Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Книга што моментално ја читам...

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Renegade on Чет Сеп 10, 2009 12:09 am

Ne e kniga ali definitivno me mrdna.

Stripot V for Vendetta.....koja kreacija u picku mater.

p.s. koj saka da go downloadira ete link

rapidshare.com V_For_Vendetta.pdf
avatar
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Вто Сеп 22, 2009 2:07 pm

Владетелот од Николо Макијавели
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by mars_3 on Пон Окт 05, 2009 3:00 pm

"Феноменът Махно" от Пьотър Аршинов, "Взаимопомоща фактор на еволюцията", княз Пьотр Кропоткин, "Златният телец", Илф и Петров!


Последната промена е направена од mars_3 на Пон Сеп 27, 2010 1:21 pm. Мислењето е променето 1 пати
avatar
mars_3

Број на мислења : 12
Location : У Бугарско
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот http://ikonomov.a-bg.net/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Нед Ное 15, 2009 2:31 pm

Взаемна помош: Фактор на еволуцијата - Петар Кропоткин
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by skatanic on Пон Дек 07, 2009 10:16 pm

abe lugje daj kazete kaj da najdam knigi sakam da citam ama nikako da najdam nekoi asalni knigi aj???
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Секс Објект on Пон Дек 07, 2009 10:44 pm

kakvi knigi sakas da citas?
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Rastapunk on Саб Дек 12, 2009 1:26 pm

Ерих Фон Деникен - Боговите беа астронаути / При крај сум и можам да констатирам дека е доста јака книга. Тие што не ја читале, одма да ја земете, мојава е од „Ѓурѓа“, би требало да ја најдете таму.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Rastapunk on Саб Дек 12, 2009 1:29 pm

M-1 напиша:Анархизам како стил на живот или општествен анархизам-Мјуреј Букчин
Од кај можам да ја најдам? Интересно звучи вака како име ^^
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by skatanic on Нед Дек 13, 2009 3:22 am

Бојан напиша:
M-1 напиша:Анархизам како стил на живот или општествен анархизам-Мјуреј Букчин
Од кај можам да ја најдам? Интересно звучи вака како име ^^

eh istoto prasanje i od mene Smile
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Нед Дек 13, 2009 7:01 pm

skatanic напиша:
Бојан напиша:
M-1 напиша:Анархизам како стил на живот или општествен анархизам-Мјуреј Букчин
Од кај можам да ја најдам? Интересно звучи вака како име ^^

eh istoto prasanje i od mene Smile

http://dwardmac.pitzer.edu/Anarchist_Archives/bookchin/soclife.html
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by punk_bt on Нед Јан 31, 2010 12:14 am

Renegade напиша:Ne e kniga ali definitivno me mrdna.

Stripot V for Vendetta.....koja kreacija u picku mater.

p.s. koj saka da go downloadira ete link

rapidshare.com V_For_Vendetta.pdf

pobaraj gi i Watchmen epten jaka rabota
Alan moore rastura
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Чет Фед 18, 2010 11:25 am

Досие на објект б. 1218 - Александар Наков

ОДЛИЧНА КНИГА!!!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Чет Мар 04, 2010 2:24 pm

Проблемот за организацијата во анархизмот - Георги Хаџиев
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by skatanic on Пет Мар 05, 2010 12:45 am

Cista Anarhija - Vudi Alen
avatar
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пон Мар 15, 2010 1:29 am

Федерализам и централизам од Рудоф Рокер
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пет Сеп 03, 2010 7:06 pm

Како ќе ја донесеме револуцијата од Емил Пуже и Емил Пато
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Rastapunk on Пон Сеп 13, 2010 3:28 pm

Моментално ја преведувам „ANARCHISM: Its Philosophy and ldeal.
BY PETER KROPOTKIN.“

Пазете да не се поклопиме Smile

П.С. Случајно ако некој друг ја преведува, нека пише до каде е, да знаеме кој од нас двајца(тројца, четворица) да престане да ја преведува и да почне со превод на друга...
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Секс Објект on Вто Сеп 14, 2010 12:13 am

Само напред!
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by mars_3 on Пон Сеп 27, 2010 1:27 pm

Овде има качени три книго по теория :

http://anarchy.bg/teoria/teoria.html

Стопанисването на земите: http://anarchy.bg/teoria/teoria/486-stopanisvaneto-na-zemite.html

Основи на безвластието: http://anarchy.bg/teoria/teoria/485.html

Анархизъм и анархосиндикализъм: http://anarchy.bg/teoria/teoria/385-anarhizam-i-anarhosindikalizam.html

А иначе книго морате да си поръчувате од овде: http://lib.a-bg.net/
avatar
mars_3

Број на мислења : 12
Location : У Бугарско
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот http://ikonomov.a-bg.net/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by р on Саб Окт 23, 2010 12:07 am

which ascribes the creation of the nationalist state to the awakened national consciousness of the people is but a fairy tale, very serviceable to the supporters of the idea of the national state, but false, none the less. The nation is not the cause, but the result, of the state. It is the state which creates the nation, not the nation the state. Indeed, from this point of view there exists between people and nation the same distinction as between society and the state.

Every social unit is a natural formation which, on the basis of common needs and mutual agreement, is built organically from below upwards to guarantee and protect the general interest. Even when social institutions gradually ossify or become rudimentary the purpose of their origin can in most instances be clearly recognised. Every state organization, however, is an artificial mechanism imposed on men from above by some ruler, and it never pursues any other ends but to defend and make secure the interests of privileged minorities in society.

A people is the natural result of social union, a mutual association of men brought about by a certain similarity of external conditions of living, a common language, and special characteristics due to climate and geographic environment. In this manner arise certain common traits, alive in every member of the union, and forming a most important part of its social existence. This inner relationship can as little be artificially bred as artificially destroyed. The nation, on the other hand, is the artificial result of the struggle for political power, just as nationalism has never been anything but the political religion of the modern state. Belonging to a nation is never determined, as is belonging to a people, by profound natural causes; it is always subject to political considerations and based on those reasons of state behind which the interests of privileged minorities always hide.

Del od Rudolf Rocker- ne sum anarcho-komunist, no tipov ima napraveno odlicna analiza na Drzavata kako opstestvena najgolema zabluda.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by р on Саб Окт 23, 2010 12:13 am

А Еден мал предлог за мало книгиче напишано од еден од најголемите интелектуалци на нашето време, Муреј Ротбард. Иако типот е анархо-индивидуалист, анархо-капиталист (а знам дека на 90 посто од луѓево им се крева коса од зборот капиталист) сепак делово е добро за секој анархист. Нема мешање меѓу комунизам, капитализам па да иритира било кој кој е за едното или другото. Но, има одлична едноставна лесна за читање анализа на концептот Држава!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Саб Окт 23, 2010 5:39 pm

Rothbard напиша:А Еден мал предлог за мало книгиче напишано од еден од најголемите интелектуалци на нашето време, Муреј Ротбард. Иако типот е анархо-индивидуалист, анархо-капиталист (а знам дека на 90 посто од луѓево им се крева коса од зборот капиталист) сепак делово е добро за секој анархист. Нема мешање меѓу комунизам, капитализам па да иритира било кој кој е за едното или другото. Но, има одлична едноставна лесна за читање анализа на концептот Држава!
Се супер тоа другар, само да кажеше кое книгиче е тоа или линк кај да го најдеме Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by р on Нед Окт 24, 2010 3:02 am

avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by р on Пет Ное 26, 2010 10:02 pm

Man, Economy and State + Power and Market by Murray Rothbard.

Книгава претставува сеопфатно академско знаење за економијата во слободно (анархистичко) општество. http://free-market-anarchism.blog.mk/ekonomijata-vo-anarhizmot/
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Rastapunk on Нед Ное 28, 2010 5:44 pm

Аристотел - Политика/Карл Маркс и Фридрих Енгелс, со предговор од Букчин - Комунистички Манифест/Анархистичка Федерација - Анархистички манифест/Кропоткин - Анархизам, неговата филозофија и идеали (по третти пат Smile )/ Карл Сеган - Космос и Catch a Fire - The Life of Bob Marley од не знам кој... И зошто вака читам книги на крај може и да не ги довршам повеќето од нив... Кретен :/
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот