Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Книга што моментално ја читам...

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Pandonetti on Сре Јан 19, 2011 3:18 pm

What is Property? od Pierre-Joseph Proudhon
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Драге Земјотрес on Вто Фед 01, 2011 8:27 pm

"Einstein Za Pocetnike - Joseph J. Schwartz " Very Happy Најдобрата карикатурална биографија која што сум ја читал! Иако се збори за Ајнштајн, многу ствари сватив од книгата - неговите идеали, идеи, формули, мислења, теории и политички сваќања (Кои што се тешко разбирливи). Ја мислам дека е најразбирлива од сите негови биографии и прикази на негови теории Smile А карикатуралниот хумор е стварно ненормален Very Happy
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by р on Саб Фед 05, 2011 10:41 pm

The Boundaries of Order: Private Property as a Social System...од Butler Shaffer, професор по право

п.с. И да знам...Приватна сопственост...јеби га, анархо-капиталист сум, верувам дека приватната сопственост е единственото ефикасно и праведно решение! Патем, заблудата е да се верува дека има систем без "приватна сопственост". По дефиниција, сопственоста мора да биде "приватна".
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 2:56 am

Karl Marks "Kapitalot" :-)
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пет Мар 11, 2011 7:45 pm

Etnickoto cistenje na Palestina od Ilan Pape.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Pandonetti on Чет Сеп 22, 2011 11:00 pm

Diogenes Lamp by PhD Adam Weishaupt . Interesno cetivo za moralot, zivotot, koegzistencijata i moralnata degradacija na covestvoto.
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Нед Дек 18, 2011 5:18 pm

Pandonetti напиша:What is Property? od Pierre-Joseph Proudhon

Ја фатив и оваа. Се уште ја немам завршено ама квалитетно дело, барем досега што имам поминато....
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот