Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Go down

protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Нед Јун 22, 2008 6:07 pm

protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Нед Јун 22, 2008 6:10 pm

1 . komunizmot nikogas ne postoel ,taka da nemoze da ima srtvi od nego, 2 lugeto treba da pravat razlika o d komunizam i ,drzaven socijalizam koj e prvata faza na komunizmot....3.dal isamata ideja komunizam gi ubila tie luge ili drugi luge vo nejzino ime...znaci toa se zrtvi na drzavniot socijalizam i titoviot rezim ,ne na nekoja idea komunizam sto ne postoela ...
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Нед Јун 22, 2008 6:11 pm

tuku ova e poteg na vmro kako ultra-desnica da go unisti levicarskiot gen koj i taka e dosta unisten da im se odmili na lugeto posebno va se pravi za mladinata da im se odmil idejata za ednkavost i auuu....iako tito bil gad
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by Anarho on Пон Јун 23, 2008 1:20 am

evolutionary напиша:1 . komunizmot nikogas ne postoel ,taka da nemoze da ima srtvi od nego, 2 lugeto treba da pravat razlika o d komunizam i ,drzaven socijalizam koj e prvata faza na komunizmot....3.dal isamata ideja komunizam gi ubila tie luge ili drugi luge vo nejzino ime...znaci toa se zrtvi na drzavniot socijalizam i titoviot rezim ,ne na nekoja idea komunizam sto ne postoela ...

Маркс зборувал за појава на комунизам во земји со највисок технолошки развој.
Само во такви услови се ствара вишок на вредност која ќе овозможи на идеолозите да ја развиваат идејата. Нели материјалното го гради духовното.
Значи да не ги вреѓаме вистинските комунисти кога со исто име ги нарекуваме и оние од ниско развиена селско стопанска земја како што била титовата Југославија.
Каков комунизам можел да се развие таму.
И државен социјализам не е можеби вистинскиот збор.
Социјализмот би требало да дојде после развиениот капитализам, значи како на пример Шведска.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Пон Јун 23, 2008 3:50 pm

tepev se soglasuvam 100 procenti treba da ima najrazvien kapitalizam za da dojde najrazvien socijalziam po komunizam.rusija ripna faza na razvitok go ripna kapitalizmot direktno od monarhija sakase da otide vo socijalizam a ne bese industriski dovolno organizirana i burzoazijata ne bese oformena ni do pola.zatoa komunistickata partija stana drzaven kapitalizam.

MARKS-od nas interes e sto pobrzo da dojde kapitalizmot na vlast i sto pobrzo da go butneme.


kapitalizmot e majka na site levi dvizenja majka koja otkako ke gi rodi umira pri poraganje...
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Пон Јун 23, 2008 4:00 pm

da se razbereme mislam ja i ti toa go znaeme i mnogu drugi ...komunizmot ima dve fazi 1 drzaven socijalizam 2 bezdrzaven socijalizam -anarhija .komunizmot se stremi kon anarhija no so pomos na drzavata no nikogas nema da uspee i toa se dokaza. vo prvata faza drzaven socijalizam se konfiskuva sopstvenosta i stanuva drzavana sopstvenost imotite se konfiskuvaat,dodeka kapitalot se crpi i se stava vo nacionalni rezervi. znaci sve se nacionalizira.toa e faza na reforma kade burzoazijata ili pobogatata klasa se pritiska .vise stanuva zzbor za edna malce pohumana drzava ....no kako anarhist bi go istaknal poznatiot slogan -ZLOTO ne e vo formata na partijata ili drzavata ,zloto e vo samata priroda na drzavata i partijata tie se masini se ugnetuvanje i zazemanje mok.


sakav da dodadam deka vistinskite komunisti bile ubivani vo jugoslavia no ne od komunizmot ......tuku od titoviot rezim
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by Anarho on Пон Јун 23, 2008 10:13 pm

evolutionary напиша:da se razbereme mislam ja i ti toa go znaeme i mnogu drugi ...komunizmot ima dve fazi 1 drzaven socijalizam 2 bezdrzaven socijalizam -anarhija .komunizmot se stremi kon anarhija no so pomos na drzavata no nikogas nema da uspee i toa se dokaza. vo prvata faza drzaven socijalizam se konfiskuva sopstvenosta i stanuva drzavana sopstvenost imotite se konfiskuvaat,dodeka kapitalot se crpi i se stava vo nacionalni rezervi. znaci sve se nacionalizira.toa e faza na reforma kade burzoazijata ili pobogatata klasa se pritiska .vise stanuva zzbor za edna malce pohumana drzava ....no kako anarhist bi go istaknal poznatiot slogan -ZLOTO ne e vo formata na partijata ili drzavata ,zloto e vo samata priroda na drzavata i partijata tie se masini se ugnetuvanje i zazemanje mok.


sakav da dodadam deka vistinskite komunisti bile ubivani vo jugoslavia no ne od komunizmot ......tuku od titoviot rezim

Тоа е друго нешто. Подобро кажано.
Вистина е дека вистинските комунисти биле убивани од титовиот режим, но јас правам разлика меѓу комунист идеолог и комунист кој го спровел комунизмот.
Комунизмот може да никне само на богата капиталистичка почва.
А во услови на развиен капитализам пак како пример ја земам Шведска државата е таа која се повеќе го товара капиталистот со давачки, а синдикатите се толку силни што го присилуваат да плаќа поголеми плати, па наградувања за прекувремена работа се повеќе намалувајќи го работното време и слични привилегии за работникот.
Во еден момент се доведува капиталистот во ситуација да се запраша дали не е подобро да ја отстапи фабриката на управување на работниците и самиот тој место да мисли како да ги обезбеди сите тие давачки да стане примач на дел од печалбата на фирмата како работник во неа. Ако работникот и газдата земаат исти пари зошто си тогаш газда?
За овој начин ми се чини дека размислувале многу идеолози на комунизмот, вклучителни и Маркс, како решение за измена на системот без револуција.
Тука е потребна голема поддршка од државата и синдикатите односно свесни политичари и не е неизводливо гледајќи ја ситуацијата во такви земји како скандинавските, ајде да ја проширам малку територијата.
А од сиромашна капиталистичка земја не може да стане богата социјалистичка.
Па и примерот со Југославија. И она немало да опстои многу со тој социјализам ако не била желбата на капиталистичкиот свет да докажат дека комунизмот не може да опстои како систем и е лесно уништлив.
И режимот на Пиноче бил експеримент на ЦИА како доказ дека може да се уништи цело државно уредување со многу пари.
Поздрав за сега.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by M-1 on Вто Јун 24, 2008 1:52 am

1. Ko so znam muzejot treba da se vika: muzej na VMRO i zrtvite na komunizmot, a ja predlagam da se vika: muzej na VMRO-zrtvite na komunizmot.
2. VMRO vo 30-tite sorabotuvala so ustaskoto dvizenje vo Hrvatska (zaedno ko ubija jugosovenskiot kral Aleksandar I Karadjordjevic na 9. oktomvri 1934 vo Marsej) koj podocna ja formirase nacistickata marionetska Nezavisna Drzava Hrvatska vo koja milioni lugje stradaa konc logorite na ovie ultrafasisticki izrodi. Za niv lek bea bolsevicite koi ne gi ostavija na raat duri i po zapadnite zemji kade agentite na UDBA gi cistea zapovednicite na nivnite logori.
3. VMRO-DPMNE do Kicevskiot kongres 1995, koga se opredelija da stanat demo-hristijanska partija, bese apsolutno ultra-desnicarska partija koja zborese za Obedineta Makedonija, deka eden del od naselenieto koe nagaleno go narekuvaa Shiptari treba da se deportira na Kosovo, Turcite vo Mala Azija, Srbite vo Shumadija...
4. Ustvari najpravedno e muzejot da se narece: muzej na VMRO-makedonskite fasisti.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Вто Јун 24, 2008 7:48 pm

svedks iamse mesana ekonomija i politika nekoj balg kapitalizam sos ocijal demokratija oti socijal demokratija znai-podobruvanje na uslovite na rabotnikot pod kapitalizmot ,znaci e vtorostepena ideologija i toa znacenje go ima denes ...reformisticka teorija
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by evolutionary on Вто Јун 24, 2008 7:51 pm

vmro bila obedineta organizacija za osloboduvanje na makedonija od nacionalisti i socijalisti.denes e brutalna kapitalisticka partija koja religijata i nacionalizmot gi koristi kako instrumenti za oslepuvanje na narodot/
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

f***k it

Пишување by punk_bt on Сре Јун 25, 2008 1:01 am

vo jugoslavija nemase komunizam
potcno nikade i nikogas nemalo komunizam
vo rusija bese proletarijatot
vo jugoslavija vo kina i vo kuba bese socijalizmot
i zatoa nemozi da bidi nacisticki muzej na zrtvite od komunizmot
!!!!Dolu Kapitalisticka Vlada!!!!1
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by M-1 on Сре Јун 25, 2008 12:49 pm

evolutionary напиша:vmro bila obedineta organizacija za osloboduvanje na makedonija od nacionalisti i socijalisti.denes e brutalna kapitalisticka partija koja religijata i nacionalizmot gi koristi kako instrumenti za oslepuvanje na narodot/

da te korigiram: VMRO bila obedineta organizacija na nacionalisti i socijalisti za oslobudvanje na Makedonija. Kako stoi gore nekoj moze da pomisli skroz poinaku. Ostanatovo e ok:)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by M-1 on Сре Јун 25, 2008 12:50 pm

punk_bt напиша:vo jugoslavija nemase komunizam
potcno nikade i nikogas nemalo komunizam
vo rusija bese proletarijatot
vo jugoslavija vo kina i vo kuba bese socijalizmot
i zatoa nemozi da bidi nacisticki muzej na zrtvite od komunizmot
!!!!Dolu Kapitalisticka Vlada!!!!1

Potpisuvam, samo da dodadam i deka ni zrtvi za zrtvi na socijalizmot ne sum slusnal. Da ne slusnal nekoj od vas?
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by M-1 on Чет Јун 26, 2008 8:49 am

Protiv ova e potrebna akcija definitivno, sojuznicite ke gi pobarame ke kaj Titovite levi sili i kaj KPM (da naucime nesto i od Mao Ce Tung koj protiv japonskite fasisti se borel vo sojuznistvo so nacionalistite na Chiang Kai-shek). Grujica I dolgo vreme ke sedi na tronot taka da ako veke sega gradi muzeji na zrtvi na komunizmot nabrgu ke pocne da im dzida hramovi na Aleksandar Golemoto Mudo i negoviot tatko Filip II (tatkovstvoto utvrdeno spored nasledeniot gen za seksualna privlecnost kon lugje od istiot pol) a i tvrdini na car Samuil i toa bilo segde kaj sto ke moze da kaze deka e premijer. Kolku i da e tesko da se stori nesto konkretno, dolgo ke zalime ako ja propustime ovaa prilika barem da se obideme da go sprecime monumentaliziranjeto na fasistoidnite orgii sto se okolu nas i ne terorizaraat cel zivot.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by -off- on Чет Јун 26, 2008 12:36 pm

potrebna e akcija ?se slozuvam ama da pobarame pomos i zaedno da se protivime so titovite levi sili????mislam deka NE.ne ni trebaat titovite levi sili(kup penzioneri,koj ke ja svrtat rabotata obratno)na javnosta ke bideme pretstabenikako titovi komunisti-nepotrebno!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by M-1 on Пет Јун 27, 2008 1:54 am

ke vidime sto imaat da ponudat i kakva atmosfera vladee tamu, ako se cisti nostalgicari onda nema nisto. sepak fakt e deka ni trebaat sojuznici, mnogu sme malku za da napravime nesto pokonkretno. ako nekoj ima da predlozi nekoja druga grupa koja moze da ni pomogne neka kaze. pozz
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by Anarho on Вто Jул 08, 2008 12:21 am

crnkogaol напиша:1. Ko so znam muzejot treba da se vika: muzej na VMRO i zrtvite na komunizmot, a ja predlagam da se vika: muzej na VMRO-zrtvite na komunizmot.
2. VMRO vo 30-tite sorabotuvala so ustaskoto dvizenje vo Hrvatska (zaedno ko ubija jugosovenskiot kral Aleksandar I Karadjordjevic na 9. oktomvri 1934 vo Marsej) koj podocna ja formirase nacistickata marionetska Nezavisna Drzava Hrvatska vo koja milioni lugje stradaa konc logorite na ovie ultrafasisticki izrodi. Za niv lek bea bolsevicite koi ne gi ostavija na raat duri i po zapadnite zemji kade agentite na UDBA gi cistea zapovednicite na nivnite logori.
3. VMRO-DPMNE do Kicevskiot kongres 1995, koga se opredelija da stanat demo-hristijanska partija, bese apsolutno ultra-desnicarska partija koja zborese za Obedineta Makedonija, deka eden del od naselenieto koe nagaleno go narekuvaa Shiptari treba da se deportira na Kosovo, Turcite vo Mala Azija, Srbite vo Shumadija...
4. Ustvari najpravedno e muzejot da se narece: muzej na VMRO-makedonskite fasisti.

Јас предлагам да го наречат МУЗЕЈ НА ЖИВИТЕ КОМУНИСТИ.
Знаеш ли колку се инфилтрирани од комунистичката партија во тоа ВМРО?
И сега сакаат да го уништат коренот.
Истите тие правеа Спомен костурници за борците комунисти.
Сега прават крстови и музеи на нивната глупост.
Тие луѓе немаат други способности, а се научени да живеат од трудот и маката на другите.
Штета за младите луѓе што ги евакуираат со ветувања за работни места што повеќе ги прави робови или средновековни војници.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by M-1 on Пет Jул 18, 2008 1:58 am

Mnogu jak argument. Sega veke znam sto da im kazam koga ke zemat da zborat za SDSM kako komunjari i slicno, a veke odamna znam sto da kazam koga SDSM ke gi obvinat VMRO za nacionalizam.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: protiv gradenje na muzej za zrtvite od komunizmot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот