Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Книга што моментално ја читам...

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by M-1 on Сре Сеп 17, 2008 1:06 am

Animal Farm-George Orwell
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by netocka on Пет Сеп 19, 2008 7:51 pm

Присилна Хетеросексуалност и Лезбејска Егзистеница
(Compulsory Heterosexuality and Lesbian Existence)
од Adrienne Rich study

netocka

Број на мислења : 95
Registration date : 2008-09-18

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Alexander on Чет Окт 02, 2008 10:14 pm

Во последните месеци, немам време да читам.
Последно сум читал "Бегане от слободата" на Ерих Фром и "Практичкиот разум" на Бурдийо.

Alexander

Број на мислења : 20
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by slobodar on Нед Ное 02, 2008 3:30 pm

Небеска тимјановна, од Петре М Андреевски. Животот на една млада партизанка и комунистички активист од егејска Македонија за време на втората светска војна и граѓанската војна во Грција. На пола сум и неможам да ја оставам Very Happy

Апсолутно се од Orwell, 1984, Homage to Catalonia, Down and Out in Paris and London, Animal Farm и еден куп негови новинарски стории.

Пред некое време прочитав дека пред крајот на неговиот живот, работел за британската влада, ги посочувал лево ориентираните британски интелектуалци, правел цели списоци...
avatar
slobodar

Број на мислења : 11
Location : London, UK
Registration date : 2008-04-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Нед Ное 02, 2008 5:26 pm

slobodar напиша:Пред некое време прочитав дека пред крајот на неговиот живот, работел за британската влада, ги посочувал лево ориентираните британски интелектуалци, правел цели списоци...

Зарем е можно човекот што ја има напишано 1984, на крајот да извикувал "Да живее Големиот брат!!" ?!?

Sad
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by slobodar on Нед Ное 02, 2008 7:24 pm

MI5 spy agency to release secret file on George Orwell
Published: September 4, 2007


Despite his lifelong socialist views, in 1949, a year before his death at 46, Orwell gave the government a list of people he thought were Stalinist sympathizers or "fellow travelers."

http://www.iht.com/articles/2007/09/04/europe/orwell.php

И да е вистина, Orwell инспираше и сеуште инспирира генерации.
avatar
slobodar

Број на мислења : 11
Location : London, UK
Registration date : 2008-04-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by M-1 on Сре Ное 05, 2008 6:01 am

Г.В. Плеханов-Искусство И Общественная Жизнь
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Solomon Mudri on Чет Дек 04, 2008 5:23 pm

Orhan Pamuk - Sneg
avatar
Solomon Mudri

Број на мислења : 5
Registration date : 2008-12-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пон Дек 08, 2008 7:57 pm

Фашистичка револуција од Бенито Мусолини.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пет Фед 06, 2009 1:22 am

Еден проект за социјалната револуција (вовед во анархизмот)
ФАФ(Федерација на анархисти од франција)
[на бугарски јазик].
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by M-1 on Саб Фед 07, 2009 5:51 pm

Anarchy in Action - Colin Ward
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by M-1 on Вто Мар 03, 2009 7:04 pm

TAZ-Hakim Bey
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Нед Мар 08, 2009 7:03 pm

Ja citnav Istorija na bezvlastieto od Georgi Hadziev. Nauciv malku istorija Smile


Na red e Marksoviot koncept na covekot od Erih From
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Kittentits on Пон Мар 09, 2009 12:16 am

Notes on "Camp" од Susan Sontag

<3
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by punk_bt on Нед Мар 29, 2009 1:08 am

znam deka ke mi se smejte ama ne e vazno:)
jas sum iskreno detence
momentalno zavrsiv so hari poter 6 i pocnuvam so hari poter 7:D
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пон Апр 13, 2009 1:15 pm

Volja za mokj - Nice
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Ravachol on Нед Апр 19, 2009 9:13 pm

'Enciklopedija na ubijci' hehehe jaka kniga sum ja cital nekolku pati tamu pisuva i za mnogu anarhisti makar sto gi imaat staveno vo loso drustvo na manijaci i seriski ubijci.

Martin Eden - verovatno presudna kniga sto sum ja cital vo zivotot.
Posle i 'Zeleznata peta' i celokupnite dela.
'Grof Monte Kristo' - sekogas aktuelna, dobro sega ima okolu 1800 strani ama vredi
'Gospodari siromastva' od Graham Hancock
'Decata od Samerhil' i 'Noviot Samerhil' od Alexander Neill
'Ja informbirovac' od Slavko Curuvija, onaj sto go ubija vo Beograd pred nekoja godina, za zabludite na boljsevicite...
'Analiza na karakterot' od Wilhelm Reich
Se od George Orwell
'Nevidljiva ruka' od Ralph Eperson
'The Beach' od Alex Garland ne e losa od ponovite
'Rat i antirat' od Alvin Toefler
Se od Kafka (covekot bil anarhist)
'The Anarchists' od Ernest Vizetelly
'The unknown revolution' od Voline
'The Bonnot gang' od Richard Perry
toa gore-dolu se sto sum cital


Dali nekoj od vas ima nesto od toj Georgi Hadziev da procitam sto se desavalo na ovie prostori so Anarhizmot?
Dali nekoj go cital Kurt Vonnegut? (uste eden od 'nasite')

Pozdrav

Vive l'Anarchie !

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Нед Апр 19, 2009 10:00 pm

Ravachol напиша:
Dali nekoj od vas ima nesto od toj Georgi Hadziev da procitam sto se desavalo na ovie prostori so Anarhizmot?
Да има.

Значи од Георги Хаџиев има Историја на безвластието во бугарија. Има и други книги кои ни ги дадоа другарите и другарките од Федерацијата на анархисти од бугарија. Така да.. кога ќе доаѓаш во Скопје ќе ти ја донесам и таа книга.

Инаку еве ти линк кои книги ги имаме сега за сега

http://anarhija.macedonianforum.net/html-h9.htm


Имаме и други на англиски(не електронски).. само ќе треба да се распрашам кои беа и како.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Секс Објект on Вто Мај 05, 2009 9:51 pm

Nacionalizam i kultura-Roker
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Саб Јун 06, 2009 12:04 am

За преобразувањето на општеството или екоанархизмот од Мјуреј Букчин
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by M-1 on Нед Јун 14, 2009 2:08 am

Анархизам како стил на живот или општествен анархизам-Мјуреј Букчин
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Aco.B. on Саб Aвг 08, 2009 5:43 am

FANTASTICNIOT GOSPODIN LISEC

Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Aco.B. on Саб Aвг 08, 2009 5:43 am

FANTASTICNIOT GOSPODIN LISEC

Aco.B.

Број на мислења : 27
Registration date : 2008-07-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пет Aвг 21, 2009 10:01 pm

M-1 напиша:Анархизам како стил на живот или општествен анархизам-Мјуреј Букчин

Не знам дали ја заврши, но ѕирни го делот околу консензусот.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Сре Сеп 09, 2009 1:51 pm

Najamni rad i kapital

Predgovor Prilogu kritike politicke ekonomije

Karl Marks
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот