Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Комерцијална музика

Go down

Комерцијална музика Empty Комерцијална музика

Пишување by Anarchist on Саб Јун 21, 2008 4:48 pm

Прво дозволете да го објаснам насловот, што значи, пред се' што мене ми значи.
Потоа ќе ја отворам темата за дискусија за која ме интересираат вашите мислења.

Комерцијална музика е музика што се прави ЗА ПАРИ. Значи креирате, копирате или не знам уште што .. музика и потоа од тој труд добивате пари.
Ова го кажувам бидејќи еден мој другар, врсник ми кажа дека албумот на Металика St. Anger му бил доста НЕкомерцијален. Потоа морав да му објаснувам што значи таа придавка НЕКОМЕРЦИЈАЛЕН.

(BTW off topic интересно е периодот кога излезе тој албум од металика... ако сте го гледале 9/11 од мајкл мур.. ќе приметите дека во тенковите на америте имаа и музика да им биде забавно додека решетеа деца, жени, војници и се останато во ирак. сакам да кажам дека постои и таа можност да го направиле албумот по нарачка... теорија на завери? не знам ама интересни коинциденции има доста)

Е сега на мојата тема. Многу бендови како на пример rage against the machine влијаеле на младината, и колку толку со нивното влијание(комерцијално) сепак успеале да пренесат некои важни пораки до голем дел од светското население.
Е сега постојат и такви бендови кои се помалку комерцијални(кои сепак прават музика за пари на полокално ниво, со свирки со влезници и сл.) но пак тие бендови имаат влијание на многу помала група на луѓе.

Е сега моето прашање е колку оправдувате бендови какo RAGE? Односно огромните пари што ги прават, но сепак имаат каков таков ефект врз поголема публика, односно луѓе кои се вклучуваат во разни движења во светот?
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by evolutionary on Нед Јун 22, 2008 5:38 pm

100 procenti gi opravduvam rage i nivnata orgomna komercijalnost sakaat da doprat do site luge luge koi ne se zapoznati so denesnite problemi podetajlno.dodeka doniraat pari vo humanitarni celi opravdan ise ,btw dali ja imate gldano onaa svirka na rage pred stabot na demokratite i black block se tamo Smile
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by evolutionary on Нед Јун 22, 2008 5:39 pm

toa e denesniot sistem profit od zdrastvo,skolstvo,od muzika ,umetnost,zabava..........................
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by GODless on Пон Јун 30, 2008 6:22 am

Imam slusnato deka RATM golem procent od zarabotuvackite dali od albumi ili koncerti,bez razlika,gi imaat ostavano kaj aktivisticki grupi i organizirano protesti.......Pred berzata snimen spot(sleep now in the fire)-i ne li e toa HARDCORE?! affraid inaku(malku off topik) e interesna pesnata na zack de la roca(vokalot) so KRS one......pesnata e skroz hip-hop , ali tekstovite se opasnost...... se vika CIA(Criminals In Action).....pozdrav
GODless
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by netocka on Пет Сеп 19, 2008 7:32 pm

A што со комерицијалната музика во македонија? (еј, оти нема смајли шо повраќа?)
Како да се сузбие злото шо се вика турбо фолк?
Остај комерицјалната музика во светот, шо прајме кај нас, на локално ниво?
Да, скопје по некоја свирка , по некој бенд од надвор и толку... или пак да, има свирка ама ќе се разбери за неа от ко ке помини.
avatar
netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by punk_bt on Сре Мај 06, 2009 7:17 pm

pominaa tie vreminja koga ne ja odobruvav komercijalata ama posle nekoe vreme otkako "razmisluvav"se staviv malce vo nivna koza,ete na primer parketi godini bea underground go znam toa zosto pokraj niv rastev i zboruvav so sasho pred nekolku meseci gi gledav kako se trudat da ostanat underground no sepak so underground svrienje kaj nas ne se zarabotuva za leb:(klubskite honorari se za nikade a da ne kazuvam za festojte ili koncertite:(
punk_bt
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by -off- on Сре Мај 06, 2009 9:34 pm

BTW off topic интересно е
.......


SO be off??? hahah Laughing

komrercijalna muzika e sranje samo uste edna positna granka na kapitalizmot!!pozdrav!
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by -off- on Сре Мај 06, 2009 9:35 pm

'se moli prisutniot dzgan da ne go stava moeto ime vo usta"-"TETOVIRANJE" citatmala sala !
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by чист воздух on Нед Jул 04, 2010 10:02 pm

Комерцијалната музика нема никаква вредност,всушност конкретно е создадена за луѓето кој не се разбираат од музика,немаат уво за добра музика,не се способни да направат споредби,немаат критичко мислење,одат на концертите поради помпезноста,името кое е напумпано од медиумите......
Они не го земаат за опходно фактот дека само слушнале за групата и ништо повеќе од тоа....нивните чувства се навидум исполнети додека ја слушаат музиката и секако се лажни,како и самата музика што ја слушаат, која нема никаква вредност.
Токму комерцијалната музика е создадена за таквите комерцијални души.
Они не го познаваат зборот вредност и критика.
Комерцијалните звучници нудат само празност кон многубројната нашминкана раја.
чист воздух
чист воздух

Број на мислења : 5
Location : скопје
Registration date : 2010-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by skatanic on Пон Jул 12, 2010 8:57 pm

kao eden par so vidov u havana na HC festot dosle za Smut ... ama igraa ko da go slusaaat zeljko joksimovic xD ...... mislam igraa stoea i toa levo desno malce se mrdaa gusnati xD .... a tamu slusasa beat za mos pit Very Happy ..... a inace ne gi slusam Smut tuku ova bese samo za primer ... ama primer so so moi oci sum videl Smile
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Комерцијална музика Empty Re: Комерцијална музика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот