Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by dArEsist on Нед Сеп 12, 2010 11:44 pm

ако гласањето некад нешо сменило онда ке беше нелегално...... КОЛАПС НА ГЛАСАЧКО МОЗОКОИЗМИЕНИТЕ ЛЕШЕВИ И РОБОВЛАДЕТЕЛСКИТЕ ДЕБЕЛИ ТРУТОВИ...:] подржуам било каква активна пропаганда пред било какви секакви некакви и никакви можности и права да се смени господарот т.е. избори...дали во облик на флаери,стикери ,стенсили,медиуми,радиа и секакви достапно изводливи начини за агитирање и бојкотирање на истите........малку се внесов пчччшш..Smile) да живее слободата...
avatar
dArEsist

Број на мислења : 12
Age : 29
Registration date : 2009-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Anarchist on Пет Мар 11, 2011 7:44 pm

Pa kako sto znaete izbori se blizat. Kako mislite deka treba da se deluva? Ima nekoj/a predlozi?

Na primer da se napravat stikeri i da se lepat, osobeno vrz onie tradicionalnite na DIK, onie zelenite na koi pisuva izlezi i glasaj.

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by р on Пет Мар 11, 2011 9:12 pm

Незнам кој го кажал ова...не е битно.

"Ако изборите воопшто можеа да променат нешто, бирократите ќе одамна ќе ги забранеа".
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Pandonetti on Саб Апр 02, 2011 5:13 pm

Imam ideja... Malku e detska ama ke bide stvarno interesno :-)
Kolku sme tuka clenovi na forumov 300 ili povekje, i site da izlezeme da glasame... AMA, da se dogovorime site na livcinjata da dopiseme ime na nekoj od clenovive na forumov. Ke bide interesno koga ke se konstatira deka razlicni lugje od razlicni gradovi glasale za edna ista licnost koja ne e na izbiracki spisok. Moze ke go ima i na vesti :-) Tipot XXX sto dobil 300 glasa :-)
Ili ednostavno da gi preckrtame site na livceto i da napiseme ANARHIJA ili ANARHIJA>TK kako adresa na forumov!!! Sto velite ????
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by р on Нед Апр 03, 2011 4:39 am

JAS SUM ZA! Samo ne da gi piseme iminjata od forumov, tuku EDNO ISTO IME! Glasam za ANARHIJA! Tolku...
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Нед Апр 03, 2011 2:09 pm

Хаха, или може да направиме некое име од Анархија и да го адаптираме на наши услови Smile На пример: Ана Арховска Very Happy Само на крај ќе испаднеме наместо 300 души, ние тројца, ама ако се договориме, јас нема да ве заебам Smile Ми се свиѓа идејава Very Happy Дај боже пасивните да се активираат барем на овој начин... Поздрав!
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Pandonetti on Нед Апр 03, 2011 3:48 pm

Jas mislam najdobro e da gi preckrtame site kandidati i na krajot da dopiseme anarhija. Taka nedvosmisleno ke kazeme za sto sme i kolku mnogu ni se gadi od drzavniot aparat i lugjeto koi treba da bidat idni nositeli na istiot. Da zivee Anarhizmot i bezvlastieto....
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by skatanic on Нед Апр 03, 2011 5:36 pm

ja go kazav moeto mislenje... vcoopsto ne treba da se izlaga na glasanje bidejki ako glasas (i da pises nekoja glupost) sepak na kraj ispagja deka go podrzuvas toj sistem... ne za nisto tuku onie drugite kje vikaat pa eve glejte deka 70% od narodot otisol na glasanje i glasale toa naivc deka ja sakaat demokratijata..... svakjate?....ja voopsto neiskacam na glasanje .. a inace ja sum za da napraime anti-glsacki propagandi ... kako kaj kje vidim eizlagajte na glsanje takvi stickeri da dopiseme na pocetokot "NE" izlagajte na glasanje.... ili stensil da praime niz gradot sto vi smenil glasanjeto u zivotot?... takvi nekoi Smile
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by S K E L E T O R on Пон Апр 25, 2011 3:06 pm

Se slozuvam so Scatanic taka samo go zgolemuvas cenzusot makar i da e nevazecko livceto i mu pravis usluga da sistemot..
avatar
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 32
Registration date : 2009-03-11

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Чет Апр 28, 2011 3:41 am

Сепак сум многу збунет на ова поле. Ме копа голема дилема: Lesser evil и нарушување на сопствените идеали, или хард кор ама непартиципирање кон намалување на злото... Аххх :/
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by pintal on Вто Мај 31, 2011 10:31 pm

Najdobro e site da razmisluvaat ovaka ,,da se proglasat neuspesni izborite.....,,,,,,ako!!! ovakvite sme malcinstvo , pak ke ima drzavava takozvani lideri odbrani od .................znaete vekje koj glasaat i za sto [za ideali ,sto posto ne]
avatar
pintal

Број на мислења : 2
Registration date : 2011-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by pintal on Вто Мај 31, 2011 10:32 pm

pregled na profilot na Clenot ,,,,,,,,,,,,,,,,le leeeeeeeeeeeee
avatar
pintal

Број на мислења : 2
Registration date : 2011-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Нед Јун 26, 2011 7:02 am

pintal напиша:pregled na profilot na Clenot ,,,,,,,,,,,,,,,,le leeeeeeeeeeeee
Што??? Воопшто не го сфатив муабетот :/
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by ulaviot on Пон Jул 11, 2011 12:23 pm

јас мислам дека изборите се најголема глупост
зошто ???
заради тоа шо го делат народот на партиска линија
( и иде она врегање мегу народот )
потоа иде она....работење на народот за странци и после некое време типот си заминуе плата нема....и нема закон кој го гони него ( додека ти како работник немаш право да се жалиш никаде )
такада избори и влада не ни требаат пошто секој страда од нив
avatar
ulaviot

Број на мислења : 2
Registration date : 2011-07-10

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by р on Сре Jул 13, 2011 1:23 pm

Улавиот...требале тебе одамна да те прашаат што треба, а што не треба во Државата.
Е сега, ако сакаш, те молам објасни ми кој и како ќе врши безбедносни услуги без Држава/Влада, кој и како ќе ги решава споровите во крајна инстанца и каде ќе ги ставаш осудените! Анархистички форум е а досега една сериозна дискусија не слушнав на оваа тема. Само празни муабети...
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Intrepid on Пон Дек 31, 2012 5:44 pm

Дали, насд и сега??

Дефинитивно да, треба едно да биде јасно дека овој сиостем дозволува анархија ти можеш да правиш што сакаш, работи, неработи но не кради не силувај не убивај е сега за разлика од комунизмот каде машките ги стрижеа оти имале долга коса капитализмот колку толку не не атакува но да бидам јасен зошто сум за избори бидејќи како прво си ја знаеме владата, фрлањето пари и перењето мозоци а ваму бебиња умира во прилеп дванаесет мислам оти немало пари за дезинфекција па се менуваше историјата со Александров и други новокомпониранио народни херои...хех овие сакат да уништат се што се градело претходно и со таа пропаганда успејаа е сега ако нема избори или ако опозицијата не учествува на локални по автом,атизам се нелегитимни па политичката криза и тензиите ќе се зголемат па албанците инсистираат на решение на спорот со името и евроинтеграција во западните економски и безбедносни структури, јас мислам дека ЕУ не ни треба но НАТО мда и тоа дефинитивно, не би сакал да бидам погрешно разбран ги земам предвид околностите а околностите се тие, хипотетички државата да се распадне ќе се ни се случи она што им се случи на егејците ете тоа ќе биде во западна македонија(добро барем напалм нема да осетат за разлика од егејците) а овде ќе дојде Бугарска чизма или Х окупатор а окупоација знаете што и постарите ви имаат кажувано како било така да во наш интерес е нашата држава да опстане.

Видете проблемот е во злоупотребвата на власта и овластувањата ете тука е сржта а за ова имаме системски причини почнувајчќи од религија до фамилија па воспитно образовен процес...сега штанцаат егоисти спремни да газат врз луѓеза да стигнат на функција, доколку успееме да опстанеме како држава и економски да се подобри стандардот дотолку и ние бќе бидеме повлијателни па и верувам граѓаните ќе ако не нешто друго ќе не исллушат што имаме да кажеме токму тука е "проблемот" кој ме одбива активно да се борам и посветам 100% на анархизмот па и фанатизмот т.е заслепеноста кај одредени анархисти.
avatar
Intrepid

Број на мислења : 6
Registration date : 2012-09-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Пет Јан 18, 2013 1:02 pm

Intrepid напиша:Дали, насд и сега??

Дефинитивно да, треба едно да биде јасно дека овој сиостем дозволува анархија ти можеш да правиш што сакаш, работи, неработи но не кради не силувај не убивај е сега за разлика од комунизмот каде машките ги стрижеа оти имале долга коса капитализмот колку толку не не атакува но да бидам јасен зошто сум за избори бидејќи како прво си ја знаеме владата, фрлањето пари и перењето мозоци а ваму бебиња умира во прилеп дванаесет мислам оти немало пари за дезинфекција па се менуваше историјата со Александров и други новокомпониранио народни херои...хех овие сакат да уништат се што се градело претходно и со таа пропаганда успејаа е сега ако нема избори или ако опозицијата не учествува на локални по автом,атизам се нелегитимни па политичката криза и тензиите ќе се зголемат па албанците инсистираат на решение на спорот со името и евроинтеграција во западните економски и безбедносни структури, јас мислам дека ЕУ не ни треба но НАТО мда и тоа дефинитивно, не би сакал да бидам погрешно разбран ги земам предвид околностите а околностите се тие, хипотетички државата да се распадне ќе се ни се случи она што им се случи на егејците ете тоа ќе биде во западна македонија(добро барем напалм нема да осетат за разлика од егејците) а овде ќе дојде Бугарска чизма или Х окупатор а окупоација знаете што и постарите ви имаат кажувано како било така да во наш интерес е нашата држава да опстане.

Видете проблемот е во злоупотребвата на власта и овластувањата ете тука е сржта а за ова имаме системски причини почнувајчќи од религија до фамилија па воспитно образовен процес...сега штанцаат егоисти спремни да газат врз луѓеза да стигнат на функција, доколку успееме да опстанеме како држава и економски да се подобри стандардот дотолку и ние бќе бидеме повлијателни па и верувам граѓаните ќе ако не нешто друго ќе не исллушат што имаме да кажеме токму тука е "проблемот" кој ме одбива активно да се борам и посветам 100% на анархизмот па и фанатизмот т.е заслепеноста кај одредени анархисти.

Да речеме дека до некаде ти ја разбирам побудата за зошто би гласал против ВМРО. Но сепак, јас сметам дека ситуацијата не е до толку опасна и дека, како што на времето едните уништија голем број на државни фабрики, а ги приватизираа останатите, другиве сега градат споменици за да се промовираат преку популизам, но и покрај тоа што нè убедуваат дека тоа создава обрт ради туризмот, тоа е лага бидејќи нити може да се рамни со големи инвестиции како автопати и централи, нити може да се мери со репродуктивната моќ која ја има Green Engineering-от, нити нуди толкава потенцијалност за туризам, а на крајот на денот - самиот тој туризам треба да биде потврден од странските држави, а не сум баш сигурен дека странците се согласуваат со овие споменици - баш напротив, повеќето се смејат. Но гледано објективно, вториве се потактичари од првите пошто добро се кријат од народот, за разлика од првите кои експлицитно ја уништија македонската економија преку уништување на најдобрите фабрики и фирми.

Секојдневната, „висока“ политика иако прикажува одредени сегменти кои треба да се решат и да се направат чисти, толку се наметнува пред сè друго што нè тера да мислиме дека „Спорот со името“, „Соживотот со албанците“, „Рамковниот договор“, „МПЦ и СПЦ“, „НАТО“, „ЕУ“ се поважни од животот и благосостојбата на работниците, од економскиот и политичкиот живот, од решавање на краткорочни проблеми од типот на непотизам, корупција, кражба, доминација, нетранспарентност, од создавање на долгорочна филозофија за решение на глобални проблеми, од типот на анархизмот.

Таа секојдневна политика и, во моите очи, истоста на ВМРО и СДСМ не ме тера мене лично да гласам за ниту една политичка партија. Но, како што еден пријател анархист има кажано многу пати: „И те као би си ги погазил анархистичките принципи ако постои опасност од доаѓање на фашистичка власт (без разлика дали позади името фашизам, или не) и би гласал против нејзе“ - но ВМРО сè уште не се фашисти, како што СДСМ сакаат да нè убедуваат.

Исто така, мора да биде јасно дека колку и да е лоша сликата, власта е дисторзиран репрезент на потребите и идеите на луѓето. Власта е преставник на краткорочните потреби и површните чувства на мнозинството. Како таков, тоа ја прави нелегитимен преставник - но, за жал, таа е денес претставник и тоа е тоа! Што значи, овие споменици, пример, голем дел од народот ги сака!

Во таква ситуација, јасно дека многу повеќе се добива ако фактички се заангажираш во политичкиот активизам, отколку да гласаш. А веќе, активиран политички, би било глупаво да гласаш за некоја политичка опција, пошто без разлика што не би бил дел од партија, што можеби би функционирал на принципи дијаметрално спротивни од оние на партиите, ти сепак ќе бидеш политички субјект. Сега, како паралела, замисли колку смешно би делувало некој политички субјект од, пример, СДСМ, да гласа за политички субјект од, пример, ВМРО.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Pandonetti on Вто Јан 29, 2013 1:16 pm

Anarhizmot i glasanjeto na izbori se dve nespoivi raboti. Anarhizmot e zaednica koja opstojuva bez vlast i bez avtoriteti, a glasanjeto ovozmozuva legitimnost na vlasta i avtoritetite. Ako anrhistot se bori protiv sekoja vlast i etatizam a od druga strana glasa za odredena struktura da ja oformi vladejackata elita togas po difolt ne e anarhist. Stojalisteto pomalo zlo ili nuzna potreba ne drzi voda voopsto. Sepak kako sto pisuvav i porano vo nekoi postovi, ako sakame da go unistime zverot morame da stigneme do glavata a so iskrenost ne se stignuva do glavata. Zatoa dokolku opredelena anarhisticka opcija pod drugo ime i so druga programa se izbori za vlast samo za da go devalvira sistemot na vlasta vo prakticiranjeto na "vlasta", vo toj slucaj sekako izborite mozat da bidat polezno orudie za sproveduvanje na anarhizam ( vo doza koja moze da se sprovede vo denesni uslovi). Kako i da e za da se stigne do vistinskata pozicija (pozicija na vlast), od koja moze da se odluci da ne se praktikuva vlast, mora da se stavat mnogu maski koi prosecniot gragjanin ke gi vidi kako sosema poinakva opcija....
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Сре Јан 30, 2013 4:31 pm

Пандонети, секако дека човекот кој гласа не е анархист.

Ама, да речеме дека се заканува победа на некоја нихилистички-нацистички-античовечка власт која јавно тврди дека ќе го уништи цел свет освен нивната нација.

Дали тогаш би гласал за помалото зло и би си ги погазил принципите, или би останал анархист до крај?

Значи, за да дојдеме до анархизам треба да има материјална состојба за тоа. За да има материјална состојба, треба да има материја. Во општеството, општествените односи и општествената филозофија материјата во голема мера се самите луѓе. Значи, ако некоја филозофија се заканува да ги уништи сите луѓе, се заканува да ја уништи целата општествена материја, а со тоа материјалната состојба за воспоставување на анархизмот, а со тоа и самиот анархизам. Значи ако некоја филозофија се заканува да ги уништи сите луѓе, се заканува да го уништи и анархизмот.

Мојот заклучок е дека јас би гласал контра таква партија, но и против било која нацистичка власт пошто е всушност истата приказна, само не толку претерана со цел да го заштитам анархизмот, а не да го предадам.
Ама треба да земеме предвид дека во модедрниот пост-капитализам и нео-либерализам идеологиите се извитоперени и правите нацисти се кријат под други етикети. Затоа и не треба туку така да ги отфрламе луѓето како не-анархисти само ради практикување на одредена конкретна акција, туку со анализа на целокупните нивни акции.

А твојата идеја за доаѓање до позиција на власт и укинување на власта е многу слична со идејата на марксисите да ја освојат власата и постепено да ја уништуваат државата. Мислам дека таа идеја е нелогична и непрактична бидејќи луѓето додека не се спремни, џабе е што и да се случува во високата политика.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Pandonetti on Чет Јан 31, 2013 10:59 am

Rastapunk, najprvin milo mi e sto imame moznost da debatirame. Ke pocnam od krajot na tvojot tekst...
Idejata za osvojuvanje na vlasta za potoa da se unisti, dokolku voopsto se stigne do nea i ne e tolku nelogicna. Pred se ne se soglasuvam deka lugjeto ne se spremni i deka visokata politika e bez vlijanie vrz niv. Imeno, visokata politika gi pravi ideite na lugjeto, preku mediumite, obrazovanieto, propaganda i sl... Najklasicen primer e nasava konkretna politicka polozba, imeno nie od pred nekolku godini stanavme anticki makedonci i potomci na Aleksandar, pred dve decenii bevme jugosloveni i se klanjavme na tito, mislam dve razlicni raboti kako kiselo mleko i torta od karamel, a edna ista grupa na lugje. Koga ja imas vlasta imas mnogu opcii za modifikuvanje na covekovata svest isto kako figura od plastelin. Normalno procesot ne e ekspresen no sekogas deluva. Lugjeto se kako memoriski medium na koj mnogu lesno mozat da se brisat i vpisuvaat podatoci. Tokmu zatoa e mnogu lesno da se manipulira so masite. Taka da ne e dzabe doagjanjeto do pozicija na vlast vo sekoj slucaj...
Inaku sto se odnesuva do tvrdodesnicarskite rezimi kako nacizam fasizam i sl. Istite ne go koristat mehazizmot na parlamentarnata demokratija-glasanjeto za doagjanje na vlast. Obicno doagjaat na vlast so drzavni udari, voeni pucovi , prevrati i sl.. Hitler, Pinoce , General Franko i sl... Taka da mnogu ne me plasi deka nacistite legalno ke dojdat na vlast...
Poentata na neglasanjeto mi bese vo samata negacijas na anarhijata-bezvlastieto so davanjeto na legitimitetna vlasta preku legalni izbori..
Teorijata na pomalo zmo ti e vo sekoj slucaj vo red. Imeno vo sostojba na drzavnost vo koja se naogjame sega ako sakame da imamame politicki promeni i anarhistite treba da glasaat za nekoja poliberalna opcija... NO, edno golemo NO, i taa opcija ke bide vlast, i ke se temeli na vojska policija sudovi zakoni i drugi gomnenici, koi ke im go zagorcuvaat zivotot na slobodnite poedinci... A "anarhistite" koi glasale ke imaat custvo deka promenile nesto vo opstestvoto. Isto kako koga posle dobro praznenje na crevata se custvuva olesnuvanje se duri ne se napolnat so novi govna... I taka vo nedogled... No sto e tuka e...
Srdecen anarhisticki pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Чет Јан 31, 2013 3:11 pm

Вака, јас сакам уште еднаш да потенцирам дека сметам дека не е до тој стадиум загрижувачка политиката на ВМРО за еден анархист се одлучи на гласање.

Филозофијата со чувството дека си направил промена и те како е на место и всушност баш затоа и не треба анархистите да гласаат (плус и ради фактот дека со гласање и анархистите би ѝ додале на власта легитимитет).

Но, за фашистите и не си баш во право. Хитлер ја освоил власта по демократски пат пример. Франко бил поддржан од голем дел од современиците. Затоа и сметам кога било кој од нас ќе осети таква закана дека може и треба да гласа.

И за крај, најважното, тоа е каков е односот власт-народ. Јас мислам дека народот не е толку глуп колку што го претставуваш. Сметам дека власта мора да се базира на неговите потреби. Барем на неговите краткорочни потреби. На пример, со тоа што ќе прави некои „социјални реформи“ да освои повеќе гласачи. И горе во текстот власта јас ја опишав како „дисторзиран репрезент на потребите на народот“. Го нарекувам дисторзиран бидејќи има простор за манипулации сепак, но не премногу за да веќе не претставува репрезент. Значи, античката крв не настана преку ноќ. Тоа се калемеше долги години. А и покрај тоа, и во време на Југославија се спомнувал Александар Македонски и имало основа врз што да се гради таа идеја.
Значи, факт е дека за да постои анархизам, тој мора да биде посакуван од народот. Тоа е мојот глобален заклучок/
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Pandonetti on Пет Фед 01, 2013 11:47 am

Хитлер ја освоил власта по демократски пат пример. :-)
Taka apsolutno se soglasuvam . Nokjta na dolgite nozevi e eden od najdemokratskite procesi za osvojuvanje na vlasta poznat vo covekovata istorija, a od stravot kako covecki instikt podemokratsko custvo nema-- Sekako se zafrkavam i izvini sto sum malku ironicen. Eve ti statija od wikipedija http://en.wikipedia.org/wiki/Night_of_the_Long_Knives
Isto taka se soglasuvam deka narodot ne e tolku glup, ama mozes da go ubedis vo sto sakas. Lugjeto se kako memoriski kartici, so sto ke gi napolnis vo toa ke veruvaat.
Tocno e deka vo Jugoslavija se spomnuvam Aleksandra m., ama ne povekje od cezar, ciceron, aristotel i drugi faci od pred nekolku iljadi godini. Ama togas nikoj ne vikase deka imame krvna vrska so nego. Makedoncite bea juzni sloveni sto se preselile od zad karpatite i zaedno so drugite juzni sloveni se srodna grupa na narodi i tocka. Site veruvaa vo toa. Deneska da kazes deka si sloven e predmet na javna osuda, isto kako sto vo starata juga bese predmet na osuda da kazes deka imas vrska so fosilite od anticka makedonija. Taka da si stojam na stojalisteto deka narodot e podlozen na manipulacija do maksimum, isto kako figura od plastelin.
isto taka napisa Сметам дека власта мора да се базира на неговите потреби.
A koj se potrebite na narodot, pokraj onie bazicnite hrana voda seks...
Vlasta mu sozdava potrebi na narodot. Gi polni glavite deka se anticki makedonci i op odednas potreba da go imamae ace na plostad. Znaci spomenicite se odraz na potrebata na narodot, a potrebata e odraz na ubeduvanjata, koi vlasta glatko kako fino kolace preku razni mediumi im gi prezentira na lugjeto.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Rastapunk on Нед Фед 03, 2013 5:55 pm

Значи, не станува збор за границите на демократијата во муабетов. За тоа постојат цели анализи и милион мислители го разгледувале тој проблем. Што е до мене, демократското укинување на демократијата не е демократска постапка. Но, работата е што Хитлер демократски ја освоил власта! Тоа е историски факт. Што понатаму правел и не е од некоја голема важност, бидејќи веќе ја имал моќта.

Мојата паралела со ВМРО беше во однос на тоа дека преземаат квази-нацистички мерки. Единствената разлика е што немаат силна опресија врз народот и оној дел од народот што се буни. Ама тоа е веќе разлика во тактика, а не во цел. Значи, ако они преземат опресивни мерки ќе делуваат баш како нацисти и народот ќе ги отфрли. Тоа е всушност главната карактеристика на политичарите и општо на системот. Својството на аморфност. Се приспособуваат на народот! Мораат да се приспособуваат! Ако сакаат да ја преземат власта, се разбира. Што и е пак мојата поента дека е власта „дисторзиран репрезент на краткорочното мислење на народот“.

Но! Сепак мислам дека ако продолжат со овој тренд ВМРО ќе се самоуништат, што повторно е мојата претходна поента дека ВМРО не се до толку сериозна закана (сè уште) и затоа сметам дека анархистите (сè уште) не треба да гласаат. Но ако продолжат ВМРО со овој тренд, а народот продолжи да ги гласа тогаш ќе се приближат многу повеќе кон вистинска нацистичка партија (само со друго име се разбира <<бидејќи името нацизам е доста мразено во регионов>>) и тогаш мислам дека ќе треба да се гласа!
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Pandonetti on Вто Фед 05, 2013 3:12 pm

Hitler pred da ja osvoi vlasta "demokratski" imal nekolku neuspesni obidi za prevrati , pa mister hitler eden period od pola godina pominal i u kjorka. Diskutabilno e kolku demokratski e osvoena vlasta so ogled na okolnostite kako istoriski, taka ekonomski i politicki vo germanija. Vo sekoj slucaj parapolicijata koja krsela koski vo germanija pred hitler "demokratski " da ja osvoi vlasta e uste eden element na represija kon demokratskite glasaci. Spored mene hitler ne ja osvoil demokratski vlasta, spored tebe da. No sekoj ima pravo na svoe sogleduvanje na istoriskite nastani.
Uste ednas ke naglasam vlasta ne se prisposobuva na narodot. Narodot ja bira za potoa da i se prisposobi. Jas bigo narekol toa kako alohromatsko pretstavuvanje na vlasta. Vlasta veli deka se prisposobuva na potrebite na narodot, narodot e ubeden deka e taka a ustvari narodot se prisposobuva na potrebite na vlasta.
Ova so VMRO nema da go komentiram. Nivnata vlast e losa kako i sekoja (moze za nijansa e polosa, imajki vo predvid deka e tvrdo desnicarska demohristijanska partija) a nie anarhistite poznato e kakov stav imamae kon nacijata, religijata, privatnata sopstvenost i drugite sranja koi go pratat aparatot na drzavnata vlast.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Communist-Anarchist on Пон Фед 11, 2013 10:04 pm

Не дека со гласање ке се смени системот но доколку се смени ВМРО ке се намали ширењето на национализмот. Во последните години се нивни професори по школите по историја ставија сегде се збори само александар александар александар денес веке национализмот се гледа како нормална и позитивна работа тука. 90% од младите се националисти и на најмала провокација се спремни да идат да се тепаат. Имаше пред некое време двајца претепале кога беше ова „навијачко обединување“ ( Читај: Националистичко обединување ) само затоа што не збореле македонски на улица. Нешто што најмногу мразам се националисти а потоа се друго затоа сакам веќе да паднат од власт овие.
avatar
Communist-Anarchist

Број на мислења : 1
Registration date : 2013-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: IZBORI??na kogo mu trebaat izbori?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот