Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Предложете филм

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Megatron on Чет Дек 11, 2008 9:45 pm

V for Vendetta
avatar
Megatron

Број на мислења : 10
Registration date : 2008-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by slobodar on Пет Дек 12, 2008 6:34 am

anarchist-communist напиша:Pans Labyrinth-spansko filmce:)

Фантастичен филм на Guillermo del Toro http://www.panslabyrinth.com Интересна мешавина на бајка и политичка драма. На уникатен начин е прикажана политичката поделбата во Шпанија.
avatar
slobodar

Број на мислења : 11
Location : London, UK
Registration date : 2008-04-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by dArEsist on Чет Мар 26, 2009 3:49 am

Clockwork Orange!! Twisted Evil мислам стварно класика...филмиште..иии Battle in Seatle у кој шо се работи за протестиве против WTO(world trade organization) и ги содржи оригиналните снимки од овие демонстрации ...мислам вреди да се погледне...
avatar
dArEsist

Број на мислења : 12
Age : 28
Registration date : 2009-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Aco.B. on Чет Мар 26, 2009 2:37 pm

I am a legend, samo monstrumite sto izleguvaat vecer,da bidat obicni luge so anarhisticki svakana iiiiiiiIIIIIIIIIiiiiiiiiiiii hAAAAAAAAAAAAAAAa!!!!!!!!!!!!!!! cheers mislam jas so taa potsvest go gledam

Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by punk_bt on Нед Мар 29, 2009 1:16 am

evolutionary напиша:se soglasuem za hellrasier filmovite se ludilo....ako sakas vistinski psiholoski hoeror ne so ubici so noz i,li gluposti ...zemi go crudge 1 i 2 japonskite verzii mamata u picka e spijam od filmot so uplaeno svetlo otkoa go gleav ludlo..................
ostaj ne mora da mi kazuvas
japoncite se naucno dokazani za najperverzni lugje
lol ne mislev deka imalo poizopaceni lugje od mene(treba da odam na seminar vo japan)Very Happy
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by punk_bt on Нед Мар 29, 2009 1:17 am

M-1 напиша:na www.arenabg.com imate download od MONTY PYTHON-THE MEANING OF LIFE! Brilijantno!
e druze za ova ti pustam raka
najurnebesniot film so e voopsto napraen
monty python rocks
zivotot na brajan me ubiva
kralot artur i potragata po svetiot gral me dokrajcuva
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Anarchist on Пон Апр 20, 2009 10:55 am

Living Utopia, film za spanskata gragjanska vojna t.e. spanskata revolucija.

Toplo vi go preporacuvam ima mnogu sto da se nauci.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Renegade on Пет Сеп 04, 2009 3:24 am

Jas bi go preporacal stariot dobar mjuzikl Pink Floyd - The wall Ne e bas anarhisticki ali ima odredeni dopirni tocki do nekoi anarho ubeduvanja i seto toa prikazano so predobro smisleni videa sobrani vo eden film kako i dobrite pesni a i tekstovite....a masterpiece
avatar
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Anarchist on Вто Сеп 15, 2009 11:39 am

Coca Cola Corruption & Nazi Sponsorship


Е овој филм открива само мал дел од темната страна на кока кола. Вреди да се гледа. Има многу интересни факти, дека сепак навистина се употребувало кокаин на почетоците, дека корпорацијата е вмешана со убиства на членови на синдикати во Колумбија од страна на десничарски милитантни групи(погодете кој ги финансира), дека во Индија, дека се рекламирала во Германија за време на владеењето на Хитлер, дека уствари сокот Фанта е произведен како резултат за продолжување на бизнисот на кока кола во нацистичка Германија.

Симнете го овде:

http://onebigtorrent.org/torrents/2974/Coca-Cola-Corruption-and-Nazi-Sponsorship
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Anarchist on Нед Окт 25, 2009 3:14 pm

The Century Of The Self

http://video.google.com/videoplay?docid=8953172273825999151#

Filmov mora da se gleda..

uzivajte Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by amylee on Вто Окт 05, 2010 3:44 am

avatar
amylee

Број на мислења : 10
Location : Bitola
Registration date : 2010-07-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by amylee on Вто Окт 05, 2010 11:36 am

Animal Farm (George Orwell) Smile
https://www.youtube.com/watch?v=NZldlyeR8DU
avatar
amylee

Број на мислења : 10
Location : Bitola
Registration date : 2010-07-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by amylee on Вто Јан 04, 2011 4:44 pm

Agora; Shutter Island;


Последната промена е направена од amylee на Пет Фед 18, 2011 2:06 am. Мислењето е променето 1 пати
avatar
amylee

Број на мислења : 10
Location : Bitola
Registration date : 2010-07-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by р on Нед Јан 09, 2011 7:08 am

EDEN LOG. Nekoj ke go interpetira kako anti-kapitalisticki, nekoj ke go interpetira na nekoj drug nacin, no filmot na eden originalen nacin ni prikazuva kako imigrantite (normalno, ne vo RM) se vitalen del na razvienite drzavi, a kako istite tie (imigrantite) se tretiraat samo kako sredstva za da se zadovolat nekoi drugi celi. Iako ne se slozuvam do nekade so porakata na filmot sepak taa e originalna i interesno prikazana (iako, filmot ne go preporacuvam za onie koi ne gledaat evropski, nisko budzetni, HC filmovi!)
http://www.cinemademerde.com/Eden_Log.shtml

Tuka imate review na filmot!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by amylee on Вто Јан 18, 2011 4:57 pm

This Revolution (2005)
филмот е прееејак Very Happy
avatar
amylee

Број на мислења : 10
Location : Bitola
Registration date : 2010-07-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Pandonetti on Сре Јан 19, 2011 3:11 pm

"Anarchist's wife" - mnogu dobar film
http://www.imdb.com/title/tt0962709/plotsummary
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Драге Земјотрес on Вто Фед 01, 2011 8:28 pm

V for Vendetta
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by р on Саб Фед 05, 2011 10:44 pm

Old Boy... Кинески филм. Нема врска со политичка филозофија, иако знаејќи некој од членовите на форумов, пак може некој да си го поврзе филмов со "капитализмот" и неговите катастрофални последици, но нема спас за нив.

Се работи за тип кој ќе го киднапираат и ќе го бутнат во соба во која нема да види ни човек ни ништо (ќе го хранат и ќе го бањаат одкога претходно ќе го онесвестуваат) цели 15 години. Кога ќе избега...е тогаш му почнуваат проблемите. Оригинален филм, со интересна фотографија и поразличен од повеќето "холивуд" срања.

Поздрав,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 2:58 am

"Fracture" - Super praven triler
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by netocka on Пон Фед 28, 2011 3:33 pm

Vagabond (aka Sans toit ni loi) / Agnes Varda
Mona (Sandrine Bonnaire)was a secretary who hated bosses, and is now a vagabond wandering through southern France in winter.Tough and belligerent, with stringy hair and dirty fingernails, she is, as the French title reveals, ''Sans Toit ni Loi,'' without roof or law. As we meet the people she last encountered - a leftover hippie who raises goats, a maid who lets her squat in an unused house, a well-dressed woman who picks her up hitchhiking - the film's structure reflects Mona's unanchored life.

torent:
http://btjunkie.org/torrent/Agnes-Varda-Sans-toit-ni-loi-1985/4358c30612c0fce96a100058a7d0284d87677a2d5121
so angliski titlovi

Exit through the Gift Shop / Banksy

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Предложете филм

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот