Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Да го бараме невозможното-одбележување на 40 години од 1968

Go down

Да го бараме невозможното-одбележување на 40 години од 1968

Пишување by Anarchist on Саб Мај 24, 2008 11:30 pm

Во Среда, на 28.05.08 во 19.00 часот, на Правниот факултет - амфитеатар 10 ќе се одржи отворена студентска трибина на тема „Пред и по нас“.

На трибината ќе земат учество неколку студенти кои отворено ќе разговараат за студентскиот стандарт, постојаното намалување/кратење на студентските права, студентска пасивност, конзервативност и непостоењето на студентска солидарност. Трбината има и своја главна поента, а тоа е

УКИНУВАЊЕ НА ПАРТИЦИПАЦИЈАТА НА ДРЖАВНИТЕ ФАКУЛТЕТИ!!Наместо да се финасираат воени - окупаторски мисии (Ирак), наместо образованието да биде достапно само за оние кои можат тоа да го платат, наместо помеѓу ученикот и професорот да се ствара однос клиент - предприемач, ние сме реални и го бараме невозможното

УКИНЕТЕ ЈА ПАРТИЦИПАЦИЈАТА!

Трибината е за отворени луѓе со барем трошка прогресивност и солидарност.

Exclamation prezemeno od levicarskiot blog.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот