Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Go down

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!! Empty ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Пишување by MARIO on Вто Апр 22, 2008 10:38 pm

ZASTITA NA ZIVOTNITE
JAS MISLAM DEKA SITE TREBA DA GO PODRZIME ZASTITUVANJETO NA ZIVOTNITE BIDEJKI MNOGU ZIVOTNI SE UBIVAAT NA PRIMER KAJ MENE EDNA KU4KA RODI MALI NE POMINA EDNA NEDELA I GI UBIJA rendeer elephant
MARIO
MARIO

Број на мислења : 9
Age : 25
Location : SKOPJE
Registration date : 2008-04-15

Вратете се на почетокот Go down

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!! Empty Re: ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Пишување by Jozef K. on Саб Сеп 12, 2009 11:57 pm

Se soglasuvam so ova!

Samo da ja odredime celta ili poentata na zastituvanjeto:
Dali ke gi zastituvame zivotnite zaradi samite niv ili zaradi nas lugjeto?
Dokolku zboruvame za domasni milenicinja, toa implicira i postoenje na sopstvenik, so znaci zastita na zivotnite poradi covekot a ne poradi zivotnoto samo po sebe (bidejki covekot vo ovoj slucaj e emotivno privrzan so zivotnoto!).
No sto se slucuva so zivotnite sto ziveat vo prirodna sredina odnosno se nepripitomeni, a se iskoristuvaat na mnogu nacini (za meso, krzno, koza itn.)? Kako da se podigne svesta na lugjeto za da sfatat deka iako ovie zivotni ne se nicija ''sopstvenost'' tie sepak se del od celata priroda? Znaci lugjeto treba da sfatat deka nemaat pravo da ubijat zivotno samo zatoa sto nema sopstvenik, odnosno ne postoi covek sto bi go povredile ako go ubieme zivotnoto!
Bidejki mene ova zastituvanjeto mi izgleda napati dvolicno: ako e kucevo bezdomno togas ke go ubieme, ama ako ima sopstvenik ke go ostavime samo poradi faktot deka ke go povredime emotivno negoviot sopstvenik, a ne poradi kuceto kako zivo sustestvo! Da gi zastituvame zivotnite poradi niv samite. Dali se pripitomeni, divi, zdomeni ili bezdomni navistina ne treba da ni pravi razlika!
Jozef K.
Jozef K.

Број на мислења : 7
Age : 30
Registration date : 2009-09-12

Вратете се на почетокот Go down

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!! Empty Re: ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Пишување by Renegade on Нед Сеп 13, 2009 1:52 am

Jozef K. напиша:Se soglasuvam so ova!

Samo da ja odredime celta ili poentata na zastituvanjeto:
Dali ke gi zastituvame zivotnite zaradi samite niv ili zaradi nas lugjeto?
Dokolku zboruvame za domasni milenicinja, toa implicira i postoenje na sopstvenik, so znaci zastita na zivotnite poradi covekot a ne poradi zivotnoto samo po sebe (bidejki covekot vo ovoj slucaj e emotivno privrzan so zivotnoto!).
No sto se slucuva so zivotnite sto ziveat vo prirodna sredina odnosno se nepripitomeni, a se iskoristuvaat na mnogu nacini (za meso, krzno, koza itn.)? Kako da se podigne svesta na lugjeto za da sfatat deka iako ovie zivotni ne se nicija ''sopstvenost'' tie sepak se del od celata priroda? Znaci lugjeto treba da sfatat deka nemaat pravo da ubijat zivotno samo zatoa sto nema sopstvenik, odnosno ne postoi covek sto bi go povredile ako go ubieme zivotnoto!
Bidejki mene ova zastituvanjeto mi izgleda napati dvolicno: ako e kucevo bezdomno togas ke go ubieme, ama ako ima sopstvenik ke go ostavime samo poradi faktot deka ke go povredime emotivno negoviot sopstvenik, a ne poradi kuceto kako zivo sustestvo! Da gi zastituvame zivotnite poradi niv samite. Dali se pripitomeni, divi, zdomeni ili bezdomni navistina ne treba da ni pravi razlika!

Dobro napisano

Hugs for the animals cheers cheers cheers
Renegade
Renegade

Број на мислења : 62
Location : Битола
Registration date : 2009-02-23

Вратете се на почетокот Go down

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!! Empty Re: ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Пишување by Anarchist on Нед Сеп 13, 2009 12:43 pm

Jozef K. напиша:Se soglasuvam so ova!

Samo da ja odredime celta ili poentata na zastituvanjeto:
Dali ke gi zastituvame zivotnite zaradi samite niv ili zaradi nas lugjeto?
Dokolku zboruvame za domasni milenicinja, toa implicira i postoenje na sopstvenik, so znaci zastita na zivotnite poradi covekot a ne poradi zivotnoto samo po sebe (bidejki covekot vo ovoj slucaj e emotivno privrzan so zivotnoto!).
No sto se slucuva so zivotnite sto ziveat vo prirodna sredina odnosno se nepripitomeni, a se iskoristuvaat na mnogu nacini (za meso, krzno, koza itn.)? Kako da se podigne svesta na lugjeto za da sfatat deka iako ovie zivotni ne se nicija ''sopstvenost'' tie sepak se del od celata priroda? Znaci lugjeto treba da sfatat deka nemaat pravo da ubijat zivotno samo zatoa sto nema sopstvenik, odnosno ne postoi covek sto bi go povredile ako go ubieme zivotnoto!
Bidejki mene ova zastituvanjeto mi izgleda napati dvolicno: ako e kucevo bezdomno togas ke go ubieme, ama ako ima sopstvenik ke go ostavime samo poradi faktot deka ke go povredime emotivno negoviot sopstvenik, a ne poradi kuceto kako zivo sustestvo! Da gi zastituvame zivotnite poradi niv samite. Dali se pripitomeni, divi, zdomeni ili bezdomni navistina ne treba da ni pravi razlika!

Здраво Jozef K. и добредојде на форумов. Exclamation

Се согласувам со твојот став према животните и се' тоа, но ме интересира, а ова важи до сите лица и организации како Срце за животните и сл. а тоа е што да правиме со реалните проблеми кои ги засега нашето општество поврзано со животните. Конкретен пример се кучињата скитници.

Факт е дека тие кучиња напаѓаат, особено рано наутро кога луѓе речиси и нема по улиците, и тешко на човекот кој треба да помине во непосредна близина на некоја група кучиња. Е сега моето прашање е како ние луѓето, особено како актовистите за заштита на животните треба да делуваат во однос на тоа прашање?

Знам дека не е во ред тоа што поголемиот дел од градските власти го правеа досега, и сум против тоа. Но проблемот се' уште останува. Еве и со акција за посвојување на животните, не верувам дека многу кучиња би се посвоиле, а под многу подразбирам доволен број за да нема да напаѓаат луѓе во 4 АМ и сл.


Друга работа, околу тоа што го спомна за заштита на животните од луѓето. Имам забележано во Скопјево ДЕБЕЛИ кучиња. Значи не зборувам за болни, па неподвижни кучиња кои се здебелиле, туку здрави и прави кучиња кои се здебелиле поради недоволната свест на нинвните газди кои толку многу ги „сакаат“ што заборавиле дека една од основните потреби на кучињата е нивното движење.

Уште една работа, а тоа верувам ја има низ цела мкд, и во градовите и во селата, а тоа е труењето на миленичињата на комшиите од комшиите. Тоа е реален проблем со огромни размери.

Ме интересираат вашите алтернативи кон решавањето на тие проблеми. Еве јас искрено немам некое особено решение за проблемот со кучињата кои напаѓаат наутро. Не сакам да има кучиња кои ќе бидат убиени, истовремено не сакам луѓе да има повредени и исплашени. Решението постои, не сум се занимавал со тие работи веројатно подолго време затоа и ги насочив моите прашања кон активистите за заштита на животни.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!! Empty Re: ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Пишување by Jozef K. on Нед Сеп 13, 2009 3:31 pm

Kako prvo fala za pozdravite!

Anarchist напиша:
Конкретен пример се кучињата скитници.

Факт е дека тие кучиња напаѓаат, особено рано наутро кога луѓе речиси и нема по улиците, и тешко на човекот кој треба да помине во непосредна близина на некоја група кучиња. Е сега моето прашање е како ние луѓето, особено како актовистите за заштита на животните треба да делуваат во однос на тоа прашање?


Problemot sto ti ovde go posocuvas e realen i dosta prisuten i mozam da kazam deka go imav na um prasanjeto so kucinja sto napagjaat dodeka go pisuvav prethodniot del. Jas iskreno nikogas ne sum bil 'target' na ovie kucinja, no poznavam par primeri od bliski lugje sto navistina zagrizuvaat. Resenieto sekako ne e nivno ubivanje, a i za posvojuvanjeto si vo pravo!

E sega, pod zastita na zivotni ne se podrazbira samo nivno neubivanje, tuku i nivno zdomuvanje. Jas znam deka poveketo lugje kupuvaat kucinja (ne sum siguren no pretpostavuvam poradi faktot deka ulicnite se necisti, valkani itn., no oni ustvari ne gledaat deka pomegju kuce od pet-shop i ulicno pa i nema nekakva razlika, znaci ne kupuvaat kuce oni kupuvaat pedigre!!!), no i toa sekako e privremeno bidejki po nekoe vreme povtorno ke se ispolnat ulicite.

Znaci dvete resenija vo konkretniot slucaj se:

1. Sezonski akcii za vdomuvanje na kucinjata (2-3 pati godisno) i eve se sramam so ke kazam ama mislam deka toa treba da se izvede kolku so e mozno popompezno i podoterano za lugjevo barem nekako da vidat deka i ulicnite se isto taka kucinja.

2. Poneverojatna opcija: kolektivno zdomuvanje t.e. gradenje na zgrada, objekt ili so i da e kade sto kucinjata ke bidat zdomeni vo pogolem broj a na niv ke vnimavaat veterinari i ke se grizat lugje koi ke bidat vraboteni za toa. Jas licno ne sum zapoznaen so postoeckiot stacionar, no eve dokolku kapacitetite dozvoluvaat, toj moze da stane mesto kade sto ziveat kucinja a ne kade sto umiraat!

Ne sum formalen aktivist za zastita na zivotni, no dokolku ima nekoj na forumov bi sakal da se prikluci kon temava, pa taka da go razgledame problemov!

Anarchist pozdrav i do tebe za posocuvanje na ovoj sekojdneven problem!!!
Jozef K.
Jozef K.

Број на мислења : 7
Age : 30
Registration date : 2009-09-12

Вратете се на почетокот Go down

ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!! Empty Re: ZASTITA NA ZIVOTNITE!!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот