најмаце)а за разлика од високо интелектуалното и секогаш авандгардно јадење гомна за тоа како би требало е на највисоко ниво(а ако би трганал од самиот себе- тогаш е на малце повисоко од највисокото ниво)
    толку
    поздрав
    BaXAnt
    BaXAnt

    Број на мислења : 119
    Registration date : 2008-01-24

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by M-1 Пон Ное 03, 2008 7:59 pm

    BaXAnt напиша:
    Anarchist напиша:

    Значи да и стикери и графити, и организации, и индивидуи и литература и диструбуција на таа литература и весници и памфелти и ... сега денес и интернет и групи и мајспејси и фејсбук, и уште многу други работи
    е така па сеа искрено -колку од овие работи ни недостигаат,најверојатно сите(можеби е престого но така е )
    и плус тоа тука има работи за кој немора да се организираме во милионски групи-пр.стикери и графити,така да тука муабетот за неорганизираност не е прифатлив
    дистрибуцијата е малце покомплицирана и бара поголема посветеност нај веројатно, па ке ја прескокнам нејзе
    а весниците,зиновите,памфлетите исто така не бараат посебна организираност,а за myspace ич муабет неправам
    И така да- има акции што можат да се направат и без поголема организираност односно само со кординираност -со пишување на еден мејл и нисто повише-па ни тие не ги прајме(со исклучок на Ленка -ама нејзе не ја гледам како анархистичка орг.)
    На форумов има 1510 мислења , а колку од нив се постови за акции,очигледно е дека делувањето ни е сведено на најмаце што може (ако можеше и помалце од најмалце тогаш ке ни беше толку-помалце од најмаце)а за разлика од високо интелектуалното и секогаш авандгардно јадење гомна за тоа како би требало е на највисоко ниво(а ако би трганал од самиот себе- тогаш е на малце повисоко од највисокото ниво)
    толку
    поздрав

    Nemam sto da dodadam, apsolutno si vo pravo (osven sto evolutionary rshum pravi so grafiti ama ok oti toa ni ne mozese da go znaes i toa sto imame preveduvacka dejnost, to est literatura).
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by Anarchist Нед Јан 17, 2010 10:12 pm

    Он топик. Ноам Чомски има една интересна изјава дадена во едно интервју во врска со анархизмот. Изјавата се однесува на анархопримитивистите, и вели нешто како...
    Ја симпатизирам позицијата нивна, но мислам дека ако човек размисли подобро, тие повикуваат на масовен геноцид.

    Се надевам дека ќе пише и некој анархопримитивист за да одбрани некои од ставовите кои ги застапуваат.
    Anarchist
    Anarchist

    Број на мислења : 603
    Registration date : 2008-01-05

    http://anarhija.tk

    Вратете се на почетокот Go down

    Anarho-primitivizam - Page 2 Empty Re: Anarho-primitivizam

    Пишување by Sponsored content


    Sponsored content


    Вратете се на почетокот Go down

    Страна 2 of 2 Previous  1, 2

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот