Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Готварска книга на анархиста?

Go down

Готварска книга на анархиста?

Пишување by Ошог on Сре Јун 04, 2008 10:08 pm

Някой може ли да даде линк? Аз нищо не намирам...
avatar
Ошог

Број на мислења : 6
Age : 27
Location : София
Registration date : 2008-06-04

Преглед на профилот на членот http://www.freedomstudios.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Anarchist on Сре Јун 04, 2008 10:31 pm

Ошог напиша:Някой може ли да даде линк? Аз нищо не намирам...
На англискси јазик ли?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Anarchist on Сре Јун 04, 2008 10:32 pm

Еве нешто на англиски

http://infoshop.org/page/The-Anarchist-Cookbook
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Ошог on Сре Јун 04, 2008 11:01 pm

Български, английски, немски, френски - няма значение. Smile

Само че този линк който го даваш е за истинска готварска книга. Аз търся тази, в която се описва как се правят бомби, отварят коли и т.н. Знам, че вътре много от нещата са неточни и има много демагогика, но искам все пак да я прочета.
avatar
Ошог

Број на мислења : 6
Age : 27
Location : София
Registration date : 2008-06-04

Преглед на профилот на членот http://www.freedomstudios.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Anarchist on Сре Јун 04, 2008 11:12 pm

Ошог напиша:Български, английски, немски, френски - няма значение. Smile

Само че този линк който го даваш е за истинска готварска книга. Аз търся тази, в която се описва как се правят бомби, отварят коли и т.н. Знам, че вътре много от нещата са неточни и има много демагогика, но искам все пак да я прочета.

Според ставовите кои ги имам во овој момент, во врска со насилството... Јас се сметам себеси повеќе за пацифист отколку насилник, и мислам како прво дека си млад и дека имаш уште многу да учиш за анархизмот. Се надевам имаш барем малку прочитано од тоа што е анархија и како до неа. Јас нема да ти најдам линк за ти да правиш бомби. Попрво би ти дал линк да читаш некои книги... и после одреден период да си одлучиш како ќе делуваш.

Размисли зошто во такви cookbook за насилство многу од нештата се неточни.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by -off- on Чет Јун 05, 2008 12:23 am

drugar! ne ti treba kniga za ada napravis molotov!barem za toa nema problem.ti treba stakleno sise 70%-benzin,30%-ulje za kola,malku platno i go zamotuvas okolu so selotejp(izolirban)

keep warm burn out the rich!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Ошог on Чет Јун 05, 2008 9:26 am

Ех. Вие не разбрахте моето питане. Знам как се прави коктейл Молотов, знам как да правя бомби от прах за пране, сапун, обикновени киселини. Мога да правя взриватели. Мога да правя бокс от вилица. Знам как да првърна въздушна пушка или газов пистолет в бойни и то за малко пари.

Не ми трябват инструкции как да взривявам неща или да отварям коли. Търся книгата от чист интерес, да кажем исторически. Аз не съм тръгнал да взривявам никого и нищо засега. А книгата я търся точно за да науча повече за анархията - в исторически план, а и в идеен план.

Колкото до насилието - със сигурност моята младост оказва влияние, но насилието в много случаи е за предпочитане пред ненасилието.
avatar
Ошог

Број на мислења : 6
Age : 27
Location : София
Registration date : 2008-06-04

Преглед на профилот на членот http://www.freedomstudios.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by negative_h on Чет Јун 05, 2008 12:27 pm

knigata nema nishto anarhistichko vo nea, poshto ja imam i sum ja chital. deka e opasna i samata kazhuva, taka da pomisli dva pati pred da pravish neshto od nea.
eve ti link, VOL. 5 mislam deka e najnova
http://www.anarchistcookbookz.com/download.html
chitaj, samo pamti toa shto go kazha boki, NENASILSTVO PRED NASILSTVO.
Very Happy
pozdrav
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Ошог on Чет Јун 05, 2008 9:10 pm

Благодаря! afro

Никакво намерение нямам да проввам рецертите вътре, споко.
avatar
Ошог

Број на мислења : 6
Age : 27
Location : София
Registration date : 2008-06-04

Преглед на профилот на членот http://www.freedomstudios.net

Вратете се на почетокот Go down

:)

Пишување by punk_bt on Сре Aвг 20, 2008 3:08 am

vo enciklopedija na ubijci citav za anarhistot sto ja napisal taa kniga samo zaboraviv kako se vika anarhistot
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Alexander on Чет Окт 02, 2008 10:12 pm

Я сметам, ова книга не е писана от анархисти. Ова е повеке провокация, од колко вистина.

Кой се интересира от диверсионни работи да си побара книгата на бугарскиот анархист Костантин Нунков, кой е участвувал во Илинденско-Преображенското востание "Ръководство за употребата на взрвините вещества и начина на разрушенията" од 1902 г.

Alexander

Број на мислења : 20
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by punk_bt on Чет Дек 04, 2008 11:13 am

OI OI
http://home.scarlet.be/comicstrip/anarcook/indanarcook.html
koj ja barase:D
ima eden kup pukalici za nova godina:D
epten jaki raboti ama p.m pojma neam od hemija:(
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Готварска книга на анархиста?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот