Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

KLASNA VOJNA VO EVROPA

Go down

KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by evolutionary on Саб Мај 24, 2008 5:39 pm

DALI E MOZNA KLASNA VOJNA VO EVROPA?
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by evolutionary on Саб Мај 24, 2008 5:49 pm

PA DA POCNEME OD TUKA. SVE ZAVISI DAL IKE SE RAZVIE ILI UMRE NACIONALIZMOT VO EVROPA,ZATOA STO GOLIOT KAPITALIZAM BEZ DISTRAKCII BEZ KREIRANJA NEPRIJATELI MEGU REBOTNICKATA KLASA NE E DOVOLEN ZA D AJA SOPRE KLASNATA VOJNA VO EVROPA.AKO NACIONALIZMOT UMRE I SITE SE PRIFATIME KO EVROPJANI NARODOT KE SE ORIENTIRA NA SOCIJALNITE PRASANJA I SVESN ISME DEKA POPOLEKA SREDNATA KALS VO MNOGU ZEMJI SE DELI NA RABOTNICKA I VLADEACKA RASCEPOT E SVE POGOLEM...MARKS IMA ZBORENOZA EVROPA DEKA KAPITALISTITE OD EVROPA KE SE OBIDAT DA JA OBEDINAT EVROPA POD EDNO EKONOMSKO PRAVILO.NA PRIMER VIZNITE REZIMI I ZEMJ INA MNOGU ZAKONI PRECATZ A TRGOVIJATA NA KAPITALISTITE SAKAATD ANAVLEGUVAAT KONKURIRAAT NA PAZARI VO DRUGI ZEMJI...I SEKAKO DA IMAAT IZBOR NA RABOTNA SILA,CVEKOVI RESURSI AKO NA GERMANSKIOT KAPITALIST NE MU ODGOVARA TOA STO GO BARAAT GERMANSITE RABOTNICI MOZE D APOGLEDNE NA EVROPSKOTO MENI ;MAKEDONSKA,BUGARSKA PRIMER RABOTNA SILA MNOGU POEVTINA BASKA LESNO KE MOZE BEZ VIZI DA GI DONESE VO GERMANIJA .KAPITALISTICKATA ELITA SAK DA SE OBEDINI NO NE SFAKA DEKA JA OBEDINUVA I RABOTNICKATA KLASA,SPORED MENE MOZNOSTA ZA KLASNA VOJNA E GOLEMA.....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by evolutionary on Саб Мај 24, 2008 5:52 pm

IZVINETE Z AMNOGU PECATNI GRESKI BRZO KUCAM :Smile Very Happy Smile Cool
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by evolutionary on Саб Мај 24, 2008 5:56 pm

SEPAK TREBA DA IMAME VO PREDVID DEK ANARHISTITE I KOMUNISTITE IMAAT RAZLICNI SFAKANJA ZA KLASNA VOJNA.KOMUNISTICKIOT PRINCIP POVTORNO CELI KON KLASA NAD KLASA DIKTATURA A ANARHISTICKATA KLASNA VOJNA CELI KON KLASNO OBEDINUVANJE VISOKATA KLASA KOJA IMA POVISE OD SO TREBA I NISKATA KOJA IMA POMALKU OD SO TREBA, DA SE OBEDINAT VO EDNA KLASA KOJA IMA DOVOLNO ZA DA SE ZADOVOLI
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by negative_h on Саб Мај 24, 2008 10:36 pm

хмммммммммм...
класна војна...
мене повеќе ми се допаѓа тоа што го кажа на едно место, за преземање на фабриките и слично. Нема потреба од војна. Very Happy
Концептот ала Че Гевара одамна не функционира. + има една работа што ебе кај насилна револуција (ако тоа ти е во план). Значи за војна некој треба да води. Тоа спречува развивање на индивидуалното чувство што е потребно за идеологија како што е анархизмот (пошто војсководач е мнооооооооооооогу јак авторитет). Ако да речеме ти или јас, сеедно, водиш некого низ војна, по нејзиниот завршеток луѓето ќе се свртат накај тебе и ќе чекаат што понатаму. Ништо не си направил. Си заменил авторитет со друг. Дури и да си ти најдобриот водич што го имале, по твое заминување пак некој ќе ги работи No
Широките народни маси мора да сватат дека се индивидуи и да престанат да бидат широки народни МАСИ. Кога секој ќе размислува за себе, тогаш може да зборуваме за некакво преземање на моќ.
Инаку, не е само национализмот причина за делење. Камо да беше толку едноставно. Ако погледнеш наоколу, ќе видиш дека нема двајца што се во иста ситуација. Ова срање од систем е толку добро скроено, што сите се разликуваат во позицијата. Значи, од 10 луѓе што работат на исто работно место, сите 10 имаат различно што да изгубат од да речеме штрајк или сеедно, ако дојде до губење нешто. На пример, тие што немаат семејство за ранење, можат комотно да му речат кој те ебе на газдата и да си заминат у прв момент кога нема да им се допадне нешто. Од друга страна, тие што имаат деца, жена, маж, татко, мајка, пополни сам дома за ранење, не можат туку така да напуштат работа затоа што нема да има кој да му ги храни тие дома. Ова само да ти доловам за што зборувам.
Друга работа, додека фирмите беа државни, можеше да се збори за штрајк. Сега каков штрајк? Треба да се соберат работници од 100 фирми за да напраат поштена бројка. Кажи ми кога ќе натераш некој од телекомуникации да дојде да штрајкува со некој од жито лукс, или било кој друг со било кој друг? Секој се плаши да не го изгуби тоа што го има (а има курац, ништо). Јебига, единствено преку примери може да им се докаже на луѓево нешто
lol!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by evolutionary on Нед Мај 25, 2008 2:41 am

da da ne rekov deka nacionalizmot e edinstvenoto sto en deli no bez nego ke se skoncentrirame bas na toa na klasnata omraza,kon kapitalizmot na primer da ne bese vtora svetska vojna kade sto nacistite bea finasirani od evropskite kapitalisti za da ne navleze komunizmot,da se srusi evrejskata kapitalisticka konkurencija i dr komunizmot ke navlezese vo mnogu zemji pa nazionalizmot bese jako oruzje protiv komunizmot zatoa sto kapitalizmot ne e dovolno jak sam da stoi.i prezemanje na fabrikite ke donese do klasna vojna odma kapitalistite ke pustat vojski policii po fabrikite da si ja odbranat sopstvenosta . zznaci da umre nacionalizmot veruvam deka ocite na rabotnicite ke bidat svrteni kon kapitalizmot....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by evolutionary on Нед Мај 25, 2008 2:42 am

koga strajkuva edna industriska granka mora da iskoci i druga .....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by BaXAnt on Чет Мај 29, 2008 9:48 pm

negative_h напиша:хмммммммммм...
класна војна...
т да бидат широки народни МАСИ.
:
i stolcinja
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by р on Чет Јун 16, 2011 3:49 pm

Класниот конфликт помеѓу работниците и "капиталистите" е мит за празни марксистички глави. Но, конфликтот помеѓу нето примачи на данок и нето плаќачи на данок е реален и е целта на анархизмот, правилно сватен (односно не сватен како пост-марксизам со минимални несуштински измени!).
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Rastapunk on Нед Јун 26, 2011 6:34 am

Не се согласувам дека е мит, но исто не се согласувам дека треба битката да се води со оружје. Поготово не денеска...

Тоа не е мит бидејќи сме сведоци на проблемите кои ги создаваат капиталистите. Експлоатација, разединување, уништување на природата се само дел од многуте срања кои што ги прават.

Белгија веќе година дена(или може и повеќе - не знам) нема влада. Кој ја води тогаш државата? Дали веќе не постои сиромаштија? Дали со тоа што не постои влада тоа значи дека анархизмот ја завршил својата задача и веќе нема потреба да постои?

За насилството нема да коментирам пошто е зборувано сто пати...
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by р on Пон Јун 27, 2011 4:18 am

"Тоа не е мит бидејќи сме сведоци на проблемите кои ги создаваат капиталистите. Експлоатација, разединување, уништување на природата се само дел од многуте срања кои што ги прават."
Прво едно со друго нема никаква врска. Експлоатацијата во капитализмот е теза која се заснова на трудовата теорија на вредност, која е демолирана и отфрлена како ненаучна уште во 19ти век од Австро економската школа [прочитај нешто од Бом-Баверк]. Без оваа теорија немаш ни основа да тврдиш дека постои експлоатација во капитализмот. Така да...IT's A MYTH! And this is for a FACT!
А за дали "капиталистите" и слободниот пазар се причинител на обвинувањата горе е сосема друг муабет.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Rastapunk on Пон Јун 27, 2011 6:16 pm

Rothbard напиша:"Тоа не е мит бидејќи сме сведоци на проблемите кои ги создаваат капиталистите. Експлоатација, разединување, уништување на природата се само дел од многуте срања кои што ги прават."
Прво едно со друго нема никаква врска. Експлоатацијата во капитализмот е теза која се заснова на трудовата теорија на вредност, која е демолирана и отфрлена како ненаучна уште во 19ти век од Австро економската школа [прочитај нешто од Бом-Баверк]. Без оваа теорија немаш ни основа да тврдиш дека постои експлоатација во капитализмот. Така да...IT's A MYTH! And this is for a FACT!
А за дали "капиталистите" и слободниот пазар се причинител на обвинувањата горе е сосема друг муабет.

Значи... Не ми требаат цитати и докази на цитатите за да сфатам што е добро, а што не... Убаво е да читаш работи но не е сè што ќе прочиташ апсолутна вистина. Јас не читам туку ГЛЕДАМ дека капиталистите се тие кои што вршат експлоатација и тоа е многу поголем факт од било кој прочитан текст. Значи гледам како е потребно дури на моменти државата да интервенира за да може да воспостави контрола врз нив бидејќи ќе им нема крај и само ќе растат. Дури и ми се случило со ситен капиталист тоа(замисли да беше голем).

И сакаш да кажеш дека Капиталист и капитализам немаат врска, или што? Пошто така го почна муабетот... Тие едно со други немаат врска.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by р on Пон Јун 27, 2011 6:51 pm

ОК. Нема тука простор за асален муабет. Можеби во некоја друга прилика...
Ај да ги видам другите коментари што си ги пратил...
Поз
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Pandonetti on Саб Фед 18, 2012 8:11 pm

Klasna vojna e sekogas i sekade mozna se duri postojat razlicni kategorii na poedinci koi po svoite socioekonomski karakteristiki pripagjaat na edna grupa ( narecete ja klasa ili bilo kako ). Se duri postojat razlicni podelbi na resursite i privatnata sopstvenost vrz niv, koja ovozmozuva najsurova eksploatacija vrz ostanatite....Se duri ima "privilegirani" i neprivilegirani, obespraveni i ugneteni od edna strana i bezobrazno bogati i mokni od druga strana.....Se duri ima razliki, Klasnata vojna e moznost. No za da postoi istata treba da se razvie klasnata svest kaj poedincite. Se duri mozokot e poln so drugi raboti-klasnata vojna e samo moznost a ne realnost. Kako i da e klasnata vojna treba da se vodi na mnogu poinakov nacin od porano....☭
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Anarchist on Саб Фед 18, 2012 10:28 pm

Pandonetti напиша:Kako i da e klasnata vojna treba da se vodi na mnogu poinakov nacin od porano....☭
Да, се согласувам дека денес работите се поинакви но минтерсира како би ја воделе поинаку. Мислиш ли дека времето на револуции е поминато?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Pandonetti on Саб Мар 03, 2012 3:56 pm

Vremeto na revolucii.... spored mene e diskutabilno dali revoluciite kako nacin na naslina promena ( so fizicka sila) nekogas bile efektiven metod. Sto sakam da kazam....Revoluciite podrazbiraat nasilno, vooruzeno, organizirano destvuvanje protiv stariot sistem ili poredok.. Sekoja revolucija ima potreba od sila oruzje, i lugje... Koga ke se zeme vo predvid deka konzervativnite sili ili stariot poredok sekogas gi ima vo race vojskata i policijata, - revoluciite se vo pogolem broj krvavo zadusuvani a i koga uspevale podrazbirale ogromen broj na zrtvi. Vo denesno vreme na organizirani drzavni aparati so silna vojska i policija vooruzenite revolucii se prakticno i nevozmozni ( osven ako ne se poddrzani od Golemiot Cicko Sem, ama togas ne se revolucii vo pravata smisla na zborot tuku se instrument za ostvaruvanje na drugi interesi). Edinstvena revolucija koja e mozna vo denesno vreme e revolucijata na prosvetleniot covek... Revolucija so znaenje, revolucija so vistinska propaganda, revolucija koja ke go odvrati obicniot covek od mehanizmite na nacionalno -religioznite drzavi kako etatisticki aparat. Samo slobodniot covek koj pokazuva prikriena gragjanska neposlusnot i go truli opstestvoto odnatre moze da bide prav revolucioner. Ama za da se sozdadat takvi revolucioneri treba rabota i mnogu lukavstvo. Znaci regvolucija da ama ne vooruzena, tuku so lukavo dejstvuvanje na zdruzenite, anonimni poedinci protiv vrednostite na konzervativniot sistem. Zosto sepak da ne zaboravime, drzavata svojata sila ja crpi od lugjeto. Ako uspees lugjeto da gi svrtis protiv drzavata togas si ja unistil zasekogas. Se drugo e neefektivno. Primerite so SSSR, Jugoslavija, Ceskoslovacka i drugite komunisticki zemji koi nastanaa posle Golemata Oktomvriska Revolucija ( nasilna voena revolucija), vo 90 tite se zgasnaat uste pokrvavo odosto nastanaa i toa pak od sopstvenite lugje sega veke so isprani mozoci za znacenjeto na poimite nacija i religija, istite onie poimi koi vo komunizmot silno gi preziraa i go prifakjaa internacionalniot proleterijat... Znaci propagandata na konzervativnite sili si ja odigra ulogata.... Znaci nam ni treba nesto sprotivno na ova sto se slucuvase--Povtorno budenje na zaspaniot covek i neposlusnost kon konzervativnite vlasti i preziranje na nacijata i religijata so koi gi drzat vo pokornost. So eden zbor Illuminismot kako Revolucija...Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Секс Објект on Пон Мар 05, 2012 3:42 am

Во ред, ќе се согласам со тебе во целост дека треба да ни се случи револуција на просветленост, ама факт е дека не можеме сите да ги просветлиме, за жал, не можеме ни пола од луѓето да ги освестиме. Доказ за тоа е фактот дека и покрај толку страдање и опресија, сеуште се држат до авторитетот како слеп за стап. Уште па и го сметаат за неизбежен или неопходен. Нема да се согласам дека не е возможна вооружана револуција, точно дека мораме, пред се’, да бидеме вооружани со знаење, ама не би било лошо да сме спремни во случај на напад од нивна страна. Кога они ќе пукнат на нас, не можеме да ги гаѓаме со книги...
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Pandonetti on Вто Мар 06, 2012 4:52 pm

"Кога они ќе пукнат на нас, не можеме да ги гаѓаме со книги..."
Za da puknat na nas im treba povod..... Nikoj nema da pukne ako ne zapocnes so primena na sila kon nego... Zatoa ako podlegne kriticnata revolucionerna masa kon oruzje, toa e najdobar povod zestoko da se pukne na revolucionerite i fizicki da se unistat vo poim... Za da ne im se dozvoli ova na konzervativnite sili treba da ne se podlegne na provokacijata... Ponekogas so toa sto te teraat da zemes oruzje za da udris po niv si davaat alibi za da te unistat....
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Секс Објект on Сре Мар 07, 2012 2:59 am

Самото делување е нивни повод. Кога ќе почнеш да бидеш опасен за нив и ќе претставуваш закана за нивниот трон, ќе пробаат или да те заплашат, за да престанеш, а ако во тоа нема успех, да те заробат или убијат. Барем така не’ научило искуството до сега...
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Pandonetti on Саб Мар 17, 2012 8:34 pm

"Самото делување е нивни повод. Кога ќе почнеш да бидеш опасен за нив и ќе претставуваш закана за нивниот трон, ќе пробаат или да те заплашат, за да престанеш, а ако во тоа нема успех, да те заробат или убијат. Барем така не’ научило искуството до сега..."

Poentata e da uspees da gi nateras drugite da dejstvuvaat i toa na nacin na koj nema da znaat deka e opasen za niv :-) .....Kako? Psihologija, subliminal messaging, Awakening, ....Vrakjanje kon sustinata-samoodrzuvanjeto, Budenjeto kaj sekoja individua ona sto go nosi kaj nea.....Suptilnite i sofisticirani vreminja baraat sofisticirani metodi... Asocijacija - Solnata kiselina e tecnost no go corodira i zelezoto... :-)
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Pandonetti on Саб Мар 17, 2012 8:47 pm

Eve na primer nekoi primeri za ona sto go zboruvav pogore : Julian Assange, Zeitgeist, Anonimusi......

Eve i edna dobra pesna od vremeto kako pozitivna propaganda za rabotnickata klasa. Moze i ne i e bas mestoto tuka ama ja slusav dodeka pisuvav i bas e dobra ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=el0SLcveOzM&feature=related
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Секс Објект on Нед Мар 18, 2012 3:05 am

За Асанж и Анонимусите (освен што вториве се ок поради тоа што ги мотивираат луѓето) сум голем скептик и мислам дека се нечиј изум да се дојде до некаква цел. Конкретно, не „наш“ изум, него владин.
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Pandonetti on Пон Мар 19, 2012 10:28 am

interesno razmisluvanje:-)
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: KLASNA VOJNA VO EVROPA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот