АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    4 posters

    Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by evolutionary Вто Јун 24, 2008 8:13 pm

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..
    evolutionary
    evolutionary

    Број на мислења : 146
    Registration date : 2008-05-21

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by Anarho Вто Јун 24, 2008 10:40 pm

    evolutionary напиша:ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Затоа што изгледа убаво и навистина е убаво.
    Само сеуште е кисело грозјето, како во приказната со лисицата.
    Anarho
    Anarho

    Број на мислења : 146
    Registration date : 2008-01-30

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by BaXAnt Пон Сеп 15, 2008 4:23 am

    evolutionary напиша:ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..
    a zasto ekonomska-zasto se mora da se bazira na ekonomska-zasto ednostavno ne ja snema taa ekonomija
    koja e potrebata i koja e taa tradicionalna povrzanost so ekonomijata

    Ekonomskata ednakvost najverovatno bi dosla so pravilnata raspredelba na (poim neam sto) najverojatno na se - e sea zasto mora da se vrtime u krug ,zasto povtorno ,otkoga kre gi zatvorime fabrikite ke mora pak da gi otvorime- i jas naprimer bi rabotel 5 saati kako cevlar(ne deka mie neispolnet son ali onaka kako primer, ne se osuduvajte da me racunate za toa mesto vo postrevolucionerniot period Very Happy ) i vo zamne za taa rabota jas ke dobijam drug produkt-verovatno hranliv za koi e isto potroseno pet saat rabotno vreme ,e sea neli jas mozam za tie pet rabotni saata kako cevlar ,da si otidam po lov sto najverovatno ke mi treba 1 saat(i ke gi imam moite dnevni kalorii i zasteduvam 5 saat rabotno vreme na nekoj drug) - i najverovatno ke bide po zabaven od cevlite,posle uste 1 saat ke si odvojam za da si napravam cevli(toa e ednas mesecno po eden par me mrzi da presmetam kolku saata ke zastedam ) i eden saat da si prigotvam hrana itn i zasto jas bi gi rabotel tie pet saata i zasto drugite bi gi rabotele tie pet saat za mene - se nadevam deka celta na raspredelbata ne e vo toa kolektivot da gi drzi vo stori lugeto zato sto on ke ja vrsi raspredelbata-i logicki jas ke moram da postapuvam spored negovi normi i principi za da si ja dobijam mojata dnevna supa,i dokolku ne bi postapuval taka kolektivot bi me isvrlil- i povtorno srekavame eden vid na represia i tortura sto i ne bas slobodarska

    jas dlaboko zalam zaradi moeto konstantno jadenje gomna na forumofa,ama samo koa bi imal nekoj da podrzam nekoj sto ne bi bil sindikalist se bi se smenilo
    pozdrav Very Happy lol! lol! Very Happy
    BaXAnt
    BaXAnt

    Број на мислења : 119
    Registration date : 2008-01-24

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by M-1 Пон Сеп 15, 2008 1:27 pm

    Ke rabotis onolku kolku sto e minimalno potrebno za fabrikata da gi zadovoli potrebite za snabduvanje na graganite, ke trosis optimalno za zadovoluvanje na sopstvenite potrebi, a na plekite ke ti bide stavena maksimalna odgovornost za sebe i opstestvoto.

    Fabrikite rabotat da gi zadovolat osnovnite potrebi na covekot, a ne za covestvoto da se vrti non-stop vo krug. Naukata i tehnologijata konstantno ke napreduvaat i ke iznaogaat novi nacini i sredstva.

    Baxant: jas dlaboko zalam zaradi moeto konstantno jadenje gomna na forumofa,ama samo koa bi imal nekoj da podrzam nekoj sto ne bi bil sindikalist se bi se smenilo.
    Anarcho communist: simbolot na tvojot avatar e sindikalisticki.
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by BaXAnt Пон Сеп 15, 2008 4:31 pm

    anarcho-communist напиша:Ke rabotis onolku kolku sto e minimalno potrebno za fabrikata da gi zadovoli potrebite za snabduvanje na graganite, ke trosis optimalno za zadovoluvanje na sopstvenite potrebi, a na plekite ke ti bide stavena maksimalna odgovornost za sebe i opstestvoto.

    Fabrikite rabotat da gi zadovolat osnovnite potrebi na covekot, a ne za covestvoto da se vrti non-stop vo krug. Naukata i tehnologijata konstantno ke napreduvaat i ke iznaogaat novi nacini i sredstva.

    Baxant: jas dlaboko zalam zaradi moeto konstantno jadenje gomna na forumofa,ama samo koa bi imal nekoj da podrzam nekoj sto ne bi bil sindikalist se bi se smenilo.
    Anarcho communist: simbolot na tvojot avatar e sindikalisticki.
    e toa e toa brendiranjeto - nemoze da se zamisleme bez brendirannje , mojot avatar e samo nakurcena macka, i mene toane mi znaci anarho sidikalizam ,nitu bilo kakov anarhizam,ednostavno slika
    i lugeto mozat i bez da rabotata u fabrika da si gi zadovolatsvoite osnovnite potrebi,toa i sakav da go objasnam mislam vidi ova-"anarcho-communist"]Ke rabotis onolku kolku sto e minimalno potrebno za fabrikata da gi zadovoli potrebite za snabduvanje na graganite, ke trosis optimalno za zadovoluvanje na sopstvenite potrebi, a na plekite ke ti bide stavena maksimalna odgovornost za sebe i opstestvoto.-pa ti mi go imas isplanirano celiot moj zivot vo edno slobodno opstestvo-bas slobodarski- znaes tocno kolku vreme ke rabotam, kolku ke trosam na mene, pod ova sigurno se smeta podgotovka za naredniot raboten den,i na krajot imim i psiholoska tortura deka jas na pleki ja nosam maksimalnata odgovornost za opstestvoto (istata taa odgovornost ja nosele i germanskite rabotnici za vrema na nacizmot),uste ne sme pocnale a vie pocnuvate da manipulirate
    BaXAnt
    BaXAnt

    Број на мислења : 119
    Registration date : 2008-01-24

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by M-1 Чет Сеп 25, 2008 3:47 pm

    Da ne begame od temava, ednostavno ke kazam: OD SEKOGO SPORED MOZNOSTITE, SEKOMU SPORED POTREBITE.
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by evolutionary Пет Окт 24, 2008 1:31 am

    hahaha.egalitaristi ne se samo anarho-sindikalistite ....cela radikalna levica e.:)hahaha
    evolutionary
    evolutionary

    Број на мислења : 146
    Registration date : 2008-05-21

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by evolutionary Пет Окт 24, 2008 2:06 am

    po pravilo anarho-sindikalizam kako dvizenje i ureduvanje moze da bide smao tranzitno kon anarho-kolektivizam i anarho-komunizam .Dokolku anarho_sindikalizmot vlece nakaj kolektivizam a ne komunizam togas tie ne se egalitaristi i najcesto i ne bile egalitaristi anarho-sindikalistite.Tie trudot go vrednuvaat ,kako i covekot .Trudot go vrednuvaat spored potrosenoto vreme za da se sozdade trudot i zatoa nekoj mu treba pomalku ova da go napravi, nekoj poveke vreme i se donesuvaat razliki,distinkcii,klasifikacii,kategorizacii,nekoj zema pomalku,nekoj poveke povtorno sozdavanje klasi i hierarhii.baska sto mora hierarhiski aparat za da se raspredeluvaat vrednostite i nikoj da ne se buni .sve bi vodelo kon diktatura na sindikatot i nekoe pretsavnicko telo nad lugeto.taka da samo mal del od anarho -sindkalistite se egalitaristi samo onie sto se narekuvaat plafromisti.Plaformism anarho-sindkalisti sto se stremat kon anarho-komunizam.

    a Ekonomska ednakvost (egalitarizam) sto se postignuva samo so ukinuvanje na sopstvenosta toa i kako i vazno za bilo koj sto se opredeluva sebesi kako anarhist .Zatoa sto sopstvenosta i neednakvosta vo raspredelbata na bogastvata ,neizbezno vodi ko ugnetuvanje i avtoritet .Avtoritet na tie sto poseduvaat sopstvenost nad tie sto nemaat ,stalno ke mozat da gi eksplatiraat .Znaci borbata za egalitarizam e edna od osnovnite celi na edno vistinsko anti-avtoritarno dvizenje .Kako prav anarhist moras da se stremis za ukinuvanje na celata hierarhija ,ne samo protiv politickata hierarhija .
    evolutionary
    evolutionary

    Број на мислења : 146
    Registration date : 2008-05-21

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by M-1 Саб Окт 25, 2008 4:20 pm

    ...isto taka i kolektivizacija na sredstvata za proizvodstvo.
    M-1
    M-1

    Број на мислења : 351
    Registration date : 2008-05-31

    Вратете се на почетокот Go down

    ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto .. Empty Re: ekonomska ednakvost (egalitarizam) zosto ..

    Пишување by Sponsored content


    Sponsored content


    Вратете се на почетокот Go down

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот